*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3329594 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4438 στις: Ιούλιος 13, 2020, 11:11:36 πμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα γίνει αυτό. Σε ποιου τη θέση?  Παίζει ρόλο τι περιοχές δήλωσε ο καθένας. Δηλαδή μπορεί να απολυθεί ο νούμερο 300 και όχι ο 400, γιατί αυτός που στον οριστικό βρέθηκε σε θέση 299 δήλωσε την περιοχή του 300. Ο 300 θα πάρει τη θέση του 400? Μιλάμε για χαμό και δικαστήρια για όλους τους εκπαδευτικούς. Δε θα έχει επιπτώσεις μόνο στην εκπαιδευτική διαδικασία αλλά και στους ίδιους τους εκπαιδευτικούς.

   Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει πως ακριβώς θα γίνει αυτό γιατί δεν έχει ξαναγίνει ποτέ στα χρονικά χρήση προσωρινών για συμβασιούχους όπως είμαστε εμείς οι αναπληρωτές. Έχουν κάνει χρήση προσωρινών για διορισμούς σε άλλες προκηρύξεις 2-3 φορές, και όταν βγαίναν οι οριστικοί γινότανε οι διορθώσεις. Δλδ διορίστηκαν για παράδειγμα 100 με τους προσωρινούς, όταν βγήκαν οι οριστικοί φύγανε οι 3 τελευταίοι και μπήκανε οι 3 που ανέβηκαν θέσεις με τους οριστικούς. Όμως εδώ τα πράγματα είναι πολύπλοκα. Οπότε κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει.
  Προβλέπω ωστόσο ότι τίποτα δεν θα γίνει. Θα πάρουν από προσωρινούς και τέλος. Του χρόνου καλύτερα... Το θέμα είναι τι θα γίνει με αυτούς που θα αδικηθούν φέτος. Κάποιοι δεν θα δουλέψουν καθόλου και κάποιοι θα δουλέψουν με χαμηλότερη θέση από αυτή που δικαιούνται. Ωστόσο δεν φαίνεται να ενδιαφέρει το υπουργείο και το χειρότερο όλων είναι ότι δεν ενδιαφέρει και μεγάλη μερίδα του κλάδου που καίγονται να εφαρμοστεί ο νέος νόμος με όποιο κόστος. Αν δεν γίνουν νομοθετικές ρυθμίσεις που να περιγράφουν το πως θα διορθωθούν οι όποιες αδικίες έστω ετεροχρονισμένα, φαντάζομαι ότι θα ακολουθήσουν δικαστήρια. Το τελευταίο ενδεχομένως να είναι κρυφή επιθυμία του υπουργείου, το οποίο με αφορμή και δικαιολογία τις δικαστικές διαμάχες υπάρχει περίπτωση να καθυστερεί τους όποιους διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:50 »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4439 στις: Ιούλιος 13, 2020, 12:21:10 μμ »
Η πίεση για χρήση προσωρινών προέρχεται απ' τη διακαή επιθυμία των αναπληρωτών με τεράστιες προϋπηρεσίες για διορισμούς. Κατά την ταπεινή μου γνώμη ζημιά προκαλείται κι όχι όφελος. Αντίς την ασφαλή πεπατημένη στην ειδική με χρήση παλιών μέχρι την έκδοση οριστικών επιχειρείται τώρα ένα άλμα όπου μόνον προβλήματα θα φέρει. Και μάλιστα πρωτοΐδωτα στην εκπαίδευση. Τη διέξοδο δεν τη γνωρίζω. Ούτε το υπουργείο την ξέρει. Ίσως να θεωρεί την όποια δυσκολιά εύκολα διαχειρίσιμη κι αντιμετωπίσιμη. Ίσως να συμβαίνει και κάτις άλλο στους σχεδιασμούς του, που δεν το γνωρίζομε. Θα φανεί. Ακόμη είναι ενωρίς. Τέλη Αυγούστου θα δείξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2020, 03:28:13 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4440 στις: Ιούλιος 13, 2020, 12:29:13 μμ »
Αυτοί που θα χάσουν θέση-δουλειά θα δικαιωθούν στάνταρ δικαστικά και θα πάρουν ότι προβλέπεται (μισθούς,αποζημιώσεις,ένσημα,προυπηρεσίας κλπ). Απλά θα χρειαστούν σίγουρα χρόνος, χρήματα και στομάχι μέχρι να φτάσουν στο τέλος.
Γνωστός μου με δικαιωτική απόφαση από διοικητικό εφετείο (από 03/03/20!!) για τα ΤΟΜΥ κι ακόμα στο περίμενε είναι ο άνθρωπος.

