*

Αποστολέας Θέμα: μόρια μαθηματικών  (Αναγνώστηκε 64723 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikostz1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 04, 2020, 02:38:46 μμ »
Οι συντάξεις θα φανούν του χρόνου! Τον πρώτο χρόνο είναι λειτουργικά κενά και το 2 γίνονται οργανικά... Οπότε αυτά δεν θα φανούν όταν γίνει κατανομή... Το παιχνίδι δεν είναι για την κατανομή στη ββθμια αλλά πόσους θα πάρει η κάθε βαθμίδα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μόρια μαθηματικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:11 »

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 08, 2020, 10:53:53 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα και πάλι..

Στην υπόθεση, ότι αύριο το πρωί διορίζονται 250
μαθηματικοί, πόσα μόρια πιστεύετε θα έχει ο τελευταίος;;;

Αποσυνδεδεμένος oflash

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 08, 2020, 11:25:00 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τους αναπληρωτές και τους πίνακες που πρόκειται να βγούν. Δουλεύω εδώ και 10 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα ( φροντιστήρια) και μέχρι στιγμής δεν σκεφτόμουν για κάποιο μεταπτυχιακό καθώς είχα πάρα πολλή δουλειά κάθε χρόνο κι έλεγα δεν προλαβαίνω....
Με τα νέα δεδομένα και τον υπολογισμό των μορίων μου ( έκλαψα λίγο) βλέπω ότι με 23 μόρια δεν πάω πουθενά  :P
Ετσι σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποιο μεταπτυχιακό (εξ αποστάσεως -λόγω επαρχίας ) μιας και οι πίνακες πιθανόν να μείνουν κλειδωμένοι για τα επόμενα 2 χρόνια .
Πιστεύετε ότι αξίζει να μπω στη διαδικασία αυτή παράλληλα με τη δουλειά μου; Αν ναι, πιστεύετε οτι η ειδική αγωγή είναι πλέον κορεσμένη;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις , αλλά φέτος άρχισα να σκέφτομαι το δημόσιο κτλ και πρέπει κάπως να ξεκινήσω :)
Οποιος μπορεί να βοηθήσει κάπως με μια απάντηση θα ήμουν ευγώμων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2020, 11:27:06 μμ από oflash »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 08, 2020, 11:33:13 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τους αναπληρωτές και τους πίνακες που πρόκειται να βγούν. Δουλεύω εδώ και 10 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα ( φροντιστήρια) και μέχρι στιγμής δεν σκεφτόμουν για κάποιο μεταπτυχιακό καθώς είχα πάρα πολλή δουλειά κάθε χρόνο κι έλεγα δεν προλαβαίνω....
Με τα νέα δεδομένα και τον υπολογισμό των μορίων μου ( έκλαψα λίγο) βλέπω ότι με 23 μόρια δεν πάω πουθενά  :P
Ετσι σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποιο μεταπτυχιακό (εξ αποστάσεως -λόγω επαρχίας ) μιας και οι πίνακες πιθανόν να μείνουν κλειδωμένοι για τα επόμενα 2 χρόνια .
Πιστεύετε ότι αξίζει να μπω στη διαδικασία αυτή παράλληλα με τη δουλειά μου; Αν ναι, πιστεύετε οτι η ειδική αγωγή είναι πλέον κορεσμένη;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις , αλλά φέτος άρχισα να σκέφτομαι το δημόσιο κτλ και πρέπει κάπως να ξεκινήσω :)
Οποιος μπορεί να βοηθήσει κάπως με μια απάντηση θα ήμουν ευγώμων.
Και με μεταπτυχιακό πάλι χαμηλά θα είσαι. Δε λέω ότι δεν αξίζει να το ξεκινήσεις. Μην περιμένεις όμως άμεση ανταπόδοση. Αν έχεις βλέψεις στη δημόσια εκπαίδευση πρέπει να το επιδιώξεις συγκεντρώνοντας όσα περισσότερα ακαδημαϊκά και ασφαλώς προϋπηρεσία. Συμπέρασμα, προχώρα αλλά θέλει χρόνο και επιπλέον προσπάθεια για να μαζέψεις καρπούς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μόρια μαθηματικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:11 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 08, 2020, 11:38:49 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα και πάλι..

Στην υπόθεση, ότι αύριο το πρωί διορίζονται 250
μαθηματικοί, πόσα μόρια πιστεύετε θα έχει ο τελευταίος;;;
Δύσκολη η εκτίμηση αφού δεν υπάρχει ένας προηγούμενος πίνακας κατά μέτρησης προσόντων. Στην τύχη λοιπόν θα έλεγα ότι η βάση θα είναι ανάμεσα στα 135 με 145 μόρια. Αν είμαι μέσα αλλάζω επάγγελμα, πάω για αναλυτης-μεντιουμ😜

Αποσυνδεδεμένος nikostz1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 09, 2020, 03:19:06 πμ »
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι θα διοριστούν και 350 άτομα στην ειδική που είναι αρκετά ψηλά στο πίνακα. Πιστεύω ότι θα είναι κάτω από 135... αν βγουν τα άτομα από τον πίνακα που θα διοριστούν θα δούμε που θα κινηθούμε! 

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 09, 2020, 07:53:33 πμ »
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι θα διοριστούν και 350 άτομα στην ειδική που είναι αρκετά ψηλά στο πίνακα. Πιστεύω ότι θα είναι κάτω από 135... αν βγουν τα άτομα από τον πίνακα που θα διοριστούν θα δούμε που θα κινηθούμε!

