*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 655547 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος crazy frog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Τελικά για άσους έχουμε δεύτερο μεταπτυχιακό, εκτός απο 2 στον αριθμό μεταπτυχιακών, βάζουμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ στο κουτάκι 2ο πτυχίο ΑΕΙ;


ΟΧΙ

ΑΝ ΤΟ 2 ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΤΟΤΕ ΑΡΙΘΜΟ 1

ΣΕΛ 403
Α2) Ως δεύτερο πτυχίο Α.Ε.Ι. ή ως δεύτερος μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών νοείται το πτυχίο ή ο μεταπτυχιακός
τίτλος σπουδών
, αντίστοιχα, ο οποίος δεν αποτελεί τυπικό προσόν διορισμού για τον κλάδο για τον οποίο τίθεται
υποψηφιότητα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

1. Την 11/5/2019 και την 12/5/2019 κυκλοφόρησαν στο διαδίκτυο δύο επιστολές διαμαρτυρίας, απευθυνόμενες στον Υπουργό Παιδείας, κ. Γαβρόγλου, από επιμορφούμενους του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (ΠΑΜΑΚ) και του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), αντίστοιχα, οι οποίοι είναι κάτοχοι σεμιναρίων ετήσιας επιμόρφωσης–εξειδίκευσης στην Ε.Α.Ε. τουλάχιστον τετρακοσίων (400) ωρών μεν, αλλά μικρότερης διάρκειας από επτά (7) μήνες δε.

2. Οι ανωτέρω επιστολές αποτελούν προϊόντα κατάφωρης λογοκλοπής, καθώς οι συντάκτες τους αντί να συγγράψουν μια πρωτότυπη επιστολή στα μέτρα τους, χωρις καν να ενημερωθώ ή ερωτηθώ για να δώσω επίσημη άδεια, υπέκλεψαν ολόκληρα χωρία και κανονικές παραγράφους, κατά παράβαση κάθε έννοιας ακαδημαϊκής, επιστημονικής, συναδελφικής ή άλλης δεοντολογίας, από την από 9/1/2019 επιστολή διαμαρτυρίας, την οποία μού ζητήθηκε και φιλικά συνέγραψα τον Γενάρη του 2019.

3. Μέσω της εν λόγω επιστολής, η προτεινόμενη διάταξη για τα σεμινάρια Ε.Α.Ε., η οποία υπήρχε στο νομοσχέδιο που είχε κατατεθεί προς ψήφση στη ΒτΕ την 7/1/2019 και όριζε αρχικώς τη διάρκεια πραγματοποίησής τους στους ( 8 ) μήνες, στο τελικό κείμενο του νόμου 4589/19 τροποποιήθηκε εν τέλει σε επτά (7) μήνες, όπως, δηλαδή, ισχύει μέχρι σήμερα.

Την επιστολή μπορείτε να την διαβάσετε, λ.χ., εδώ: https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/278315_epistoli-diamartyrias-apo-epimorfoymenoys-ekpaideytikoys-eidikis-agogis

4. Ήδη, ο αιρετός κος Βούγιας, προς τιμή του, ανταποκρίθηκε άμεσα και με προσωπική ευαισθησία σε σχετική καταγγελία μου και κατέβασε σχετικές αναρτήσεις που είχε υπό τον έλεγχό του, εφ’ όσον τεκμηρίωνα κατά τρόπο απόλυτο την ύπαρξη εκτεταμένης λογοκλοπής και την ιδιοποίηση ξένης πνευματικής ιδιοκτησίας.

