*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019  (Αναγνώστηκε 69355 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teacher88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 29, 2019, 12:26:56 πμ »
Ερώτηση:Φετος που εβαλα το σεμιναριο της ειδικης θα ειμαι στον επικουρικό;;;Κανω  2αιτησεις ή οχι;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:36:50 »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 29, 2019, 12:35:34 πμ »
Ούτε οι υποψήφιοι αναπληρωτές ΕΕΠ φαίνεται να μπορούν!

αφού
ισχύουν οι περσινοί πίνακες
Και γω την ίδια απορία είχα, γιατί να μην υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξουμε άλλη Περιφέρεια στην αίτηση των ωρομίσθιων, αφού υποτίθεται ότι αυτό είναι και το νόημα όλου αυτού που γίνεται.

Επίσης, έχω κι άλλη μια απορία... Πέρσι δεν είχα τικάρει το να αποδεχτώ πρόσληψη στην Ειδική Αγωγή. Φέτος, ενώ φαίνεται να υπάρχει η δυνατότητα να το τικάρω (δεν το προχώρησα), πάω στις Αιτήσεις για την Ειδική και δεν με αφήνει να προχωρήσω γιατί δεν είμαι, λέει, στους σχετικούς πίνακες. Δεν με ενδιαφέρει η Ειδική, απλά έχω την περιέργεια.
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 29, 2019, 01:04:31 πμ »
Ερώτηση:Φετος που εβαλα το σεμιναριο της ειδικης θα ειμαι στον επικουρικό;;;Κανω  2αιτησεις ή οχι;;
Δε θα είσαι στον επικουρικό, εφόσον και στην Ειδική πάμε με τους κυρωμένους πίνακες του '18- '19. Δηλώνεις περιοχές μόνο στη γενική.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2019, 01:10:22 πμ από "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 29, 2019, 01:26:59 πμ »
γεια σου! ειμαι καινουργια στο φορουμ κ επειδη περσι τον νοεμβρη πηρα πτυχιο, τωρα διαβασα τον οδηγο για το πως δηλωνουμε περιοχες, μπορω να δηλωσω κ γω περιοχες για αναπληρωτρια γενικης παιδειας  ασχετα που τελειωσα περσι, δεν θα υπαρξει θεμα να με πεταξει εκτος το συστημα?
Πήρες πτυχίο το Νοέμβρη του '18, οπότε δυστυχώς δεν μπορείς να δηλώσεις περιοχές. Με τα μέχρι πρόσφατα δεδομένα, θα μπορούσες κανονικά κανονικότατα. Τελικά, όμως, πάμε με του πίνακες της προηγούμενης χρονιάς, που σημαίνει πως οποιαδήποτε καταχώρηση (πτυχία, μεταπτυχιακά, σεμινάρια, προϋπηρεσία, οικογενειακή κατάσταση) είναι αδύνατη. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:36:50 »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 29, 2019, 01:48:49 πμ »
Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος αριθμός πρωτοκόλλου, που να αναγράφεται κάπου, ώστε να είμαστε κατοχυρωμένοι;;;Το λάπτοπ μου έχει κάποιο πρόβλημα και δεν κατεβάζει τη δήλωση σε μορφή pdf.
Μην αγχώνεσαι που δεν το βλέπεις λόγω προβλήματος του υπολογιστή σου. Φαίνεται στο σύστημα κανονικά ο αριθμός πρωτοκόλλου πάνω δεξιά στην αίτηση σου, όπως και η ημερομηνία υποβολής της.

Αποσυνδεδεμένος brebal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 29, 2019, 02:01:30 πμ »
Συνάδελφοι, γίνεται να σε πάρουν ωρομίσθιο και αργότερα να σε καλέσουν μειωμένου; Και αν κάποιος γνωρίζει τη διαφορά στα μόρια προϋπηρεσίας ωρομισθίου-μειωμένου μπορεί να με πληροφορήσει;

Αποσυνδεδεμένος teacher88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 29, 2019, 08:02:38 πμ »
Καλημέρα σας!Μήπως υπαρχει καποιος ή καποια να μου πει πως ειναι να δουλεψεις στις ΔΥΕΠ;;;Φετος σκεφτομαι να το βαλω το κουτακι!

Αποσυνδεδεμένος ένα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 29, 2019, 08:23:29 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα. Στο alfavita υπάρχει ένα λινκ που αναφέρεται  στην επιλογή σχολικών μονάδων στην αίτηση αναπληρωτή Γενικής Παιδείας. Το λινκ στέλνει σε ένα pdf, σύμφωνα με το οποίο δίνεται η δυνατότητα να δηλωθούν συγκεκριμένες σχολικές μονάδες, όχι μόνο νομοί και Διευθύνσεις.

Υποτίθεται ότι στο "Ιστορικό Αιτήσεων" στο Οπσυδ δίνεται αυτή η δυνατότητα (να δηλώσεις από τώρα ; σχολικές μονάδες). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη δική μου σελίδα και δεν εμφανίζεται αυτή η δυνατότητα;

Αρχικά σκέφτηκα ότι θα δοθεί αργότερα η δυνατότητα, με την πρόσληψή μου σε κάποια Διεύθυνση.
Στις οδηγίες όμως δείχνει πως μπορούν να δηλωθούν σχολεία από διάφορες Διευθύνσεις.

