*

Αποστολέας Θέμα: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων  (Αναγνώστηκε 49507 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 08:22:20 μμ »
Που δουλευεις; δεν απάντησες. Απάντησε πρώτα και μετά μιλάμε.
Πολυ μακριά από τον τόπο καταγωγής μου...απαιτούνται δυο συγκοινωνιακά μέσα για  την μετάβαση.

Καλά Χριστούγεννα.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 08:51:07 μμ »
Είμαι από Πελοπόννησο και εργάζομαι στο βόρειο Αιγαίο. Βλέποντας το ημερολόγιο όπως είπε ο άνεμος από πολύ καιρό πριν σκέφτηκα πως δε θα μας δώσουν (ίσως και να το κάνουν βέβαια αυτοί είναι απρόβλεπτοι). Πάντως συζητώντας το με άτομα εκτός εκπαίδευσης μου είπαν δεν έχουν άδικο αυτοί που σας "βρίζουν" ότι έχετε πολύ καιρό εκτός τάξης και ζητάτε και επιπλεον

Αποσυνδεδεμένος learn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 08:56:34 μμ »
Είμαι από Πελοπόννησο και εργάζομαι στο βόρειο Αιγαίο. Βλέποντας το ημερολόγιο όπως είπε ο άνεμος από πολύ καιρό πριν σκέφτηκα πως δε θα μας δώσουν (ίσως και να το κάνουν βέβαια αυτοί είναι απρόβλεπτοι). Πάντως συζητώντας το με άτομα εκτός εκπαίδευσης μου είπαν δεν έχουν άδικο αυτοί που σας "βρίζουν" ότι έχετε πολύ καιρό εκτός τάξης και ζητάτε και επιπλεον
καλά καλα...  Φεύγεις για Πελοπόννησο από το νησάκι Κυριακή και φτάνεις Δευτέρα πρωί στον Πειραια. Μετά οδικώς για ... Πελοπόννησο χαλαρά ... φτάνεις Δευτέρα βράδυ.... μάλλον δεν έχεις  ξανακάνει την διαδρομή...
Σε περίπτωση απαγορευτικού, χαλαρά κάνεις Χριστούγεννα στο νησάκι... και βλέπουμε για πρωτοχρονιά....
 Πάντως συζητώντας το με άτομα εντός εκπαίδευσης μου είπαν δεν έχουν άδικο αυτοί που σας "βρίζουν" ότι έχετε πολύ καιρό να δουλέψετε σε δυσπρόσιτο.... :P

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2018, 09:01:26 μμ από learn »

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 09:01:16 μμ »
καλά καλα...  Φεύγεις για Πελοπόννησο από το νησάκι Κυριακή και φτάνεις Δευτέρα πρωί στον Πειραια. Μετά οδικώς για ... Πελοπόννησο χαλαρά ... φτάνεις Δευτέρα βράδυ.... μάλλον δεν έχεις  ξανακάνει την διαδρομή...
 Πάντως συζητώντας το με άτομα εντός εκπαίδευσης μου είπαν δεν έχουν άδικο αυτοί που σας "βρίζουν" ότι έχετε πολύ καιρό να δουλέψετε σε δυσπρόσιτο.... :P
Εκτιμώ που περιέγραψες το ταξίδι μου ωστόσο δε μπορώ να καταλάβω το "καλά καλά" το αρχικό σου. Και ούτε καν μου περνάει απ το μυαλό να σταματήσω στις 19/12. Δε το θεωρώ ηθικό αν θες να στο πω. Εσύ και απ τις 14 αν μπορείς. Τα φιλιά μου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος learn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 09:07:45 μμ »
Εκτιμώ που περιέγραψες το ταξίδι μου ωστόσο δε μπορώ να καταλάβω το "καλά καλά" το αρχικό σου. Και ούτε καν μου περνάει απ το μυαλό να σταματήσω στις 19/12. Δε το θεωρώ ηθικό αν θες να στο πω. Εσύ και απ τις 14 αν μπορείς. Τα φιλιά μου
Ηθικό ε; τωρα με αποστόμωσες ομολογώ,...  Ελπίζω να έχεις την ίδια ευαισθησία και για άλλες ανηθικότητες που περνάνε στα σχολεία :P
Εγώ μιλάω για συμπλήρωση μαθημάτων, όχι για άδεια από την σημαία.  Τα φιλιά σου να μου λείπουν...

Το καλά καλα ήταν για την επιχειρηματολογία σου. Πάντως απ'ότι φαίνεται εσένα δεν σε νοιάζει να είσαι εγκαίρως στην οικογένεια σου. Οπότε και Δευτέρα βράδυ να φτάσεις ή καθόλου δεν σου καίγεται καρφακι.

