*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3328305 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6552 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:45:33 μμ »
Το θέμα είναι να μην πάνε παραπισω...Αυτό το βγαίνουν 4:00 και σε δύο μέρες κόψε το κεφάλι σου να είσαι στο νησί δε πρέπει να ξαναγίνει...Αν γινόταν νωρίτερα θα ήξερε ο κόσμος που θα είναι....Αλλά τι να πω..Αν δε βγουν και την Τρίτη τότε εντάξει...

Το ενδιαφέρον φέτος είναι ότι θα ξέρουμε την περιοχή πρόσληψης την Τρίτη, αλλά θα παρουσιαστούμε στο σχολείο μια βδομάδα μετά. Αν φυσικά γίνουν τα πράγματα όπως τα έχουν αναγγείλει, γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μας, μια πισινή την κρατάμε πάντα. Αν όμως ξέρουμε τις περιοχές την Τρίτη, θα γνωρίζουμε πού περίπου θα είμαστε, με εξαίρεση πάντα τις νησιωτικές περιοχές που θα πρέπει να περιμένουν την τοποθέτηση σε σχολείο.

Κι εγώ θεωρώ ότι οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνουν κανονικά, γιατί πρέπει να δείξουν ότι τα σχολεία είναι έτοιμα για κανονική λειτουργία. Δεν μπορεί να φανούν ανέτοιμοι και σε αυτό τον τομέα, θα είναι πολύ μεγάλο το πολιτικό κόστος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:57 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6553 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:53:51 μμ »
Κι εγώ θεωρώ ότι οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνουν κανονικά, γιατί πρέπει να δείξουν ότι τα σχολεία είναι έτοιμα για κανονική λειτουργία. Δεν μπορεί να φανούν ανέτοιμοι και σε αυτό τον τομέα, θα είναι πολύ μεγάλο το πολιτικό κόστος.

Συμφωνώ, και να προσθέσω και την ανάγκη των προσλήψεων για να μπορέσει να πραγματοποιηθεί και το plan B, δηλαδή η εξ αποστάσεως.

Αποσυνδεδεμένος John810a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6554 στις: Αύγουστος 22, 2020, 02:20:06 μμ »
Λίγο άσχετο με τη ροή της συζήτησης. Αν καταλαβά καλά  τα μεταπτυχιακά δεν ήταν απαραίτητο να έχουν συνάφεια με το αντικείμενο στην προκήρυξης. Σωστά; Αν ναι τι εκτιμάτε για το μέλλον;

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2362
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6555 στις: Αύγουστος 22, 2020, 03:02:32 μμ »
Ο μόνος λόγος που βλέπω να μη γίνει η φάση την Τρίτη είναι να υπάρξουν εκ νέου πιέσεις για να συμπεριληφθουν σε αυτή ΖΕΠ, ΔΥΕΠ, ΜΝΑΕ, ενισχυτική και έτσι να γίνει μια τεράστια πλέον φάση αρχές Νοέμβρη.
Εναλλακτικό σενάριο για εκ νέου μετάθεση της φάσης, να μην προσληφθούν ίσοι ή περισσότεροι πε70 από πέρσι.
Αν μου διαφεύγει κάτι συμπληρώστε.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:57 »

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 500
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6556 στις: Αύγουστος 22, 2020, 03:15:35 μμ »
Στη β/θμια Ζεπ πέρυσι ξεκίνησαν Νοέμβρη και πρόπερσι Φεβρουάριο. Είναι χρονοβόρα διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6557 στις: Αύγουστος 22, 2020, 03:29:38 μμ »
Ο μόνος λόγος που βλέπω να μη γίνει η φάση την Τρίτη είναι να υπάρξουν εκ νέου πιέσεις για να συμπεριληφθουν σε αυτή ΖΕΠ, ΔΥΕΠ, ΜΝΑΕ, ενισχυτική και έτσι να γίνει μια τεράστια πλέον φάση αρχές Νοέμβρη.
Εναλλακτικό σενάριο για εκ νέου μετάθεση της φάσης, να μην προσληφθούν ίσοι ή περισσότεροι πε70 από πέρσι.
Αν μου διαφεύγει κάτι συμπληρώστε.

Δεν γίνεται να ανοίξουν τα σχολεία χωρίς αναπληρωτές για δύο μήνες. Ένα παραπάνω με τις παρούσες συνθήκες. Η παράλληλη είχε μια λογική να μπει, καθώς η μη συμπερίληψη της θα επηρέαζε πολύ κόσμο σε μεσαίες θέσεις στον πίνακα. Τα άλλα που λες όχι

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2362
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6558 στις: Αύγουστος 22, 2020, 03:32:35 μμ »
Δεν γίνεται να ανοίξουν τα σχολεία χωρίς αναπληρωτές για δύο μήνες. Ένα παραπάνω με τις παρούσες συνθήκες. Η παράλληλη είχε μια λογική να μπει, καθώς η μη συμπερίληψη της θα επηρέαζε πολύ κόσμο σε μεσαίες θέσεις στον πίνακα. Τα άλλα που λες όχι
Προφανώς και τρολαρω για να περάσουν οι μέρες.
Εννοείται ότι δεν ασπάζομαι την πρώτη μου πρόταση.
Για τη δεύτερη θα δείξει.  ;D
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6559 στις: Αύγουστος 22, 2020, 03:48:32 μμ »
Προφανώς και τρολαρω για να περάσουν οι μέρες.
Εννοείται ότι δεν ασπάζομαι την πρώτη μου πρόταση.
Για τη δεύτερη θα δείξει.  ;D

Ούφ! Ενταξει τότε!

