*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για νέους πίνακες διορισμών/προσλήψεων Ειδικής Αγωγής 2019  (Αναγνώστηκε 658794 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikdim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χαχαχα...ασχολίαστο... ;D ;D ;D



Μα με το σύστημα Γαβρόγλου που εφαρμόζεται στην ειδική δεν είναι η προϋπηρεσία κύριο κριτήριο διορισμού.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να γινουν διορισμοι με αγορασμενα μεταπτυχιακα και προυπηρεσια αποκτηθεισα "αξιοκρατικα"...ξερω γω στο θειο μου το ιδιωτικο σχολειο...λεω τωρα... ;D

Διακωμώδηση της κατάστασης έκανα. Και εγώ έχω προσφύγει κατά του συστήματος Γαβρογλου εν γένει και ως επιτυχουσα.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Παράθεση
Χαχαχα...ασχολίαστο...


Σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος.

Δύσκολο είναι να λέγεσαι άνθρωπος όταν για να δεχτείς ένα σύστημα διορισμού πρέπει να γράφει "nikdim διορίζεσαι.".

Σύνεχισε τους αγώνες σου όμως μπροστά στους μαθητές για να σταθείς πρέπει να είσαι άνθρωπος.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ

Μα με το σύστημα Γαβρόγλου που εφαρμόζεται στην ειδική δεν είναι η προϋπηρεσία κύριο κριτήριο διορισμού.


Κι όμως είναι. Είναι το κριτήριο με τη μεγαλύτερη βαρύτητα. Αν το δούμε και στην ουσία του, είναι με διαφορά κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κι όμως είναι. Είναι το κριτήριο με τη μεγαλύτερη βαρύτητα. Αν το δούμε και στην ουσία του, είναι με διαφορά κιόλας.
120 μήνες με προϋπηρεσία σε ιδιωτικά σχολεία και άλλες γνωστές αδιαφανείς διαδικασίες.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Παράθεση
Κι όμως είναι. Είναι το κριτήριο με τη μεγαλύτερη βαρύτητα. Αν το δούμε και στην ουσία του, είναι με διαφορά κιόλας.

Δεν είναι 120μόρια προϋπηρεσία και 120 ακαδημαϊκά;

Εγώ ξέρω ότι ένας συνάδελφος με διδακτορικό και δυο μεταπτυχιακά (όλα στην Ελλάδα. για να μην πεταχτεί κάποιος για αγορασμένα. Να ενημερώσω στο ΕΜΠ είναι δωρεάν) και με πολύ μικρή προϋπηρεσία με το σύστημα Γαβρόγλου θα προσπέρναγε κάποιον με 3 χρόνια που δεν θα είχε τα αντίστοιχα προσόντα.

Τι να του πω του συναδέλφου; Να του πω "ατύχησες φίλε μου, υπάρχουν άνθρωποι που αντιδρούν για να μην διοριστείς εσύ".

Εγω δεν τα έχω όλα αυτά τα προσόντα και δεν μπορώ να προσπεράσω κάποιον με μεγάλη προϋπηρεσία και το θεωρώ ok:




Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Δεν είναι 120μόρια προϋπηρεσία και 120 ακαδημαϊκά;


Μόνο κατ ευφημισμό...

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Ειδική θα πάρει αναπληρωτές με τους παλιούς πίνακες και μέσα στη χρονιά οι διορισμοί.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν είναι 120μόρια προϋπηρεσία και 120 ακαδημαϊκά;

Εγώ ξέρω ότι ένας συνάδελφος με διδακτορικό και δυο μεταπτυχιακά (όλα στην Ελλάδα. για να μην πεταχτεί κάποιος για αγορασμένα. Να ενημερώσω στο ΕΜΠ είναι δωρεάν) και με πολύ μικρή προϋπηρεσία με το σύστημα Γαβρόγλου θα προσπέρναγε κάποιον με 3 χρόνια που δεν θα είχε τα αντίστοιχα προσόντα.

