*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με διευθυντή  (Αναγνώστηκε 12520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 11:19:40 πμ »
Εάν θέλει να το ξεκαθαρίσει το θέμα πρέπει 1ον να κάνει γραπτές αιτήσεις προς διευθυντή και ΔΔΕ ΄, όπως λέει ο nikolopol. Εγώ θα έλεγα να μην ζητάει κάτι συγκεκριμένο σε αυτές, αλλά απλά να ενημερώνει ότι τις τάδε μέρες αδυνατούσε να προσέλθει στο σχολείο επειδή... και 2ον να απευθυνθεί σε εργατολόγο.
Από την ΔΔΕ επίσης θα ζητήσει γραπτώς την διάταξη που αναφέρει για τον τόπο διαμονής των αναπληρωτών. (όσοι αναφέρεστε στα 2-3 σχολεία που πηγαίνουν πολλοί, να ξέρετε ότι αυτές οι διατάξεις αναφέρονται πάντα στο σχολείο κύριας τοποθέτησης. Για τα υπόλοιπα προβλέπονται οδοιπορικά.).

Εάν στη συνέχεια θέλει να το τραβήξει κι άλλο πρέπει να απευθύνει έγγραφη ερώτηση στο νομικό τμήμα του ΥΠΕΠΘ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:42:00 »

Αποσυνδεδεμένος nirei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 12:53:12 μμ »
Kinegiros: Οι άλλοι συνάδελφοι είναι είτε μόνιμοι που διαμένουν στην περιοχή είτε αναπληρωτές από άλλα μέρη της Ελλάδας που δεν μπορούν να πηγαινοέρχονται και νοικιάζουν εκεί κοντά. Εκείνη μένει 40 περίπου χιλιόμετρα μακριά.
Το πρόβλημα δεν ήταν στην περιοχή του σχολείου αλλά στο δρόμο για το σχολείο. Το ξέρουν κι οι πέτρες της περιοχής ότι, όταν χιονίζει,  ένα τμήμα 20 περίπου χιλιομέτρων καθίσταται δύσβατο ακόμα και για μεγάλα τζιπ ή φορτηγάκια 4Χ4. Απορώ πως ένας διευθυντής υποτιμά το πρόβλημα και περιμένει από μια συνάδελφο να φτάσει στο σχολείο υπό αυτές τις συνθήκες όταν δεν οδηγεί και δεν πραγματοποιείται το δρομολόγιο του λεωφορείου. Μάλιστα την Παρασκευή το πρωί την πήρε τηλέφωνο να της πει ότι δεν μπορεί να περιμένει άλλο και θα στείλει τις άδειες ενώ μάθαμε 20 λεπτά αργότερα ότι το σχολείο παρέμεινε κλειστό λόγω καιρού.
nikolopol:Αυτήν ακριβώς τη διαδικασία θα της πω να ακολουθήσει.
happiness: Αν δε ζητήσει κάτι τότε να υποβάλει υπεύθυνη δήλωση και όχι αίτηση; Ή να αιτηθεί ειδική άδεια λόγω ανυπαίτιου κωλύματος, όπως προαναφέρθηκε;
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 01:30:28 μμ »
Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι άμα είναι γνωστό ότι η πρόσβαση έχει πρόβλημα τότε κακός δηλώνει σχολείο από το οποίο μένει μακριά. Όλοι οι άλλοι αναπληρωτές προφανώς επέλεξαν να μείνουν κοντά. Εκείνη επέλεξε να μείνει μακριά από το σχολείο που δήλωσε. Συγγνώμη αλλά με αυτή τη λογική δουλειά δεν γίνετε. Σε κάθε περίπτωση ας κάνει τα χαρτιά που είπαν οι άλλοι συνάδελφοι και βλέπει.
Επιμένω ότι ο εκπαιδευτικός πρέπει να μένει κοντά στο σχολείο που θέλει να δουλέψει, ειδικά αν δεν έχει όχημα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 03:38:13 μμ »
Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι άμα είναι γνωστό ότι η πρόσβαση έχει πρόβλημα τότε κακός δηλώνει σχολείο από το οποίο μένει μακριά. Όλοι οι άλλοι αναπληρωτές προφανώς επέλεξαν να μείνουν κοντά. Εκείνη επέλεξε να μείνει μακριά από το σχολείο που δήλωσε. Συγγνώμη αλλά με αυτή τη λογική δουλειά δεν γίνετε. Σε κάθε περίπτωση ας κάνει τα χαρτιά που είπαν οι άλλοι συνάδελφοι και βλέπει.
Επιμένω ότι ο εκπαιδευτικός πρέπει να μένει κοντά στο σχολείο που θέλει να δουλέψει, ειδικά αν δεν έχει όχημα.

