*

Αποστολέας Θέμα: Εφημερίες...  (Αναγνώστηκε 7008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες...
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 11:31:54 μμ »
Κάνω χρήση του ΠΔ από την πρώτη στιγμή που διορίστηκα και είναι αποδεκτό σε όλες τις διευθύνσεις βθμιας που πέρασα. Σε δύο σχολεία κάνεις εφημερία εκεί που έχεις τις περισσότερες ώρες ή στο σχολείο οργανικής σου. Από δύο και πάνω δεν έχεις εφημερίες πουθενά. Έχω πάνω από 18 χρόνια να με βάλουν σε κατάσταση εφημεριών και πότε δεν αμφισβήτησε κανένας διευθυντής το ΠΔ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2019, 11:35:01 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εφημερίες...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:48:23 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες...
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 11:34:31 μμ »
ΑΥΤΟ με τα 2 σχολεία αφορά ΜΟΝΟ στην Α/θμια.

Όποιος βρει νομοθεσία για τις εφημερίες στην Β/θμια, κερδίζει χρυσό ρολόι.

Η εγκύκλιος ΔΕΝ είναι νόμος, κανένα δικαστήριο δεν θα εξετάσει εγκυκλίους.

Δηλαδή δεν υπάρχει νόμος για τη β/θμια; Κι αν όντως δεν υπάρχει μπορεί να σε υποχρεώσουν να κάνεις εφημερία ακόμα και σε 2 ή 3 σχολεία;
Πάντως πιστεύω ότι άνετα όποιος μερακλής της β/θμιας προσφύγει στη δικαιοσύνη για το θέμα των εφημεριών, θα δικαιωθεί με τις μπάντες.
Δε γίνεται για το ίδιο θέμα άλλα να ισχύουν στην α/θμια και άλλα στη β/θμια.

Δηλαδή ένας πηγαίνει για 2 ώρες συμπλήρωση και θα έρθει σχολείο 12 παρά;

Ναι, συμβαίνει. Αν είναι μέχρι και 4η ώρα στο πρώτο σχολείο και 6η,7η στο δεύτερο.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες...
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 11:35:50 μμ »
Λάθος. Το ΠΔ αναφέρεται στην αθμια αλλά ισχύει και για τη βθμια. Κάνω χρήση του από την πρώτη στιγμή που διορίστηκα και είναι αποδεκτό σε όλες τις διευθύνσεις βθμιας που πέρασα. Σε δύο σχολεία κάνεις εφημερία εκεί που έχεις τις περισσότερες ώρες ή στο σχολείο οργανικής σου. Από δύο και πάνω δεν έχεις εφημερίες πουθενά. Έχω πάνω από 18 χρόνια να με βάλουν σε κατάσταση εφημεριων

Ισχύει επειδή έτσι;

Είπαμε, "ισχύει" καταχρηστικά και επιλεκτικά. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ νομοθεσία για την Β/θμια.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες...
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 11:37:24 μμ »
Δηλαδή δεν υπάρχει νόμος για τη β/θμια; Κι αν όντως δεν υπάρχει μπορεί να σε υποχρεώσουν να κάνεις εφημερία ακόμα και σε 2 ή 3 σχολεία;
Πάντως πιστεύω ότι άνετα όποιος μερακλής της β/θμιας προσφύγει στη δικαιοσύνη για το θέμα των εφημεριών, θα δικαιωθεί με τις μπάντες.
Δε γίνεται για το ίδιο θέμα άλλα να ισχύουν στην α/θμια και άλλα στη β/θμια.

Ναι, συμβαίνει. Αν είναι μέχρι και 4η ώρα στο πρώτο σχολείο και 6η,7η στο δεύτερο.

ΝΑΙ δεν υπάρχει, σας φαίνεται παράξενο;

Ναι όταν πας σε 2 σχολεία (ΟΧΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ, ΕΛΕΟΣ) κάνεις κανονικά εφημερία και στα δύο.

