*

Αποστολέας Θέμα: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ  (Αναγνώστηκε 2838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andreas1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« στις: Νοέμβριος 24, 2019, 07:36:23 μμ »
Γεια σας.
 ειμαι αναπληρωτής  της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης και προσλήφθηκα στη φαση με ημερομηνια 28-09-19.
Η ΔΔΕ στην οποια εργαζομαι με τοποθετησε σε τρια γυμνασια και σε εσπερινο ΕΠΑΛ για την συμπληρωση του ωραριου μου.
Με προχθεσινη (22-11-2019 )αποφαση του ΠΥΣΔΕ ανακληθηκε η διαθεση μου στο ΕΠΑΛ καθως και στο ενα γυμνασιο και διατεθηκα εκ νεου σε αλλο γυμνασιο.
Οι ωρες (6) που διδασκα στο ανακληθεν γυμνασιο διατεθηκαν σε μονιμη εκπαιδευτικο χωρις οργανικη θεση στο συγκεκριμενο σχολειο (που ειναι και μελος της τοπικης ΕΛΜΕ) ενω οι ωρες του ΕΠΑΛ έμειναν αδιαθετες. Επικοινωνησα με τον αιρετο του ΠΥΣΔΕ και μου ειπε στα ισια οτι η συναδελφος εμεινε χωρις ωρες και για αυτο πηρε αυτη την αποφαση το ΠΥΣΔΕ.

Και ερωτω.
Ποιες ενεργειες πρεπει να κανω;

Εντωμεταξυ οι αιρετοι και οι διοικουντες της τοπικης ΕΛΜΕ ειναι κ....ος και βρακι με την δοικηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:53:49 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 08:27:16 μμ »
Γεια σας.
 ειμαι αναπληρωτής  της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης και προσλήφθηκα στη φαση με ημερομηνια 28-09-19.
Η ΔΔΕ στην οποια εργαζομαι με τοποθετησε σε τρια γυμνασια και σε εσπερινο ΕΠΑΛ για την συμπληρωση του ωραριου μου.
Με προχθεσινη (22-11-2019 )αποφαση του ΠΥΣΔΕ ανακληθηκε η διαθεση μου στο ΕΠΑΛ καθως και στο ενα γυμνασιο και διατεθηκα εκ νεου σε αλλο γυμνασιο.
Οι ωρες (6) που διδασκα στο ανακληθεν γυμνασιο διατεθηκαν σε μονιμη εκπαιδευτικο χωρις οργανικη θεση στο συγκεκριμενο σχολειο (που ειναι και μελος της τοπικης ΕΛΜΕ) ενω οι ωρες του ΕΠΑΛ έμειναν αδιαθετες. Επικοινωνησα με τον αιρετο του ΠΥΣΔΕ και μου ειπε στα ισια οτι η συναδελφος εμεινε χωρις ωρες και για αυτο πηρε αυτη την αποφαση το ΠΥΣΔΕ.

Και ερωτω.
Ποιες ενεργειες πρεπει να κανω;

Εντωμεταξυ οι αιρετοι και οι διοικουντες της τοπικης ΕΛΜΕ ειναι κ....ος και βρακι με την δοικηση

Με ποιο προγραμμα εχεις προσληφθει συναδελφε ;;; ΠΔΕ-ΕΣΠΑ-ΚΡΑΤΙΚΟΥ; παιζει ρολο γιαβαυτο σε ρωταω. Αν θες να το τραβηξεις ξεκινα.με.μια.ενσταση και μια αιτηση που να ζητας το σκεπτικο της αλλαγης και κυριως να αναφερεις την ευρυθμη λειτουργια του σχολειου. Αν σου απαντησουν και θες να το τραβηξεις συνεχιζεις με αναφορα πρωτα στον περιφερειακο διευθυντη.και.μετα στο υπουργειο . Ολα τα παραπανω με αριθμο πρωτοκ.  Και στο τελος καθε αιτησης οτι επιφυλασσεσαι για οποιαδηποτε νομικη ενεργεια

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:31:03 μμ »
Νομιμότατη απόφαση. Ο περιφερειακός θα κρίνει το ΠΥΣΔΕ; αχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:40:49 μμ »
Γραπτή ένσταση/αίτημα προς το ΠΥΣΔΕ και τη Δ/νση Εκπ/σης. Αν ανακύψει ζήτημα νομικής φύσεως ή ασάφεια περί της απόφασης, αυτοί οφείλουν να απευθυνθούν στο Γραφείο Νομικής Υποστήριξης της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπ/σης κι αν εξακολουθεί να υπάρχει ζήτημα πρέπει να απευθυνθεί το τελευταίο στην αντίστοιχη υπηρεσία του Υπουργείου.

Έχε υπόψη σου ότι:

1) Το Υπουργείο είναι αναρμόδιο να κρίνει ή να τροποποιεί αποφάσεις των ΠΥΣΔΕ, διότι το εν λόγω συλλογικό όργανο αποτελεί ιδιαίτερη αρχή και οι αποφάσεις του δεν υπόκεινται σε ιεραρχικό έλεγχο από τα άμεσα όργανα του κράτους, βλ. Υπουργείο, ενώ και τα μέλη του -ως θητεύοντα- έχουν προσωπική ανεξαρτησία και οι κρίσεις τους δεν υπόκεινται σε έλεγχο από προϊστάμενη διοικητική αρχή.

2) Με βάση την ιεραρχική διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί, και να μπορούσε στο αίτημά σου να παρέμβει το Υπουργείο, (που δεν μπορεί εν προκειμένω διότι αφορά απόφαση του ΠΥΣΔΕ), δεν θα μπορούσες να το απευθύνεις ο ίδιος προς το Υπουργείο, αλλά θα έπρεπε να ακολουθήσεις την ιεραρχική διαδρομή: Δ/νση Εκπ/σης > Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης > Υπουργείο.

Με πρόσφατη εγκύκλιό της, η αρμόδια Γεν. Δ/νση του Υπουργείου ενημερώνει πως όσα ερωτήματα δεν ακολουθούν αυτή τη διαδρομή δεν θα απαντώνται και θα επιστρέφονται.

Καλή επιτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2019, 10:17:37 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:53:49 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 10:06:33 μμ »
Νομιμότατη απόφαση. Ο περιφερειακός θα κρίνει το ΠΥΣΔΕ; αχαχαχαχα

Οχι δεν θα το κρινει απλα θα ακοκουθηθει η διαδικασια που ανεφερε ο rrrrrr .

Αποσυνδεδεμένος andreas1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 12:13:41 πμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
προσληφθηκα με ΠΔΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.