*

Αποστολέας Θέμα: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;  (Αναγνώστηκε 68204 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #266 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 12:38:09 πμ »
Γιατί βάζεις μαζί τα θρησκευτικά και τη φιλοσοφία; Από πού κι ως πού μια επιστήμη που αναζητά την αλήθεια μαζί με μιαν άλλη που θέλει να λέγεται επιστήμη ενώ δέχεται άκριτα την εξ αποκαλύψεως αλήθεια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:33 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #267 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 12:39:54 πμ »
Δεν πρόκειται να καθίσω να διορθώσω τα υπόλοιπα που έγραψες,γιατί απλούστατα απέδειξες ότι δεν έχει νόημα κάποιος να τα συζητήσει αυτά τα θέματα μαζί σου.Θα σου επισημάνω μόνο ότι το υπέρλογο δεν είναι και παράλογο.Καλή συνέχεια.
Ο συνάδελφος Leon21 διαθέτει δομημένο λόγο και επιχειρήματα. Αν δεν μπόρεσες να το αντιληφθείς, πραγματικά είναι λυπηρό.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5692
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #268 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 12:41:07 πμ »
Και το θεωρώ έως ένα βαθμό λογικό εσύ,που δεν έρχεσαι αντιμέτωπη καθημερινά με τη σκληρή πραγματικότητα του μαθήματος,να τα βλέπεις τα πράγματα ότι είναι ή μαύρο ή άσπρο. Γι'αυτό και κατανοώ ότι, σύμφωνα με τη δική σου άποψη, εγώ υπεραμύνομαι της απόφασης του ΣτΕ.Εγώ, όμως, ως επιστήμονας και ως εκπαιδευτικός που ειδικεύεται στο συγκεκριμένο αντικείμενο,οφείλω να το προστατέψω.Ελπίζω να καταλαβαίνεις τί εννοώ.

Δεν τα βλέπω τα πράγματα μαύρο ή άσπρο. Κάνεις μεγάλο λάθος. Νομίζω ότι η απόφαση τα κάνει άσπρο ή μαύρο, ενώ είναι πιο σύνθετα.
Ούτε σε έχω κατατάξει κάπου, γιατί πολύ απλά δεν έχεις πει την άποψή σου. Το μόνο που καταλαβαίνω από όσα λες είναι ότι δεν θεωρείς προβληματική την απόφαση του ΣτΕ, γιατί δεν βρίσκεις κάτι κατακριτέο, αλλά αντιθέτως πιστεύεις ότι έχει κάποια λογική.

Γενικά, στο θέμα της θρησκείας υπάρχει μεγάλη προκατάληψη σε όλες τις πλευρές. Και αυτό θεωρώ ότι αντί να μετριαστεί μέσω της διδασκαλίας του μαθήματος στο σχολείο, θα διατηρηθεί, ίσως και να ενταθεί με το να βρίσκουμε τρόπους για να κάνει ο καθένας ό,τι θέλει παράλληλα (άλλοι μέσα στην τάξη, άλλοι έξω από την τάξη, άλλοι σε άλλη τάξη) και όχι μαζί.


......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #269 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 12:44:19 πμ »
Εντάξει ο rublev θεωρεί ότι έχω έλλειψη παιδείας. Δεν τρέχει τίποτις. Οι θεολόγοι, όπως φαίνεται κι απ' την ένωσή τους, βλέπουν παντού εχθρούς της πίστεως και δρουν σαν οπαδοί ποδοσφαιρικής ομάδος. Εξ άλλου αναφέροντας ο συνάδελφος πως είναι εδώ για να προστατέψει (!!!???) το μάθημά του την πίστη του και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο από φαντασιακούς εχθρούς που θέλουν το κακό δε νομίζω ότι υπάρχει περιθώριο για οποιαδήποτε κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:33 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #270 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 12:46:04 πμ »
Γιατί βάζεις μαζί τα θρησκευτικά και τη φιλοσοφία; Από πού κι ως πού μια επιστήμη που αναζητά την αλήθεια μαζί με μιαν άλλη που θέλει να λέγεται επιστήμη ενώ δέχεται άκριτα την εξ αποκαλύψεως αλήθεια;
Αφού δεν το κατέχεις το αντικείμενο,γιατί επιμένεις;Φιλικά σου το λέω,δεν σε υποβιβάζω.Κι εγώ δεν κατέχω ας πούμε τη φυσική,αλλά δεν θα επιμείνω σε κάτι που προφανέστατα αγνοώ.