Δεν ξέρω τους λόγους που απαγορεύεται στην Αθμια, όταν βγει για την Βθμια θα μάθουμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2019, 11:39:27 μμ από misanofagos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εφημερίες...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:48:23 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες...
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 11:55:58 μμ »
Όποιος πηγαίνει σε 2 σχολεία, κάνει εφημερία μόνο στο ένα από τα δύο. Αυτό γίνεται σε όλα τα σχολεία της περιοχής μου.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες...
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 04:24:40 μμ »
Ειμαι 53, εχω 20 χρονια προυπηρεσιας, ζω μονος με την κατακοιτη μητερα μου με ανοια, εχω 3 χρονια δικαστικες διαμαχες με την αδελφη μου και πάσχω απο φλεβικη ανεπαρκεια και περιμενω πως και πως να κανω την εγχειρηση να μπορω να σταθω στα ποδια μου δυνατα... Το Σεπτεμβρη την ανεβαλα γιατι νοσηλευτηκε 1 μηνα στο νοσοκομειο.
Το σχολειο τα ξερει ολα αυτά και βλεπετε πως με βοηθαει... με στελνει συνοδό τμηματος σε ημερησια ξεναγηση στην ΠΛΑΚΑ χωρις να μου εχει ανακοινωθει καν απο την προηγούμενη μερα....με το ποδι μου μαύρο απο την κακη κυκλοφορία. Ειπατε κατι;
Δεν είσαι υποχρεωμένος να συνοδέψεις σε εκδρομή. Για να το κάνεις πρέπει να έχεις συμφωνήσει και να έχει γραφτεί πρακτικό για την εκδρομή αυτή και τους συνοδούς της. Εάν ήταν ημερήσιος περίπατος, τότε , εσύ που έχεις τελευταίες ώρες, πας τις ώρες που έχεις μάθημα, και δεν είσαι συνοδός συγκεκριμένου τμήματος, αλλά όλου του σχολείου.
Εσύ δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ΠΔ για τα 2 σχολεία, γιατί δεν πας σε 2ο σχολείο, όμως μπορείς να ζητήσεις να υπολογιστούν οι εφημερίες με βάση τις ώρες/μέρες που έχεις διατεθεί στο σχολείο. Εάν πχ για κάποιον που είναι στο σχολείο 5 μέρες/πλήρες ωράριο, αναλογεί 1 βάρδια εφημερίας, εσένα σου αναλογεί 1/5 βάρδιας. Αυτό θα το ζητήσεις εγγράφως από τον διευθυντή, με κοινοποίηση στην ΔΔΕ και στον σχολικό σύμβουλο.
Εάν και με αυτό δεν βγάλεις άκρη, να έχεις υπόψη σου ότι εκτός από την απασχόληση των μαθητών με αποβολή, τις υπόλοιπες δουλειές δεν είσαι υποχρεωμένος να τις κάνεις. Το πέρασμα των απουσιών είναι ευθύνη των υπεύθυνων τμημάτων ή σε όποιον έχει οριστεί από το πρακτικό στην αρχή της χρονιάς. Η δε επιτήρηση των ωριαίων διαγωνισμάτων είναι αποκλειστικά ευθύνη του διδάσκοντα. Τόσα χρόνια αυτά τα ξέρεις ήδη και δεν καταλαβαίνω γιατί δέχεσαι να τα διακπεραιώσεις εφόσον δεν το επιθυμείς .

Αποσυνδεδεμένος mariaher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες...
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 04:32:01 μμ »
Όποιος πηγαίνει σε 2 σχολεία, κάνει εφημερία μόνο στο ένα από τα δύο. Αυτό γίνεται σε όλα τα σχολεία της περιοχής μου.
Σωστα. Μαλιστα, νομιζω πως εφημερια κανεις μονο στο σχολειο που εισαι τοποθετημενος απο τη Διευθυνση κ οχι σε αυτο που συμπληρωνεις ωραριο.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες...
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 04:36:51 μμ »
Κάνω χρήση του ΠΔ από την πρώτη στιγμή που διορίστηκα και είναι αποδεκτό σε όλες τις διευθύνσεις βθμιας που πέρασα. Σε δύο σχολεία κάνεις εφημερία εκεί που έχεις τις περισσότερες ώρες ή στο σχολείο οργανικής σου. Από δύο και πάνω δεν έχεις εφημερίες πουθενά. Έχω πάνω από 18 χρόνια να με βάλουν σε κατάσταση εφημεριών και πότε δεν αμφισβήτησε κανένας διευθυντής το ΠΔ


Όταν γίνει το ΜΠΑΜ, ο δικαστής θα το αμφισβητήσει (χωρίς να χρειαστεί να προσπαθήσει και πολύ).

Περιμένω κάποιον να μου δείξει νομοθεσία περί εφημεριών στην Β/θμια (ενδεικτικό του επιπέδου του Υπουργείου μας ότι δεν έχει μπει στον κόπο καν, παρά μόνο να στέλνει παράνομες εγκυκλίους του κάθε προϊσταμένου Χ).

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες...
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 06:39:51 μμ »
Τι να αμφισβητήσει ο δικαστής; υπευθυνος είσαι για ο, τι συμβεί άπαξ και σου έχει ανατεθεί εφημερία, όχι όταν δεν κάνεις για τον οποιοδήποτε λόγο. Αν ήταν έτσι, υπεύθυνοι είμαστε όλοι ακόμα και για τις μέρες και ώρες που δεν έχουμε εφημεριες

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εφημερίες...
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 08:18:53 μμ »
Υπεύθυνος για τον ορισμό του αριθμού των εφημερευόντων είναι ο ΣΔ.

Για το ποιος κάνει που, ο Διευθυντής.


http://www.areiospagos.gr/nomologia/apofaseis_DISPLAY.asp?cd=RJJW9SPYSEECEJAYYX9YKIIICCXR8R&apof=1288_2017&info=%D0%CF%C9%CD%C9%CA%C5%D3%20-%20%20%D3%D4

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159641
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.