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 09:24:10 μμ »
Δε νομίζω κάποιο απ τα μηνύματα μου να ήταν σε επικριτικό τόνο. Εγώ άκουσα τη γνώμη σου οφείλεις να ακούσεις και εσύ τη δική μου και φυσικά δεν είσαι υποχρεωμενοςνα την εφαρμόσεις. Για εμένα σταματάει εδώ το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος learn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 09:36:48 μμ »
Κλείνω και εγω το θέμα εφιστώντας την προσοχή στους συναδέλφους ότι το Υπουργείο δεν πρόκειται μάλλον να δώσει άδεια διευκόλυνσης φέτος.
Και αυτό γιατί σύμφωνα με συζητήσεις με συναδέλφους έμπειρους , υπάρχει μια προσπάθεια μείωσης των διακοπών χριστουγέννων και πάσχα δηλ. όσων διακοπών έχουν θρησκευτικό "άρρωμα῾ Αντ' αυτών θα υπάρξει η Λευκή Εβδομάδα, και πολλά άλλα... γενικά ευκαιρίες "χαλάρωσης" όπως θεματικη εβδομάδα και αφιερώματα σε ημέρες αφιερωμένες στον αθλητισμο κτλ....
πολλά φιλια και .... ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.....
 :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2018, 09:39:16 μμ από learn »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 09:56:12 μμ »
Αγαπητέ-ή Learn, κατανοώ την αγωνία σου να βρεθείς κοντά στους δικούς σου, αν μάλιστα είσαι και σε δυσπρόσιτο.
Αν το καράβι στην περιοχή σου δεν περνάει στις 21.12, οκ, απολύτως κατανοητό. Σε αυτή την περίπτωση το συζητάς με τον ίδιο τον διευθυντή. Το να αφήσει τους πάντες και να κλείσει το σχολείο δεν θα μπορούσα να το καταλάβω ούτε ως γονιός ούτε ως εκπαιδευτικός. Βέβαια, υπάρχει πάντοτε η λύση της κανονικής ή της αιμοδοτικής άδειας.
Επίσης, ένα άλλο "τεράστιο θέμα" είναι αν θα ανοίξουν τα σχολεία 7.1 επειδή είναι του Αϊ-γιαννιού. Από τώρα μας ρωτάνε οι μαθητές, γιατί έχουν Γιάννηδες και δεν θέλουν να κάνουν μάθημα...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 10:09:14 μμ »
Κλείνω και εγω το θέμα εφιστώντας την προσοχή στους συναδέλφους ότι το Υπουργείο δεν πρόκειται μάλλον να δώσει άδεια διευκόλυνσης φέτος.
Και αυτό γιατί σύμφωνα με συζητήσεις με συναδέλφους έμπειρους , υπάρχει μια προσπάθεια μείωσης των διακοπών χριστουγέννων και πάσχα δηλ. όσων διακοπών έχουν θρησκευτικό "άρρωμα Αντ' αυτών θα υπάρξει η Λευκή Εβδομάδα, και πολλά άλλα... γενικά ευκαιρίες "χαλάρωσης" όπως θεματικη εβδομάδα και αφιερώματα σε ημέρες αφιερωμένες στον αθλητισμο κτλ....
πολλά φιλια και .... ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.....
 :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

Αυτό δεν είναι σχετικό με το θέμα που συζητήσαμε.....αλλα θα γινει σχετικο εαν συνεχισουμε να εχουμε παρομοια νοοτροπία.


Παράθεση
Αγαπητέ-ή Learn, κατανοώ την αγωνία σου να βρεθείς κοντά στους δικούς σου, αν μάλιστα είσαι και σε δυσπρόσιτο.
Αν το καράβι στην περιοχή σου δεν περνάει στις 21.12, οκ, απολύτως κατανοητό. Σε αυτή την περίπτωση το συζητάς με τον ίδιο τον διευθυντή. Το να αφήσει τους πάντες και να κλείσει το σχολείο δεν θα μπορούσα να το καταλάβω ούτε ως γονιός ούτε ως εκπαιδευτικός. Βέβαια, υπάρχει πάντοτε η λύση της κανονικής ή της αιμοδοτικής άδειας.
Επίσης, ένα άλλο "τεράστιο θέμα" είναι αν θα ανοίξουν τα σχολεία 7.1 επειδή είναι του Αϊ-γιαννιού. Από τώρα μας ρωτάνε οι μαθητές, γιατί έχουν Γιάννηδες και δεν θέλουν να κάνουν μάθημα
...