Τι να του πω του συναδέλφου; Να του πω "ατύχησες φίλε μου, υπάρχουν άνθρωποι που αντιδρούν για να μην διοριστείς εσύ".

Εγω δεν τα έχω όλα αυτά τα προσόντα και δεν μπορώ να προσπεράσω κάποιον με μεγάλη προϋπηρεσία και το θεωρώ ok:




Με τόσα πολλά προσόντα θα "ξεπέσει" στη δευτεροβάθμια για 900 eur; Γιατί δεν προτιμά την τριτοβάθμια που θα εκτιμηθούν; Όσοι επιτυχόντες βρίσκονται στα δικαστήρια σίγουρα δε θα του δώσουν "προτεραιότητα".

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ


Εγώ ξέρω ότι ένας συνάδελφος με διδακτορικό και δυο μεταπτυχιακά (όλα στην Ελλάδα. για να μην πεταχτεί κάποιος για αγορασμένα. Να ενημερώσω στο ΕΜΠ είναι δωρεάν) και με πολύ μικρή προϋπηρεσία με το σύστημα Γαβρόγλου θα προσπέρναγε κάποιον με 3 χρόνια που δεν θα είχε τα αντίστοιχα προσόντα.

Τι να του πω του συναδέλφου; Να του πω "ατύχησες φίλε μου, υπάρχουν άνθρωποι που αντιδρούν για να μην διοριστείς εσύ".

Εγω δεν τα έχω όλα αυτά τα προσόντα και δεν μπορώ να προσπεράσω κάποιον με μεγάλη προϋπηρεσία και το θεωρώ ok:
Συνάδελφοι με διδακτορικό και δύο μεταπτυχιακά είναι η μειοψηφία. Η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Ειδικά όσοι θέλουν να ασχοληθούν με την Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια. Και άντε σου λέω ότι έστω υπάρχει ένα ικανοποιητικό ποσοστό που τα διαθέτει. Στην προκήρυξη της Ειδικής ειδικά, με τη μεταφορά προϋπηρεσίας από τη γενική στην ειδική, ξέρεις πόσοι με ένα μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή θα τους προσπεράσουν; Οι ιδιωτικοί μόνο και κλασικά οι χρόνιοι αναπληρωτές είναι χιλιάδες.
Προσωπικά πιστεύω πως στους πίνακες της ειδικής θα έρθουν τα πάνω κάτω και συνάδελφοι που χρόνια δούλευαν αποκλειστικά στις εν λόγω δομές και με πολύ καλή σειρά θα δουν ανακατατάξεις που δε θα τις πιστεύουν.
Επιπλέον, από όπου και αν το πιάσεις, είτε πρόκειται για Ειδική είτε για Γενική, η μοριοδότηση της προϋπηρεσίας στους 120 μήνες είναι τόσο υψηλή που δεν ξεπερνιέται με τίποτα. Ειδικά για τους μηδενικής. Εκτός, αν το 'χεις βάλει σκοπό της ζωής σου, με το που πάρεις το πτυχίο να μην κάνεις άλλη δουλειά και να μαζεύεις χαρτιά, μπας και φτάσεις ποτέ τους φουλ προϋπηρεσάκηδες.
Τέλος, στο συνάδελφο θα πεις ότι στα δικαστήρια καταφεύγουμε, διότι αδικείται η πλειοψηφία και όχι η μειοψηφία, στην οποία ανήκει. Εξάλλου, η προσφυγή στη δικαιοσύνη δε στρέφεται εναντίον όσων έχουν ακαδημαϊκά, αλλά εναντίον ενός στρεβλού συστήματος που προτάσσει τη μεγάλη προϋπηρεσία, την οποία δε γίνεται να ανταγωνιστείς με τίποτα. 120 και τα δύο, αλλά, για να φτάσει ένας με μηδέν ή ελάχιστη προϋπηρεσία τα 120 πρέπει να φτύσει αίμα και να κατασκηνώσει στα φοιτητικά έδρανα. Και πάλι ριγμένος θα είναι, εφόσον οι περισσότεροι με 120 μήνες έχουν και τα μεταπτυχιακά τους και τις γλώσσες τους και και...
Υ.Γ. Κατανοώ όσους συναδέλφους ένιωθαν ευνοημένοι με το ανακοινωθέν σύστημα και έραβαν κοστούμια. Ανθρώπινο είναι. Θα τους λυπήσω, όμως. Θα το πάμε μέχρι τέλους. Προτιμώ να τα φάω στους δικηγόρους παρά να γίνω συλλέκτης πτυχίων, για να πιάσω τις μεγάλες προϋπηρεσίες. Και αν γίνω, θα το κάνω για την πάρτι μου και όχι επειδή κάποιοι αποφάσισαν να φέρουν έναν νόμο, όταν δε φρόντισαν να εφαρμόσουν το νόμο 16 χρόνια τώρα. Ο καθείς με τις επιλογές του και ας δούμε ποιανού θα περάσει. Εμείς, πάντως, έχουμε υπομονή και επιμονή. Το ποιος θα κερδίσει ή όχι θα φανεί στα δικαστήρια. Και όχι μόνο για το νέο σύστημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2019, 04:32:39 πμ από "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός »

Αποσυνδεδεμένος nikdim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλα να παθουν...Συστημα Γαβρογλου θελανε...και θελουν... 8)

Στην προκήρυξη της Ειδικής ειδικά, με τη μεταφορά προϋπηρεσίας από τη γενική στην ειδική, ξέρεις πόσοι με ένα μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή θα τους προσπεράσουν; Οι ιδιωτικοί μόνο και κλασικά οι χρόνιοι αναπληρωτές είναι χιλιάδες.
Προσωπικά πιστεύω πως στους πίνακες της ειδικής θα έρθουν τα πάνω κάτω και συνάδελφοι που χρόνια δούλευαν αποκλειστικά στις εν λόγω δομές και με πολύ καλή σειρά θα δουν ανακατατάξεις που δε θα τις πιστεύουν.


Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι με διδακτορικό και δύο μεταπτυχιακά είναι η μειοψηφία. Η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Ειδικά όσοι θέλουν να ασχοληθούν με την Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια. Και άντε σου λέω ότι έστω υπάρχει ένα ικανοποιητικό ποσοστό που τα διαθέτει. Στην προκήρυξη της Ειδικής ειδικά, με τη μεταφορά προϋπηρεσίας από τη γενική στην ειδική, ξέρεις πόσοι με ένα μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή θα τους προσπεράσουν; Οι ιδιωτικοί μόνο και κλασικά οι χρόνιοι αναπληρωτές είναι χιλιάδες.
Προσωπικά πιστεύω πως στους πίνακες της ειδικής θα έρθουν τα πάνω κάτω και συνάδελφοι που χρόνια δούλευαν αποκλειστικά στις εν λόγω δομές και με πολύ καλή σειρά θα δουν ανακατατάξεις που δε θα τις πιστεύουν.
Επιπλέον, από όπου και αν το πιάσεις, είτε πρόκειται για Ειδική είτε για Γενική, η μοριοδότηση της προϋπηρεσίας στους 120 μήνες είναι τόσο υψηλή που δεν ξεπερνιέται με τίποτα. Ειδικά για τους μηδενικής. Εκτός, αν το 'χεις βάλει σκοπό της ζωής σου, με το που πάρεις το πτυχίο να μην κάνεις άλλη δουλειά και να μαζεύεις χαρτιά, μπας και φτάσεις ποτέ τους φουλ προϋπηρεσάκηδες.
Τέλος, στο συνάδελφο θα πεις ότι στα δικαστήρια καταφεύγουμε, διότι αδικείται η πλειοψηφία και όχι η μειοψηφία, στην οποία ανήκει. Εξάλλου, η προσφυγή στη δικαιοσύνη δε στρέφεται εναντίον όσων έχουν ακαδημαϊκά, αλλά εναντίον ενός στρεβλού συστήματος που προτάσσει τη μεγάλη προϋπηρεσία, την οποία δε γίνεται να ανταγωνιστείς με τίποτα. 120 και τα δύο, αλλά, για να φτάσει ένας με μηδέν ή ελάχιστη προϋπηρεσία τα 120 πρέπει να φτύσει αίμα και να κατασκηνώσει στα φοιτητικά έδρανα. Και πάλι ριγμένος θα είναι, εφόσον οι περισσότεροι με 120 μήνες έχουν και τα μεταπτυχιακά τους και τις γλώσσες τους και και...