Αποσυνδεδεμένος provato_kalo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6560 στις: Αύγουστος 22, 2020, 04:36:50 μμ »
Εννοείται ότι πρέπει να βγουν οι οριστικοί πίνακες για να γίνουν διορισμοί.
Δεν κατανοώ, γιατί πολλοί συνάδελφοι έχουν μπερδέψει τους προσωρινούς πίνακες με τους οριστικούς, έφθασαν στην κατανομή και διαφωνούν μεταξύ τους κιόλας!
Βεβαίως και όσοι επισκέπτονταν το υπουργείο παιδείας για να πάμε με προσωρινούς, πίστευαν ότι με αυτό τον τρόπο θα δεσμεύσουν το υπουργείο με το νόμο Γαβρογλου/Κεραμεως , ώστε να διοριστούν όταν βγουν οι οριστικοί.
Πέτυχαν να γίνει "ανακάτεμα της τράπουλας" στην πρόσληψη αναπληρωτών εν μέσω χιλιάδων ενστάσεων.
Μέχρι εκεί όμως.
Είναι αυτονόητο ότι οι διορισμοί έπονται των οριστικών. Σου φάνηκε κάπου στο μήνυμά μου ότι έχω μπερδέψει προσωρινούς με οριστικούς..; Αν αναφέρεσαι σε άλλους συναδέλφους, μην κάνεις παράθεση το δικό μου μήνυμα.
Έχω υπάρξει θύμα πολλών ανακατεμάτων τράπουλας..
O άνθρωπος είναι χτήνος! Του 'καμες κακό; Σε σέβεται και σε τρέμει. Του 'καμες καλό; Σου βγάζει τα μάτια.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6561 στις: Αύγουστος 22, 2020, 04:38:53 μμ »
Οι δάσκαλοι τρελάθηκαν και ζητάνε 80% εδω και τωρα! Μας κανουν γενική επιθεση στην βθμια και στις κοινές ειδικότητες! Οποιος έχει φβ ας πάει να κραξει, να μαλώνουμε εδω δεν εχει νοημα! Ας τους ρίξουμε τον τσαμπουκα!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10217876916255171&set=a.10204440299508150&type=3&theater&ifg=1
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6562 στις: Αύγουστος 22, 2020, 04:44:05 μμ »
Οι δάσκαλοι τρελάθηκαν και ζητάνε 80% εδω και τωρα! Μας κανουν γενική επιθεση στην βθμια και στις κοινές ειδικότητες! Οποιος έχει φβ ας πάει να κραξει, να μαλώνουμε εδω δεν εχει νοημα! Ας τους ρίξουμε τον τσαμπουκα!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10217876916255171&set=a.10204440299508150&type=3&theater&ifg=1

Όπως λες και πιο πάνω το να μαλώνετε εδώ δεν έχει νόημα, αν είναι έτσι, που έτσι είναι, το κράξιμο στο fb πως ακριβώς βοηθάει;

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6563 στις: Αύγουστος 22, 2020, 05:07:55 μμ »
Είναι αυτονόητο ότι οι διορισμοί έπονται των οριστικών. Σου φάνηκε κάπου στο μήνυμά μου ότι έχω μπερδέψει προσωρινούς με οριστικούς..; Αν αναφέρεσαι σε άλλους συναδέλφους, μην κάνεις παράθεση το δικό μου μήνυμα.
Έχω υπάρξει θύμα πολλών ανακατεμάτων τράπουλας..

Αναφέρομαι στο δελτίο τύπου της ΟΛΜΕ, το οποίο παρεθεσες, συνάδελφε.
Τα υπόλοιπα που έγραψα ισχύουν για όσους συναδέλφους τα ασπάζονται και σε όσους πίεσαν το υπουργείο παιδείας για προσλήψεις αναπληρωτών από λανθασμένους προσωρινούς πίνακες.
Δεν αναφερομουν σε σένα, αλλά στο γεγονός ότι συζητούν για διορισμούς, χωρίς καν να υπάρχουν οριστικοί πίνακες από το ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6564 στις: Αύγουστος 22, 2020, 05:22:21 μμ »
Οι δάσκαλοι τρελάθηκαν και ζητάνε 80% εδω και τωρα! Μας κανουν γενική επιθεση στην βθμια και στις κοινές ειδικότητες! Οποιος έχει φβ ας πάει να κραξει, να μαλώνουμε εδω δεν εχει νοημα! Ας τους ρίξουμε τον τσαμπουκα!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10217876916255171&set=a.10204440299508150&type=3&theater&ifg=1

Αρχικά έχω κάνει παράθεση εσένα όχι για να τσακωθούμε αλλά για το λινκ που παρέθεσες. Αυτά που γράφω δεν αφορούν εσένα.