Κανενας δεν μπορει να σεβυποχρεωσει να μεινεις διπλα. Εδω μιλαμε κιολας για κατι που δεν γινεται καθημερινα εκτος και αν ο συναδελφος το κανει συνεχως. Απο την αλλη δεν εχει δικαιωμα ο διευθυντης να υποχρεωνει τον αλλον να παρει αδεια . Αναφερθηκαν παραπανω οτι στα 20 χιλιομετρα δεν παει οταν εχει χιονι ...αρα και στα 20 χιλιομετρα να εμενε που ειναι διπλα παλι δεν μπορει να παει... 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι προφορικα δεν λαμβανουμε κανεναν σοβαρα. Ας κανει τα προβλεπομενα ο συναδελφος και αν υπαρχει οντως  νομξμη δικαιολογια να μην δοθει ειδικη αδεια τοτε να μην δοθει αλλα να υπαρξει ομως επισημη απαντηση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:42:00 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 03:42:15 μμ »

Οι τοποθετήσεις γίνονται σε επιλογές σχολείων που καθορίζει εκ των προτέρων η διεύθυνση. Σε ειδικότητες που χρειάζεται να συμπληρωθεί το ωράριο σε περισσότερα του ενός σχολεία, η διεύθυνση φτιάχνει "πακέτα" σχολείων που μπορεί να απέχουν μεταξύ τους μερικές δεκάδες χιλιόμετρα και ακόμα περισσότερα από τον τόπο κατοικίας του εκπαιδευτικού. Εννοείται βέβαια ότι οι αναπληρωτές έχουν τη διακριτική ικανότητα να επιλέξουν τα πιο προσβάσιμα σχολεία, ωστόσο αυτοί που δεν βρίσκονται στις πρώτες θέσεις δεν έχουν και πολλές επιλογές (ίσως να είναι μία και μοναδική) ενώ η άρνηση επιφέρει τις γνωστές συνέπειες.
Επίσης, τα οδοιπορικά δε λύνουν τέτοιου είδους προβλήματα, δηλαδή τη δυσκολία ή την αδυναμία πρόσβασης στα σχολεία.
Όσον αφορά το κυρίως θέμα μας τώρα, πιστεύω nirei ότι επειδή μάλλον έχει πέσει στην περίπτωση, η συνάδελφος σου θα πρέπει να προχωρήσει πιο πάνω, ιεραρχικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2019, 03:50:58 μμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nirei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 03:56:08 μμ »
Κinegiros δεν έχεις κι άδικο. Όμως δε δηλώνουμε σχολεία αλλά περιοχές. Κι όταν προσλαμβάνεσαι στο νομό σου ευελπιστείς το μεσημέρι να μπορείς να γυρνάς σπίτι σου. Κι όταν η πρόσληψή σου γίνεται Γενάρη μήνα θεωρείς ότι λίγο μένει να βγει κι ο χειμώνας και παίρνεις και άδεια αν χρειαστεί. Άλλος πάλι μπορεί να επιλέξει να νοικιάσει εκεί κοντά. Ουδείς κατακριτέος. Καθένας μας έχει διαφορετικές ανάγκες και δέχεται τις  συνέπειες των δικών του πράξεων.Το ζήτημα είναι να ξέρεις τι δικαιούσαι, όχι χαριστικά αλλά σύμφωνα με τη νομοθεσία. Κι επειδή από τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης βλέπεις να γίνονται αυθαιρεσίες ( πχ. απόκρυψη κενών ) εμπιστεύεσαι περισσότερο αγνώστους σε ένα εκπαιδευτικό forum παρά τους Διευθυντές και τους αιρετούς. Μια συμβουλή, λοιπόν, γυρεύω να της δώσω κι όχι να κρίνω αν έπραξε καλώς ή κακώς. Και για να μην πολυλογώ: προσωπικά διανύω κι εγώ περισσότερα χιλιόμετρα καθημερινά και δεν σκέφτηκα καθόλου να μετακομίσω. Βέβαια εγώ έχω δικό μου αυτοκίνητο. Αλλά είπαμε, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δέχεται τις συνέπειες αυτών. Στη δική της περίπτωση θα της πω να πράξει αυτά που προτείνατε κι ό,τι γίνει.

