*

Αποστολέας Θέμα: Λατινικα β΄λυκειου 2018  (Αναγνώστηκε 11491 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος HOPE77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λατινικα β΄λυκειου 2018
« στις: Αύγουστος 23, 2018, 09:45:17 μμ »
Συνάδερφοι καλησπέρα.Θα αναλάβω μια μαθητρια στα Λατινικά της β΄λυκειου κ ενω κανω χρονια β΄κ γ΄λυκειου Λατινικα δεν εχω κανει β΄Λυκείου με το νεο σύστημα(Λατινικα μονο στη γ΄).Ακολουθειτε το διαχωρισμό κεφαλαιο 1-20 'οπως ηταν παλαια στην β΄ή κανετε μονο γραμματική όλων των κεφαλαίων κ καθόλου καθόλου κειμενα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:00 »

Αποσυνδεδεμένος Dwrina

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1954
  • Τὴ γλῶσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική.
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2018, 02:15:29 μμ »
Και εγώ το ίδιο το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω.  Ο συνάδελφος που έκανε πέρυσι Λατινικά στη β λυκείου έκανε και γραμματική και κείμενα αναλυτικά με το συντακτικό τους (και νομίζω μέχρι το 20). Η δική μου όμως γνώμη είναι ότι στη β λυκείου είναι προτιμότερο το βάρος να δοθεί στην καλή εκμάθηση όσο το δυνατόν περισσότερης ύλης γραμματικής συμπεριλαμβανομένων των αρχικών χρόνων, αλλά, επειδή αυτό μπορεί κάπου να κουράσει και επειδή σε καμία γλώσσα δεν ενδείκνυται η διδασκαλία γραμματικής χωρίς κείμενο, σκέφτομαι να φέρω τους μαθητές σε μια πρώτη επαφή με το κείμενο, κυρίως όμως για αναγνώριση σε αυτό των διαφόρων γραμματικών τύπων, χωρίς να επιμένω στη σύνταξη ούτε να εξετάζω μετάφραση και σύνταξη. Βέβαια, η πράξη θα δείξει αν αυτό είναι αποτελεσματικό ή αν χρειάζεται αλλαγή τακτικής (εξαρτάται και από τους μαθητές). Όπως και να έχει, ο βασικός μου στόχος στη β λυκείου θα είναι η γραμματική, γιατί νομίζω ότι, αν ένας μαθητής στη γ λυκείου δεν έχει να παλέψει με την αρκετά μεγάλη ύλη της γραμματικής με όλες τις λεπτομέρειές της (π.χ. εξαιρέσεις, διπλοί τύποι, ονομαστική-γενική και γένος κάθε ουσιαστικού), θα είναι πολύ πιο εύκολο να μάθει και να εμπεδώσει τα υπόλοιπα.
Βέβαια, θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις.

Μια που είπες ότι διδάσκεις χρόνια Λατινικά, μήπως τα διδάσκεις σε φροντιστήριο;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2018, 02:21:14 μμ από Dwrina »
Graecia capta ferum victorem cepit et artis intulit agresti Latio  (Hor. Ep.  2. 1.).

Αποσυνδεδεμένος HOPE77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2018, 09:06:42 πμ »
Kαλημέρα.Σε φροντιστήριο έκανα χρόνια αλλα με το παλαιο σύστημα,β΄κ γ΄Λυκείου.Τώρα ειμαι σε ιδιαίτερα αλλά εδω κ 3-4 χρόνια κανω μόνο γ΄Λυκείου.Εσύ για φροντιστήριο μιλάς;Στα φροντιστήρια απ΄οσο οσο ξέρω κανουν β΄λυκειου Λατινικά αλλά δεν ξερω τι ακριβώς.

Αποσυνδεδεμένος Dwrina

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1954
  • Τὴ γλῶσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική.
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 25, 2018, 07:58:31 μμ »
Ναι, για φροντιστήριο μιλάω, όπου όμως δεν υπάρχει κάποια γραμμή για το τι θα διδαχθεί στη β λυκείου, αλλά αυτό εναπόκειται στην κρίση του καθηγητή και, όπως σου είπα, ο συνάδελφος που τα δίδασκε πέρυσι έκανε και κείμενα κανονικά και το ίδιο έκανε και άλλη συνάδελφος πρόπερσι.   Από τα μαθήματα όμως που έκανα τον Ιούνιο στο θερινό τμήμα της γ λυκείου διαπίστωσα ότι οι μαθητές, ενώ θυμούνταν αρκετά καλά τα κείμενα που διδάχθηκαν στη β λυκείου, έκαναν πολλά λάθη στη γραμματική, για αυτό λέω να μην ακολουθήσω την τακτική των συναδέλφων, αλλά να δώσω βάση στη γραμματική. Αλλά και για ιδιαίτερο μάθημα το ίδιο θα πρότεινα με τη διαφορά ότι εδώ, αν η μαθήτρια προχωράει καλά με τη  γραμματική και βλέπεις ότι σου φτάνει ο χρόνος, μπορείς να κάνεις και κάποια κείμενα αναλυτικά.

