*

Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα με δύσκολο μαθητή  (Αναγνώστηκε 25074 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 30, 2016, 05:06:08 μμ »
@fertility κράτα γερά εσύ μην μασάς...


επανηλθα γιατι κρατησα!!! :)
Οσο και αν φανει περιεργο, θυμηθηκα το θεμα, και σημερα που εφτασα σπιτακι μου, το σχολειο τελος για φετος,
εκανα τον απολογισμο μου:

1) καταφερα και εφερα σε περας την χρονια, κατι που δεν το ειχα σιγουρο.

2) προσπαθησα οσο μπορεσα να ανεβασω τους 4-5 μαθητες που ενδιαφερθηκαν για οτι ελεγα στο μαθημα.

3) γεμισα απειρες σελιδες απο ωριαιες (τις περισσοτερες απο ολο το σχολειο) οι οποιες χμμμ εγιναν αρχειο και μαλλον χαρτοπολτος υποθετω....

4) στις εξετασεις Ιουνιου, οπως περιμενα, οι μαθητες πατωσαν, ο καλυτερος εγραψε 11 !!!

5) εν κατακλειδι η ικανοποιηση μου ηταν αρκετα θετικη για μενα, γιατι με πλησιασαν αρκετοι μαθητες που μου ζητουσαν να ξαναερθω του χρονου και μαλιστα μια μητερα μου ειπε οτι μου δινει και σπιτι δωρεαν για να μεινω!

Δεν σκεφτηκα ποτε οτι θα αλλαξω την εκπαιδευση, αλλα να κανω μια δουλεια και να παριστανω τον καθηγητη, καλυτερα σπιτι μου και ανεργος.
Του χρονου ομως θα ειμαι πιο ψυλιασμενος, αναμενω βεβαια που θα κατσει η σκονη των αλλαγων στα ΕΠΑΛ.


Προς το παρον καλο καλοκαιρι και καλη ξεκουραση :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:44 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 09:19:41 μμ »
Καλησπέρα, μάλλον δεν έχω γράψει τα τελευταία χρόνια σχετικά με δύσκολο μαθητή, γιατί δεν είχα κάποια δύσκολη περίπτωση. Σήμερα όμως μπήκα σε ένα τμήμα Γυμνασίου και βρήκα έναν τριτοετή (για τρίτη φορά στην Α΄ Γυμνασίου). Αυτόν τον μαθητή δεν τον θέλει κανένα σχολείο. Ήρθε πέρυσι σε εμάς γιατί είχε μείνει και έμεινε πάλι από απουσίες. Πέρυσι είχε ένα σωρό αποβολές και δεν τελείωσε την χρονιά. Ζήτησε πάλι μετεγγραφή φέτος, αλλά δεν τον δέχτηκαν. Οι γονείς του δεν εμφανίζονται ποτέ. Σε συζήτηση με τον διευθυντή, ότι ο συγκεκριμένος θα "χαλάσει" το τμήμα, μου είπε ότι στην πορεία θα τα παρατήσει, οπότε έτσι θα λήξει το θέμα. Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 09:37:48 μμ »
Κάποια επαφή με τους γονείς, έστω τηλεφωνική, δεν είναι εφικτή;  :( Κανείς δεν ενδιαφέρεται; Μέσα στην τάξη το παιδί αυτό πώς λειτουργεί; Μου φαίνεται τραγική κατάσταση. Κάτι πρέπει να υπάρχει στο οικογενειακό περιβάλλον του. Πρέπει να μιλήσεις ξανά με το διευθυντή για να τηλεφωνησει στους γονείς. Δεν είναι λύση να μείνει από απουσίες.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 10:03:13 μμ »
Απ' όσο ξέρω, ο διευθυντής μιλούσε μαζί τους πέρυσι, αλλά ως εκεί. Πρόκειται για αλλοδαπό μαθητή, οι γονείς δουλεύουν και δεν εμφανίζονται στο σχολείο. Θα ζητήσω να μιλήσω μαζί τους να δω τι θα γίνει, αν και δεν βλέπω να γίνεται κάτι... Όσο για την συμπεριφορά του, είναι ο κλόουν της τάξης, η γνωστή συμπεριφορά... που την έχω δει και άλλες φορές σε μαθητές με σχολική αποτυχία. Συνήθως τα παιδιά έχουν όντως κάποιο οικογενειακό θέμα, το οποίο δεν είναι γνωστό σε εμάς. Απλώς αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να κάνω κάτι η ίδια, να τον προσεγγίσω, κ.λπ. Πριν κάποια χρόνια μια ανάλογη περίπτωση μαθητή εγκατέλειψε το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:44 »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 10:08:17 μμ »
Ίσως να του δώσεις ρόλο στην τάξη. Να τον ενθαρρύνεις και να προσπαθήσεις να ανακαλύψεις αν έχει κάποια ικανότητα και αν ναι σε ποιο τομέα ή μάθημα; Μετά θα το τονισεις αυτό και θα τον επιβραβευσεις εντός τάξεως. Καθημερινά θα του αναθετεις κάτι και θα του δείχνεις εμπιστοσύνη.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 10:10:12 μμ »
Απ' όσο ξέρω, ο διευθυντής μιλούσε μαζί τους πέρυσι, αλλά ως εκεί. Πρόκειται για αλλοδαπό μαθητή, οι γονείς δουλεύουν και δεν εμφανίζονται στο σχολείο. Θα ζητήσω να μιλήσω μαζί τους να δω τι θα γίνει, αν και δεν βλέπω να γίνεται κάτι... Όσο για την συμπεριφορά του, είναι ο κλόουν της τάξης, η γνωστή συμπεριφορά... που την έχω δει και άλλες φορές σε μαθητές με σχολική αποτυχία. Συνήθως τα παιδιά έχουν όντως κάποιο οικογενειακό θέμα, το οποίο δεν είναι γνωστό σε εμάς. Απλώς αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να κάνω κάτι η ίδια, να τον προσεγγίσω, κ.λπ. Πριν κάποια χρόνια μια ανάλογη περίπτωση μαθητή εγκατέλειψε το σχολείο.

