*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 658760 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή math έχουν πάρει βεβαιώσεις σεμιναρίου που δεν ολοκληρωθηκε και το χουν καταθέσει τώρα για να προλάβουν την προκήρυξη η αυτό έγινε παλιά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μία βοήθεια παρακαλώ....

Είναι η πρώτη φορά που θα υποβάλω αίτηση στην ειδική και έχω πελαγώσει.

Θα κάνω αίτηση για ΠΕ25 σχολικός νοσηλευτής , αλλά έχω μόνο πτυχίο ΤΕΙ Νοσηλευτικής και όχι παιδαγωγική επάρκεια ούτε έχω παρακολουθήσει κάποιο ειδικό σεμινάριο.

Η πρώτη ερώτηση είναι η εξής :
Μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου , ακόμη και χωρίς την επάρκεια; θα μπω σε πίνακα για αναπληρωτές και όχι μόνιμους;

Επίσης , διαβάζω στην προκύρηξη το εξής :
"Με εξαίρεση τον κλάδο ΠΕ25 Σχολικών Νοσηλευτών, για το διορισμό και την πρόσληψη στους κλάδους του Ε.Ε.Π. οι υποψήφιοι απόφοιτοι Πανεπιστημίου που δεν διαθέτουν παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια κατατάσσονται μαζί με τους υποψήφιους απόφοιτους Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Τ.Ε.Ι.) που διαθέτουν την επάρκεια αυτή και επιμορφώνονται υποχρεωτικά σε χρονικό διάστημα δύο (2) ετών από την ημερομηνία του διορισμού τους, σύμφωνα με την παράγραφο 6 του άρθρου 62 του ν. 4589/2019, ως ισχύει."

Τι σημαίνει αυτό για μένα;

Τέλος , αν κατάλαβα καλά , πρώτα στέλνουμε τα δικαιολογητικά και μετά κάνουμε την αίτηση;

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

 Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Δηλαδή math έχουν πάρει βεβαιώσεις σεμιναρίου που δεν ολοκληρωθηκε και το χουν καταθέσει τώρα για να προλάβουν την προκήρυξη η αυτό έγινε παλιά;

Εδώ υπάρχουν υποψήφιοι που έχουν λάβει πιστοποιητικό π.χ. προ 10ετίας, με διάρκεια μικρότερη του 7μήνου και οργανώνουν πιέσεις ώστε τα Α.Ε.Ι. να τους χορηγήσουν βεβαίωση με άλλες ημερομηνίες από εκείνες που πραγματικά υλοποιήθηκε το σεμινάριο, για να λάβουν βεβαίωση που θα καλύπτει το 7μηνο. Τα αναρτούν και στο fb κιόλας. Η απόλυτη ξεφτίλα και παρακμή. Δεν κωλώνουμε πουθενά πλέον για να χωθούμε. Μπράβο σας!!

Δεν πειράζει, αν παραμείνει το κριτήριο του 7μήνου, θα ετοιμαστεί και μια τεκμηριωμένη επιστολή προς το ΑΣΕΠ, με παράλληλη κοινοποίηση, για να λάβει γνώση στο ενδεχόμενο να συμβεί κάτι τέτοιο. Σε ένα πρώτο στάδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2019, 01:13:37 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Τα είχαμε προβλέψει όλα αυτά όταν η εκπαίδευση στηρίζεται στη λογική εξυπηρέτησης του εκπαιδευτικου_ πελάτη και ο πελατης εχει παντα δικιο. Μην τρελαθουμε κιολας οτι υπηρχε σοβαρος βαθμος δυσκολιας στα σεμιναρια και η αποδειξη βρισκεται στο οτι οργανωνονταν απο πανεπιστημια. Στη λογικη της μπιζνας εχουν υπαχθει πλεον ολοι. Απο δω και περα αρχιζει το παρτυ. Τα λεγαμε αλλα δεν μας ακουγε κανεις. Τα ecdl που δινονται σε 10 μερες μελλοντικα θα δινονται στο διημερο.  Η απολυτη ξεφτιλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πηγαίνετε στην ιστοσελίδα του ASEP , στην Επικοινωνία και στείλτε αίτημα στη φόρμα επικοινωνίας με ένδειξη επείγον. Αυτός ο τίτλος ήταν ανέκαθεν αποδεκτός αλλά και σε κάθε προκήρυξη/αίτηση. Θα διορθωθεί.

