*

Αποστολέας Θέμα: Πολύτεκνοι - Σύσταση Επιτροπής Πολυτέκνων Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 16573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Εάν το Κράτος σεβόταν το Σύνταγμα και δεν το τσαλαπατούσε με 24μηνα, 30μηνα και 60-40. Εάν φρόντιζε να γίνονται διορισμοί μέσω μόνο γραπτού. Αν φρόντιζε να υπάρχει σε κάθε σχολειό απογευματινή ενισχυτική διδασκαλία. Τότε και δουλειά μόνιμη θα έβρισκαν οι καθηγητές και τα φροντιστήρια θα ήσαν μη χρειαζούμενα. Μα δυστυχώς εδώ βασιλεύει το ρουσφέτι. Κι ανθεί η παραπαιδεία. Με ομήρους τους άξιους δασκάλους, με βολεμένους τους θαμώνες των υπουργείων και των διευθύνσεων και θύματα τους μαθητές και τους γονείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Από ένα σημείο κ μετα ΄ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια .ότι έχουν περάσει σε σχολάρες παιδιά χωρίς φροντιστήριο δείχνει ότι δεν είναι απαραίτητο ντε και καλά ...σωστή οργάνωση , σοβαρότητα και προγραμματισμός λύνουν όλα τα προβλήματα.ωστόσο μην ανησυχείς για τη δουλειά σου και προσπαθεις με σαθρά επιχειρήματα να στηρίξεις τ  θέση σου..στην Ελλάδα ζεις. θα συνεχίσεις να υπάρχεις
Ότι περνάνε κάποιοι χωρίς ισχύει. Επίσης πιστεύω ότι αν καταργούνταν τα φροντιστήρια πάλι πάνω κάτω οι ίδιοι θα περνούσαν στις σχολές που πέρασαν. Με το φροντιστήριο προσπαθεί ο μαθητής να ξεπεράσει κάποιον άλλον πιο αποδοτικό. Αλλά επειδή όλοι πάνε ακυρώνεται. Χάνουν μόνο όσοι δεν έχουν την δυνατότητα να πάνε. Τώρα όσο αφορά την ενισχυτική η μη δυνατότητα επιλογής του γονέα την καθιστά μη ανταγωνιστική, μαζί με αυτά που είπα πιο πριν για τον απαιτούμενο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω πει ότι είμαι υπέρ του να διεξαχθεί νέος γραπτός ΑΣΕΠ. Όλα αυτά που λες τα διαβάζω εδώ και πιστεύω ότι ισχύουν. Για αυτό νέος ΑΣΕΠ για να θεραπεύσει τις παθογένειες. Παρόλα αυτά συνεχίζω να θεωρώ το δημογραφικό πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα και είμαι υπέρ της θέσπισης ποσοστού θέσεων για μόνιμους διορισμούς για πολύτεκνους και τριτεκνους όπως στο υπόλοιπο δημόσιο. Αλλιώς πράγματι σε δέκα χρόνια δεν θα υπάρχουν παιδιά να τα διδάσκεις εσύ στο σχολείο και εγώ στο φροντιστήριο.

  Δηλαδή να δώσουμε ασεπ πάλι οι ίδιοι που έχουμε δώσει και περάσει κ΄πάλι οι πολύτεκνοι χωρίς να έχουν δώσει αλλά με  εξασφαλισμένες θέσεις με το ποσοστό που λες να βγουν μπροστά, γιατί εφόσον θα έχουν εξασφαλισμένο ένα ποσοστό δεν θα πάνε να δώσουν...Δηλαδή πάω, δίνω ,περνάω και δουλεύει ο πολύτεκνος...!!!Ε όχι ρε παιδιά πολύ μεγάλη κοροϊδία  και πλέον έχουνε γνώση οι φύλακες... Ακούς εκεί 10 μονάδες στη μοριοδότηση οι πολύτεκνοι..Σχεδόν δύο διδακτορικά δηλαδή. Κομμένα αυτά με το καλό ή με δικαστήρια και αποζημιώσεις. Γιατί πλέον θα ζητάμε και αποζημιώσεις όχι μόνο τη θέση..