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 04:41:36 μμ »
Εμενα μου εχει τυχει να λειψω απο το σχολειο γιατι κατοικω σε προαστιο πολης που πιανει χιονι και κλεινουν τα σχολεια ενω το σχολειο που δουλευω μεσα στην πολη λειτουργει. Παντα παιρνω βεβαιωση απο την τροχαια για τη αδυναμια μτακινησης και χρεωνομαι κανονικη αδεια λογω ανυπαιτιου κωλυματος. Δεν ειναι ειδικη αδεια, αφαιρειται απο τις κανονικες.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 07:21:06 μμ »
Ακριβώς έτσι. Για κάτι τέτοιους λόγους έχουμε τις κανονικές. Φανταστείτε να μένουμε 50 χιλιόμετρα από το σχολείο, έχουμε αυτοκίνητο και δεν υπάρχει λεωφορείο κλπ. Αν πάθει ζημιά το αυτοκίνητο και δεν έχουμε τρόπο να πάμε τι θα πούμε; ας πούμε ότι μας τρακαραν το αυτοκίνητο χωρίς να φταίμε και για να φτιαχτεί θέλει τρεις μέρες, τότε τι;

Όταν ρώτησα αν ήταν και άλλοι που είχαν το πρόβλημα δεν ρώτησα για πλάκα. Αν ήταν και άλλοι μπορείς κάπως να το χρησιμοποιήσεις ενώ αντίθετα αν είσαι μόνος είναι εναντίον σου.

Ο Διευθυντής ζήτησε να βάλει κανονική γιατί δεν προβλέπεται κάτι άλλο. Από εκεί και πέρα εφόσον δεν βάζει κανονική τότε μπαίνει απουσία η οποία εφόσον κάνει αίτημα στην ΔΔΕ η συνάδελφος θα βγει η απόφαση και είτε την καλύπτουν είτε όχι.
Επιμένω να πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε κοντά στο σχολείο πρώτης τοποθέτησης. Αν αποκλεισθεί το σχολείο να αφορά τους πάντες και όχι κάποιον που επέλεξε να είναι 40 χιλιόμετρα μακριά. Το θεωρώ κοροϊδία για τους υπόλοιπους αλλά και προς το λειτούργημα μας.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 07:38:34 μμ »
Ακριβώς έτσι. Για κάτι τέτοιους λόγους έχουμε τις κανονικές. Φανταστείτε να μένουμε 50 χιλιόμετρα από το σχολείο, έχουμε αυτοκίνητο και δεν υπάρχει λεωφορείο κλπ. Αν πάθει ζημιά το αυτοκίνητο και δεν έχουμε τρόπο να πάμε τι θα πούμε; ας πούμε ότι μας τρακαραν το αυτοκίνητο χωρίς να φταίμε και για να φτιαχτεί θέλει τρεις μέρες, τότε τι;

Όταν ρώτησα αν ήταν και άλλοι που είχαν το πρόβλημα δεν ρώτησα για πλάκα. Αν ήταν και άλλοι μπορείς κάπως να το χρησιμοποιήσεις ενώ αντίθετα αν είσαι μόνος είναι εναντίον σου.

