*

Αποστολέας Θέμα: Ορισμός υπεύθυνου ολοημέρου  (Αναγνώστηκε 2626 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Ορισμός υπεύθυνου ολοημέρου
« στις: Οκτώβριος 18, 2018, 05:03:34 μμ »
Φέτος δουλεύω σε 6(!!!) δημοτικά αναπληρώτρια πληροφορικής. Οι 10 ώρες είναι στο σχολείο βάσης, στο οποίο πηγαίνω 2 ημέρες, και είμαι και τις 2 στο ολοήμερο. Το σχολείο είναι γενικώς αρκετά ανοργάνωτο, κυρίως όσον αφορά τη λειτουργία του ολοήμερου και οι δάσκαλοι έχουν τη λογική "φύγε εσύ σήμερα, αύριο εγώ". Αν και δεν κάνω εφημερίες, στο διάλειμμα του ολοήμερου μένω έξω. Το πρόβλημα είναι στο σχολασμα όπου κάποιοι γονείς αργούν συστηματικά. Υπεύθυνος ολοήμερου δεν έχω καταλάβει ποιος είναι τις μέρες που είμαι εκεί, δεν έχει αναρτηθεί πουθενά. Στις 16:00 η άλλη συνάδελφος στραβωνει όταν φεύγω και σήμερα μου είπε "κάτσε σήμερα εσύ γιατί χθες εγώ περίμενα ως τις 16:30". Της απάντησα ότι δεν είμαι εγώ υπεύθυνη ολοήμερου και έφυγα. Και άλλη μέρα όταν ρώτησα ποιος είναι υπεύθυνος σφύριζε κλέφτικα.
Το ερώτημα μου είναι, μπορούν να με βάλουν υπεύθυνη ολοήμερου ενώ είμαι σε 6 σχολεία και απαλλάσσομαι από την εφημερία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ορισμός υπεύθυνου ολοημέρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:23:16 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ορισμός υπεύθυνου ολοημέρου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 10:05:54 μμ »
Από την εγκύκλιο για τη λειτουργία των δημοτικών σχολείων φέτος:

Στο Ολοήμερο πρόγραμμα του Ενιαίου τύπου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου (4/θ και άνω), ορίζεται ανά ημέρα, ο εκπαιδευτικός που έχει την ευθύνη λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος. Η ημερήσια ευθύνη λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος, μπορεί να ανατίθεται σε εκπαιδευτικό κάθε ειδικότητας, καθώς και στον Διευθυντή/ντρια του σχολείου. Στους εκπαιδευτικούς που φέρουν την ευθύνη λειτουργίας στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν προβλέπεται χορήγηση επιδόματος (εδαφ. α, παρ. 16, κεφ. Α, άρθρο 11,  ΠΔ 79/2017 ΦΕΚ 109Α)

Βέβαια για μένα η ουσία είναι άλλη. Αντί να μαλώνετε ποιος θα κάθεται κάθε φορά μέχρι τις 16:30 θα πρέπει να βρείτε έναν τρόπο για να σταματήσει αυτή η αργοπορία κάποιου ή κάποιων γονέων. Πίστεψε με υπάρχουν πολλοί τρόποι, ώστε ο γονέας να καταλάβει ότι δεν μπορεί να έρχεται ο,τι ώρα θέλει.

