*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ  (Αναγνώστηκε 29769 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 28, 2016, 04:34:18 πμ »
Καλημέρα. Έχω κάνει αίτηση για ταμείο ανεργίας έχοντας ένσημα από ιεκ.
Ο ΟΑΕΔ με ενημέρωσε ότι δεν αρκεί η βεβαίωση ενσήμων που μου έχει αποσταλεί από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, αλλά θέλουν να δουν τα ένσημα πληρωμένα και περασμένα στο σύστημα του ικα. Με αυτά τα δεδομένα δεν εγκρίνουν το ταμείο ανεργίας, ενώ έχω αρκετά περισσότερα ενσημα από τα 125 που απαιτούνται για ταμείο ανεργίας.
Από το λογιστήριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ μου είπανε πως πρέπει ο ΟΑΕΔ να δεχτεί τη βεβαίωση ενσήμων και πως θα πληρώσουν τα ένσημα όταν θα μπορέσουν. Ο ΟΑΕΔ αντίθετα, λέει πως πρέπει ο ΟΑΕΔ να τακτοποιήσει τις ασφαλιστικές του εισφορές και πως είναι δικό μου θέμα να το διευθετήσω.   :o :o :o :o :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X

Έχει άλλος αντίστοιχο πρόβλημα; Τι να κάνω; Κάποια πρόταση;

Συνάδελφε glianna , γεια χαρά!...

Ομολογώ σαν τον ποιητή τον Καββαδία "πολλά έχουν δει τα μάτια μου - μ' αυτό μου φέρνει  Τ Ρ Ο Μ Ο !.."

Είτε σε παντελώς άσχετους έπεσες , είτε σε , επίσης άσχετους , & σαδιστές μαζί!..

Με τη σειρά:

Ι.  Όντως , το Ινεδιβίμ καταβάλλει στο Ικα τα ένσημα , τις αντίστοιχες παρακρατημένες από μας εισφορές δηλαδή και το δικό του μερτικό , Όταν του Καπνίσει.... Με τραγική καθυστέρηση, μηνών και εξαμήνων ολόκληρων. Ανάλογα , μόνον τότε φαίνονται ολοκληρωμένα στο εσωτερικό σύστημα Ικα & Οαεδ. Πουχού , τώρα στα "ηλεκτρονικά" τους φαίνονται τα ένσημά μας έως μέσα Μάρτη - λήξη 2015 Α'.

ΙΙ.  Με ετούτη την άχαρη κατάσταση , "κανονικά" , Συνάδελφοι που Δικαιούνται Επίδομα , με βάση τα λοιπά ζόρια και στενωπούς και απαιτήσεις Οαεδ , ΔΕΝ θα το λάμβαναν ΠΟΤΕ ή θα τους έρχονταν ...αναδρομικά , Όοοοταν το Ινεδιβίμ πλερώσει εισφορές Ικα Εαρινού Εξαμήνου ή.. άντε τουλάχιστο έως ΚΑΙ Ολόκληρο Απρίλη , εφόσον οι δυο τελευταίοι Μήνες Μάης - Ιούνης ΔΕΝ συνυπολογίζονται.

Μα γι' αυτό ακριβώς Εκδίδει (πάλι με καθυστέρηση... φτάσαμε Αύγουστο ΚΑΙ φέτος..) τις βεβαιώσεις Ενσήμων. Πρόκειται ουσιαστικά για "εσωτερικής κρατικής αλληλογραφίας" έγγραφο , που το νόημά του είναι "Ο Εργοδότης Ινεδιβίμ, βεβαιώνω ότι ο Εργαζόμενος 'Χ' μου εργάστηκε τόσα Μεροδούλια - Αντίστοιχα ΤΟΣΑ Ένσημα , αναλυτικά ανά Μήνα , με ΤΟΣΑ Μεικτά , Τόσες Κρατήσεις κλπ. Αυτές τις Κρατήσεις και Εισφορές Τις ΟΦΕΙΛΩ στο Ικα."

Σε μπέρδεψα;..
Πρόκειται για βεβαίωση Επίσημη Δεδουλευμένων Ενσήμων και Αποδοχής Χρέους έναντι του Ικα.

ΙΙΙ. Έτσι πορεύονται οι Οαεδ Όλης της Χώρας , με τέτοιου είδους βεβαιώσεις και καταβάλουν , όπου μαζί με αυτές συμπληρώνονται τα προαπαιτούμενα  Ένσημα , τα Επιδόματα Ανεργίας. Κανονικά- κανονικότατα. Νόμιμα- Νομιμότατα.

...τη βεβαίωση που τους πας είναι  Υ Π Ο Χ Ρ Ε Ω Μ Ε Ν Ο Ι  να  την  δεχτούνε και να την καταπιούνε μέχρι τελευταίο ένσημο και να σου εγκρίνουν το ΕΠΙΔΟΜΑ ΧΤΕΣ!!!!!...
 
...με χρόνο καταβολής από την ημερομηνία που τους έκανες δήλωση Λήξης Εργασίας και υπέβαλες Αίτηση Επιδόματος.