Όταν τα δίδασκες σε φροντιστήριο, στη γ λυκείου πότε ολοκλήρωνες την ύλη και άρχιζες επαναλήψεις; Πιστεύω ότι το σωστό είναι να ολοκληρωθεί το πολύ λίγο μετά τα Χριστούγεννα, αλλά, για να γίνει αυτό, πρέπει να βγαίνει πολλή ύλη στο εβδομαδιαίο τρίωρο, ύλη που αποκλείεται να αφομοιωθεί τόσο γρήγορα από μέτριους μαθητές. Οπότε τι κάνουμε, προχωράμε αφήνοντας κενά ή επιμένουμε στα ίδια καθυστερώντας την ολοκλήρωση της ύλης και εις βάρος της καλής επανάληψης; 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2018, 08:21:22 μμ από Dwrina »
Graecia capta ferum victorem cepit et artis intulit agresti Latio  (Hor. Ep.  2. 1.).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:00 »

Αποσυνδεδεμένος HOPE77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 25, 2018, 09:00:44 μμ »
Εγω δε βιαζομαι να βγάλω την ύλη.Πιστεύω οτι καλύτερη δουλειά γίνεται οταν εχουν οι μαθητες ένα κεφαλαιο κ μπορουν να το διαβασουν με την ησυχία τους.Γύρω στο Μάρτιο τελειώνω περίπου κ μετά κάνω επαναληψη  4-5 κεφάλαια μαζί κ μια επαναληψη κατά φαινόμενα.

Αποσυνδεδεμένος Dwrina

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1954
  • Τὴ γλῶσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική.
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 26, 2018, 06:54:42 μμ »
Καλη ιδέα η επανάληψη κατά φαινόμενα!                                                                                                                  Στο φροντιστήριο με πόσες ώρες την εβδομάδα τα καλυπτες όλα αυτά;       
Graecia capta ferum victorem cepit et artis intulit agresti Latio  (Hor. Ep.  2. 1.).

Αποσυνδεδεμένος HOPE77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2018, 11:24:49 μμ »
Νομίζω 3 ώρες αλλά στο τέλος πάντα έπεφτε κ υπερωρία δηλαδή για να τελειώσει η ύλη εκανα κ επίπλέον ώρες.Υπήρχαν φροντιστήρια που έκαναν δυο κείμενα μαζί κ μέχρι 'χριστούγεννα έβγαζαν την ύλη κ έλεγαν οτι έκαναν κ τρεις επαναλήψεις.Δεν με ενδιαφέρουν αυτά.Εγω σου ειπα πιστέυω οτι καλύτερη δουλειά γινεται με το ενα καθημερινο κεφάλαιο κ εκει επιμένω.

Αποσυνδεδεμένος Dwrina

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1954
  • Τὴ γλῶσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική.
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 27, 2018, 12:40:29 μμ »
Νομίζω 3 ώρες αλλά στο τέλος πάντα έπεφτε κ υπερωρία δηλαδή για να τελειώσει η ύλη εκανα κ επίπλέον ώρες.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, ότι στη συνέχεια θα χρειαστούν οπωσδήποτε περισσότερες ώρες, και μετά από όσα μου είπες λέω να το ζητήσω από την αρχή∙ το τρίωρο είναι πολύ λίγο για να διδαχθούν τόσα πράγματα και ταυτόχρονα να γίνεται εξάσκηση και να μείνει και χρόνος για επανάληψη.
Όσο για τα δύο κείμενα σε κάθε μάθημα, προφανώς με τη γραμματική και τη θεωρία συντακτικού των αντίστοιχων κεφαλαίων, μου φαίνεται αδιανόητο! 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!   
Graecia capta ferum victorem cepit et artis intulit agresti Latio  (Hor. Ep.  2. 1.).

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 27, 2018, 02:33:27 μμ »
Σύμφωνα με δημοσίευμα του Βήματος  της Κυριακής χθες το πιθανότερο ειναι πως τα λατινικά αφαιρούνται από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα και θα αντικατασταθούν από μάθημα Κοινωνικών Επιστημών.Οι τελευταίοι που θα εξεταστούν είναι οι φετινοί μαθητές της Γ΄Λυκείου...

Αποσυνδεδεμένος Dwrina

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1954
  • Τὴ γλῶσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική.
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 27, 2018, 07:30:16 μμ »
Σύμφωνα με δημοσίευμα του Βήματος  της Κυριακής χθες το πιθανότερο ειναι πως τα λατινικά αφαιρούνται από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα και θα αντικατασταθούν από μάθημα Κοινωνικών Επιστημών.Οι τελευταίοι που θα εξεταστούν είναι οι φετινοί μαθητές της Γ΄Λυκείου...

