*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019  (Αναγνώστηκε 284051 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1288 στις: Απρίλιος 11, 2019, 10:31:45 πμ »
Ξέχασες το βασικότερο...Πληρώσαμε... 8) ;D 8)


Δεκτό Πληρώσετε. Όμως με 2 εξάμηνο το πολύ μια μοριοδοτηση σαν επιμόρφωση να σας δώσουν.. Τα μεταπτυχιακά έχουν τρία τουλάχιστον εξάμηνα φοίτησης κ διπλωματική η πρακτική.. Δε γίνεται άλλος να κάνει μεταπτυχιακό με διάβασμα κ με τρία εξάμηνα κ ο άλλος να φέρνει με ένα ταξιδάκι μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:42:34 »

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1289 στις: Απρίλιος 11, 2019, 10:34:02 πμ »
Όσα έχουνε πάρει συνάφεια μέχρι τώρα είναι ήδη μέσα. Και Βουλγαρία και Ιταλία μια χαρά. Κατά τα άλλα γράψτε να ξεδώσετε...

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1290 στις: Απρίλιος 11, 2019, 10:37:55 πμ »
Κοιταξτε μεταπτυχιακα χωρων της ΕΕ να μεινουν στην απεξω...πολυ δυσκολο...Εκτιμω οτι θα κινηθουν δικαστικα και θα δικαιωθουν ...φυσικα αναμενονται και οι πιεσεις σε διαφορα επιπεδα... 8)

Όσα έχουνε πάρει συνάφεια μέχρι τώρα είναι ήδη μέσα. Και Βουλγαρία και Ιταλία μια χαρά. Κατά τα άλλα γράψτε να ξεδώσετε...

Αποσυνδεδεμένος George_George

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1291 στις: Απρίλιος 11, 2019, 10:45:33 πμ »
Δεν κάνουν προσλήψεις -> ΓΚΡΙΝΙΑ
Κάνουν προσλήψεις -> ΓΚΡΙΝΙΑ

Τελικά τι θέλει ο Έλληνας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:42:34 »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1292 στις: Απρίλιος 11, 2019, 10:56:09 πμ »
Κοιταξτε μεταπτυχιακα χωρων της ΕΕ να μεινουν στην απεξω...πολυ δυσκολο...Εκτιμω οτι θα κινηθουν δικαστικα και θα δικαιωθουν ...φυσικα αναμενονται και οι πιεσεις σε διαφορα επιπεδα... 8)

θ

Θα αναγνωρίζονται μισθολόγικα αφού έχουν πάρει δοαταπ.. Οστοσο όμως επειδή δεν είναι στη λίστα δε νομίζω να μπορούν να κάνουν αίτηση διορισμού.. Δεν γίνεται..


xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1293 στις: Απρίλιος 11, 2019, 11:01:17 πμ »
Ξέχασες το βασικότερο...Πληρώσαμε... 8) ;D 8)

Όταν έχεις φτάσει 50 με τρεις αποτυχίες ΑΣΕΠ και 100 λάθος επιλογές η λύση είναι μία: ΣΤΑΞΕ ΧΟΛΗ

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1294 στις: Απρίλιος 11, 2019, 11:07:30 πμ »
Κάποιες απαντήσεις επί του θέματος από τον Βασίλη Βούγια στη σελίδα www.especial.gr :

Ποιούς αφορά η απόκτηση συνάφειας Μεταπτυχιακών τίτλων με τη Ειδική Αγωγή και τη Σχολική Ψυχολογία;
Αφορά μόνον στους εκπαιδευτικούς οι οποίοι θέλουν να είναι υποψήφιοι για διορισμό ή πρόσληψη ως αναπληρωτή, στην Ειδική Αγωγή και στους Ψυχολόγους(ΠΕ23) οι οποίοι θέλουν να ενταχθούν στον Πίνακα Σχολικών Ψυχολόγων.

Εχω πάρει συνάφεια για το Μεταπτυχιακό μου από την προηγούμενη Επιτροπή του ΙΕΠ. Χρειάζεται τώρα να κάνω κάτι. Με αφορά αυτή η λίστα της νέας Ειδικής Επιστημονικής Επιτροπής του Υπουργειου Παιδείας;
Οσοι/ες κατέχουν Μεταπτυχιακούς και Διδακτορικούς τίτλους, οι οποίοι έχουν ήδη κριθεί ως συναφείς από την Επιτροπή του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής(Ι.Ε.Π.) δεν χρειάζεται να προβούν σε καμία ενέργεια.(Παράγραφος 5, του άρθρου 66, του νόμου 4589/2019). Η λίστα της νέας Ειδικής Επιστημονικής Επιτροπής του Υπουργειου Παιδείας  αφορά στα νέα Μεταπτυχιακά και Διδακτορικά ή σ αυτά που δεν έλαβαν συνάφεια από την Επιτροπή του Ι.Ε.Π. παλαιότερα.

