*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3350184 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11424 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 01:14:54 μμ »
Δηλαδή θα διορισει πιο πολλούς θεατρολογους από φιλόλογους ή δασκάλους ώστε να μείνει κενό στην κωλοπετινιτσα;
Σταματήστε το λαϊκισμό ή απλά πείτε ότι δεν θέλετε να διορισει αρκετούς από κάποιες ειδικότητες για να επωφεληθείτε.
Ήμαρτον.
Φρουρααααααα. Μπαναρετε με  ;D

Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:35 »

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11425 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 02:31:49 μμ »
Να διαβάζουμε προσεκτικά όσα διαβάζουμε, διαγώνια συνήθως, και να μη διαστρέφουμε όσα καταλαβαίνουμε και ακόμα περισσότερο αυτά που δεν καταλαβαίνουμε. Κανένας δεν είπε ότι θα πάρει περισσότερους θεατρολόγους από ΠΕ02 (!). Όμως είναι πιθανό, για καθαρά πολιτικούς ή και πολιτικάντικους λόγους, να κόψει εκατό φιλολόγους από τους 900   ή χίλιους για να διορίσει εκατό θεατρολόγους, από τη στιγμή που ο συνολικός αριθμός των διορισμών είναι κλειστός. Και σημειωτέον, είμαι φιλόλογος και όχι θεατρολόγος.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11426 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 02:35:11 μμ »
Να διαβάζουμε προσεκτικά όσα διαβάζουμε, διαγώνια συνήθως, και να μη διαστρέφουμε όσα καταλαβαίνουμε και ακόμα περισσότερο αυτά που δεν καταλαβαίνουμε. Κανένας δεν είπε ότι θα πάρει περισσότερους θεατρολόγους από ΠΕ02 (!). Όμως είναι πιθανό, για καθαρά πολιτικούς ή και πολιτικάντικους λόγους, να κόψει εκατό φιλολόγους από τους 900   ή χίλιους για να διορίσει εκατό θεατρολόγους, από τη στιγμή που ο συνολικός αριθμός των διορισμών είναι κλειστός. Και σημειωτέον, είμαι φιλόλογος και όχι θεατρολόγος.
Σημειωτέον, το σχόλιο μου πήγαινε στον αγαπητό Σερραίο και όχι σε σένα που παρεμπιπτόντως συμφωνώ. :) 
Πάντως δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα. Ίσως δεν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2021, 02:38:37 μμ από kapoioskapoukapote »
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11427 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 02:43:26 μμ »
Σημειωτέον, το σχόλιο μου πήγαινε στον αγαπητό Σερραίο και όχι σε σένα που παρεμπιπτόντως συμφωνώ. :)

Φίλε τον Σερραίο τον ξέρω προσωπικά. Παρόλο που θα τον σύνέφερε επειδή είναι ΠΕ03 να πάρουν οι BIG5 οσο το δυνατόν περισσοτερες θέσεις δεν το υποστηρίζει. Για ΠΕ86 ας πούμε που είμαστε θεωρεί οτι θα πάρει 300-400. Εξάλλου τη γνώμη του λέει ο ανθρωπος χωρίς να λέει οπως μερικοί εδω μέσα οτι έχει πληροφορίες κτλ. Όλων μας τα νεύρα είναι έτοιμα να σπάσουν αλλά της Β/θμιας είμαστε σχετικά ενωμένοι. Εννοώ πως δεν νομίζω πως υπάρχει φιλόλογος ή μαθηματικός ή φυσικός που να λέει ας πάρουν 1300 απο την ειδικότητα μου και ας πνιγούνε οι υπόλοιποι. Σου ξαναλέω ηρέμησε γιατι θα αρχίσουμε να δαγκώνουμε ο ένας τον άλλο σε λίγο. Ας γίνω πάντως διαχειριστής και θα σε μπανάρω εγώ αφου παρακαλάς. Αχαχαχαχαχαχα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2021, 02:45:05 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:35 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11428 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 02:47:02 μμ »
Φίλε τον Σερραίο τον ξέρω προσωπικά. Παρόλο που θα τον σύνέφερε επειδή είναι ΠΕ03 να πάρουν οι big5 οσο το δυνατόν περισσοτερες θέσεις δεν το υποστηρίζει. Για ΠΕ86 ας πούμε που είμαστε θεωρεί οτι θα πάρει 300-400. Εξάλλου τη γνώμη του λέει ο ανθρωπος χωρίς να λέει οπως μερικοί εδω μέσα οτι έχει πληροφορίες κτλ. Όλων μας τα νεύρα είναι έτοιμα να σπάσουν αλλά της Β/θμιας είμαστε σχετικά ενωμένοι. Εννοώ πως δεν νομίζω πως υπάρχει φιλόλογος ή μαθηματικός ή φυσικός που να λέει ας πάρουν 1300 απο την ειδικότητα μου και ας πνιγούνε οι υπόλοιποι. Σου ξαναλέω ηρέμησε γιατι θα αρχίσουμε να δαγκώνουμε ο ένας τον άλλο σε λίγο.
Με τον Σερραίο στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι εξακολουθεί να διαχωρίζει τους κλάδους σε βασικούς και μη. Μάλιστα επικαλείται και τους δημάρχους ;D
Κατά τ' άλλα ξέρω ότι έχει αγαθές προθέσεις και είναι καλοπροαίρετος.
Στοπ.
Θα κάνω μια τιτάνια προσπάθεια να μην σχολιάσω ξανά εκτός κι αν κάτι αφορά πληροφορίες ;)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11429 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 02:51:22 μμ »
Με τον Σερραίο στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι εξακολουθεί να διαχωρίζει τους κλάδους σε βασικούς και μη. Μάλιστα επικαλείται και τους δημάρχους ;D
Κατά τ' άλλα ξέρω ότι έχει αγαθές προθέσεις και είναι καλοπροαίρετος.
Στοπ.
Θα κάνω μια τιτάνια προσπάθεια να μην σχολιάσω ξανά εκτός κι αν κάτι αφορά πληροφορίες ;)

