*

Αποστολέας Θέμα: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020  (Αναγνώστηκε 167380 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #546 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 08:57:08 πμ »
Τότε βάσει ποιας διαδικασίας καλύπτεται το ποσοστό στις διευθύνσεις δευτεροβάθμιας Βοιωτίας, Α Ευβοίας, Λέσβου κοκ εφόσον θα μπορούσαν να τοποθετηθούν σε άλλες διευθύνσεις ανάλογα με το ποσοστό που τους αναλογεί; Πώς επιλέγονται τα σχολεία που προορίζονται για τριτέκνους και ποια για τους αναπληρωτές του πίνακα Β;Μήπως το υπουργείο επέλεξε αυθαίρετα τις σχολικές μονάδες;

Διευκρινίζεται, σε κάθε περίπτωση, ότι: α) το ποσοστό των προσλαμβανόμενων τρίτεκνων ως αναπληρωτών εκπ/κών δεν ισχύει ανά περιοχή πρόσληψης αλλά επί του συνολικού αριθμού προσλήψεων της κάθε φάσης, και β) εάν το ποσοστό 20% δεν καλυφθεί από τρίτεκνους, μετά το τέλος της ροής του προγράμματος, οι κενές θέσεις καλύπτονται συμπληρωματικά από μη τρίτεκνους εκπαιδευτικούς του ιδίου κλάδου

Η επιλογή γίνεται με βάση τη ροή. Σε ένα βαθμό μπορείς να πεις "αυθαίρετα" γιατί το πως μπαίνουν οι μονάδες στη ροή του συστήματος δε νομίζω να είναι καθορισμένο αυστηρά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:47:01 »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #547 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 02:56:21 μμ »
Καλησπέρα, έστω πως κάποιος δεν αναλαμβάνει υπηρεσία σε κενό που υπήρχε και καλύφθηκε τώρα με την ειδική, πως θα ξανα ανοίξει η θέση και πότε;

Ευχαριστώ!
***

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #548 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 03:39:58 μμ »
Καλησπέρα, έστω πως κάποιος δεν αναλαμβάνει υπηρεσία σε κενό που υπήρχε και καλύφθηκε τώρα με την ειδική, πως θα ξανα ανοίξει η θέση και πότε;

Ευχαριστώ!

Αν ακολουθήσουν την περσινή τακτική σε μια εβδομάδα θα ξανακάνουν ειδική πρόσκληση!

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #549 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 07:08:20 μμ »
Τότε βάσει ποιας διαδικασίας καλύπτεται το ποσοστό στις διευθύνσεις δευτεροβάθμιας Βοιωτίας, Α Ευβοίας, Λέσβου κοκ εφόσον θα μπορούσαν να τοποθετηθούν σε άλλες διευθύνσεις ανάλογα με το ποσοστό που τους αναλογεί; Πώς επιλέγονται τα σχολεία που προορίζονται για τριτέκνους και ποια για τους αναπληρωτές του πίνακα Β;Μήπως το υπουργείο επέλεξε αυθαίρετα τις σχολικές μονάδες;
Οι τρίτεκνοι προσλαμβάνονται στη σειρά τους. Όταν γίνονται οι προσλήψεις, μένουν οι τελευταίες θέσεις για τους τρίτεκνους. Αν δεν τις θέλουν τρίτεκνοι, τότε αναγκαστικά τις παίρνουν μη τρίτεκνοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:47:01 »

Αποσυνδεδεμένος Jake

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #550 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 09:22:02 μμ »
Παιδιά καλησπέρα, με έχουν καλέσει αναπληρωτή πρώτη φορά φέτος. Επιθυμώ να πάω άλλα ταυτόχρονα έχω ταξί στο όνομα μου και το δουλεύω ο ίδιος. Προκύπτει πρόβλημα καθώς στην υπεύθυνη δήλωση αναφέρεται "δεν ασκώ εμπορία κατ’ επάγγελμα".Πραγματικά έχω πελαγώσει, έχω καλέσει υπουργείο, δευτεροβάθμια..Οφείλω να ομολογήσω πως προσπάθησαν να με βοηθήσουν και να μου δώσουν μια απάντηση. Μετά από πολλά τηλεφωνήματα μου είπαν οτι αν πάω ίσως προκύψει πρόβλημα και να έχω συνέπειες, συν να με απολύσουν(λογικό). Θα επικοινωνήσουν αύριο με το νομικό τμήμα για περαιτέρω διευκρίνηση.Μου είπαν ότι πρέπει να το μεταβιβάσω πράγμα δύσκολο εντός μιας ημέρας και ότι από την στιγμή που θα αναλάβω υπηρεσία δεν θα πρέπει να φαίνεται άλλο εισόδημα. Να σημειώσω οτι το ταξί δεν θέλω να συνεχίσω να το δουλεύω θα το ενοικιάσω και θα εισπράττω ένα ποσό. Επίσης σε περίπτωση που το ταξί είχε προκύψει απο γονική παροχή δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Ξέρεις κάνεις να μου πει τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #551 στις: Νοέμβριος 28, 2019, 11:42:40 πμ »
Όλα καλά και ωραία - αν και πάλι μείνανε περιοχές ακάλυπτες λόγω του απαράδεκτου γκρουπαρίσματος που έχουν κάνει σε κάποιες περιοχές -

