*

Αποστολέας Θέμα: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ (κίνηση μετά τον διορισμό των ήδη δικαιωθέντων)  (Αναγνώστηκε 117008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Όποιος μπορεί, θα ήθελα να μου στείλει σε π.μ τα στοιχεία επικοινωνίας του δικηγόρου των δικαιωθέντων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάλι τα ίδια;
Πότε θα καταλάβετε μερικοί ότι οι δικαιωθέντες διορίζονται ΟΛΟΙ, γιατί έχουν αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις και γιατί χάθηκαν εκατοντάδες θέσεις, από τη στιγμή που δεν τις διεκδίκησαν και δεν προσέφυγαν (για τους δικούς τους λόγους) κάποιοι άλλοι επιτυχόντες;
Πού είναι η δυσκολία να κατανοήσετε επιτέλους ότι δεν υπάρχει καμία αδικία, καμία "παρατυπία", ούτε έγινε ποτέ κανενός είδους διαπραγμάτευση;
Όποιος είχε προσφύγει, δικαιώθηκε και διορίζεται!
'Οσο πιο γρήγορα το αποδεχτείτε, τόσο πιο πολλή ενεργητικότητα θα σας απομείνει, ώστε να σκεφτείτε πώς θα διοριστείτε εσείς από εδώ και πέρα!
Αντί, λοιπόν, να κατηγορείτε τους δικαιωθέντες, κατηγορήστε όσους δεν σας ενημέρωσαν όταν έπρεπε, όσους τώρα συμμερίζονται δήθεν τη δεινή σας θέση και σας παρακινούν (με "αγνά κίνητρα") να κινηθείτε εναντίον των δικαιωθέντων, αλλά και τους εαυτούς σας (που αμελήσατε, που αδρανήσατε ή που δεν πιστέψατε στην τελική δικαίωση)!
Δλδ ο επιτυχων νουμερο 300 που προσεφυγε 1 χρονια μετα την 527 δεν διοριζεται αλλα ο νουμερο 1200  επιτυχων που προσεφυγε μεσα στον 1 χρονο διοριζεται. Αρα σαν να λεμε διοριζεται οποιος προλαβε να προσφυγει χωρις να παιζει ρολο η σειρα του ΑΣΕΠ.Αυτο δεν ειναι εντελως παραλογο?

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διορθων : ο νουμετο 300 προσεφυγε 2 χρονθα μετα ηθελα να πω

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Ο νούμερο 300 θα δικαιωθεί οσονούπω στο ΣτΕ. Ήδη η πρώτη δίκη και πιλότος για τις υπόλοιπες έγινε το Φλεβάρη. Δυστυχώς ο ένας χρόνος που ορίστηκε ως εύλογο είναι λίγος. Κατά την άποψή μου και σύμφωνα, όμως, με νομολογία ΣτΕ είναι δύο με τρία χρόνια το εύλογο. Οπότε έπονται κι οι επόμενες δικαιώσεις κι ουδόλως επηρεάζονται απ' το διορισμό των χαμηλόβαθμων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό ακριβώς έγινε Γεωργία μ! Αν η προσφυγή μας ήταν εντός του έτους τότε και έχοντας και καλή σειρά θα ήμασταν μέσα στους διοριστεους τώρα και θα επιλέγαμε και από πολλές περιοχές προτίμησης όπως είδες στον κλάδο μας. Νομίζω έτσι συμφώνησε το υπουργείο με τους δικηγόρους.. Διορισμός ανεξαρτήτου σειράς.. Να δούμε τι θα αποφανθεί το Στε για το εύλογο..

Αποσυνδεδεμένος hkal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Τι  γίνεται  αν  προσφύγουν  άτομα  που  στον  πίνακα  είχαν  πολύ  καλύτερη  σειρά  από  τους  διορισθεντες.  Δεν  έχουν  εννομο  συμφέρον?  θα  δικαιωθουν?

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ημαρτον δλδ!!! Εδω δεν ειναι ποιος εγραψε καλυτερα στον ΑΣΕΠ, ειναι ποιος προλαβε να προσφυγει πρωτος.Ελεος!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι  γίνεται  αν  προσφύγουν  άτομα  που  στον  πίνακα  είχαν  πολύ  καλύτερη  σειρά  από  τους  διορισθεντες.  Δεν  έχουν  εννομο  συμφέρον?  θα  δικαιωθουν?
Ελα ντε?, Μου φαινεται οτι ανοιγει νεος κυκλος προσφυγων...