Ο Διευθυντής ζήτησε να βάλει κανονική γιατί δεν προβλέπεται κάτι άλλο. Από εκεί και πέρα εφόσον δεν βάζει κανονική τότε μπαίνει απουσία η οποία εφόσον κάνει αίτημα στην ΔΔΕ η συνάδελφος θα βγει η απόφαση και είτε την καλύπτουν είτε όχι.
Επιμένω να πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε κοντά στο σχολείο πρώτης τοποθέτησης. Αν αποκλεισθεί το σχολείο να αφορά τους πάντες και όχι κάποιον που επέλεξε να είναι 40 χιλιόμετρα μακριά. Το θεωρώ κοροϊδία για τους υπόλοιπους αλλά και προς το λειτούργημα μας.
[/b]
Δηλαδή αν τοποθετηθώ σε σχολείο 45 χιλιόμετρα από τον τόπο της μόνιμης κατοικίας μου να νοικιασω άλλο σπίτι πιο κοντά ...να μετακομίσω με άλλα λόγια. Μήπως να έχω και άλλο ένα που θα ειναι εξίσου κοντά στα υπόλοιπα τρία που διατίθεμαι;
Σημειωτέον οτι για να μεταβώ στο ένα εξ αυτόν που απέχει 28 χιλιόμετρα από τον τόπο που μόνιμα διαμένω εδώ και χρόνια...περνώ ορεινή διάβαση που όταν βρέχει ή έχει πάγο κανεις δέκα προσευχές.

Όταν πριν χρόνια αποκλείστηκα τέτοιες μέρες λόγω καιρού και διακοπής των θαλασσίων συγκοινωνιών...δεν μπήκα στον κόπο να διαπραγματευτω με κανέναν διευθυντή ή προϊστάμενο....ζήτησα μια μέρα κανονική άδεια και δεν αισθάνθηκα οτι αδίκησα κάποιον....
Μάλιστα ένας από τους διευθυντές των σχολείων που είχα διατεθεί μου είπε με υφές ας ερχόσουν αεροπορικές.  Όταν του απάντησα οτι είχα μετακινηθεί με πλοίο και το ΙΧ ...το οποίο μάλιστα αν επέστρεφα αεροπορικώς θα το εγκατέλειπα στο αεροδρόμιο και δεν θα μπορούσα να μετακινηθώ από σχολείο σε σχολείο....μου απάντησε οτι δεν τον ρώτησα που έφυγα το Σαββατοκυριακο. Ας δέσουμε λοιπόν μια αλυσίδα στο πόδι μας με τόσο μήκος από τα σχολεία που υπηρετούμε ώστε να είμαστε σύννομοι .

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2019, 07:55:17 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 08:22:31 μμ »
[/b]
Δηλαδή αν τοποθετηθώ σε σχολείο 45 χιλιόμετρα από τον τόπο της μόνιμης κατοικίας μου να νοικιασω άλλο σπίτι πιο κοντά ...να μετακομίσω με άλλα λόγια. Μήπως να έχω και άλλο ένα που θα ειναι εξίσου κοντά στα υπόλοιπα τρία που διατίθεμαι;
Σημειωτέον οτι για να μεταβώ στο ένα εξ αυτόν που απέχει 28 χιλιόμετρα από τον τόπο που μόνιμα διαμένω εδώ και χρόνια...περνώ ορεινή διάβαση που όταν βρέχει ή έχει πάγο κανεις δέκα προσευχές.

