*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 655703 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ναι κάνουν τη διαφορά άλλο 40 μήνες άλλο 41 μήνες. Στα Μαθηματικά εχει ανακαλυφθεί και η στρογγυλοποίηση ....
Ε μακάρι να το κάνουν γιατί κ εγώ αδικούμαι από τον ισχύοντα τρόπο υπολογισμού.

Μια ερώτηση: Όποιος έχει δεύτερο μεταπτυχιακό πώς το δηλώνει στην αίτηση του ΑΣΕΠ?
Κάπου διάβασα ότι εκτός από του κουτάκι που δηλώνουμε αριθμό μεταπτυχιακών 2 βάζουμε ναι και στο δεύτερο πτυχίο. Το λέει και το helpdesk του ΑΣΕΠ λένε. Ισχύει κάτι τέτοιο? Μπορεί κάποιος να μου στείλει αυτό που λέει το helpdesk του ΑΣΕΠ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν ειναι ακριβως ετσι γιατι στα σδε ειναι καποιος ωρομισθιος. που σημαινει οτι ολες τις επισημες αργιες τις χανει. δεν ειναι ετσι απλο. δηλαδη αντι για 1 μοριο τα χριστουγεννα, θα αφαιρεσω τις 15 ημερες αργιας. και μαλιστα 1 βδομαδα απο καθε μηνα. το ιδιο το πασχα. το ιδιο και τις αργιες. και αν δεν συμπεσουμε στο νουμερο με τους υπαλληλους του ασεπ; ή με του opsyd;

Επίσης επειδή τα ΣΔΕ είναι ωρομισθία σου μετράνε μόνο 8 ώρες την εβδομάδα, ασχέτως αν κάνεις περισσότερες.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μια ερώτηση: Όποιος έχει δεύτερο μεταπτυχιακό πώς το δηλώνει στην αίτηση του ΑΣΕΠ?
Κάπου διάβασα ότι εκτός από του κουτάκι που δηλώνουμε αριθμό μεταπτυχιακών 2 βάζουμε ναι και στο δεύτερο πτυχίο. Το λέει και το helpdesk του ΑΣΕΠ λένε. Ισχύει κάτι τέτοιο? Μπορεί κάποιος να μου στείλει αυτό που λέει το helpdesk του ΑΣΕΠ?