Με βάση το ισχύον ΠΔ ανοίγουν στις 8/1/2019


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2018, 10:10:52 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος learn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 10:15:18 μμ »
Αγαπητέ-ή Learn, κατανοώ την αγωνία σου να βρεθείς κοντά στους δικούς σου, αν μάλιστα είσαι και σε δυσπρόσιτο.
Αν το καράβι στην περιοχή σου δεν περνάει στις 21.12, οκ, απολύτως κατανοητό. Σε αυτή την περίπτωση το συζητάς με τον ίδιο τον διευθυντή. Το να αφήσει τους πάντες και να κλείσει το σχολείο δεν θα μπορούσα να το καταλάβω ούτε ως γονιός ούτε ως εκπαιδευτικός. Βέβαια, υπάρχει πάντοτε η λύση της κανονικής ή της αιμοδοτικής άδειας.
Επίσης, ένα άλλο "τεράστιο θέμα" είναι αν θα ανοίξουν τα σχολεία 7.1 επειδή είναι του Αϊ-γιαννιού. Από τώρα μας ρωτάνε οι μαθητές, γιατί έχουν Γιάννηδες και δεν θέλουν να κάνουν μάθημα...
Περναει Κυριακή. Εγω μάλλον θα ζητησω κανονική αλλά είναι σίγουρο ότι δεν θα μου την δωσει. Οπότε θα δεχτώ την μοίρα μου...
Πιστευω πάντως ότι τα χριστούγεννα είναι η καλύτερη ευκαιρία για την "ολιγοήμερη «σχολική ανάπαυλα» κατά τη διάρκεια της χειμερινής περιόδου" που προαναγγέλλει το Υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 10:22:26 μμ »
Learn ο φίλος μου θα φύγει απο τις 18 απο το απομακρυσμένο νησί ! εννοείται ότι ο διευθυντής δεν έφερε αντίρρηση. Αυριο θα ζητήσω κι εγω το ίδιο. Δεν θα διακινδυνέψω να φάω  απαγορευτικό ! Αφού δεν έχει συχνά καράβι.
Είδα κ πέρυσι που δεν χρησιμοποίησα τη 2ήμερη άδεια διευκόλυνσης ποσο πολύ το εκτίμησαν στο σχολείο!
Γι αυτό φέτος άντε γειά και πολύ νωρίτερα....

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος learn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 10:40:01 μμ »
Αυτό δεν είναι σχετικό με το θέμα που συζητήσαμε.....αλλα θα γινει σχετικο εαν συνεχισουμε να εχουμε παρομοια νοοτροπία.



Δεν καταλαβαίνω γιατι δεν είναι σχετικό. Ένα  σωρό ¨εκδηλώσεις και αφιερώματα, « Η τσάντα στο σχολείο», Λευκή Εβδομάδα , Θεματκή Εβδομάδα, Ημέρα κατά της Σχολική Βίας και του Εκφοβισμού, ημέρα του αθλητισμου, ημέρα αναπηρίας,  παγκόσμια ημέρα της οικογένειας, ημέρα του παιδιού, ημέρα για την γενοκτονία των Εβραίων, ημέρα της αποταμίευσης, ποίησης , επιστήμης και τεχνολογίας, κτλ κτλ
Φέτος η Καθαρά Δευτέρα είναι 11 Μαρτίου. Άρα για ποια Λευκή Εβδομάδα μιλάμε, δηλ τετραήμερο σε χιονοδρομικα κτλ.

Δηλ. γίνεται μπάχαλο το σχολικό πρόγρμμα και η ύλη μόνο και μόνο για να εξαλειφθούν σιγα σιγα οι θρησκευτικές γιορτές...

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 10:46:17 μμ »
Ναι, μιλάμε για μια παγκόσμια εβραϊκή συνωμοσία του Σόρος που θέλει ν' αφελληνίσει τα παιδιά μας ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ και να καταστρέψει Χριστούγεννα Πάσχα και Δεκαπενταύγουστο. Αντισταθείτε συνέλληνες. ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος learn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 10:49:16 μμ »
Ναι, μιλάμε για μια παγκόσμια εβραϊκή συνωμοσία του Σόρος που θέλει ν' αφελληνίσει τα παιδιά μας ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ και να καταστρέψει Χριστούγεννα Πάσχα και Δεκαπενταύγουστο. Αντισταθείτε συνέλληνες. ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ.

Αν και κοροϊδεύεις συμφωνω με το ότι υπάρχει προσπάθεια αποδόμησης αξιων και ιστορίας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.