Επειδή έχουμε μιλήσει και μαζί με πμ σου το λέω εγώ. Το διαχωρισμό τον αναφέρει γιατί υπάρχει στο μυαλό του κόσμου. Κακώς αλλά υπάρχει. Δεν σημαίνει οτι τον πιστεύει ή οτι έτσι πρέπει να είναι. Τεσπα. Οπως είπες σε λίγο καιρό θα φανεί. Θα ξέρουμε τις κατανομές και θα αναρωτιόμαστε τι βλάκες είμασταν που χάναμε τόσο χρόνο απο τη ζωή μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2021, 02:59:31 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11430 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 03:01:23 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/71613/erhetai-polynomoshedio-kerameos
4. Διορισμοί εκπαιδευτικών: Νέα κριτήρια επιλογής εκπαιδευτικών.
Να δείτε που θα βγει πρώτα το νέο σύστημα διορισμών από τις κατανομές.
Θέλουν να σπειρουν πανικό πριν καν ολοκληρωθούν οι διορισμοι με το υπάρχον σύστημα.
Ουδέν σχολιον.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11431 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 03:12:27 μμ »
Έχουμε πει πολλές φορές -και έχουμε συμφωνήσει οι περισσότεροι-  ότι οι διορισμοί αυτοί έχουν αποκλειστικά πολιτικό χαρακτήρα. Αυτό σημαίνει ότι ούτε τις σοβαρές παθογένειες των κενών θα θεραπεύσει ούτε θα αναπληρώσει τις πολλαπλάσιες συνταξιοδοτήσεις. Όσες λοιπόν προβλέψεις στηρίζονται αποκλειστικά  σε αυτά είναι μάλλον έωλες.
Τι σημαίνει αυτό για τις κατανομές; Πολύ απλά ότι θα διορίσει από όλες τις ειδικότητες και σε τέτοιον αριθμό ώστε να μην είναι ανοιχτή κοροϊδία για κανέναν. Δεν μπορεί πιστεύω να διορίσει 30 ΠΕ01 Και 90 πληροφορικούς. Η εκτίμησή μου είναι ότι θα ξεκινήσει ανάποδα. Θα αθροίσει τις πιο ολιγάριθμες ειδικότητες με το ως άνω σκεπτικό: π.χ.: 200 θεολόγοι, 400 πληροφορικοί, 200 γυμναστές, τεχνικές ειδικότητες και άλλες για τις οποίες  δεν μπορώ να κάνω ούτε εικασία, ώστε να φτάσει σε ένα μέγεθος τρεις, τρεισήμισι χιλιάδες, μπορεί και παραπάνω. Και μετά θα μοιράσει τις πολυάριθμες ειδικότητες. Όσον αφορά τους δασκάλους, αν υπάρχουν πράγματι τόσα κενά, αυτό είναι μάλλον εναντίον τους. Αν τα κενά είναι 8 ή 10 χιλιάδες (τυχαίο νούμερο) δεν έχει καμία σημασία στην κάλυψη των κενών αν θα διορίσει 3 ή 4 χιλιάδες. Αυτή η διαφορά όμως των χιλίων θέσεων ικανοποιεί πάρα πολλές ειδικότητες και πάρα πολλά εκλογικά ακροατήρια, γιατί περί αυτού πρόκειται αγαπητοί συσχολιαστές.
200 πε11 δεν παιζει....πανω απω 450 αθμια βθμια
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος klits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11432 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 03:29:11 μμ »
Κάντε καμμιά εκτίμηση και για πε06...

Αποσυνδεδεμένος Spiros06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11433 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 03:30:42 μμ »
Κάντε καμμιά εκτίμηση και για πε06...

Άνω των 300 πιστεύω!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11434 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 03:59:59 μμ »
Πανω από το νούμερο των γυμναστών
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11435 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 04:16:14 μμ »
Για Πε06 και σύμφωνα με τα τελευταία οργανικα κενα σε συνδυασμό με το νέο πρόγραμμα σε Λύκειο, Δημοτικά συν τις συνταξιοδοτησεις εκτιμώ γύρω στους 350-400.

Αποσυνδεδεμένος apap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11436 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 04:26:01 μμ »
Μιλούν τα νούμερα... 8)


Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11437 στις: Φεβρουάριος 12, 2021, 05:02:52 μμ »
Αυτή η διαφορά όμως των χιλίων θέσεων ικανοποιεί πάρα πολλές ειδικότητες και πάρα πολλά εκλογικά ακροατήρια, γιατί περί αυτού πρόκειται αγαπητοί συσχολιαστές.

Δεν είναι ακριβώς ετσι. Οι εκπαιδευτικοί αποτελούν ένα εκλογικό ακροατήριο, με μια ψήφο ο καθένας.

Σε ότι αφορά το μοίρασμα της πίτας, προφανώς και δεν ξεκινάει να δυσαρεστήσει κανέναν. Αλλά όλοι πιέζουν και ο καθένας έχει τα επιχειρήματα και τα όπλα του. Άλλο επίπεδο όμως αυτό και δε νομίζω ότι η ψηφοθηρια θα παίξει ρόλο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159791
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.