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
κάποιος που είναι σε δύο κλάδους κάνει μια αίτηση στον ΑΣΕΠ? ή δύο ξεχωριστές αιτήσεις?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Για ειδικη αγωγη κανουμε αιτηση και στον opsyd οπως καθε χρονο ή το παραλειπουμε αυτο το βημα φετος;;;;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
δεν ειναι ακριβως ετσι γιατι στα σδε ειναι καποιος ωρομισθιος. που σημαινει οτι ολες τις επισημες αργιες τις χανει. δεν ειναι ετσι απλο. δηλαδη αντι για 1 μοριο τα χριστουγεννα, θα αφαιρεσω τις 15 ημερες αργιας. και μαλιστα 1 βδομαδα απο καθε μηνα. το ιδιο το πασχα. το ιδιο και τις αργιες. και αν δεν συμπεσουμε στο νουμερο με τους υπαλληλους του ασεπ; ή με του opsyd;
Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει ωρομίσθιος. Από το 2003 μέχρι το 2014 δούλευα ως ωρομίσθιος σε ΤΕΕ/ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ.
Χθες που σου το έγραψα αυτό, υπολόγισα ότι τα 15/23 των 30 ημερών είναι 19,57 μέρες.
Επειδή στην ωρομισθία ο μήνας υπολογίζεται με 25 μέρες, χρειάζεσαι ακόμα 25-19,57=5,43 μέρες.
Αν κάνουμε αναγωγή σε ώρες, οι 5,43 μέρες είναι: 5,43 μέρες*23 (ώρες/εβδομάδα) / 6 (μέρες/εβδομάδα)=20,83.
Αρκεί λοιπόν να διδάξεις μέσα σε οποιονδήποτε μήνα 21 ώρες στα ΣΔΕ για να πάρεις συνολικά 1 μήνα προϋπηρεσίας.
Στους περισσότερους μήνες προλαβαίνεις να διδάξεις 21 ώρες στο ΣΔΕ ακόμα κι αν η μια εβδομάδα είναι διακοπές.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
και αν δεν συμπεσουμε στο νουμερο με τους υπαλληλους του ασεπ; ή με του opsyd;
Αν δεν συμπέσεις ακριβώς δεν χάθηκε ο κόσμος. Δεν είσαι υποχρεωμένη να είσαι ακριβής και στο δέκατο του μορίου.
Εντάξει αν δηλώσεις υπερβολική προϋπηρεσία, δεν θα μπορείς να αποδείξεις ότι δεν το έκανες εσκεμμένα.
Πάντως μην αγχώνεσαι. Όταν είχα κάνει αίτηση στο ΑΣΕΠ το φθινόπωρο του 2008 δήλωσα την προϋπηρεσία που είχα.
Στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ μετρούσε πάντα ως προσαύξηση και η προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ.
Τα υπολόγισα και δήλωσα μόνος μου κατ' εκτίμηση ότι είχα 24 μήνες και 3 μέρες προϋπηρεσίας.
Η μοριοδότηση έδινε 0,5 μόριο για κάθε εξάμηνο. Άρα εγώ είχα οριακά προϋπηρεσία 4 εξαμήνων.
Φαντάσου να αγχωνόμουν μήπως είχα κάνει λάθος και μου έλειπαν λίγες μέρες για τη συμπλήρωση του 4ου εξαμήνου.
Φυσικά τα είχα υπολογίσει αρκετές φορές, αλλά δε θα έσκαγα κιόλας από το άγχος. Τελικά δεν έκανα λάθος!
Τα δικαιολογητικά τα παραλάμβανε σε φάκελο υπάλληλος στη ΔΔΕ και τα έστελναν στο ΑΣΕΠ για έλεγχο.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να παραθέσει τον τρόπο μετατροπής των συνολικων μορίων του οπσυδ σε αυτό που ζητάει το ΑΣΕΠ;
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
gmork, δώσε μου συγκεκριμένα δεδομένα για να τα χρησιμοποιήσω στο παράδειγμα και πες μου τι μετατροπή θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
gmork, δώσε μου συγκεκριμένα δεδομένα για να τα χρησιμοποιήσω στο παράδειγμα και πες μου τι μετατροπή θέλεις.
Συνολική προϋπηρεσία στον οπσυδ...80.551 μόρια
Πως τα μετατρέπουμε σε μήνες κ μέρες;
Αν έχω καταλάβει καλά, το ΑΣΕΠ θέλει μήνες κ μέρες.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Έχεις αφαιρέσει τα διπλά μόρια, που τώρα δεν πρέπει να συνυπολογίζονται στη μετατροπή;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2019, 05:24:45 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Αυτή η προϋπηρεσία αποκτήθηκε όλη με συμβάσεις αναπληρωτή ή και με συμβάσεις ωρομισθίου;
Έχεις αφαιρέσει τα διπλά μόρια, που τώρα δεν πρέπει να συνυπολογίζονται στη μετατροπή;
Έχει αποκτηθει κ με κάποιους μήνες ωρομισθιας, τα υπόλοιπα με αναπλήρωση.
Δεν υπάρχουν διπλά μόρια...εννοείς τα δυσπροσιτα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Έσβησα το ερώτημα για το είδος της σύμβασης, επειδή προφανώς αυτό έχει ήδη υπολογιστεί από τη ΔΔΕ και το ΟΠΣΥΔ.
Αφού δεν έχεις δυσπρόσιτα (ναι αυτό εννοούσα όταν ρώτησα για τα διπλά μόρια) είναι εύκολη η μετατροπή.
Το ακέραιο μέρος των μορίων είναι οι μήνες. Άρα έχεις 80 μήνες προϋπηρεσίας.
Για τις μέρες πολλαπλασιάζουμε με το 30 το υπόλοιπο δεκαδικό μέρος των μορίων.
Επομένως: 0,551 * 30 = 16,53 μέρες. Άρα θα γράψεις προϋπηρεσία: 80 μήνες και 16 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Έσβησα το ερώτημα για το είδος της σύμβασης, επειδή προφανώς αυτό έχει ήδη υπολογιστεί από τη ΔΔΕ και το ΟΠΣΥΔ.
Αφού δεν έχεις δυσπρόσιτα (ναι αυτό εννοούσα όταν ρώτησα για τα διπλά μόρια) είναι εύκολη η μετατροπή.
Το ακέραιο μέρος των μορίων είναι οι μήνες. Άρα έχεις 80 μήνες προϋπηρεσίας.
Για τις μέρες πολλαπλασιάζουμε με το 30 το υπόλοιπο δεκαδικό μέρος των μορίων.
Επομένως: 0,551 * 30 = 16,53 μέρες. Άρα θα γράψεις προϋπηρεσία: 80 μήνες και 16 μέρες.
Πλήρως κατανοητό
Σ ευχαριστω πολυ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158566
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.