5. Κατόπιν αυτών, ενημερώνω τόσο τους διαχειριστές του pde.gr όσο τα μέλη του, αν τυχόν εντοπίσουν ανάρτηση στο φόρουμ, (ή αλλού), μίας εκ των δύο επιστολών να την αναφέρουν και παράλληλα να με ενημερώσουν ώστε να προβώ στις ενδεδειγμένες ενέργειες. Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2019, 02:11:58 πμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος konst

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

ΟΧΙ

ΑΝ ΤΟ 2 ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΤΟΤΕ ΑΡΙΘΜΟ 1

ΣΕΛ 403
Α2) Ως δεύτερο πτυχίο Α.Ε.Ι. ή ως δεύτερος μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών νοείται το πτυχίο ή ο μεταπτυχιακός
τίτλος σπουδών
, αντίστοιχα, ο οποίος δεν αποτελεί τυπικό προσόν διορισμού για τον κλάδο για τον οποίο τίθεται
υποψηφιότητα.


Εδώ υπάρχει άλλη άποψη με τεκμηρίωση

https://docs.google.com/document/d/1crvd7zyHKJK5xw4okVw0OCcQHHyh8t9f2tdt6Ys7Pw4/edit?usp=drivesdk

Αποσυνδεδεμένος crazy frog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Εδώ υπάρχει άλλη άποψη με τεκμηρίωση

https://docs.google.com/document/d/1crvd7zyHKJK5xw4okVw0OCcQHHyh8t9f2tdt6Ys7Pw4/edit?usp=drivesdk

Την ίδια άποψη έχουμε.
Η απάντηση στο ερώτημα του premnt017 είναι ΟΧΙ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα,
Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης καταθέτουν μόνο όσοι έχουν τέκνα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2019, 09:17:31 πμ από Marigo »

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ

ΟΧΙ

ΑΝ ΤΟ 2 ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΤΟΤΕ ΑΡΙΘΜΟ 1

ΣΕΛ 403
Α2) Ως δεύτερο πτυχίο Α.Ε.Ι. ή ως δεύτερος μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών νοείται το πτυχίο ή ο μεταπτυχιακός
τίτλος σπουδών
, αντίστοιχα, ο οποίος δεν αποτελεί τυπικό προσόν διορισμού για τον κλάδο για τον οποίο τίθεται
υποψηφιότητα.

Καλημέρα, είμαι ΠΕ61, στο πεδίο ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ, ποιον κωδικό επιλέγω; τον 002 λογικά;
Επίσης, αριθμός μεταπτυχιακών, βάζω 2, αν εκτός από το πτυχίο έχω και μεταπτυχιακό; Έχω δύο μεταπτυχιακά εκτός ειδικής, βάζω 2 ή 3, έτσι κι αλλιώς ξέρω ότι το ένα θα μοριοδοτηθεί.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Παιδιά να ρωτησω κάτι για τα χαρτιά που προσκομίζουμε ; Έχω μεταπτυχιακό του εξωτερικού περασμένο ήδη στον οπυσδ στην ενότητα 1 γράφω το μεταπτυχιακό κ την αναγνώριση του δοαταπ ή μόνο την αναγνώριση..γιατί κάτι τέτοιο καταλαβαίνω από την προκήρυξη αλλά δεν παίρνω κι όρκο  ;)

xriana1

  • Επισκέπτης
Παιδιά να ρωτησω κάτι για τα χαρτιά που προσκομίζουμε ; Έχω μεταπτυχιακό του εξωτερικού περασμένο ήδη στον οπυσδ στην ενότητα 1 γράφω το μεταπτυχιακό κ την αναγνώριση του δοαταπ ή μόνο την αναγνώριση..γιατί κάτι τέτοιο καταλαβαίνω από την προκήρυξη αλλά δεν παίρνω κι όρκο  ;)

από πού το κατάλαβες αυτό;

φυσικά και τα δύο

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για τα στοιχεία επικοινωνίας που έχει στον opsyd προσκομίζουμε φωτοτυπία λογαριασμού ΟΤΕ;

Αποσυνδεδεμένος Ελπίδα1999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
από πού το κατάλαβες αυτό;

