*

Αποστολέας Θέμα: Δύσκολος μαθητής-τι να κάνω  (Αναγνώστηκε 5207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Δύσκολος μαθητής-τι να κάνω
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 22, 2018, 01:15:32 πμ »
perastikos_kav 1000 like (που λένε) κι ακόμα παραπάνω! Αυτό προσπαθώ να πω και εγώ στην συναδέλφισσα, ότι μην περιμένει καμία σοβαρή αλλαγή όταν μπαίνει 1-2 ώρες για μάθημα και ΔΕΝ φταίει αυτή για το γεγονός ότι δεν μπορεί να ασκήσει "επιρροή" πάνω στον συγκεκριμένο μαθητή. Έχει γράψει από την αρχή ότι είναι μαθητής Γ γυμνασίου, οπότε οι επιλογές δεν είναι πολλές δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δύσκολος μαθητής-τι να κάνω
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:45:44 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Δύσκολος μαθητής-τι να κάνω
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 22, 2018, 08:19:29 μμ »
Να διατυπώσω μια σχετική απορία. Γιατί στο σχολείο δεν έχει συζητηθεί το ενδεχόμενο να γίνει συμβούλιο τάξης;

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δύσκολος μαθητής-τι να κάνω
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 03:53:01 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Συνειδητά δεν μπήκα τις πρώτες μέρες γιατί ήθελα να ηρεμήσω. Απ'όσα είδα απ'αυτά που γράψατε, με τους περισσότερους συμφωνώ. Για τον/τη συνάδελφο που ρώτησε γιατί η διευθύντρια άφησε το θέμα με τις φωτογραφίες, η αλήθεια είναι πως δεν το άφησε. Τους κάλεσε στο γραφείο και δεν το παραδέχτηκαν. Οι δε φωτογραφίες διαγράφηκαν και χωρίς αποδείξεις (πτώμα) δε γίνεται να προχωρήσει. Οπότε τους έχει από κοντά αναθέτοντάς τους ενεργούς ρόλους και περιορίστηκε σε συστάσεις. Τώρα, όσο για το δικό μου θέμα, ήρθε η μάνα ξανά από μόνη της και ήταν έξαλλη. Τον εξευτέλισε μπροστά μου και μου είπε αμέσως να της τηλεφωνήσω, αν ξανασυμβεί κάτι και του δήλωσε μπροστά μου πως δε θα πάει εκδρομή αν δεν αποδείξει πως είναι άνθρωπος. Δε συμφωνώ με τα περί εξευτελισμού αλλά τουλάχιστον δεν αδιαφόρησε και αναγνώρισε το δίκιο μου. Η διευθύντρια πάλι μου είπε να του μιλήσω στο διάλειμμα. Του μίλησα, μου ζήτησε συγγνώμη και κλείνει εκεί. Πιστεύω θα ξανακυλήσει το παιδί αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι. Τέλος η διευθύντρια μου είπε και το κουλό περί διαχείρισης τάξης. Προσπερνώντας το ότι τα βλέπω 1-2 φορές την εβδομάδα με ό,τι συνεπάγεται, το ότι, ειδικά όταν συνέβησαν τα έκτροπα, το σχολείο ήταν μόνο γιατί η διευθύντρια έλειπε 2 εβδομάδες στην Αθήνα αλλά και το ότι κάποιες μέρες έλειπαν και 2 άλλοι συνάδελφοι με αποτέλεσμα το γραφείο να είναι άδειο, οπότε πώς να έβγαζα μαθητή έξω απ'την αίθουσα και προσπερνώντας πως όλ'αυτά τα ήξεραν όλοι οι μαθητές, το εκμεταλλεύτηκαν και όσο εκείνη έλειπε γενικώς σε κάποια τμήματα ξεσάλωσαν. Δεν της τα είπα όλ'αυτά, παρά έβγαλα τα συμπεράσματά μου και αποφάσισα αποστασιοποίηση. Τώρα μετράω 27 και σήμερα μέχρι να φύγω για Χριστούγεννα και μετά ε, 3 μήνες υπομονή και τέλος. Στο μεταξύ, αν έχουμε πάλι έκτροπα, θα βγάλω 1η φορά στη ζωή μου έξω με απουσία (κάτι που στο ίδιο σχολείο άλλοι έκαναν από τον 1ο μήνα) όσο κι αν δεν της αρέσει. Αυτά.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159828
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.