*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 8988 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ02
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 10, 2020, 02:37:41 μμ »
Καλησπέρα.  Ποια η γνώμη σας για το ΜΠΣ Εκπαίδευση Ενηλίκων στο εαπ; Τους τηλ, τους έστειλα Κ μέηλ, αλλά με έχουν συνδέσει με Κάιρο...Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ02
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 10, 2020, 02:59:15 μμ »
Καλησπέρα.  Ποια η γνώμη σας για το ΜΠΣ Εκπαίδευση Ενηλίκων στο εαπ; Τους τηλ, τους έστειλα Κ μέηλ, αλλά με έχουν συνδέσει με Κάιρο...Ευχαριστώ.

Μπορείς να τους ρωτήσεις αν σε βοηθάει σε ΣΔΕ σαν σύμβουλος ενηλίκων.
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος Color

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ02
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 23, 2020, 12:53:34 μμ »
Καλημέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας: Με θέση γύρω στο 2700 στον εκκαθαρισμένο των φιλολόγων (μετά τους διορισμούς της ειδικής) να προτιμήσω μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο ΕΑΠ (στους επιλαχόντες πια) ή ρισκάρω μεταπτυχιακό στο ΕΚΠΑ με fulltime υποχρεωτική παρακολούθηση;

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ02
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 23, 2020, 07:24:04 μμ »
Καλημέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας: Με θέση γύρω στο 2700 στον εκκαθαρισμένο των φιλολόγων (μετά τους διορισμούς της ειδικής) να προτιμήσω μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο ΕΑΠ (στους επιλαχόντες πια) ή ρισκάρω μεταπτυχιακό στο ΕΚΠΑ με fulltime υποχρεωτική παρακολούθηση;

Δώστε μας περισσότερες πληροφορίες για να σας πούμε τη γνώμη μας. Σε ποιο μεταπτυχιακό στο εαπ είστε στους επιλαχόντες, και ποιο θέλετε να κάνετε στο εκπα; Στο εκπα σας έχουν πάρει; Τί διάρκειας το μεταπτυχιακό;

Η θέση σας  είναι πολύ καλή και τα 20 μόρια, αν ισχύουν τα ίδια, θα τα πάρετε έτσι κι αλλιώς όταν ανοίξουν οι πίνακες, ανεξαρτήτως ποιο θα επιλέξετε. Επομένως, το πότε θα τελειώσετε αποτελεί, μεταξύ άλλων που πρέπει να σκεφτείτε, μια σημαντική παράμετρο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
Απ: Μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ02
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 24, 2020, 11:01:25 πμ »
Καλημέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας: Με θέση γύρω στο 2700 στον εκκαθαρισμένο των φιλολόγων (μετά τους διορισμούς της ειδικής) να προτιμήσω μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο ΕΑΠ (στους επιλαχόντες πια) ή ρισκάρω μεταπτυχιακό στο ΕΚΠΑ με fulltime υποχρεωτική παρακολούθηση;

Ένα γενικό σχόλιο για τις εξ αποστάσεως σπουδές είναι ότι, εν γένει, μπορούν να έχουν το ίδιο επίπεδο με σπουδές δια ζώσης αλλά αυτό είναι σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό στο χέρι του/της φοιτητή/τριας. Δηλαδή, ενώ η δυνατότητες είναι οι ίδιες - modulo πάντα τους/τις διδάσκοντες/ουσες του εκάστοτε τμήματος - το «κατώφλι» συνήθως στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση είναι πιο χαμηλό. Με άλλα λόγια, το «5» πιάνεται πιο εύκολα. Αυτή τουλάχιστον είναι η εικόνα που έχω αποκομίσει έχοντας ολοκληρώσει σπουδές και με τις δύο μεθοδολογίες (εξ αποστάσεως και διά ζώσης) αλλά και από άλλα άτομα του κύκλου μου με σχετικές εμπειρίες.

Από εκεί και πέρα, έχουν και τα δύο μεταπτυχιακά την ίδια θεματολογία, να φανταστώ, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος ioannaki08

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ02
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 24, 2020, 05:20:48 μμ »
Γεια σας δε ξέρω αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος θα ήθελα να κάνω αίτηση στο εαπ για ενα μεταπτυχιακο.Είμαι νηπιαγωγός,φέτος πρώτη φορά εργάσθηκα ως αναπληρώτρια μετά από 11 ολόκληρα χρόνια που κάνω αιτήσεις!Η κατάταξη μου στους νέους πίνακες  είναι πολύ χαμηλή που σημαίνει ότι πάλι θα είμαι άνεργη!Οπότε δεν έχω άλλη επιλογή.Γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται με τις αιτήσεις προσπάθησα να την κάνω αλλά δεν τα κατάφερα.Ποια είναι η διαδικασία και πόσο το κόστος;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Color