ΛΥΣΗ (που Κακώς - κάκιστα ΔΕΝ σου την είπε το Ινεδιβιμ.)
Απαιτείς να Μάθουν , επικοινωνώντας (αυτοί , του συγκεκριμένου Οαεδ) 1. με τον εργοδότη Ινεδιβίμ και 2. , κυριότερο , με τον Οαεδ στον οποίο Ανήκει το Ινεδιβιμ (Οαεδ Πλ. Αττικής) και την Κεντρική Υπηρεσία Οαεδ. 3. Μαζί μ' αυτά υποβάλεις Ένσταση και καταγγελία ,που  επίσης κοινοποιείς , απλά - ταχυδρομικά στον "οικείο" του Ινεδιβιμ Οαεδ , στον Κεντρικό Οαεδ το Ινεδιβιμ ΚΑΙ στο Υπ. Εργασίας.

επαναλαμβάνω "απλά" ως επίλογο:

Κάθε Συνάδελφος που φέτος ή τις προηγούμενες χρονιές πήρε Επίδομα Ανεργίας , με ΑΥΤΗΝ Ακριβώς τη βεβαίωση την πήρε!.. Αυτήν ακριβώς ΔΕΧΤΗΚΕ , όπως ΩΦΕΙΛΕ και χωρίς πολλά - πολλά και Ασυζητητί  ο κάθε τοπικός Οαεδ.


ξανά πολλά είπα- προκειμένου να είμαι Ακριβής.



Πρέπει να το κυνηγήσεις. Τόσοι και τόσοι εργοδότες καθυστερούν τις εισφορές τους στον ιδιωτικό τομέα, δεν έχω ακούσει ποτέ να μη μπορεί να πάρει το επίδομα εργαζόμενος που αποδεδειγμένα έχει εργαστεί και συμπληρώνει ένσημα.

ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι είναι!...

Η ..μισή Χώρα ... κρατική και ιδιωτική Εισφοροδιαφεύγει , καθυστερεί είναι multiμπαταχτσής στα ασφαλιστικά Ταμεία!...

Δηλαδή ΤΙ;...  Θα σταματήσουν τα Επιδόματα Ανεργίας , οι Ιατροφαρμακευτικές Περιθάλψεις , οι Συντάξεις και ο κάθε "αρμόδιος" θα πετάει το κυνικό πως είναι δικό μου θέμα να το διευθετήσω. ;;;;...

E YA BASTA!!!!!!!

Θ._

 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2016, 04:42:52 πμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:02:28 »

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 29, 2016, 11:15:01 πμ »
Theta._ και jak_13 ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!
Αυτό που κατάφερα είναι το λογιστήριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ να επικοινωνήσει με τον τοπικό ΟΑΕΔ  για να εξηγήσουν οι ίδιοι ότι θα πρέπει ο ΟΑΕΔ να δεχτεί την βεβαίωση ενσήμων προσκειμένου να μου χορηγηθεί ταμείο ανεργίας. Τους ζήτησαν να επικοινωνήσουν με την κεντρική υπηρεσία του ΟΑΕΔ για να ενημερωθούν σωστά. Ωστόσο, το τοπικό κατάστημα του ΟΑΕΔ δεν κατάφερε μέχρι στιγμής να επικοινωνήσει με την κεντρική υπηρεσία και εγώ είμαι ακόμη σε αναμένα κάρβουνα.
Σημειωτέον ότι αυτή η ιστορία κρατάει τουλάχιστον ένα εικοσαήμερο με εμένα να προσπαθώ να πιάσω γραμμή στους μεν και στους δε, να βρω τον αρμόδιο υπάλληλο, να τους χιλιοπαρακαλάω να ασχοληθούν με την περίπτωση και να συνεννοηθούν μεταξύ τους κ.λ.π. και ακόμη η υπόθεση δεν έλειξε...
Λόγω ελλειπούς ενημέρωσης της υπαλλήλου του ΟΑΕΔ  και της καθυστέρησης καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών από πλευράς ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχασα την ησυχία μου και πέρασα ώρες και ώρες πάνω στο τηλέφωνο. Λέτε να ζητήσω extra ταμείο ανεργίας για ηθική βλάβη;  :P>:(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2016, 11:31:55 πμ από glianna »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 29, 2016, 06:00:31 μμ »

Είναι σημαντικό να μιλάς με τον προϊστάμενο του τοπικού καταστήματος του ΟΑΕΔ και όταν χρειάζεται με απειλητικό ύφος, ότι θα δημοσιοποιήσεις το θέμα μήπως ευαισθητοποιηθούν λίγο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kkgas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα και Συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 17, 2018, 11:05:51 μμ »
από τον ΟΑΕΔ δεν μου δίνουν το επίδομα λόγο λάθους του ινεδιβιμ στον μήνα Οκτώβριο όπου μου έχουν βάλει 25 ένσημα ενώ η πρόσληψη είναι από τις 9 του Οκτώβριου.
 σε νέο μου αίτημα για τα σωστά ένσημα μου έστειλαν νέα ΑΠΔ με τα λάθος πάλι ένσημα (Οκτώβριου) και με τα από τηλ. επικοινωνία μου είπαν δεν είναι δικό μας θέμα αλλά τις μηχανογράφησης  και θα πρέπει να περιμένω (άγνωστο πόσο) για να διορθωθεί .
παράλληλα δεν έχουν βάλει ένσημα μετά από τον φλεβαρη.
 αντιμετωπίζει κάνεις παρόμοιο πρόβλημα? και αν έχετε κάποια πρόταση για τον τρόπο που μπορώ να κινηθώ????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.