Όταν πριν χρόνια αποκλείστηκα τέτοιες μέρες λόγω καιρού και διακοπής των θαλασσίων συγκοινωνιών...δεν μπήκα στον κόπο να διαπραγματευτω με κανέναν διευθυντή ή προϊστάμενο....ζήτησα μια μέρα κανονική άδεια και δεν αισθάνθηκα οτι αδίκησα κάποιον....
Μάλιστα ένας από τους διευθυντές των σχολείων που είχα διατεθεί μου είπε με υφές ας ερχόσουν αεροπορικές.  Όταν του απάντησα οτι είχα μετακινηθεί με πλοίο και το ΙΧ ...το οποίο μάλιστα αν επέστρεφα αεροπορικώς θα το εγκατέλειπα στο αεροδρόμιο και δεν θα μπορούσα να μετακινηθώ από σχολείο σε σχολείο....μου απάντησε οτι δεν τον ρώτησα που έφυγα το Σαββατοκυριακο. Ας δέσουμε λοιπόν μια αλυσίδα στο πόδι μας με τόσο μήκος από τα σχολεία που υπηρετούμε ώστε να είμαστε σύννομοι .
Αν το βασικό σου σχολείο είναι εκεί που είναι οφείλεις να είσαι στη δουλειά σου κάθε μέρα ασχέτως που επέλεξες να είναι η κατοικία σου. Αν δεν μπορείς γιατί κάτι έκτακτο μπορεί ΣΟΥ συμβεί, βάζεις άδεια.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 08:41:03 μμ »
Νομίζω οτι είμαι σαφής στο σχόλιο μου. Αν τύχει κάτι έκτακτο ειναι αυτονόητο οτι θα ζητήσω άδεια....αλλά και σε απόσταση είκοσι χιλιομέτρων αν μένεις το έκτακτο δεν αποκλείεται να συμβεί...η κατανόηση όμως συχνά συμβαίνει να απουσιάζει για τα έκτακτα από ορισμένους διευθυντές.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 09:51:44 μμ »
Ακριβώς έτσι. Για κάτι τέτοιους λόγους έχουμε τις κανονικές. Φανταστείτε να μένουμε 50 χιλιόμετρα από το σχολείο, έχουμε αυτοκίνητο και δεν υπάρχει λεωφορείο κλπ. Αν πάθει ζημιά το αυτοκίνητο και δεν έχουμε τρόπο να πάμε τι θα πούμε; ας πούμε ότι μας τρακαραν το αυτοκίνητο χωρίς να φταίμε και για να φτιαχτεί θέλει τρεις μέρες, τότε τι;

Όταν ρώτησα αν ήταν και άλλοι που είχαν το πρόβλημα δεν ρώτησα για πλάκα. Αν ήταν και άλλοι μπορείς κάπως να το χρησιμοποιήσεις ενώ αντίθετα αν είσαι μόνος είναι εναντίον σου.

Ο Διευθυντής ζήτησε να βάλει κανονική γιατί δεν προβλέπεται κάτι άλλο. Από εκεί και πέρα εφόσον δεν βάζει κανονική τότε μπαίνει απουσία η οποία εφόσον κάνει αίτημα στην ΔΔΕ η συνάδελφος θα βγει η απόφαση και είτε την καλύπτουν είτε όχι.
Επιμένω να πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε κοντά στο σχολείο πρώτης τοποθέτησης. Αν αποκλεισθεί το σχολείο να αφορά τους πάντες και όχι κάποιον που επέλεξε να είναι 40 χιλιόμετρα μακριά. Το θεωρώ κοροϊδία για τους υπόλοιπους αλλά και προς το λειτούργημα μας.