Είναι σαφές ότι όσοι συνάδελφοι διαφωνούμε με τη δική σου άποψη, μόνο προκαταλήψεις δεν έχουμε. Δεν παραθέτεις επιχειρήματα που να αποδεικνύουν τη θέση σου. Τελικώς γράφεις, ότι "προστατεύεις" το μάθημα των θρησκευτικών. Θεωρώ ότι αντιθέτως με τη στάση σου, βοηθάς να μετατραπεί σε μάθημα επιλογής.
Ποιά είναι η άποψή μου; Δεν ξέρεις,γιατί απλούστατα δεν την κατέθεσα εδώ.Και δεν την κατέθεσα ακριβώς λόγω στάσεων σαν και τη δική σου.Πέταξες μιά ανακρίβεια,σου το επισήμαναν, κι εσένα το πρόβλημά σου είναι εάν θα συμφωνήσεις με εκείνον που έχεις κατατάξει μέσα σου σε αντίθετη κατηγορία από τη δική σου.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #271 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 12:51:34 πμ »
Εντάξει ο rublev θεωρεί ότι έχω έλλειψη παιδείας. Δεν τρέχει τίποτις. Οι θεολόγοι, όπως φαίνεται κι απ' την ένωσή τους, βλέπουν παντού εχθρούς της πίστεως και δρουν σαν οπαδοί ποδοσφαιρικής ομάδος. Εξ άλλου αναφέροντας ο συνάδελφος πως είναι εδώ για να προστατέψει (!!!???) το μάθημά του την πίστη του και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο από φαντασιακούς εχθρούς που θέλουν το κακό δε νομίζω ότι υπάρχει περιθώριο για οποιαδήποτε κουβέντα.
Πετάς με απόλυτη σιγουριά για Αδάμ,φίδια,μεσαίωνες,νεωτερικότητες,αγνοείς έναν ολόκληρο κλάδο της φιλοσοφίας,κτλ. , ενώ για κάποιον που έχει σπουδάσει αυτά τα πράγματα,είναι προφανής η άγνοιά σου.Και επιμένεις κιόλας.Δεν γνωρίζω την ειδικότητά σου,αλλά εσύ θα συζητούσες με κάποιον που θα σου πετούσε άσχετα με αυτήν πράγματα και μάλιστα επιμένοντας;Μην τρελαθούμε