Έχει κανείς καμία ιδέα περί τίνος πρόκειται;

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 29, 2019, 08:26:42 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα. Στο alfavita υπάρχει ένα λινκ που αναφέρεται  στην επιλογή σχολικών μονάδων στην αίτηση αναπληρωτή Γενικής Παιδείας. Το λινκ στέλνει σε ένα pdf, σύμφωνα με το οποίο δίνεται η δυνατότητα να δηλωθούν συγκεκριμένες σχολικές μονάδες, όχι μόνο νομοί και Διευθύνσεις.

Υποτίθεται ότι στο "Ιστορικό Αιτήσεων" στο Οπσυδ δίνεται αυτή η δυνατότητα (να δηλώσεις από τώρα ; σχολικές μονάδες). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη δική μου σελίδα και δεν εμφανίζεται αυτή η δυνατότητα;

Αρχικά σκέφτηκα ότι θα δοθεί αργότερα η δυνατότητα, με την πρόσληψή μου σε κάποια Διεύθυνση.
Στις οδηγίες όμως δείχνει πως μπορούν να δηλωθούν σχολεία από διάφορες Διευθύνσεις.

Έχει κανείς καμία ιδέα περί τίνος πρόκειται;

Όχι δεν μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 29, 2019, 08:29:37 πμ »
Και γω την ίδια απορία είχα, γιατί να μην υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξουμε άλλη Περιφέρεια στην αίτηση των ωρομίσθιων, αφού υποτίθεται ότι αυτό είναι και το νόημα όλου αυτού που γίνεται.

Επίσης, έχω κι άλλη μια απορία... Πέρσι δεν είχα τικάρει το να αποδεχτώ πρόσληψη στην Ειδική Αγωγή. Φέτος, ενώ φαίνεται να υπάρχει η δυνατότητα να το τικάρω (δεν το προχώρησα), πάω στις Αιτήσεις για την Ειδική και δεν με αφήνει να προχωρήσω γιατί δεν είμαι, λέει, στους σχετικούς πίνακες. Δεν με ενδιαφέρει η Ειδική, απλά έχω την περιέργεια.
Σχετικά με τη δεύτερη απορία: λογικά υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις √, στην απίθανη περίπτωση που δε βρεθούν ενδιαφερόμενοι από τους κύριους και επικουρικούς πίνακες αναπληρωτών της ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 29, 2019, 08:31:32 πμ »
Μην αγχώνεσαι που δεν το βλέπεις λόγω προβλήματος του υπολογιστή σου. Φαίνεται στο σύστημα κανονικά ο αριθμός πρωτοκόλλου πάνω δεξιά στην αίτηση σου, όπως και η ημερομηνία υποβολής της.

Όταν πατήσεις προβολή στο opsyd βλέπεις των αριθμό πρωτοκόλλου.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 29, 2019, 08:37:18 πμ »
Συνάδελφοι, γίνεται να σε πάρουν ωρομίσθιο και αργότερα να σε καλέσουν μειωμένου; Και αν κάποιος γνωρίζει τη διαφορά στα μόρια προϋπηρεσίας ωρομισθίου-μειωμένου μπορεί να με πληροφορήσει;
Φυσικά και γίνεται να καλέσουν κάποιον ως αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου όταν είναι ήδη ωρομίσθιος.
Ο ωρομίσθιος διδάσκει ως 8 ώρες την εβδομάδα. Ο αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου 9-15 ώρες.
Με δεδομένο ότι το πλήρες ωραρίο αναπλήρωσης είναι 23 ή 24 ώρες την εβδομάδα, ανάλογα με τη βαθμίδα εκπαίδευσης,
οι 8 ώρες ωρομισθίας είναι το 1/3 του πλήρους, ενώ οι 15 ώρες μειωμένου ωραρίου αντιστοιχούν στα 2/3 του πλήρους.
Ως ωρομίσθιος έχεις προϋπηρεσία μόνο τις ώρες που διδάσκεις πραγματικά. Δεν πληρώνεσαι τις αργίες και τις διακοπές. Αντίθετα στον αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου υπολογίζονται ως προϋπηρεσία τα 15/23 ή τα 15/24 του μήνα.

Αποσυνδεδεμένος fe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 29, 2019, 08:55:09 πμ »
Καλημέρα σας, θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος; Μπαίνω στον ΟΠΣΥΔ κ στο ιστορικό αιτήσεων αλλά δεν μου εμφανίζει τίποτα για το 2018-'19, δεν μπορώ να κάνω καμία ενέργεια. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Αναπληρωτών 2019
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 29, 2019, 10:13:11 πμ »
Συνάδελφοι, γίνεται να σε πάρουν ωρομίσθιο και αργότερα να σε καλέσουν μειωμένου; Και αν κάποιος γνωρίζει τη διαφορά στα μόρια προϋπηρεσίας ωρομισθίου-μειωμένου μπορεί να με πληροφορήσει;
Η διαφορά στην προϋπηρεσία είναι απλά πολύ μεγάλη ακόμα και μεταξύ ενός ωρομισθίου με 8 ώρες και ενός αναπληρωτή μειωμένου με 9 ώρες, διότι όπως σου έγραψαν, ο αναπληρωτής λαμβάνει προϋπηρεσία, ένσημα και προφανώς και μισθό ΚΑΙ για τις αργίες. Για παράδειγμα τον Δεκέμβρη που είναι τα Χριστούγεννα, ο αναπληρωτής των 9 ωρών θα καταγράψει σχεδόν διπλάσια προϋπηρεσία από τον ωρομίσθιο των 8 ωρών.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 266
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.