Σίγουρα μπορείς να τον προσεγγίσεις. Απλώς είναι πολύ πιθανό να μην έχει αποτέλεσμα η προσπάθειά σου. Σε καμία περίπτωση όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις. Από εκεί και πέρα, βασική αρχή είναι να στιγματίζεις τη συμπεριφορά, όχι το παιδί. "Αφού είσαι τόσο καλό παιδί, γιατί το έκανες αυτό;" Επειδή είναι και ηλικιακά μεγαλύτερος από τα άλλα παιδιά και σε αυτές τις ηλικίες 2 χρόνια είναι τεράστια διαφορά, ίσως να τον βοηθούσε να του έδινες κάποιες ευθύνες. Ζήτα του να γίνει ο βοηθός σου σε κάτι, όσο ασήμαντο και να είναι. Ίσως μπορείς να του ζητήσεις να σε βοηθήσει στην τήρηση της τάξης, αν και αυτό μάλλον θα πρέπει να γίνει σε δεύτερη φάση.

Και πάλι, να είσαι προετοιμασμένη ότι το πιθανότερο είναι να μη δεις διαφορά ή να δεις κάτι προσωρινά και πάλι να κατρακυλήσει. Υπομονή, αγάπη, φροντίδα και προδέρμ.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 10:47:56 μμ »
Καλησπέρα, μάλλον δεν έχω γράψει τα τελευταία χρόνια σχετικά με δύσκολο μαθητή, γιατί δεν είχα κάποια δύσκολη περίπτωση. Σήμερα όμως μπήκα σε ένα τμήμα Γυμνασίου και βρήκα έναν τριτοετή (για τρίτη φορά στην Α΄ Γυμνασίου). Αυτόν τον μαθητή δεν τον θέλει κανένα σχολείο. Ήρθε πέρυσι σε εμάς γιατί είχε μείνει και έμεινε πάλι από απουσίες. Πέρυσι είχε ένα σωρό αποβολές και δεν τελείωσε την χρονιά. Ζήτησε πάλι μετεγγραφή φέτος, αλλά δεν τον δέχτηκαν. Οι γονείς του δεν εμφανίζονται ποτέ. Σε συζήτηση με τον διευθυντή, ότι ο συγκεκριμένος θα "χαλάσει" το τμήμα, μου είπε ότι στην πορεία θα τα παρατήσει, οπότε έτσι θα λήξει το θέμα. Τι λέτε;


Λέμε... ότι όταν ένα παιδί μένει για τρίτη χρονιά στην ίδια τάξη (και δη Α΄Γυμνασίου), η αποτυχία είναι πρωτίστως του σχολείου. Πάντα υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει. Ας κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του ως προς το τι έκανε για να κινήσει το ενδιαφέρον, να προσεγγίσει, να αντιπροτείνει σε έναν μαθητή.. και πόσο εξάντλησε τα περιθώρια προτού τον αποβάλλει από την τάξη...
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 11:56:35 μμ »