Για αυτούς που απλά θα επηρεαστεί η περιοχή πρόσληψης δε νομίζω να κερδίσουν κάτι. Θα σου πει το δήλωσες, ούτως ή άλλως αυτό συνέβαινε και με τις διάφορες φάσεις.
Προσωπική εκτίμηση τα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4441 στις: Ιούλιος 13, 2020, 01:08:51 μμ »
Αυτοί που θα χάσουν θέση-δουλειά θα δικαιωθούν στάνταρ δικαστικά και θα πάρουν ότι προβλέπεται (μισθούς,αποζημιώσεις,ένσημα,προυπηρεσίας κλπ). Απλά θα χρειαστούν σίγουρα χρόνος, χρήματα και στομάχι μέχρι να φτάσουν στο τέλος.
Γνωστός μου με δικαιωτική απόφαση από διοικητικό εφετείο (από 03/03/20!!) για τα ΤΟΜΥ κι ακόμα στο περίμενε είναι ο άνθρωπος.

Για αυτούς που απλά θα επηρεαστεί η περιοχή πρόσληψης δε νομίζω να κερδίσουν κάτι. Θα σου πει το δήλωσες, ούτως ή άλλως αυτό συνέβαινε και με τις διάφορες φάσεις.
Προσωπική εκτίμηση τα παραπάνω.

Το θεμα ειναι τα θα γινει με αυτους που θα προσληφθουν και δεν θα επρεπε και θα αναγνωρισουν προυπηρεσια. Εκει ειναι το προβλημα. Οτι η προυπηρεσια θα εχει προσφερθει χωρις δολο οποτε με το τωρινο νομοθετικο πλαισιο αναγνωριζεται αυτοματα .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:50 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4442 στις: Ιούλιος 13, 2020, 01:27:06 μμ »
Υποθέτω πως από τη στιγμή που δεν πρόκειται για δικό τους λάθος, θα πάρουν κανονικά ένσημα,μισθούς,προϋπηρεσίες κλπ για το διάστημα που δούλεψαν.
Αλλά αυτά θα τα αποφασίσουν τα δικαστήρια, για μας είναι ναχαμεναλεγαμε.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4443 στις: Ιούλιος 13, 2020, 01:50:33 μμ »
υπάρχει και η πιθανότητα κάποιος να χάσει το δυσπρόσιτο , και αντι 18 να πάρει 9 μόρια, θα χάσει 9 μορια ( τουλάχιστον 1 χρονιά ) τα οποία θα του λείψουν από την επόμενη αίτηση πινάκων διορισμών . Για 2 χρονιές ίσως χάσει 18 μόρια στο σύνολο...μόνο λίγα δε τα λες

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4444 στις: Ιούλιος 13, 2020, 02:02:22 μμ »
Να κάνω κι εγώ μια αφελής ερωτησουλα.
Δηλαδή όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρετε λίγο πιο πάνω, εσείς που είστε έμπειρα και ιστορικά μέλη,
πιστεύετε στ αλήθεια, ότι μόνο εδώ στο pde, τα σκεφτήκαμε και ότι και υπουργείο και ασεπ δε τα ξέρουν ή τα ξέρουν και δε τους νοιάζει και λένε άστους να τα βρουν στα δικαστήρια;;;  Αλήθεια το πιστεύετε;;;

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4445 στις: Ιούλιος 13, 2020, 02:06:58 μμ »
υπάρχει και η πιθανότητα κάποιος να χάσει το δυσπρόσιτο , και αντι 18 να πάρει 9 μόρια, θα χάσει 9 μορια ( τουλάχιστον 1 χρονιά ) τα οποία θα του λείψουν από την επόμενη αίτηση πινάκων διορισμών . Για 2 χρονιές ίσως χάσει 18 μόρια στο σύνολο...μόνο λίγα δε τα λες

