*

Αποστολέας Θέμα: Τέλος τα Λατινικά..  (Αναγνώστηκε 17921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 03, 2018, 09:13:09 μμ »
Για τη θεωρητική όπως και για κάθε κατεύθυνση χρειάζονται ορισμένα μαθήματα καλώς ή κακώς. Η επαφή μ αυτά ακόμα και σε πρωταρχικο στάδιο είναι μια βάση. Μην ξεχνάτε πως άλλο να δεις κάτι δύο φορές, ακόμα και αν αυτό θέλει εμπλουτισμο και εξέλιξη, και αλλο να βλέπεις κάτι πρώτη φορά. Για μένα τα λατινικά είναι σημαντικά ως μάθημα και η γνώση των 50 κειμενων μου πρόσφερε γνώσεις για συντακτικα φαινομένα, γραμματικα και λεξιλόγιο. Αν αυτά για αρχή είναι ασημαντα τότε τι να πω. 😱
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:02:13 »

Αποσυνδεδεμένος viti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 03, 2018, 09:18:15 μμ »
Για τη θεωρητική όπως και για κάθε κατεύθυνση χρειάζονται ορισμένα μαθήματα καλώς ή κακώς. Η επαφή μ αυτά ακόμα και σε πρωταρχικο στάδιο είναι μια βάση. Μην ξεχνάτε πως άλλο να δεις κάτι δύο φορές, ακόμα και αν αυτό θέλει εμπλουτισμο και εξέλιξη, και αλλο να βλέπεις κάτι πρώτη φορά. Για μένα τα λατινικά είναι σημαντικά ως μάθημα και η γνώση των 50 κειμενων μου πρόσφερε γνώσεις για συντακτικα φαινομένα, γραμματικα και λεξιλόγιο. Αν αυτά για αρχή είναι ασημαντα τότε τι να πω. 😱
Συμφωνώ απόλυτα.Οι λογικές τι χρειάζεται ο ένας επιστήμονας αυτό το μάθημα(αφού στοιχεία του δεν θα χρησιμοποιήσει στην άσκηση του επαγγέλματος) και τι ο άλλος είναι μακρία από τη φιλοσοφία που μεταδίδω στους μαθητές στην τάξη και τις θεωρώ ισοπεδωτικές,επιπόλαιες και αντιπαιδαγωγικές.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 03, 2018, 11:39:20 μμ »
 
Για τη θεωρητική όπως και για κάθε κατεύθυνση χρειάζονται ορισμένα μαθήματα καλώς ή κακώς. Η επαφή μ αυτά ακόμα και σε πρωταρχικο στάδιο είναι μια βάση. Μην ξεχνάτε πως άλλο να δεις κάτι δύο φορές, ακόμα και αν αυτό θέλει εμπλουτισμο και εξέλιξη, και αλλο να βλέπεις κάτι πρώτη φορά. Για μένα τα λατινικά είναι σημαντικά ως μάθημα και η γνώση των 50 κειμενων μου πρόσφερε γνώσεις για συντακτικα φαινομένα, γραμματικα και λεξιλόγιο. Αν αυτά για αρχή είναι ασημαντα τότε τι να πω. 😱
Αυτά μπορεί να σου τα προσφέρει κάθε γλώσσα, δεν είναι μονοπώλιο των λατινικών. ;)

Ίσως μια λύση θα ήταν να γίνουν τα λατινικά μάθημα επιλογής και να εξετάζονται χωριστά ως προαπαιτούμενο για τις φιλοσοφικές, όπως είναι τα αγγλικά πχ. για την αγγλική φιλολογία. Ξέρω ότι θα φάω πολύ κράξιμο για αυτή την πρόταση, αλλά συνεχίζω να επιμένω ότι για την πλειοψηφία των σχολών του προσανατολισμού ένα μάθημα όπως η κοινωνιολογία ή η φιλοσοφία είναι πολύ βασικότερο από τα λατινικά.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 01:21:54 πμ »
Αυτά μπορεί να σου τα προσφέρει κάθε γλώσσα, δεν είναι μονοπώλιο των λατινικών. ;)