Εγώ πάλι πριν από δύο μήνες περίπου είχα μάθει ότι ετοιμάζονται σημαντικές αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών των Λατινικών και ότι δεν ετίθετο θέμα κατάργησή τους.  Τώρα όμως που, μετά το μήνυμα του steven_seagal, απευθύνθηκα σε δύο σχετικά αρμόδια πρόσωπα, κανείς δεν γνώριζε ούτε να επιβεβαιώσει ούτε να διαψεύσει την είδηση.
Ας ελπίσουμε να μη υπερισχύσουν όσοι επιθυμούν την απάλειψη των Λατινικών από τη μέση εκπαίδευση.
   
Τι πιθανότητες δίνετε να συνεχίσει να συζητείται το ενδεχόμενο κατάργησής τους, αν αλλάξει η κυβέρνηση;
Graecia capta ferum victorem cepit et artis intulit agresti Latio  (Hor. Ep.  2. 1.).

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 27, 2018, 10:50:01 μμ »
Και όσοι περάσουν φιλολογία πώς θα βγάλουν το τμήμα ????😱😱😱Θα μάθουν λατινικά στο πανεπιστήμιο για πρώτη φορά. Θεέ μου. Έλεος. Δεν αντέχω άλλο με το εκπαιδευτικό σύστημα.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Dwrina

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1954
  • Τὴ γλῶσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική.
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2018, 12:21:04 μμ »
Και όσοι περάσουν φιλολογία πώς θα βγάλουν το τμήμα ????😱😱😱Θα μάθουν λατινικά στο πανεπιστήμιο για πρώτη φορά.

Το φαντάζεσαι; Να αναγκαστούν οι καθηγητές των Πανεπιστημίων να κλίνουν  mensa, sum, amo;
Ε, ας ξεσηκωθούν λοιπόν και αυτοί, για να μη φθάσουμε εκεί αλλά και στα χειρότερα!
Γιατί έτσι όπως πάμε βλέπω να παραγκωνίζονται και τα Αρχαία, τα οποία συνεχώς υποβαθμίζονται∙ επιτρέπεται στα τέσσερα μαθήματα που δίνουν οι μαθητές για το απολυτήριο Λυκείου να συμπεριλαμβάνεται η Βιολογία και όχι τα Αρχαία;


Graecia capta ferum victorem cepit et artis intulit agresti Latio  (Hor. Ep.  2. 1.).

Αποσυνδεδεμένος Venus1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 28, 2018, 04:13:20 μμ »
Το φαντάζεσαι; Να αναγκαστούν οι καθηγητές των Πανεπιστημίων να κλίνουν  mensa, sum, amo;
Ε, ας ξεσηκωθούν λοιπόν και αυτοί, για να μη φθάσουμε εκεί αλλά και στα χειρότερα!
Γιατί έτσι όπως πάμε βλέπω να παραγκωνίζονται και τα Αρχαία, τα οποία συνεχώς υποβαθμίζονται∙ επιτρέπεται στα τέσσερα μαθήματα που δίνουν οι μαθητές για το απολυτήριο Λυκείου να συμπεριλαμβάνεται η Βιολογία και όχι τα Αρχαία;
Πόσο πιθανό είναι όμως να βγουν απο τις Πανελλήνιες;;
Είναι δηλαδή σίγουρο;;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2018, 04:05:45 μμ από Venus1 »

Αποσυνδεδεμένος Venus1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Λατινικα β΄λυκειου 2018
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 30, 2018, 05:21:58 μμ »
Εγώ πάλι πριν από δύο μήνες περίπου είχα μάθει ότι ετοιμάζονται σημαντικές αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών των Λατινικών και ότι δεν ετίθετο θέμα κατάργησή τους.  Τώρα όμως που, μετά το μήνυμα του steven_seagal, απευθύνθηκα σε δύο σχετικά αρμόδια πρόσωπα, κανείς δεν γνώριζε ούτε να επιβεβαιώσει ούτε να διαψεύσει την είδηση.
Ας ελπίσουμε να μη υπερισχύσουν όσοι επιθυμούν την απάλειψη των Λατινικών από τη μέση εκπαίδευση.
   
Τι πιθανότητες δίνετε να συνεχίσει να συζητείται το ενδεχόμενο κατάργησής τους, αν αλλάξει η κυβέρνηση;
Αν αλλαξει η κυβερνηση, θεωρώ πιθανό να μην γίνει δεκτή η κατάργηση των Λατινικών..
Βγήκε σήμερα η τροποποίηση της ύλης των αρχαίων..
Είχατε καμία ενημέρωση για το τι θα γινει με τα λατινικα;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162183
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 678
Σύνολο: 697

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.