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #272 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 12:56:53 πμ »
Για ποιο λόγο βάζεις τη φιλοσοφία μπροστά; Εδώ μιλούμε για τα θρησκευτικά. Δε θα τα προστατέψεις προσπαθώντας να δανειστείς ξένη ομπρέλα για να τα καλύψεις. Δεν είναι κι έντιμο ξέρεις. Απ' τη στιγμή που δε σ' οδηγεί η λογική και δέχεσαι φαντασιωσικές αλήθειες ως αποκάλυψη τότε θα υπαχθείς αλλού. :)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #273 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 01:09:47 πμ »
Αφού δεν το κατέχεις το αντικείμενο,γιατί επιμένεις;Φιλικά σου το λέω,δεν σε υποβιβάζω.Κι εγώ δεν κατέχω ας πούμε τη φυσική,αλλά δεν θα επιμείνω σε κάτι που προφανέστατα αγνοώ.
Ποιά είναι η άποψή μου; Δεν ξέρεις,γιατί απλούστατα δεν την κατέθεσα εδώ.Και δεν την κατέθεσα ακριβώς λόγω στάσεων σαν και τη δική σου.Πέταξες μιά ανακρίβεια,σου το επισήμαναν, κι εσένα το πρόβλημά σου είναι εάν θα συμφωνήσεις με εκείνον που έχεις κατατάξει μέσα σου σε αντίθετη κατηγορία από τη δική σου.
Εσύ μου επεσημανες την ανακρίβεια; Ποια είναι αυτή; Και δεν έχω κατατάξει κανέναν σε συγκεκριμένη κατηγορία. "Σύ ειπας" συνάδελφε.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #274 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 01:11:04 πμ »
Για ποιο λόγο βάζεις τη φιλοσοφία μπροστά; Εδώ μιλούμε για τα θρησκευτικά. Δε θα τα προστατέψεις προσπαθώντας να δανειστείς ξένη ομπρέλα για να τα καλύψεις. Δεν είναι κι έντιμο ξέρεις. Απ' τη στιγμή που δε σ' οδηγεί η λογική και δέχεσαι φαντασιωσικές αλήθειες ως αποκάλυψη τότε θα υπαχθείς αλλού. :)
Γνωρίζεις πόσοι φιλόσοφοι στην ιστορία της φιλοσοφίας προϋποθέτουν Θεό στο σύστημα σκέψης τους;
Γνωρίζεις πόσοι ακόμα θέτουν αυτό το ερώτημα;Θα σε βοηθήσω:Πρέπει να ψάξεις ποιοι δεν το κάνουν.
Σου προτείνω να διαβάσεις τα "Μετά τα Φυσικά" (μιας και πέταξες τη λέξη μεταφυσική) αυτού του άσχετου του Αριστοτέλη και να δεις και τι λέει για την πρώτη φιλοσοφία κτλ.Θα είναι μια καλή αρχή,αλήθεια.Τα βασικά τα διδάσκονται και  οι μαθητές στο Λύκειο.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5692
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #275 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 01:16:59 πμ »
Για ποιο λόγο βάζεις τη φιλοσοφία μπροστά; Εδώ μιλούμε για τα θρησκευτικά. Δε θα τα προστατέψεις προσπαθώντας να δανειστείς ξένη ομπρέλα για να τα καλύψεις. Δεν είναι κι έντιμο ξέρεις. Απ' τη στιγμή που δε σ' οδηγεί η λογική και δέχεσαι φαντασιωσικές αλήθειες ως αποκάλυψη τότε θα υπαχθείς αλλού. :)

Οι θρησκείες έχουν και στοιχεία φιλοσοφίας, κυρίως του κλάδου της Ηθικής και της Μεταφυσικής. Και τα Θρησκευτικά, αφού παρουσιάζουν τις θρησκείες αναγκαστικά αναφέρονται και στα δυο.
Και μπορεί το κομμάτι της μεταφυσικής να μην το αποδέχονται οι μη πιστοί, αλλά το κομμάτι της ηθικής επηρεάζει όλη την κοινωνία και τη νοοτροπία της, ανεξάρτητα αν κάποιος είναι θρήσκος ή όχι.
Γι' αυτό σου έλεγα ότι δεν υπάρχει θρησκευτικά ουδέτερη κοινωνία και θρησκευτικά ουδέτερο κράτος. Ανεξίθρησκη κοινωνία και κράτος, ναι.


ΥΓ. Μπορείς να κρίνεις το πόσο λογικά είναι τα επιχειρήματά του Rublev, όχι όμως τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Αλλιώς, τα περί ανεκτικότητας και θρησκευτικής ουδετερότητας πάνε περίπατο στην εφαρμογή.
Φιλικά το λέω.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2019, 01:24:19 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #276 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 01:17:53 πμ »
Στόχοι της εκπαίδευσης:
"Στον πνευματικό/νοητικό τομέα: Σκοπός μας είναι να βοηθηθεί ο μαθητής, ώστε σταδιακά να αποκτήσει και να χρησιμοποιεί την κριτική ικανότητα, την αφαιρετική σκέψη και να διαμορφώσει το προσωπικό του «μοντέλο» πρόσληψης, κατανόησης και εμπέδωσης της προσφερόμενης γνώσης."