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Δλδ ο επιτυχων νουμερο 300 που προσεφυγε 1 χρονια μετα την 527 δεν διοριζεται αλλα ο νουμερο 1200  επιτυχων που προσεφυγε μεσα στον 1 χρονο διοριζεται. Αρα σαν να λεμε διοριζεται οποιος προλαβε να προσφυγει χωρις να παιζει ρολο η σειρα του ΑΣΕΠ.Αυτο δεν ειναι εντελως παραλογο?
Είναι νόμιμο. Παράλογο φαίνεται στον κοινό νου, αλλά νομικά στέκει με το εξής νόημα: δεν μπορεί να διεκδικείς όποτε ξυπνήσεις. Πρέπει να χεις τα μάτια σου ανοιχτά να διεκδικείς το δίκιο σου ή ό.τι σου στέρησαν. Διαφορετικά θα έμενε η χώρα σε όλα τα επίπεδα ανοιχτή αιώνια σε δίκες. Περιμένω βέβαια πως θα βγουν κι άλλες θετικές αποφάσεις. Μόνο δικαστικά δικαιωμένοι θα διορίζονται μέχρι να επιστρέψει ο διαγωνισμός. Υπομονή σε όσους έχουν προσφύγει. Θα ρθει η στιγμή. Καλοί φίλοι κ συγγενικά πρόσωπα διορίζονται και είμαι ευτυχής. Και μου δίνουν ελπίδα...με το νέο σύστημα (μια χαρά με βολεύει) δεν υπάρχει ελπίδα. Βγήκε για να πέσει. Στα δικαστήρια για πάντα ο κλάδος! Εκεί μας κατάντησαν και ποτέ δεν ανέλαβε κανείς την ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Λάθος ανάρτηση...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2019, 07:51:14 μμ από αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι νόμιμο. Παράλογο φαίνεται στον κοινό νου, αλλά νομικά στέκει με το εξής νόημα: δεν μπορεί να διεκδικείς όποτε ξυπνήσεις. Πρέπει να χεις τα μάτια σου ανοιχτά να διεκδικείς το δίκιο σου ή ό.τι σου στέρησαν. Διαφορετικά θα έμενε η χώρα σε όλα τα επίπεδα ανοιχτή αιώνια σε δίκες. Περιμένω βέβαια πως θα βγουν κι άλλες θετικές αποφάσεις. Μόνο δικαστικά δικαιωμένοι θα διορίζονται μέχρι να επιστρέψει ο διαγωνισμός. Υπομονή σε όσους έχουν προσφύγει. Θα ρθει η στιγμή. Καλοί φίλοι κ συγγενικά πρεόσωπα διορίζονται και είμαι ευτυχής. Και μου δίνουν ελπίδα...με το νέο σύστημα (μια χαρά με βολεύει) δεν υπάρχει ελπίδα. Βγήκε για να πέσει. Στα δικαστήρια για πάντα ο κλάδος! Εκεί μας κατάντησαν και ποτέ δεν ανέλαβε κανείς την ευθύνη.
Και απο που επρεπεναξερω εγω ή ο χ ή ψ οτι αν προσφυγεις σε ενα 1 χρονο εισαι οκ και αν προσφυγεις σε 1,5 εισαι εκπροθεσμος και διοριζεται το 2.100 ενω εσυ ειχες σειρα  ΑΣΕΠ 300. Και στην τελικη τοτε ειχα λεφτα τοτε προσεφυγα. Ειναι αυτο.κριτηριο? Οποιος προλαβε ? Ημαρτον δηλαδη!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Και απο που επρεπεναξερω εγω ή ο χ ή ψ οτι αν προσφυγεις σε ενα 1 χρονο εισαι οκ και αν προσφυγεις σε 1,5 εισαι εκπροθεσμος και διοριζεται το 2.100 ενω εσυ ειχες σειρα  ΑΣΕΠ 300. Και στην τελικη τοτε ειχα λεφτα τοτε προσεφυγα. Ειναι αυτο.κριτηριο? Οποιος προλαβε ? Ημαρτον δηλαδη!
Εδώ για χρόνια με είχαν πείσει ότι ήμουν επιτυχών/αποτυχών ενώ έπρεπε να έχω διοριστεί!! Δεκαετίες πριν...πού να το ήξερα. Κάποιοι πίστεψαν. Το πάλεψαν. Δικαιώθηκαν. Τέλος. Προχωράμε. Παλεύουμε όμως και για ένα αξιοκρατικό σύστημα διορισμών. Όχι για το σύστημα που μας διορίζει. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Αναμένουμε αποφάσεις... Το λάθος είναι των υπουργών. Ας έπαιρνε ένας την ευθύνη να αποκαταστήσει τις αδικίες!!!!! Οι επιτυχόντες είναι στις λίστες ακόμη...αλλά όχι! Έτρεξαν να αλλάξουν το σύστημα. Να φέρουν ένα διάτρητο, ελεεινό. Με αυτό θα πορευτούμε. Για πόσο δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δλδ οποιος καταλαβε καταλαβε κ οποιος προλαβε προλαβε.ετσι παει σ αυτη τη χωρα το πραγμα. Ουτε σειρα ΑΣΕΠ ουτε τιποτα.Αγωνας ταχυτητας κ τυχη κ.οπου κατσει η μπιλια.Μια χαρα...

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Δλδ οποιος καταλαβε καταλαβε κ οποιος προλαβε προλαβε.ετσι παει σ αυτη τη χωρα το πραγμα. Ουτε σειρα ΑΣΕΠ ουτε τιποτα.Αγωνας ταχυτητας κ τυχη κ.οπου κατσει η μπιλια.Μια χαρα...
Υπάρχουν πολύ χειρότερα σε αυτό τον τόπο. Η αναξιοκρατία, οι πελατειακές σχέσεις... Το να διεκδικείς αυτό που σου ανήκει είναι δική σου δουλειά, ναι! Διαφορετικά θεωρείται ότι είσαι ικανοποιημένος με την κατάσταση. Θεωρούσα κι εγώ ότι όλα γίνονταν νόμιμα. Έπεσα εντελώς έξω. Ευτυχώς υπάρχει κι η δικαστική οδός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.