Ίσως μια λύση θα ήταν να γίνουν τα λατινικά μάθημα επιλογής και να εξετάζονται χωριστά ως προαπαιτούμενο για τις φιλοσοφικές, όπως είναι τα αγγλικά πχ. για την αγγλική φιλολογία. Ξέρω ότι θα φάω πολύ κράξιμο για αυτή την πρόταση, αλλά συνεχίζω να επιμένω ότι για την πλειοψηφία των σχολών του προσανατολισμού ένα μάθημα όπως η κοινωνιολογία ή η φιλοσοφία είναι πολύ βασικότερο από τα λατινικά.

Κανένα "κράξιμο" δε προκειται να "φας":
Ο καθένας μας λέει εδώ το "ποιηματάκι" του και συνεχίζονται οι μονόλογοι, ο ένας κάτω απ'τον άλλο.

Όπως και το "εκπαιδευτικό σύστημα" της χώρας μας που δεκαετίες ευαγγελιζόμαστε "μεταρρυθμίσεις" που θα αλλάξουν τα πάντα,

ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

"Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού"

Το διςεκατομμυριαστείν, Ελλήνος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:02:13 »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 09:20:40 πμ »
Να σας αναλύσω την επιστημονικότητα της απόφασης: Θέλω να κερδίσω τις εκλογές.Άρα πρέπει να διορίσω κόσμο για να πάρω ψήφους.Ποιοί είναι αυτοί που με εμποδίζουν να κάνω ότι γουστάρω στο τσιφλίκι μου (υπουργείο Παιδείας); Οι κακοί οι φιλόλογοι που με τον δικηγόρο τους τρέχουν κάθε λίγο και λιγάκη στα δικαστήρια! Τσαμπουκάδες όμως στον αριστεροπασά Γαβρόγλου δεν περνάνε! Τι θα κάνω;Θα μειώσω το ωράριο των φιλολόγων για να μην έχουν οργανικά κενά να διοριστούν τα γιουσουφάκια (δεν το αναλύω περισσότερο αυτό). Αν χρειαστεί και καμία γνωμοδότηση απο το ΝΣΚ ή απο το ΙΕΠ θα διατάξω τους αγάδες να μου βγάλουν πέντε-έξι να έχουμε!Με αυτό λοιπόν το πληρέστατο επιστημονικό επιχείρημα κόπηκαν τα λατινικά απο την θεωρητική κατεύθυνση. Τώρα θα μου πείτε πως στο σουλτανάτο των γραικών υπάρχει και ο Μεγάλος Βεζύρης (πρωθυπουργός στα φραντσέζικα). Εδώ ο Μεγάλος Βεζύρης δίνει τσάμπα το πασαλίκι της Μακεδονίας στους νοτιοσλάβους απο τα Σκόπια, στα Λατινικά θα έχει πρόβλημα;;;;

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 09:43:21 πμ »
Αυτά μπορεί να σου τα προσφέρει κάθε γλώσσα, δεν είναι μονοπώλιο των λατινικών. ;)

Ίσως μια λύση θα ήταν να γίνουν τα λατινικά μάθημα επιλογής και να εξετάζονται χωριστά ως προαπαιτούμενο για τις φιλοσοφικές, όπως είναι τα αγγλικά πχ. για την αγγλική φιλολογία. Ξέρω ότι θα φάω πολύ κράξιμο για αυτή την πρόταση, αλλά συνεχίζω να επιμένω ότι για την πλειοψηφία των σχολών του προσανατολισμού ένα μάθημα όπως η κοινωνιολογία ή η φιλοσοφία είναι πολύ βασικότερο από τα λατινικά.
Με το ίδιο σκεπτικό και η κοινωνιολογια και η φιλοσοφία να διδασκονται εντός σχολής. Το ορθο είναι όλα να διδάσκονται εφόσον αφορούν ένα αντικείμενο εντός ορισμένων τμημάτων. Άλλωστε πόσα μαθήματα εντός του πανεπιστημίου είναι άσχετα με το αντικείμενο αλλά τα εξεταζομαστε; Και θεωρούνται υποχρεωτικά για τη λήψη πτυχίου. Τα υπόλοιπα είναι θέμα του τι συμφέρει τον καθένα με βάση όσα σπούδασε ή έκανε μεταπτυχιακό. Αυτά.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 10:45:39 πμ »
Ίσως μια λύση θα ήταν να γίνουν τα λατινικά μάθημα επιλογής και να εξετάζονται χωριστά ως προαπαιτούμενο για τις φιλοσοφικές, όπως είναι τα αγγλικά πχ. για την αγγλική φιλολογία. Ξέρω ότι θα φάω πολύ κράξιμο για αυτή την πρόταση, αλλά συνεχίζω να επιμένω ότι για την πλειοψηφία των σχολών του προσανατολισμού ένα μάθημα όπως η κοινωνιολογία ή η φιλοσοφία είναι πολύ βασικότερο από τα λατινικά.