Ο στόχος του μαθήματος των θρησκευτικών ακυρώνει τον παραπάνω στόχο. Παρόλα αυτά εντάσσεται στο πρόγραμμα σπουδών του γυμνασίου και λυκείου.
Γιατί τα θρησκευτικά δεν καλλιεργούν την κριτική σκέψη; αυτά είναι στερεότυπα ερήμην των στόχων των προγραμματων σπουδων
Πήγαινε τρεις σελίδες πίσω.
ΔΕΝ σου το επισήμανα εγώ,εντάξει;Μη φοβάσαι,ΔΕΝ θα συμφωνήσεις μαζί μου,εάν παραδεχτείς ότι έκανες ένα λάθος.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #277 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 01:19:59 πμ »
Αυτό που οι φιλόσοφοι εννοούν ως θεό κι αυτό που ο Αριστοτέλης κι οι αρχαίοι θεωρούσαν ως θεούς ουδεμιά σχέση έχουν με το χριστιανισμό και τις θρησκείες. Αλλά τι να σου πω και τι να καταλάβεις. Δεν έχεις πάρει μυρουδιά. Αλλ' άμα θες να εννοείς όσα γράφει ο Αριστοτέλης κι οι Γάλλοι διαφωτιστές υπό το πρίσμα της χριστιανικής κατήχησης περί Θεού εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω. ;)

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #278 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 01:26:11 πμ »
Οκ, ό,τι πεις  :)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Στο δρόμο της Β΄ Ξένης Γλώσσας και τα Θρησκευτικά;
« Απάντηση #279 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 01:26:27 πμ »
Οι θρησκείες έχουν και στοιχεία φιλοσοφίας (κυρίως του κλάδου της Ηθικής) και στοιχεία μεταφυσικής. Και τα Θρησκευτικά, αφού παρουσιάζουν τις θρησκείες αναγκαστικά αναφέρονται και στα δυο.
Και μπορεί το κομμάτι της μεταφυσικής να μην το αποδέχονται οι μη πιστοί, αλλά το κομμάτι της Ηθικής επηρεάζει όλη την κοινωνία και τη νοοτροπία της, ανεξάρτητα αν κάποιος είναι θρήσκος ή όχι.
Γι' αυτό σου έλεγα ότι δεν υπάρχει θρησκευτικά ουδέτερη κοινωνία και θρησκευτικά ουδέτερο κράτος. Ανεξίθρησκη κοινωνία και κράτος, ναι.


ΥΓ. Μπορείς να κρίνεις το πόσο λογικά είναι τα επιχειρήματά του Rublev, όχι όμως τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Αλλιώς, τα περί ανεκτικότητας και θρησκευτικής ουδετερότητας πάνε περίπατο στην εφαρμογή.
Φιλικά το λέω.
apri φιλικά σου απαντώ ότι συγχέεις ξανά το κράτος με τον πολίτη. Το κράτος ορίζει τις σχέσεις. Δεν ορίζει τις πεποιθήσεις. Θεωρείς εσύ ότι σωστά το κράτος κάνει επίκληση στην ορθοδοξία. Λάθος. Στο ξανάπα. Θεωρείς ότι άμα δε συμβεί αυτό τότε θα προσβληθούν οι ορθόδοξοι. Οι μη ορθόδοξοι, τότες, γιατί δεν προσβάλλονται με την επίκληση; Παραβιάζει, λοιπόν, βασικά νεωτερικά προτάγματα το τριαδικό στο σύνταγμα. Η Μεταφυσική κι η Ηθική είναι κλάδοι της Φιλοσοφίας. Η Θρησκειολογία θ' ασχολείτο με τα συναφή ζητήματα τουλάχιστο όσον αφορά τη θέση της κάθε θρησκείας. Η Κατηχητική δεν είναι κλάδος της Φιλοσοφίας. Μ' αυτήν ασχολούνται τα Θρησκευτικά. Όσο το Κράτος δεν είναι ουδέτερο τόσο δε θα υπάρχει απεμπλοκή απ' την Κατήχηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2019, 01:29:36 πμ από Leon21 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 251
Σύνολο: 259

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.