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ορισμός υπεύθυνου ολοημέρου
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 01:01:51 πμ »
Μπορείτε να διατεθείτε σε μέχρι 5 σχολεία σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
Για την αργοπορία θα πρέπει να ενημερώσετε τον Διευθυντή/-ντρια για να επιπλήξει τους γονείς. Κανονικά θεωρείτε παραμέληση ανηλίκου και σύρει ποινικές διώξεις. Έχει τύχη σε γνωστή μου να μην αντέχουν άλλο με την αργοπορία ενός γονέα που ήταν καθημερινή και προκλητική (μέχρι και 1-1.5 ώρα τον περίμεναν) και ειδοποίησαν το αστυνομικό τμήμα να παραλάβει το παιδί...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2018, 02:31:09 μμ από sophia_d »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ορισμός υπεύθυνου ολοημέρου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 01:16:36 πμ »
elia όντως από την εγκύκλιο δεν φαίνετα να ορίζεται κάτι συγκεκριμένα για αυτούς που έχουν εξαιρεθεί από τις εφημερίες. Άρα άμα θες απάντηση στο ερώτημά σου θα πρέπει να κάνεις γραπτή ερώτηση στην ΔΠΕ σου.
Όπως είπαν όμως και οι συνάδελφοι, αντί να τσακώνεστε μεταξύ σας, καλύτερα να συζητήσετε πως θα λήξει αυτό το φαινόμενο καθώς και πως θα υπάρχει περισσότερη οργάνωση στην λειτουργία του σχολείου. Εάν δεν υπάρχει κάποιος φοβερά σημαντικός λόγος για την επανειλημένη αργοπορία των γονέων, τότε υπάρχει κλιμάκωση ενεργειών που μπορείτε να κάνετε. Η ενδεδειγμένη ενέργεια για παιδιά που δεν έχει έρθει κάποιος να τα παραλάβει, είναι η ενημέρωση της αστυνομίας και η παραλαβή τους από αυτή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ορισμός υπεύθυνου ολοημέρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:23:16 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ορισμός υπεύθυνου ολοημέρου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 10:36:53 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάτι που να με "προστατεύει" από το να με ορίσουν υπεύθυνη.
Αυτά που λέτε για την αργοπορία τα γνωρίζω και τα σχολιάζω από την πρώτη μέρα, αλλά προφανώς δεν θέλουν να πιέσουν, μόνο να γκρινιάζουν και να το αποφεύγουν οι ίδιοι.  Εγώ φυσικά δεν μπορώ να τα εφαρμόσω, σίγουρα όχι όσο δεν είμαι υπεύθυνη. Τώρα αν έχουν τη γαϊδουριά να βάλουν εμένα υπεύθυνη κάποια μέρα θα δω τι θα κάνω.
Για την ώρα θα αλλάξω τακτική και μόλις τελειώσει η ώρα της σίτισης θα μπαίνω στο γραφείο, και θα ξεκαθαρίσω ότι δεν κάνω εφημερίες στα διαλείμματα. Και στις 16:00 θα φεύγω, τα πεντάλεπτα που καθόμουν για να βοηθάω θα τα κόψω, για να περάσει το μήνυμα ότι πρέπει να ακολουθούν το τυπικό και ότι έχουν αυτοί την ευθύνη. (Την Πέμπτη η άλλη είχε βγάλει δύο παιδιά έξω από το σχολείο και είχε κλειδώσει και την πόρτα, και ήθελε να φύγει και να με αφήσει. Εγώ δεν είχα καν κλειδιά να ξαναμπώ στο σχολείο να περιμένω. Αν έφευγα και τα παράταγα αυτήν θα κυνηγάγανε, ή τον άλλον που την είχε κάνει ήδη από νωρίς. Εμένα πάντως σίγουρα δε με είχαν ορίσει υπεύθυνη, γιατί θα μου το είχαν πει! Και μιλάμε για μαθουσάλες, δεν μπορεί να μην τα ξέρουν αυτά!)