Θα είχες δίκιο αν υπήρχε ακόμα το καθεστώς των διαφορετικών περιοχών μετάθεσης μέσα στα ίδια ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, οπότε η απόσταση των σχολείων που θα μπορούσες να τοποθετηθείς είναι μικρή. Από τη στιγμή που ανήκει κάποιος οργανική στη Β, ή Γ περιοχή μετάθεσης ενός ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, έπρεπε να κατοικεί στα όρια του, επομένως και οι αποστάσεις θα ήταν μικρές. Σήμερα όμως εκτός Αττικής και Θεσσαλονίκης η συντριπτική πλειοψηφία των ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ έχουν μόνο μία περιοχή μετάθεσης και ένας σημαντικός αριθμός συναδέλφων δεν έχουν οργανική και κάθε χρόνο αλλάζουν σχολεία. Δεν μπορεί ένας εκπαιδευτικός που ανήκει στη διάθεση να μετακομίζει κάθε χρόνο. Έχω δει πολύ παράλογες τοποθετήσεις σε αυτά τα χρόνια που δεν υπήρχαν ξεχωριστές περιοχές. πχ συνάδελφος ήταν τοποθετημένος 3 μέρες στην Καβάλα και 2 μέρες στη Θάσο. Δεν μπόρεσε να μεταβεί στη Θάσο λόγω απαγορευτικού μια μέρα και ο διευθυντής του τον απείλησε με αναφορά, γιατί λέει έπρεπε να έχει σπίτι και στη Θάσο και να έχει πάει από το προηγούμενο απόγευμα στο νησί.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 09:57:07 μμ »
Νομίζω οτι είμαι σαφής στο σχόλιο μου. Αν τύχει κάτι έκτακτο ειναι αυτονόητο οτι θα ζητήσω άδεια....αλλά και σε απόσταση είκοσι χιλιομέτρων αν μένεις το έκτακτο δεν αποκλείεται να συμβεί...η κατανόηση όμως συχνά συμβαίνει να απουσιάζει για τα έκτακτα από ορισμένους διευθυντές.
Μα συμφώνησα μαζί σου στο κομμάτι της άδειας. Το τόνισα όμως για τις περιπτώσεις που ορισμένοι νομίζουν ότι τους χρωστάει κάποιος χάρη και ζητάνε παράλογα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με διευθυντή
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 17, 2019, 09:58:52 μμ »
Θα είχες δίκιο αν υπήρχε ακόμα το καθεστώς των διαφορετικών περιοχών μετάθεσης μέσα στα ίδια ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, οπότε η απόσταση των σχολείων που θα μπορούσες να τοποθετηθείς είναι μικρή. Από τη στιγμή που ανήκει κάποιος οργανική στη Β, ή Γ περιοχή μετάθεσης ενός ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, έπρεπε να κατοικεί στα όρια του, επομένως και οι αποστάσεις θα ήταν μικρές. Σήμερα όμως εκτός Αττικής και Θεσσαλονίκης η συντριπτική πλειοψηφία των ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ έχουν μόνο μία περιοχή μετάθεσης και ένας σημαντικός αριθμός συναδέλφων δεν έχουν οργανική και κάθε χρόνο αλλάζουν σχολεία. Δεν μπορεί ένας εκπαιδευτικός που ανήκει στη διάθεση να μετακομίζει κάθε χρόνο. Έχω δει πολύ παράλογες τοποθετήσεις σε αυτά τα χρόνια που δεν υπήρχαν ξεχωριστές περιοχές. πχ συνάδελφος ήταν τοποθετημένος 3 μέρες στην Καβάλα και 2 μέρες στη Θάσο. Δεν μπόρεσε να μεταβεί στη Θάσο λόγω απαγορευτικού μια μέρα και ο διευθυντής του τον απείλησε με αναφορά, γιατί λέει έπρεπε να έχει σπίτι και στη Θάσο και να έχει πάει από το προηγούμενο απόγευμα στο νησί.

Ιστορίες καθημερινής τρέλας. Πάλι καλά που δεν του ζήτησε να πάρει και ιδιωτικό σκάφος για να πηγαινοέρχεται... >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159629
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 476
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.