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ02
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 25, 2020, 09:30:17 πμ »
Δώστε μας περισσότερες πληροφορίες για να σας πούμε τη γνώμη μας. Σε ποιο μεταπτυχιακό στο εαπ είστε στους επιλαχόντες, και ποιο θέλετε να κάνετε στο εκπα; Στο εκπα σας έχουν πάρει; Τί διάρκειας το μεταπτυχιακό;

Η θέση σας  είναι πολύ καλή και τα 20 μόρια, αν ισχύουν τα ίδια, θα τα πάρετε έτσι κι αλλιώς όταν ανοίξουν οι πίνακες, ανεξαρτήτως ποιο θα επιλέξετε. Επομένως, το πότε θα τελειώσετε αποτελεί, μεταξύ άλλων που πρέπει να σκεφτείτε, μια σημαντική παράμετρο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Pati και Μάρκος Βασίλης. Δεν έχουν βγει αποτελέσματα για κανένα από τα δύο. Στο ΕΑΠ είναι για τη Γλωσσολογία και στο ΕΚΠΑ για τη Διαπολιτισμική εκπαίδευση. Και τα δύο είναι 4 εξάμηνα (έως Ιούνιο 2022). Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:
α. κάνω το διά ζώσης σε ένα αντικείμενο που μ' ενδιαφέρει και περιορίζομαι σε πρόσληψη ως ΑΜΩ στην Αττική (που είναι μάλλον και το πιο πιθανό με βάση τη θέση μου στους πίνακες) ή
β. κάνω το εξ αποστάσεως με στόχο μόνο την απόκτηση μορίων από το μεταπτυχιακό και από ενδεχόμενη πρόσληψή μου ως ΑΠΩ εκτός της πόλης μου σε μεταγενέστερες φάσεις;

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
Απ: Μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ02
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 25, 2020, 11:12:13 πμ »
Δώστε μας περισσότερες πληροφορίες για να σας πούμε τη γνώμη μας. Σε ποιο μεταπτυχιακό στο εαπ είστε στους επιλαχόντες, και ποιο θέλετε να κάνετε στο εκπα; Στο εκπα σας έχουν πάρει; Τί διάρκειας το μεταπτυχιακό;

Η θέση σας  είναι πολύ καλή και τα 20 μόρια, αν ισχύουν τα ίδια, θα τα πάρετε έτσι κι αλλιώς όταν ανοίξουν οι πίνακες, ανεξαρτήτως ποιο θα επιλέξετε. Επομένως, το πότε θα τελειώσετε αποτελεί, μεταξύ άλλων που πρέπει να σκεφτείτε, μια σημαντική παράμετρο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Pati και Μάρκος Βασίλης. Δεν έχουν βγει αποτελέσματα για κανένα από τα δύο. Στο ΕΑΠ είναι για τη Γλωσσολογία και στο ΕΚΠΑ για τη Διαπολιτισμική εκπαίδευση. Και τα δύο είναι 4 εξάμηνα (έως Ιούνιο 2022). Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:
α. κάνω το διά ζώσης σε ένα αντικείμενο που μ' ενδιαφέρει και περιορίζομαι σε πρόσληψη ως ΑΜΩ στην Αττική (που είναι μάλλον και το πιο πιθανό με βάση τη θέση μου στους πίνακες) ή
β. κάνω το εξ αποστάσεως με στόχο μόνο την απόκτηση μορίων από το μεταπτυχιακό και από ενδεχόμενη πρόσληψή μου ως ΑΠΩ εκτός της πόλης μου σε μεταγενέστερες φάσεις;

Για εμένα προσωπικά θα ήταν πιο σημαντικό να με ενδιαφέρει το αντικείμενο του μεταπτυχιακού, οπότε θα επέλεγα μάλλον την πρώτη επιλογή. Αλλά, σίγουρα, εξαρτάται ακριβώς από τις προθέσεις του καθενός. Ωστόσο, νομίζω ότι η διαπολιτισμική εκπαίδευση και «στεγνά» αν το δει κανείς, φαίνεται να έχει μέλλον, δεδομένου του προσφυγικού και, γενικότερα της κατάστασης. Οπότε, σαν προσόν μου φαίνεται προτιμότερο από ένα μεταπτυχιακό στη Γλωσσολογία.

Αποσυνδεδεμένος Color

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ02
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 25, 2020, 04:00:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Και εγώ με αυτά τα κριτήρια σκέφτομαι να επιλέξω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.