Ότι περνάνε κάποιοι χωρίς ισχύει. Επίσης πιστεύω ότι αν καταργούνταν τα φροντιστήρια πάλι πάνω κάτω οι ίδιοι θα περνούσαν στις σχολές που πέρασαν. Με το φροντιστήριο προσπαθεί ο μαθητής να ξεπεράσει κάποιον άλλον πιο αποδοτικό. Αλλά επειδή όλοι πάνε ακυρώνεται. Χάνουν μόνο όσοι δεν έχουν την δυνατότητα να πάνε. Τώρα όσο αφορά την ενισχυτική η μη δυνατότητα επιλογής του γονέα την καθιστά μη ανταγωνιστική, μαζί με αυτά που είπα πιο πριν για τον απαιτούμενο χρόνο.

 όχι τα φροντιστήρια είναι εφεύρεση των τελευταίων δεκαετιών που κάποιοι θέλαν αξίζουν δεν αξίζουν να σπουδάσουν όπως τώρα θέλουν κάποιοι αξίζουν  δεν αξίζουν να μπουν στο δημόσιο εις βάρος άλλων.. Αλλά είσαι υπέρ των voucher έχω να κάνω εγώ μια άλλη πρόταση..  Το κράτος αντί να διορίζει στο δημόσιο σχολείο  τους πολύτεκνους εις βάρος όσων κοπίασαν , να επιδοτεί τα φροντιστήρια-όπως κάνει με άλλες επιχειρήσεις για να εξαλείψει την ανεργία- ώστε να προσλαμβάνουν πολύτεκνους ανέργους εκπαιδευτικούς να είναι κι αυτοί στην περιφέρειeς που έλεγε ο Thanos8080 και να μην τρέχουν στα κουτσονήσια, και να έχουν και δουλειά!!!ΈΕΕΕ;;;..πως σου φαίνεται αυτή η πρόταση;;;;κ εσείς που τους καταλαβαίνετε και νοιάζεστε  θα νιώσετε καλά, κι αυτοί δουλειά θα βρουν κ εμείς θα αποζημιωθούμε για όλες τις αδικίες που έχουμε υποστεί τόσα χρόνια!!!


Αποσυνδεδεμένος Thanos8080

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Τα λέγαμε και εχθές είναι απλά μαθηματικά. Έχων τας πλεόνασμα μαθητών (από αρκετές οικογένειες με 3+ παιδία) δημιουργούνται θέσεις αναπληρωτών. Για παράδειγμα αν διοριστούν 5 αναπληρωτές οι 4 είναι από τον πίνακα και ο 1 είναι από τις 3τεκνες οικογένειες. Με αυτά που διάβασα μάλλον δεν σας ενδιαφέρουν αυτές οι 4 θέσεις. Είναι αυτό που λέει το ανέκδοτο να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.

Βέβαια όπως λέει και ο  Λεων21 παραπάνω, δεν θα έχουμε πρόβλημα σε επάρκεια μαθητών γιατί θα έχουμε τους μετανάστες.


Eάν έχετε διαβάσει σήμερα τα γεγονότα, ο δράστης στο Στρασβούργου είναι γονος μεταναστών.

Επίσης να πούμε πως ένας γονιός που έχει 3,4….. παιδία εκτός το ότι λύνει το δημογραφικό στην χώρα δεν τελειώνουν εκεί η υποχρεώσης του (όπως γράφει η νεμι), θα πρέπει να δημιουργήσει ένα άνθρωπο να είναι επαρκείς και σωστός στην κοινωνία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Eάν έχετε διαβάσει σήμερα τα γεγονότα, ο δράστης στο Στρασβούργου είναι γονος μεταναστών.

Ελλήνων μεταναστών?  Φοβερό επιχείρημα. Αιλυνικό.

Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα λέγαμε και εχθές είναι απλά μαθηματικά. Έχων τας πλεόνασμα μαθητών (από αρκετές οικογένειες με 3+ παιδία) δημιουργούνται θέσεις αναπληρωτών. Για παράδειγμα αν διοριστούν 5 αναπληρωτές οι 4 είναι από τον πίνακα και ο 1 είναι από τις 3τεκνες οικογένειες. Με αυτά που διάβασα μάλλον δεν σας ενδιαφέρουν αυτές οι 4 θέσεις. Είναι αυτό που λέει το ανέκδοτο να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.