Υ.Γ. Κατανοώ όσους συναδέλφους ένιωθαν ευνοημένοι με το ανακοινωθέν σύστημα και έραβαν κοστούμια. Ανθρώπινο είναι. Θα τους λυπήσω, όμως. Θα το πάμε μέχρι τέλους. Προτιμώ να τα φάω στους δικηγόρους παρά να γίνω συλλέκτης πτυχίων, για να πιάσω τις μεγάλες προϋπηρεσίες. Και αν γίνω, θα το κάνω για την πάρτι μου και όχι επειδή κάποιοι αποφάσισαν να φέρουν έναν νόμο, όταν δε φρόντισαν να εφαρμόσουν το νόμο 16 χρόνια τώρα. Ο καθείς με τις επιλογές του και ας δούμε ποιανού θα περάσει. Εμείς, πάντως, έχουμε υπομονή και επιμονή. Το ποιος θα κερδίσει ή όχι θα φανεί στα δικαστήρια. Και όχι μόνο για το νέο σύστημα.
Ναι ισχύει. Καλύτερα στους δικηγόρους. Αυτό είναι το αποτέλεσμα της συσσώρευσης αντισυνταγματικών διατάξεων. Ο Γαβρογλου δεν έκανε τίποτα για αυτό. Συνεργάστηκε με την ΠΕΑΔ και "φωτογράφισε" ακόμα και υποτιθέμενους διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καταφυγαμε δικαστικα για να πεσει και οχι να παγωσει...Για να ληφθουν οι επιτυχιες μας στο γραπτο υποψη πρεπει το νεο συστημα να εχει γραπτο κομματι...

Η νέα κυβέρνηση μιλάει και για γραπτό ΑΣΕΠ, άρα στόχος μας θα πρέπει να είναι η προσμέτρηση των επιτυχιών μας σε όλους τους ΑΣΕΠ. Η περίοδος των προϋπηρεσάκηδων πέρασε, τώρα πρέπει να έρθει η περίοδος αποκατάστασης της νομιμότητας και εφαρμογής των δικαστικών αποφάσεων......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2019, 10:23:40 πμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η νέα κυβέρνηση μιλάει και για γραπτό ΑΣΕΠ, άρα στόχος μας θα πρέπει να είναι η προσμέτρηση των επιτυχιών μας σε όλους τους ΑΣΕΠ. Η περίοδος των προϋπηρεσάκηδων πέρασε, τώρα πρέπει να έρθει η περίοδος αποκατάστασης της νομιμότητας και εφαρμογής των δικαστικών αποφάσεων......
Νομίζω ότι για τόσα χρόνια που αδικήθηκαμε δε φθάνει. Για παράδειγμα θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε 24 μόρια για μια επιτυχία και ούτω καθεξής. Τόσα χρόνια αν ίσχυαν οι νόμοι, πιθανότατα θα είχαμε διοριστεί ή θα ήμαστε στην κορυφή των πινάκων έστω και ως αναπληρωτές. Πρέπει να αποκατασταθεί η νομιμότητα έστω και αργά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159585
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.