φυσικά και τα δύο
[/quote
Χαίρετε... Αφού το μεταπτυχιακό του εξωτερικού είναι καταχωρισμένο στο ΟΠΣΥΔ, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται η πράξη αναγνώρισης ΔΟΑΤΑΠ. ( ΥΠΟΕΝΟΤΗΤΑ Ι, παράδειγμα 1.) Αν δεν είναι καταχωρισμένο, τότε είναι απαραίτητη η πράξη αναγνώρισης ΔΟΑΤΑΠ ( ΥΠΟΕΝΟΤΗΤΑ ΙΙ, παράδειγμα 2,3)]

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
xriana επειδη με ρωτησες πως εβγλα το συμπερασμα στην προκηρυξη σελ. 406 λεει "αν ο τίτλος εχει αποκτηθει στην αλλοδαπη απαιτείται μονον η πραξη αναγνωρίσεως του τιτλου απο το ΔΙΚΑΤΣΑ Ή ΔΟΑΤΑΠ..."
θα τα βαλω κ τα δυο φυσικα..ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Ελπίδα1999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΘΕΜΑ: Άριστη γνώση ξένης γλώσσας, από Μεταπτυχιακό δίπλωμα της αλλοδαπής.

Στην προκήρυξη 3ΕΑ, σε σχέση με την άριστη γνώση μιας ξένης γλώσσας.
Σελ. 422(τέλος) αναφέρει:
      "Επίσης
        α) Η άριστη γνώση της ξένης γλώσσας αποδεικνύεται και με τους εξής τρόπους:
            (ι) ..........
            (ιι) Με πτυχίο, προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό δίπλωμα ή διδακτορικό δίπλωμα οποιουδήποτε αναγνωρισμένου ιδρύματος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της αλλοδαπής.
Σελ. 423 αναφέρει:
        Σημείωση:
         α) Δεν απαιτείται η απόδειξη της γνώσης της ξένης γλώσσας εάν οι επικαλούμενοι τίτλοι σπουδών έχουν αποκτηθεί στο
              εξωτερικό, όπου τα μαθήματα διδάσκονται στην ίδια γλώσσα."

  Στην δευτεροβάθμια της περιοχής μου το ερμήνευσαν αυτό και αντίθετα. Δηλ. μήπως πρέπει να φέρεται και βεβαίωση ότι τα μαθήματα έγιναν στην γλώσσα της οποίας την γνώση θέλετε να πιστοποιηθεί;
Θεωρώ ότι σε όποια γλώσσα έγιναν τα μαθήματα, στην ίδια γλώσσα δόθηκε και ό τίτλος σπουδών.
Για παράδειγμα: Εάν στην Γερμανία, παρακολουθήσω μαθήματα στην αγγλική γλώσσα, δεν θα μου δώσουν τίτλο σπουδών στα ελληνικά επειδή είμαι Ελληνίδα, ούτε στα γερμανικά επειδή βρίσκομαι στην Γερμανία, αλλά θα μου δοθεί τίτλος σπουδών στην αγγλική γλώσσα που θα αποδεικνύει ότι τα μαθήματα έγιναν στην αγγλική γλώσσα και την άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας.
Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι υπεύθυνα, παρακαλώ ας μου απαντήσει, γιατί ενδιαφέρει και πολλούς άλλους συναδέλφους....

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα.

Γνωρίζετε ποτε θα αρχίσουν οι Πρωτοβάθμιες, Δευτεροβάθμιες να καταχωρούν τα νέα δεδομένα στους φακέλους στον ΟΠΣΥΔ?

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
8/11-26/11 είναι 19 μέρες. Υποθέτω ότι είχες 15 ώρες με το μειωμένο, άρα 19/30 * 15/23 = 0,413 του μήνα.
Από 27/11 - 24/5 είναι 5 μήνες και 28 μέρες. Οι 28 μέρες είναι 0,933 του μήνα. Επομένως συνολικά θα έχουμε:
0,413 + 5 + 0,933 = 6,346 μήνες. Δηλαδή 6 μήνες και 10 μέρες.

Ευχαριστώ πολύ. Απλά μια διευκρίνηση αν μπορείς.... 27 ή 28 μέρες
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2019, 05:24:30 μμ από efi1789 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.