Δεν βρήκα το μεταπτυχιακό μου στη λίστα της Ειδικής Επιστημονικής Επιτροπής. Με το ίδιο μεταπτυχιακό όμως άλλοι έχουν πάρει συνάφεια από την παλιά Επιτροπή του ΙΕΠ. Εγώ δεν πρόλαβα και τώρα βλέπω πως το μεταπτυχιακό μου δεν βρίσκεται στη Λίστα.
Αν ένας/μια κατέχει μεταπτυχιακό το οποίο έχει ήδη συνάφεια από το Ι.Ε.Π. και η νέα Ειδική Επιστημονική Επιτροπή δεν το έχει περιλάβει στην λίστα δεν έχει πρόβλημα, μιας και κατέχει ήδη συνάφεια. Αν όμως ένας/μια κατέχει το ίδιο μεταπτυχιακό, για το οποίο δεν πρόλαβε να πάρει συνάφεια από την Επιτροπή του Ι.Ε.Π., δεν θα μπορέσει να την αποκτήσει τώρα, αν δεν βρίσκει το μεταπτυχιακό του στον κατάλογο της νέας Επιστημονικής Επιτροπής. Έτσι, για το ίδιο μεταπτυχιακό, στην μεν πρώτη περίπτωση θα έχουμε συνάφεια και στην δεύτερη όχι. Εδώ πράγματι τιθεται ζήτημα, στο οποίο έχουμε αναφερθεί.

Εχω δικαίωμα να υποβάλω ένσταση και που;
Δεν προβλέπεται ένσταση σε ατομικό επίπεδο, όταν ο/η υποψήφιος/α προσκομίσει τον Μεταπτυχιακό του τίτλο στο Ο.Π.Σ.Υ.Δ. και αποδειχθεί μη συναφής με την Ε.Α.Ε. και τη Σχολική Ψυχολογία με βάση τον κατάλογο της Ειδικής Επιστημονικής Επιτροπής. Μόνον τα Πανεπιστήμια έχουν τη δυνατότητα να καταθέσουν ένσταση στην Ειδική Επιστημονική Επιτροπή, για τη συνάφεια του Μεταπτυχιακού τους Προγράμματος στην Ε.Α.Ε. και στην Σχολική Ψυχολογία.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1295 στις: Απρίλιος 11, 2019, 11:32:16 πμ »
θ

Θα αναγνωρίζονται μισθολόγικα αφού έχουν πάρει δοαταπ.. Οστοσο όμως επειδή δεν είναι στη λίστα δε νομίζω να μπορούν να κάνουν αίτηση διορισμού.. Δεν γίνεται..
Συνεχιζεις να εκτιθεσαι

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1296 στις: Απρίλιος 11, 2019, 11:49:35 πμ »
 ;D ;D ;D ;D



Όταν έχεις φτάσει 50 με τρεις αποτυχίες ΑΣΕΠ και 100 λάθος επιλογές η λύση είναι μία: ΣΤΑΞΕ ΧΟΛΗ

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1298 στις: Απρίλιος 11, 2019, 11:51:15 πμ »
Δηλαδη κανανε μεταπτυχιακο που δεν ειναι στην λιστα του Δοαταπ ? Ρωταω δεν ξερω...

θ

Θα αναγνωρίζονται μισθολόγικα αφού έχουν πάρει δοαταπ.. Οστοσο όμως επειδή δεν είναι στη λίστα δε νομίζω να μπορούν να κάνουν αίτηση διορισμού.. Δεν γίνεται..

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1299 στις: Απρίλιος 11, 2019, 12:04:53 μμ »
Συνεχιζεις να εκτιθεσαι
.
Μπορεί να κάνω λάθος, δε ξέρω.. Θα δειξει σε λίγες μέρες που θα βγει η προκήρυξη της ειδικής.. Καλή επιτυχία σε όλους. Προσωπικά δεν έχω μεταπτυχιακό ειδικής κ δεν μ ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1300 στις: Απρίλιος 11, 2019, 12:26:27 μμ »
Ρε παιδια πειτε σε αυτα τα πανεπιστημια που "μοχθησατε" (οπως λετε)...να σας αναγνωρισουν μερικα μαθηματα ως πρακτικη η κανενα ταχυρυθμο σεμιναριο...απλα στειλτε πισω το "πτυχιο" με το ταχυδρομειο...οπως το πηρατε δηλαδη... για να γινει η προσθηκη...η ακομα καλυτερα καντε ενα ταξιδακι για να γνωρισετε  τον τοπο του μαρτυριου σας απο κοντα...Λυσεις υπαρχουν αρκει η "τιμη" να ειναι σωστη.... ;D 8) ;D

ΥΓ. Φοραω το κρανος μου τωρα...γιατι θα ερθει η xriana σε λιγο... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #1301 στις: Απρίλιος 11, 2019, 12:30:26 μμ »
θ

Θα αναγνωρίζονται μισθολόγικα αφού έχουν πάρει δοαταπ.. Οστοσο όμως επειδή δεν είναι στη λίστα δε νομίζω να μπορούν να κάνουν αίτηση διορισμού.. Δεν γίνεται..
Eπίσης πιθανόν όσοι έχουν προσληφθεί ως αναπληρωτές τα προηγούμενα χρόνια με αυτά τα μεταπτυχιακά θα κληθούν να επιστρέψουν τα δεδουλευμένα.... 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.