Στις προηγούμενες προκηρύξεις το είχαν. Καλό είναι να κάνουμε τηλέφωνα γιατί είναι παράλογο.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Το πρόβλημα το δημιουργεί η παρένθεση νομίζω διότι ο υπόλοιπος τίτλος είναι ίδιος

ECPE- EXAMINATION FOR THE CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH του Πανεπιστημίου MICHIGAN
(Cambridge Michigan Language Assessments - CaMLA)ή του Michigan Language Assessment.

Πιο συγκεκριμένα, η παρένθεση αναφέρει ως φορέα (?)  τον CAMLA ή MLA ενώ η βεβαίωσή σου το English Language Institute.
Πιθανόν μετά από τόσα χρόνια να έχουν αλλάξει οι ονομασίες των υπεύθυνων κέντρων για τη διεξαγωγή των εξετάσεων.

update:

Βέβαια, στην προκήρυξη λίγο πιο πάνω από το σημείο όπου αναφέρει αναλυτικά τα δεκτά πτυχία αγγλικών, αναφέρει

"Βάσει των ανωτέρω καθώς και των μέχρι σήμερα προσκομισθέντων στο ΑΣΕΠ, από τους οικείους φορείς, βεβαιωτικών εγγράφων γίνονται δεκτά, πέραν του Κρατικού Πιστοποιητικού γλωσσομάθειας, τα εξής πιστοποιητικά"

που σημαίνει ότι υπάρχει το ενδεχόμενο το English Language Institute να πετούσε αετό και να μην έστειλε τπτ στο ΑΣΕΠ!!
Αν ισχύει αυτό τότε ο μισός κόσμος παίζει να χάσει 7 μόρια!!

Εγώ πήρα το proficiency το 2012. Δε γράφει κάτι από όλα αυτα, παρά μόνο

Certificate of Proficiency in English
Examination for the Certificate of Proficiency in English
University of Michigan

Δε λέει τα υπόλοιπα στις παρενθέσεις πουθενα ούτε (Cambridge Michigan Language Assessments - CaMLA)ή του Michigan Language Assessment.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ πήρα το proficiency το 2012. Δε γράφει κάτι από όλα αυτα, παρά μόνο

Certificate of Proficiency in English
Examination for the Certificate of Proficiency in English
University of Michigan

Δε λέει τα υπόλοιπα στις παρενθέσεις πουθενα ούτε (Cambridge Michigan Language Assessments - CaMLA)ή του Michigan Language Assessment.

Κάτω από το THE UNIVERSITY OF MICHIGAN γράφει τπτ?
Εμένα ENGLISH LANGUAGE INSTITUTE. Κάτω στη μέση έχει κ χρυσή βούλα με ένα λυχνάρι. Το πήρα το 2008. Αυτό το ENGLISH LANGUAGE INSTITUTE είναι που δεν ταιριάζει με το παράρτημα του ΑΣΕΠ που βγήκε 17/1/2019.
Στα πιο παλιά παραρτήματα δεν είχε παρένθεση και ήταν όλα οκ.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Μία βοήθεια παρακαλώ....

Είναι η πρώτη φορά που θα υποβάλω αίτηση στην ειδική και έχω πελαγώσει.

Θα κάνω αίτηση για ΠΕ25 σχολικός νοσηλευτής , αλλά έχω μόνο πτυχίο ΤΕΙ Νοσηλευτικής και όχι παιδαγωγική επάρκεια ούτε έχω παρακολουθήσει κάποιο ειδικό σεμινάριο.