Μπήκα στη σελίδα και διάβασα την ανακοίνωση και όλα αυτά που θέλουν οι δάσκαλοι κλπ....και αυτά που κατάλαβα για άλλη μια φορά είναι:


1. Ότι δεν ενδιαφέρεται κανείς για την εκπαίδευση παρά μόνο για τον προσωπικό διορισμό του
2. Ότι ενώ γίνεται χαμός σε φόρουμ και facebook στις κινητοποιήσεις της Δευτέρας και της Τρίτης (που καλεί η Πρωτοβουλία Αναπληρωτών και το Συντονιστικό Αναπληρωτών) θα είναι για άλλη μια φορά πάλι πολύ λίγοι
3. Ο λόγος που θα συμβεί το προηγούμενο, δηλαδή ο λόγος που δεν κινητοποιείται ο κόσμος,  είναι γιατί έχει χάσει κάθε ίχνος αξιοπρέπειας και προτιμάει να ξεφτιλίζεται στο fb
    από το να αγωνιστεί παίρνοντας τον αγώνα στα χέρια του κανονικά  (και όχι γλείφοντας συνδικαλιστές) ούτε σφάζοντας ο ένας τον άλλο συνάδελφο.

Ντροπή και μόνο αισθάνθηκα που μπήκα και διάβασα αυτά που γράφουν.

Η λύση δεν είναι να μπούμε στο fbκαι να κράξουμε τους δασκάλους. Η λύση είναι να καταλάβει ο κόσμος ότι πρέπει να πλησιάζει συνδικαλιστικές ενώσεις και σωματεία (όπως τα δυο που προανέφερα). Πρέπει ο κόσμος να αγωνιστεί μακριά από ξεπουλημένες ηγεσίες (ΔΟΕ και ΟΛΜΕ) και μακριά απο μαχαιρώματα η μια ειδικότητα απέναντι στην άλλη.

 

 


Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6565 στις: Αύγουστος 22, 2020, 05:30:35 μμ »
Αρχικά έχω κάνει παράθεση εσένα όχι για να τσακωθούμε αλλά για το λινκ που παρέθεσες. Αυτά που γράφω δεν αφορούν εσένα.

Μπήκα στη σελίδα και διάβασα την ανακοίνωση και όλα αυτά που θέλουν οι δάσκαλοι κλπ....και αυτά που κατάλαβα για άλλη μια φορά είναι:


1. Ότι δεν ενδιαφέρεται κανείς για την εκπαίδευση παρά μόνο για τον προσωπικό διορισμό του
2. Ότι ενώ γίνεται χαμός σε φόρουμ και facebook στις κινητοποιήσεις της Δευτέρας και της Τρίτης (που καλεί η Πρωτοβουλία Αναπληρωτών και το Συντονιστικό Αναπληρωτών) θα είναι για άλλη μια φορά πάλι πολύ λίγοι
3. Ο λόγος που θα συμβεί το προηγούμενο, δηλαδή ο λόγος που δεν κινητοποιείται ο κόσμος,  είναι γιατί έχει χάσει κάθε ίχνος αξιοπρέπειας και προτιμάει να ξεφτιλίζεται στο fb
    από το να αγωνιστεί παίρνοντας τον αγώνα στα χέρια του κανονικά  (και όχι γλείφοντας συνδικαλιστές) ούτε σφάζοντας ο ένας τον άλλο συνάδελφο.

Ντροπή και μόνο αισθάνθηκα που μπήκα και διάβασα αυτά που γράφουν.

Η λύση δεν είναι να μπούμε στο fbκαι να κράξουμε τους δασκάλους. Η λύση είναι να καταλάβει ο κόσμος ότι πρέπει να πλησιάζει συνδικαλιστικές ενώσεις και σωματεία (όπως τα δυο που προανέφερα). Πρέπει ο κόσμος να αγωνιστεί μακριά από ξεπουλημένες ηγεσίες (ΔΟΕ και ΟΛΜΕ) και μακριά απο μαχαιρώματα η μια ειδικότητα απέναντι στην άλλη.

Μαζί σου για την κινητοποίηση δεν θα ειμαι όμως επειδή μέσα στα αιτήματα ειναι να διορισουν κοσμο μονο με πτυχιο και προυπηρεσία, ουτε γραπτό ΑΣΕΠ ουτε τίποτα οποτε καταλαβαίνω οτι ειναι απλοι λαγοί
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158521
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.