   Τρελό και αυτό... Και θα τα πάρει κάποιος άλλος στο μεταξύ... Θα έχει φοβερό ενδιαφέρον το τι θα συμβεί από εδώ και πέρα στους πίνακες της γενικής.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4446 στις: Ιούλιος 13, 2020, 02:10:17 μμ »
Να κάνω κι εγώ μια αφελής ερωτησουλα.
Δηλαδή όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρετε λίγο πιο πάνω, εσείς που είστε έμπειρα και ιστορικά μέλη,
πιστεύετε στ αλήθεια, ότι μόνο εδώ στο pde, τα σκεφτήκαμε και ότι και υπουργείο και ασεπ δε τα ξέρουν ή τα ξέρουν και δε τους νοιάζει και λένε άστους να τα βρουν στα δικαστήρια;;;  Αλήθεια το πιστεύετε;;;

   Χωρίς να είμαι ιστορικό μέλος πιστεύω ότι το υπουργείο απλά αδιαφορεί. Αν δεν αδιαφορούσε θα μας είχε δώσει μαζί με τις δηλώσεις για χρήση προσωρινών πινάκων και τις απαντήσεις για όλα τα παραπάνω. Το ΑΣΕΠ δεν του πέφτει λόγος νομίζω. Εσένα ποια είναι η γνώμη σου;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4447 στις: Ιούλιος 13, 2020, 02:14:03 μμ »
Να κάνω κι εγώ μια αφελής ερωτησουλα.
Δηλαδή όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρετε λίγο πιο πάνω, εσείς που είστε έμπειρα και ιστορικά μέλη,
πιστεύετε στ αλήθεια, ότι μόνο εδώ στο pde, τα σκεφτήκαμε και ότι και υπουργείο και ασεπ δε τα ξέρουν ή τα ξέρουν και δε τους νοιάζει και λένε άστους να τα βρουν στα δικαστήρια;;;  Αλήθεια το πιστεύετε;;;

Σαφεστατα και τα εχει σκεφτει το θεμα ειναι γιατι δεν ανακοινωνει τι θα γινει με αυτο. Κυριως με την προυπηρεσια αλλα και με τις τοποθετησεις. Ολα τα υπολοιπα ειναι ξεκαθαρισμενα. Απολυση και τερμα.

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4448 στις: Ιούλιος 13, 2020, 02:15:23 μμ »
   Χωρίς να είμαι ιστορικό μέλος πιστεύω ότι το υπουργείο απλά αδιαφορεί. Αν δεν αδιαφορούσε θα μας είχε δώσει μαζί με τις δηλώσεις για χρήση προσωρινών πινάκων και τις απαντήσεις για όλα τα παραπάνω. Το ΑΣΕΠ δεν του πέφτει λόγος νομίζω. Εσένα ποια είναι η γνώμη σου;
Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο να αδιαφορεί  το υπουργείο τόσο πολύ, ώστε να γίνει τέτοιος χαμός. Δε ξέρω, λέω..

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4449 στις: Ιούλιος 13, 2020, 02:15:48 μμ »
Να κάνω κι εγώ μια αφελής ερωτησουλα.
Δηλαδή όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρετε λίγο πιο πάνω, εσείς που είστε έμπειρα και ιστορικά μέλη,
πιστεύετε στ αλήθεια, ότι μόνο εδώ στο pde, τα σκεφτήκαμε και ότι και υπουργείο και ασεπ δε τα ξέρουν ή τα ξέρουν και δε τους νοιάζει και λένε άστους να τα βρουν στα δικαστήρια;;;  Αλήθεια το πιστεύετε;;;
εγω ναι, δε τους ενδιαφέρει, μιλάω για υπουργείο, το ασεπ απλά φέρνει εις πέρας τη διαδικασία , δε διορίζει το ασεπ

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4450 στις: Ιούλιος 13, 2020, 02:24:49 μμ »
εγω ναι, δε τους ενδιαφέρει, μιλάω για υπουργείο, το ασεπ απλά φέρνει εις πέρας τη διαδικασία , δε διορίζει το ασεπ
Το ασεπ δε διορίζει, αν όμως σου ξεχάσει ένα προσόν και δε προσληφθείς από τους προσωρινούς, η ευθύνη είναι δική του.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #4451 στις: Ιούλιος 13, 2020, 02:26:41 μμ »
Το ασεπ δε διορίζει, αν όμως σου ξεχάσει ένα προσόν και δε προσληφθείς από τους προσωρινούς, η ευθύνη είναι δική του.

Για αυτό το λόγο υπάρχουν οι ενστάσεις όμως. Δε νομοθέτησε το ΑΣΕΠ για χρήση προσωρινών πινάκων. Το υπουργείο θα παρακάμψει την διαδικασία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 593
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.