Αυτό θα ήταν μια καλή λύση. Αν κρίνω όμως από όσα άκουγα από έναν διευθυντή εκπαίδευσης που μιλούσε στο ραδιόφωνο το πρωί, το πρόβλημα δεν ήταν μόνο ποιοτικό (ποιο είναι το πιο κατάλληλο μάθημα), αλλά και ποσοτικό (ώρες διδασκαλίας).
Σύμφωνα με το καινούργιο πρόγραμμα αυξάνονται, λέει, κάποιες ώρες των φιλολόγων (Αρχαία, Ιστορία), οπότε αν έμεναν τα Λατινικά θα αυξανόταν πολύ το ωράριό τους. Απ' ό,τι βλέπω εδώ (https://xenesglosses.eu/2018/09/sygkritiko-ton-oron-pou-tha-didaskoun-filologoi-sti-lykeiou/) αυτό φαίνεται να ισχύει.
Από εκεί και πέρα, διάλεξαν να φύγουν τα Λατινικά, αφενός γιατί ήταν πιο εύκολο να αναπληρωθεί η διδασκαλία τους εντός των σχολών, αφετέρου γιατί δεν αφορούσαν ως αντικείμενο όλους τους μαθητές της θεωρητικής κατεύθυνσης.
Με βάση τα παραπάνω, υποθέτω ότι η Κοινωνιολογία επελέγη όχι μόνο ως χρήσιμο αντικείμενο, αλλά και γιατί υπάρχουν ήδη πλεονάζοντες Κοινωνιολόγοι που θα καλύψουν το ωράριό τους;

Πάντως, αν υπάρχει βούληση να διατηρηθούν τα Λατινικά ως αντικείμενο σπουδών -και σ' αυτό πρέπει να επιμείνουν όλοι-, μπορεί αυτό να συμβεί εντός των πανεπιστημίων. Υπάρχουν ήδη τμήματα φιλολογίας με δυο θεματογραφίες στα Λατινικά στο πρώτο έτος, όπου διδάσκεται αναλυτικά όλο το συντακτικό. Γιατί όχι και η γραμματική, αν αυτό δεν γίνεται πια στο Λύκειο;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 12:16:36 μμ »
Δε νομίζω ότι διδάσκονται και σε πολλές χώρες τα λατινικά ως βασικό μάθημα αλλά υπάρχουν ως μάθημα επιλογής σε αρκετές. Στη Βρετανία, π.χ υπάρχουν σαν μάθημα επιλογής, όμως ελάχιστα σχολεία φτιάχνουν τμήμα λατινικών:

https://www.theguardian.com/education/2018/jan/25/latin-lessons-dying-out-in-state-schools

Αντίθετα, διατηρούν το κύρος τους στα πανεπιστήμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2018, 12:19:24 μμ από Κοράκι »