και ρωτάω εγώ τώρα: Eίναι νομότυπο να σε βάλουν σε πρωινο επάλ 4 ωρες (1η, 2η και 6η 7η) και σε εσπερινό Επαλ φούλ 6ωρο? (18.30 με 23.00) την ΙΔΙΑ μέρα??
Και μια ακόμη μέρα, 5η ώρα στο πρωινό και 5 ώρες στο Εσπερινό??
Και δεν είναι ότι μου βγαίνει να μην δουλέψω μια μέρα οπότε να εξυπηρετηθώ. Οι υπόλοιπες ώρες σπάνε σε 3 μέρες, και με μετακίνηση από σχολείο σε σχολείο.
Βοηθήστε όποιος γνωρίζει. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #552 στις: Νοέμβριος 28, 2019, 12:16:00 μμ »
Kάθε μερα επιτρέπεται να εχεις το πολύ 7 ώρες! (Αθροιστικά πρωινό με εσπερινό)

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #553 στις: Νοέμβριος 28, 2019, 12:48:07 μμ »
Kάθε μερα επιτρέπεται να εχεις το πολύ 7 ώρες! (Αθροιστικά πρωινό με εσπερινό)

Σ'ευχαριστώ συνάδελφε. Υποθέτω ότι για να το λες υπάρχει νόμος και θα τον ψάξω. Να μιλήσω με τη ΔΔΕ ή με το σχολείο στο οποίο έχω τις περισσότερες ώρες (11) ?

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #554 στις: Νοέμβριος 28, 2019, 12:51:38 μμ »
10 ώρες σε μια μέρα απαγορεύεται. Πρωινό και εσπερινό την ίδια μέρα μόνο αν συμφωνείς.

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #555 στις: Νοέμβριος 28, 2019, 12:59:36 μμ »
10 ώρες σε μια μέρα απαγορεύεται. Πρωινό και εσπερινό την ίδια μέρα μόνο αν συμφωνείς.

 ευχαριστώ πολύ misanofagos.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #556 στις: Νοέμβριος 28, 2019, 02:40:59 μμ »
και ρωτάω εγώ τώρα: Eίναι νομότυπο να σε βάλουν σε πρωινο επάλ 4 ωρες (1η, 2η και 6η 7η) και σε εσπερινό Επαλ φούλ 6ωρο? (18.30 με 23.00) την ΙΔΙΑ μέρα??
Και μια ακόμη μέρα, 5η ώρα στο πρωινό και 5 ώρες στο Εσπερινό??
Και δεν είναι ότι μου βγαίνει να μην δουλέψω μια μέρα οπότε να εξυπηρετηθώ. Οι υπόλοιπες ώρες σπάνε σε 3 μέρες, και με μετακίνηση από σχολείο σε σχολείο.
Βοηθήστε όποιος γνωρίζει. Ευχαριστώ.

Να προσθέσω σε αυτά που ανέφεραν οι συνάδελφοι  ότι οι ώρες (εργασιακές, όχι διδακτικές) παραμονής στο σχολείο δεν μπορεί να ξεπερνούν τις 6 ημερησίως (π.χ 8.00-14.00, 10.00-16.00 κτλ). Ουσιαστικά δλδ αν έχεις 7 διδακτικές που είναι το maximum συμπληρώνεις και το maximum του εργασιακού (6 ώρες) Δες το νόμο για το εργασιακό-διδακτικό ωράριο. Οπότε αυτό που σου λένε δεν επιτέπεται σε καμία περίπτωση!

Αποσυνδεδεμένος FLE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #557 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 06:53:22 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει περίπτωση να μας προσμετρήσουν τα περσινά και τα φετινά μόρια και εάν υπάρχει περίπτωση να τύχουν διπλής μοριοδότησης όσοι υπηρετούν σε δυσπρόσιτα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #558 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 10:34:34 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει περίπτωση να μας προσμετρήσουν τα περσινά και τα φετινά μόρια και εάν υπάρχει περίπτωση να τύχουν διπλής μοριοδότησης όσοι υπηρετούν σε δυσπρόσιτα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.
Αν αναφέρεσαι στη γενική παιδεία, θα προσμετρηθούν μέχρι και την τελευταία μέρα των αιτήσεων, όταν βγει η εγκύκλιος, αλλά οχι διπλά. Εάν φυσικά δεν αλλάξει κάτι στο νόμο.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση αναπληρωτών 2019-2020
« Απάντηση #559 στις: Δεκέμβριος 01, 2019, 11:28:09 πμ »
Νομίζω η Γκίκα (γενική γραμματέας στο υπουργείο) είπε στην αντιπροσωπεία του συντονιστικού αναπληρωτων ότι του χρόνου θα πάμε με τους κλειδωμένους πίνακες. Οπότε δεν θα μετρήσουν για την χρόνια 2020-21 τα μόρια που συγκεντρώθηκαν πέρσι (2018-2019) και φέτος (2019-2020). Αυτά λέει η ανακοίνωση του συντονιστικού. Μπορεί να τη βρει κάποιος εύκολα στο alfavita.
Μακάρι να μην είναι αλήθεια. Είναι πολύ άδικο για τους νέους που δεν θα μπουν και για όσους μάζεψαν τα πρώτα τους μόρια αυτές τις χρονιές και όμως παραμένουν και θα παραμείνουν στο γ πίνακα αδίκως για άλλη μια σχολική χρονιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.19 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.