Βέβαια όπως λέει και ο  Λεων21 παραπάνω, δεν θα έχουμε πρόβλημα σε επάρκεια μαθητών γιατί θα έχουμε τους μετανάστες.


Eάν έχετε διαβάσει σήμερα τα γεγονότα, ο δράστης στο Στρασβούργου είναι γονος μεταναστών.

Επίσης να πούμε πως ένας γονιός που έχει 3,4….. παιδία εκτός το ότι λύνει το δημογραφικό στην χώρα δεν τελειώνουν εκεί η υποχρεώσης του (όπως γράφει η νεμι), θα πρέπει να δημιουργήσει ένα άνθρωπο να είναι επαρκείς και σωστός στην κοινωνία.


 Δεν κατάλαβες μου φαίνεται με ενδιαφέρουν και πολύ μάλιστα οι 4 θέσεις ..με ενδιαφέρει εξίσου πολύ κι η 5η όταν εγω την αξίζω ενώ εσύ απλά κάνεις παιδιά...γιατί φίλτατοι πολύτεκνοι δεν αποζητάτε θέση στον ιδιωτικό εφόσον στο δημόσιο δεν την αξίζετε;;μήπως επειδή στο δημόσιο σχολείο ζητάτε να μην κάνετε εφημερίες και πολλά άλλα;;;τεμπέληδες είστε γιατί ζητάτε μονίμως απαλλαγές...και λέτε στο δημόσιο θα κάθομαι και θα κάνουν εφημερίες κι άλλες υποχρεώσεις οι άλλοι...τελείως παρασιτικά θα τολμήσω να πω από την αρχή του επαγγελματικού σας βίου μέχρι το τέλος...έλεος πια..υπάρχουν κ άλλοι έξυπνοι εκτός από εσάς... Εγκλήματα κάνουν κ οι ντόπιοι..να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα ή μάλλον ο ίδιος ο γείτονας για να μείνουμε μόνο εμείς φαίνεται ποιός από τους δυο μας το επιδιώκει..τελείως ρατσιστής.ήθελα να ξερα αν διοριστεί τελικά η γυναίκα σου, αν τη στείλουν κάπου που θα υπάρχουν πρόσφυγες ή αλλοδαποί πως θα τους συμπεριφέρεται...μάλλον με την  απομόνωση στην οποία θα τα καταδικάσει αν ενστερνίζεται τις απόψεις του άντρα της θα δημιουργήσει εγκληματίες αφού η απόρριψη δεν οδηγεί συνήθως σε ορθές μορφές συμπεριφοράς...

Αποσυνδεδεμένος Thanos8080

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Δεν κατάλαβες μου φαίνεται με ενδιαφέρουν και πολύ μάλιστα οι 4 θέσεις ..με ενδιαφέρει εξίσου πολύ κι η 5η όταν εγω την αξίζω ενώ εσύ απλά κάνεις παιδιά...γιατί φίλτατοι πολύτεκνοι δεν αποζητάτε θέση στον ιδιωτικό εφόσον στο δημόσιο δεν την αξίζετε;;μήπως επειδή στο δημόσιο σχολείο ζητάτε να μην κάνετε εφημερίες και πολλά άλλα;;;τεμπέληδες είστε γιατί ζητάτε μονίμως απαλλαγές...και λέτε στο δημόσιο θα κάθομαι και θα κάνουν εφημερίες κι άλλες υποχρεώσεις οι άλλοι...τελείως παρασιτικά θα τολμήσω να πω από την αρχή του επαγγελματικού σας βίου μέχρι το τέλος...έλεος πια..υπάρχουν κ άλλοι έξυπνοι εκτός από εσάς... Εγκλήματα κάνουν κ οι ντόπιοι..να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα ή μάλλον ο ίδιος ο γείτονας για να μείνουμε μόνο εμείς φαίνεται ποιός από τους δυο μας το επιδιώκει..τελείως ρατσιστής.ήθελα να ξερα αν διοριστεί τελικά η γυναίκα σου, αν τη στείλουν κάπου που θα υπάρχουν πρόσφυγες ή αλλοδαποί πως θα τους συμπεριφέρεται...μάλλον με την  απομόνωση στην οποία θα τα καταδικάσει αν ενστερνίζεται τις απόψεις του άντρα της θα δημιουργήσει εγκληματίες αφού η απόρριψη δεν οδηγεί συνήθως σε ορθές μορφές συμπεριφοράς...