Σημείωση: μην παρεξηγείτε τη λέξη γαϊδουριά. Το σχολείο έχει δύο δασκάλους χωρίς τάξη, οι οποίοι δουλεύουν κυρίως στο ολοήμερο, και τις ώρες τους αλληλοκαβατζώνονται και δεν τις κάνουν καν όλες. Ε, το ενδεχόμενο να βάλουν υπεύθυνη την αναπληρώτρια που δουλεύει σε έξι σχολεία και χρειάζεται ταξίδι για να επιστρέψει σπίτι της, μόνο ως γαϊδουριά θα μπορούσες να το χαρακτηρίσεις.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ορισμός υπεύθυνου ολοημέρου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 09:33:35 πμ »
elia μου καταλαβαίνω πολύ καλά τις δύσκολες συνθήκες που αντιμετωπίζεις. Δώσε όμως λίγο χρόνο στον εαυτό σου να σκεφτεί ότι σε όλη αυτή την ιστορία , προτεραιότητα έχουν τα παιδιά. Τα παιδιά που βλέπουν καθημερινά τους δασκάλους τους να δυσφορούν λόγω της ύπαρξής τους (στην πραγματικότητα δυσφορούν λόγω της συμπεριφοράς των γονιών τους, αλλά αυτά δεν το εκλαμβάνουν έτσι). Που σκέφτονται "αν δεν ήμουν εγώ στο ολοήμερο, ο δάσκαλός μου θα ήταν χαρούμενος". Σκέψου τι επιπτώσεις έχει πάνω τους να βλέπουν να "τσακώνονται" οι δασκάλοι τους για το ποιος θα τα "φορτωθεί". Γιατί όλα αυτά τα καταλαβαίνουν.
Μίλα με τους συναδέλφους σου και για αυτή την παράμετρο για να το δουν κι αυτοί αλλιώς. Και έαν βρεις τοίχο, εγώ αυτό που θα έκανα είναι να πάω τουλάχιστον προφορικά να μιλήσω με τον διευθυντή εκπαίδευσης, αναφέροντας τις ανησυχίες μου.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ορισμός υπεύθυνου ολοημέρου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2018, 09:32:12 μμ »
Για την ώρα happiness δεν έχω τσακωθεί με κανέναν, ειδικά μπροστά σε παιδιά, και είμαι πάντα πολύ προσεκτική με αυτά (κάτι που δεν ισχύει από τους άλλους συναδέρφους, οι οποίοι τα βάζουν με τα παιδιά όταν αργούν οι γονείς τους, μπροστά στους συμμαθητές τους). Από την άλλη δεν θα φορτωθώ και όλα τα προβλήματα της κοινωνίας, ήδη ταλαιπωρούμαι αρκετά πολλά πολλά χρόνια τώρα. Έχω συγκεκριμένα δικαιώματα και υποχρεώσεις σε αυτή τη δουλειά, και κυρίως ευθύνες. Και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να έχω περισσότερες ευθύνες από όσες μου αναλογούν. 

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ορισμός υπεύθυνου ολοημέρου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 02:42:46 μμ »
Και ναι, την είχαν τη γαϊδουριά. Και με έβαλαν και στις εφημερίες του ολοημέρου. Επιτρέπεται να το κάνουν αυτό; Όπως είναι διατυπωμένο εγώ καταλαβαίνω ότι απαλλασσομαστε από όλες τις εφημερίες, τόσο τον πρωινού, όσο και του ολοημέρου. Επίσης, κάθε φορά λείπει ένας από τους δύο. Την ημέρα που με έβαλαν υπεύθυνη δεν φορτωνομαι και την ευθύνη της απουσίας τους σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2018, 09:35:15 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ορισμός υπεύθυνου ολοημέρου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 25, 2018, 05:51:42 μμ »
elia μου είπαμε.... αντί να λες τον πόνο σου στο φόρουμ, κάνε ένα έγγραφο ερώτημα στην ΔΠΕ. Εάν θέλεις να έχεις τα δικαιώματά σου όπως λες, πρέπει να ξέρεις να τα διεκδικείς κιόλας. Και αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χρειαστεί να συγκρουστείς και με τους συναδέλφους σου. Είναι ουτοπικό να θεωρείς ότι σε ένα σχολείο "ξέφραγκο αμπέλι" εσύ θα "περνάς και δεν θα αγγίζεις". Είναι μαθηματικώς βέβαιο ότι αργά ή γρήγορα η ανοργανοσιά αυτή θα σε "αγγίξει" , με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.