Η πρώτη ερώτηση είναι η εξής :
Μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου , ακόμη και χωρίς την επάρκεια; θα μπω σε πίνακα για αναπληρωτές και όχι μόνιμους;

Επίσης , διαβάζω στην προκύρηξη το εξής :
"Με εξαίρεση τον κλάδο ΠΕ25 Σχολικών Νοσηλευτών, για το διορισμό και την πρόσληψη στους κλάδους του Ε.Ε.Π. οι υποψήφιοι απόφοιτοι Πανεπιστημίου που δεν διαθέτουν παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια κατατάσσονται μαζί με τους υποψήφιους απόφοιτους Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Τ.Ε.Ι.) που διαθέτουν την επάρκεια αυτή και επιμορφώνονται υποχρεωτικά σε χρονικό διάστημα δύο (2) ετών από την ημερομηνία του διορισμού τους, σύμφωνα με την παράγραφο 6 του άρθρου 62 του ν. 4589/2019, ως ισχύει."

Τι σημαίνει αυτό για μένα;

Τέλος , αν κατάλαβα καλά , πρώτα στέλνουμε τα δικαιολογητικά και μετά κάνουμε την αίτηση;

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Κάνε κανονικά τα χαρτιά σου, ο πίνακας σου είναι ταυτόχρονα και για μόνιμο διορισμό και για αναπλήρωση.
Μία εκτίμηση που κάνω είναι ότι απλά θα μπεις στον πίνακα μετά από αυτούς που έχουν παιδαγωγική επάρκεια.
Τα χαρτιά τα δίνεις στην ΠΔΕ μαζί με την αντίστοιχη αίτηση και στον ΑΣΕΠ αντίστοιχα συμπληρώνεις όσα λέει η προκήρυξη.... δεν έχει σημασία πιο θα κάνεις πρώτο αρκεί να αντιστοιχούν το ένα με το άλλο και φυσικά να είσαι εντός προθεσμίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2019, 10:11:44 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για την παιδαγωγική επάρκεια η φιλόλογος το γράφει στην υποενοτητα Ι;

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσωπική μου άποψη, είναι ότι μπορεί να επικαλεστείς ότι έχεις παιδαγωγική επάρκεια λόγω πτυχίου και να το γράψεις στην στήλη προσόν/κριτήριο/ιδιότητα του πίνακα της υποενότητας Ι

Για την παιδαγωγική επάρκεια η φιλόλογος το γράφει στην υποενοτητα Ι;

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θέλω να ρωτήσω όσοι καταθέτουν για πρώτη φορά μεταπτυχιακό ειδικής από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας καταθέτουν επιπλέον και κάποιο έντυπο από το Πανεπιστήμιο με τα μαθήματα που πήραν στο μεταπτυχιακό;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2019, 11:50:39 μμ από afriendforyou »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για την παιδαγωγική επάρκεια η φιλόλογος το γράφει στην υποενοτητα Ι;
πουθενα

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θέλω να ρωτήσω όσοι καταθέτουν για πρώτη φορά μεταπτυχιακό ειδικής καταθέτουν επιπλέον και κάποιο έντυπο από το Πανεπιστήμιο με τα μαθήματα που πήραν στο μεταπτυχιακό;
Αν ειναι απο ελληνικο πανεπιστημιο μονο φωτοτυπια το πτυχιο

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικα η προυπηρεσια θα μεταφερθει ολοκληρη απο τη γενικη στην ειδικη η θα μεταφερθει μονο απο την ημερομηνια που αποκτηθηκε το μεταπτυχιακο ειδικης η το σεμιναριο ειδικης; Επισης αν εξαντληθει ο κυριος πινακας θα διορισουν μονιμους και απο τον επικουρικο;Διοτι σε μερικες ειδικοτητες υπαρχουν ελλειψεις και προσλαμβανουν αρκετους και απο τον επικουρικο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159564
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 366
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.