Από τη βλέπω δεν ξέρεις πως είναι να είσαι σε σχολείο με τα Ελληνακια να είναι η μειονότητα.
Δεν πειράζει, όπως είπαμε κοντός ψαλμός αλληλούια.

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Από τη βλέπω δεν ξέρεις πως είναι να είσαι σε σχολείο με τα Ελληνακια να είναι η μειονότητα.
Δεν πειράζει, όπως είπαμε κοντός ψαλμός αλληλούια.

Θα κάνουμε και μεις παιδιά όταν πάψουμε να ξεσπιτονωμαστε από τον κάθε προνομιούχο .

Ps. Τα 2 τελευταία σχόλια σου είναι ελαφρώς ρατσιστικά. Πρόσεξε το λίγο αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2018, 01:28:53 μμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ελλήνων μεταναστών?  Φοβερό επιχείρημα. Αιλυνικό.


 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από τη βλέπω δεν ξέρεις πως είναι να είσαι σε σχολείο με τα Ελληνακια να είναι η μειονότητα.
Δεν πειράζει, όπως είπαμε κοντός ψαλμός αλληλούια.

[/Που ξέρεις εσύ που είμαι;;;Αλλά σε μια εκρηκτική αν το θέλεις κατάσταση δεν ρίχνεις λάδι...Επίσης έχω μετανάστες συγγενείς κ δε θα μου άρεσε να τους φέρονται έτσι...Αλλά που ξέρεις εσύ από ενσυναίσθηση???ελπίζω να γνωρίζει η εκπαιδευτικός σύζυγος ..αλλιώς αλίμονο....στα παιδάκια που πέσαν στα χέρια της...γιατί τα δικά σας μια χαρα είναι αφού δουλεύει κ η μαμά!!!αξίζει δεν αξίζει το κράτος να τα δει ..

Αποσυνδεδεμένος Thanos8080

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Ελλήνων μεταναστών?  Φοβερό επιχείρημα. Αιλυνικό.

Σου βάζω project να ψάξεις στο ίντερνετ και να μας πεις.


Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Σου βάζω project να ψάξεις στο ίντερνετ και να μας πεις.

Επειδή το έχω ψάξει , ρωτάω.

Γιατί κάτι τέτοια  συνθήματα χρησιμοποιούν στην Χ.Α.


Πάντως να γράφεις εδώ όλη μέρα έχεις χρόνο...






Χρηματιστήριο Αθηνών εννοώ.. μην πάει το μυαλό σου αλλού
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2018, 03:29:01 μμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος Thanos8080

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Επειδή το έχω ψάξει , ρωτάω.

Γιατί κάτι τέτοια  συνθήματα χρησιμοποιούν στην Χ.Α.


Πάντως να γράφεις εδώ όλη μέρα έχεις χρόνο...






Χρηματιστήριο Αθηνών εννοώ.. μην πάει το μυαλό σου αλλού

Ψάξε είναι εύκολο.
Γιατί αν σου δώσω την απάντηση θα με που πάλι ρατσιστή.

Επίσης δεν ανήκω στα άκρα.

Έλληνας είμαι και με αυτά που ακούω και διαβάζω φοβάμαι για το μέλλον όλων μας.

Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.



Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Ψάξε είναι εύκολο.
Γιατί αν σου δώσω την απάντηση θα με που πάλι ρατσιστή.

Επίσης δεν ανήκω στα άκρα.

Έλληνας είμαι και με αυτά που ακούω και διαβάζω φοβάμαι για το μέλλον όλων μας.

Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Δεν το γράφω για εσένα, για να μην παρεξηγηθω.

Αν κάποιος μιλάει, γράφει και φέρεται ως ρατσιστής, είναι ρατσιστής. Όχι;
Κουτάκι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 299
Σύνολο: 299

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.184 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.