Αποσυνδεδεμένος Venus1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 11:23:25 μμ »
Eπιχειρούν ιδεοληπτικά να εκδιώξουν ένα μάθημα που απαιτεί άσκηση του νου και της σκέψης για να λύσεις τις ασκήσεις και βαζουν συντεχνιακα εντελώς ένα μάθημα παπαγαλίας που υποτιθεται ότι πολεμουν. Οι μάχιμοι εκπαιδευτικοί ας μη γελιόμαστε :μια ακόμη ιστορία παπαγαλίας φορτώνουν στις ανθρωπιστικές σπουδές και την καθιστούν καθόλου δημιουργική και βαρετή.Ενδεικτικά αναφέρω αυτό που είδα στη συνέντευξη τύπου:όταν δημοσιογράφος ρωτα γιατί δεν αλλάζει το πρόγραμμα σπουδών στο μάθημα των λατινικών ώστε να πάψει να είναι μονοσήμαντο απάντηση δεν πήρε...
Όντως! Τα επιχειρήματα του κ. Υπουργού περί διδασκαλίας του μαθήματος  και αποστήθισης  μου θυμιζουν: "πονάει το ποδι σου;; Ε τότε να το κόψεις!"

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 07:39:38 πμ »
Τα λατινικά συνδυάζουν τη παπαγαλια στην μετάφραση και στη γραμματική αλλά απαιτούν και κρίση στις ασκήσεις. Κατανόηση της σύνταξης. Προσωπικά θεωρώ κάθε μάθημα αξιόλογο. Ο τρόπος διδασκαλίας του είναι που κάθε φορά το υποτιμα και σ αυτόν τον τομέα την πάσα ευθύνη φέρει το υπουργείο. Κοινωνιολογια, οικιακή οικονομία δεν θυμάμαι να διδασκονταν ως μαθήματα στο δικό μου λύκειο τουλάχιστον. Ενώ θα βοηθουσαν στη σύνδεση γνώσεων και στη διεύρυνση του πνευματικού επιπέδου ποτέ αυτό δεν κατεστη δυνατό λόγω της απαξίωσης των μαθημάτων αυτών σε διδακτικό επίπεδο. Αν θέλω να μειώσω κάτι αμέσως το οδηγώ στην έξοδο. Αυτό γίνεται σ όλα τα πράγματα. Το ζήτημα είναι τι θέλουμε τελικά; Να έχει το παιδί γενικές γνώσεις και ποιοτικές ή όχι;Να κρίνει, να σκέφτεται; Όταν απαντήσουμε σ αυτό, τότε θα απαντήσουμε σ όλα τα υπόλοιπα.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 09:46:30 μμ »
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος Venus1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 10:02:02 μμ »
Το καλύτερο & πιο εμπεριστατωμένο ψήφισμα.
https://www.filologikos-istotopos.gr/2018/09/13/panepistimio-ioanninon-psifisma-tou-tmimatos-filologias-gia-ta-latinika/

Συμφωνώ με πολλά!

Θα ήθελα να ρωτήσω τους καθηγητές που διδάσκουν σε φροντιστήρια στη β Λυκείου αν συνεχίζουν να κάνουν Λατινικα ή πάγωσε το θεμα. Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2018, 10:14:55 μμ από Venus1 »

Αποσυνδεδεμένος Dwrina

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1914
  • Τὴ γλῶσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική.
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 11:49:06 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω τους καθηγητές που διδάσκουν σε φροντιστήρια στη β Λυκείου αν συνεχίζουν να κάνουν Λατινικα ή πάγωσε το θεμα. Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει.

Εμείς κάνουμε, αλλά μόνο μία ώρα (ενώ νομίζω ότι πέρυσι έκαναν δύο).
Graecia capta ferum victorem cepit et artis intulit agresti Latio  (Hor. Ep.  2. 1.).

Αποσυνδεδεμένος Venus1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα Λατινικά..
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 01:09:01 μμ »
Εμείς κάνουμε, αλλά μόνο μία ώρα (ενώ νομίζω ότι πέρυσι έκαναν δύο).
Ευχαριστώ! Δηλαδή παρόλο που λένε θα καταργηθουν εσείς τα διδάσκετε απ' ότι κατάλαβα για παν ενδεχόμενο..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 294
Σύνολο: 301

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.