Λέμε... ότι όταν ένα παιδί μένει για τρίτη χρονιά στην ίδια τάξη (και δη Α΄Γυμνασίου), η αποτυχία είναι πρωτίστως του σχολείου. Πάντα υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει. Ας κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του ως προς το τι έκανε για να κινήσει το ενδιαφέρον, να προσεγγίσει, να αντιπροτείνει σε έναν μαθητή.. και πόσο εξάντλησε τα περιθώρια προτού τον αποβάλλει από την τάξη...
++++++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 15, 2018, 12:18:02 πμ »
Αυτό με απασχολεί κι εμένα, εγώ δεν είχα τον μαθητή πέρυσι και δεν τον ήξερα καν, ούτε το όνομά του, οι περισσότεροι τον ήξεραν και μάλιστα έμαθα φέτος ότι είχε δημιουργήσει προβλήματα σε κάποια μαθήτρια, με την οποία τσακωνόταν συνέχεια. Το μόνο που άκουγα πέρυσι ήταν το τάδε τμήμα έχει κάποια "προβληματικά" παιδιά. Αλλά δεν έγινε κάτι από τους καθηγητές που τα είχαν ούτε από την διεύθυνση. Τελικά ο μαθητής έμεινε λόγω δικών του απουσιών, όχι από τις ποινές. Γι' αυτό προβληματίζομαι για το τι πρέπει να γίνει φέτος. Ουσιαστικά αυτόν τον μαθητή δεν τον θέλουν στο σχολείο. Μάλιστα χαρακτηρίστηκε ως "αποτυχημένη μετεγγραφή" από άλλο σχολείο.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 15, 2018, 02:47:53 πμ »
Τον μαθητή αυτό, ΜΗΝ τολμήσεις και τον "αγγίξεις":
Θα "τσινίσει" όλος ο Σύλλογος και οι υπόλοιποι γονείς.
Δες την καρτέλα του, ΜΟΝΟ, πόσες κατακόρυφες επαναλήψεις τάξεως (της Α΄ Γυμνασίου) (#3#) επιτρέπει και θα καταλάβεις τι εννοούσε ο δ/ντης με αυτό που σου είπε.


Ιδίως με τέτοιες "χαζομάρες":

Σίγουρα μπορείς να τον προσεγγίσεις. Απλώς είναι πολύ πιθανό να μην έχει αποτέλεσμα η προσπάθειά σου. Σε καμία περίπτωση όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις. Από εκεί και πέρα, βασική αρχή είναι να στιγματίζεις τη συμπεριφορά, όχι το παιδί. "Αφού είσαι τόσο καλό παιδί, γιατί το έκανες αυτό;"

Και πάλι, να είσαι προετοιμασμένη ότι το πιθανότερο είναι να μη δεις διαφορά ή να δεις κάτι προσωρινά και πάλι να κατρακυλήσει. Υπομονή, αγάπη, φροντίδα και προδέρμ.

ΔΕΝ είναι όλοι οι μαθητές για το νυν (όπως είναι) "εκπαιδευτικό σύστημα" του μονταρίσματος αγωγής.

ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ (Ακόμα και απ'τη φυλακή).

ΑΥΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 15, 2018, 07:32:02 πμ »
Καλημέρα. Οι προτάσεις μου δεν ήταν τυχαιες. Εδραζονται στη διαχείριση σχολικής τάξης που πρόσφατα είχα διδαχθει. Πρέπει να γίνει μια προσπάθεια. Με ενθαρρυνση, επιβραβευση, παρακινηση και ανάθεση ρόλου. Αν δεν πετύχει τότε βλέπουμε. Μια όμως δοκιμή δεν βλάπτει. Όλο και κάτι θα βρούμε που θα κάνει καλά. Θα τον ενισχυσουμε και θα του δώσουμε κίνητρα. Όλα στη ζωή είναι θέμα κινήτρων. Και μια προσωπική συζήτηση δεν βλάπτει. Με στόχο την εύρεση κάποιων στοιχείων πάντα. Καλό κουράγιο.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα με δύσκολο μαθητή
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 15, 2018, 12:54:15 μμ »
Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με το Χαμόγελο του παιδιού αφενώς για να σε συμβουλέψουν, αφετέρου για να γνωστοποιήσεις την περίπτωση. Τόσο μεγάλη σχολική αποτυχία είναι πιθανό να είναι αποτέλεσμα εγκατάληψης και γενικά πολύ σοβαρών δυσλειτουργιών στην οικογένεια. Το Χαμόγελο παρεμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις, όχι μόνο όταν υπάρχει περίπτωση σωματικής ή σεξουαλικής βίας, αλλά και σε γενικότερα μη-κατάλληλα/δυσλειτουργικά οικογενειακά περιβάλλοντα. Και με το "παρεμβαίνει" δεν εννοώ ζητάει την αφαίρεση της επιμέλειας από τους γονείς :)

Αποσυνδεδεμένος eviepan25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα με δύσκολο μαθητή
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 15, 2018, 01:32:08 μμ »
Μπορείς να ζητήσεις απ'τον Δ/ντή σου να σε φέρει σ'επαφή με τον ψυχολόγο της ΕΔΕΑΥ.Αν δεν έχει συσταθεί,τότε & πάλι σε συνεννόηση με την
Δ/νση, θα επικοινωνήσεις με το ΚΕΔΔΥ & θα ζητήσεις την επίσκεψη του Ψυχολόγου στο σχολείο σου.Ενδεχομένως ο μαθητής να χρήζει περαιτέρω αξιολόγησης & να προταθεί γι'αυτόν άλλο σχολικό πλαίσιο,σε κάποια δομή Ειδικής Αγωγής,κάτι το οποίο θα κρίνει το ΚΕΔΔΥ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.