Δεν είναι πολύ ψηλά στο πίνακα οι συνάδελφοι της ειδικής όταν ο τελευταίος έχει 84 μόρια περίπου. Απλά έφυγαν 350 από τους πρώτους 1000 συνάδελφους!

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 09, 2020, 08:02:27 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τους αναπληρωτές και τους πίνακες που πρόκειται να βγούν. Δουλεύω εδώ και 10 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα ( φροντιστήρια) και μέχρι στιγμής δεν σκεφτόμουν για κάποιο μεταπτυχιακό καθώς είχα πάρα πολλή δουλειά κάθε χρόνο κι έλεγα δεν προλαβαίνω....
Με τα νέα δεδομένα και τον υπολογισμό των μορίων μου ( έκλαψα λίγο) βλέπω ότι με 23 μόρια δεν πάω πουθενά  :P
Ετσι σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποιο μεταπτυχιακό (εξ αποστάσεως -λόγω επαρχίας ) μιας και οι πίνακες πιθανόν να μείνουν κλειδωμένοι για τα επόμενα 2 χρόνια .
Πιστεύετε ότι αξίζει να μπω στη διαδικασία αυτή παράλληλα με τη δουλειά μου; Αν ναι, πιστεύετε οτι η ειδική αγωγή είναι πλέον κορεσμένη;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις , αλλά φέτος άρχισα να σκέφτομαι το δημόσιο κτλ και πρέπει κάπως να ξεκινήσω :)
Οποιος μπορεί να βοηθήσει κάπως με μια απάντηση θα ήμουν ευγώμων.

Συνάδελφε αν ήμουν στην θέση σου θα έκανα μεταπτυχιακό αλλά όχι στην ειδική αλλά κάπου αλλού που έχει σχέση με προγραμματισμό η μηχανική μάθηση. Αν λες ότι έχεις 10χρονια προϋπηρεσία λογικά είσαι 32+ το μεταπτυχιακό της ειδικής θα το τελειώσεις σε δύο χρόνια άρα δεν θα προλάβεις τον επόμενο ΑΣΕΠ αλλά τον παρεπόμενο δλδ σε 4χρονια από τώρα δλδ όταν θα είσαι 36+ θα έχεις από 23 ->43+ μόρια και αν το σύστημα μένει ίδιο με τόσα μόρια πάλι δεν νομίζω να δουλέψεις ούτε καν σαν αναπληρωτής! Φυσικά ξεκινά με ένα μοριοδοτουμενο σεμινάριο στην ειδική για να μπεις στους επικουρικούς πίνακες! Τέλος κ εγώ στην ίδια φάση με εσένα είμαι 30+ με ένα μεταπτυχιακό και δουλεύω σαν προγραμματιστης όταν μπήκα στο φόρουμ μπήκα για να ενημερωθώ και είδα ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που έχουν τερματίσει τα 120 μόρια προϋπηρεσίας και θα τερματίσουν σε λίγο κ τα 120 από τα ακαδημαϊκά προσόντα! Για εμάς η μόνη ελπίδα διορισμού είναι ο γραπτός ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος pipo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 09, 2020, 08:09:13 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τους αναπληρωτές και τους πίνακες που πρόκειται να βγούν. Δουλεύω εδώ και 10 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα ( φροντιστήρια) και μέχρι στιγμής δεν σκεφτόμουν για κάποιο μεταπτυχιακό καθώς είχα πάρα πολλή δουλειά κάθε χρόνο κι έλεγα δεν προλαβαίνω....
Με τα νέα δεδομένα και τον υπολογισμό των μορίων μου ( έκλαψα λίγο) βλέπω ότι με 23 μόρια δεν πάω πουθενά  :P
Ετσι σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποιο μεταπτυχιακό (εξ αποστάσεως -λόγω επαρχίας ) μιας και οι πίνακες πιθανόν να μείνουν κλειδωμένοι για τα επόμενα 2 χρόνια .
Πιστεύετε ότι αξίζει να μπω στη διαδικασία αυτή παράλληλα με τη δουλειά μου; Αν ναι, πιστεύετε οτι η ειδική αγωγή είναι πλέον κορεσμένη;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις , αλλά φέτος άρχισα να σκέφτομαι το δημόσιο κτλ και πρέπει κάπως να ξεκινήσω :)
Οποιος μπορεί να βοηθήσει κάπως με μια απάντηση θα ήμουν ευγώμων.

Με κοιτάνε σαν ούφο όταν λέω ότι στα 30 μου (πριν από αρκετά χρόνια) για 1η φορά άκουσα κάποιον να λέει ότι έκανε μεταπτυχιακό για να πάρει μόρια (εξωτερικά κίνητρα). Ως τότε νόμιζα ότι εμβάθυνε κάποιος στην επιστήμη επειδή είχε πραγματικό ενδιαφέρον και θέληση για μόρφωση που θα επηρεάσει τον τρόπο σκέψης του, θα τον κάνει καλύτερο άνθρωπο. Ίσως για αυτό, παρότι έχουμε πολλούς τυπικά μορφωμένους, αυτό δεν φαίνεται τόσο έντονα στη συμπεριφορά μας, στην οργάνωση της κοινωνίας μας κλπ. Αν βέβαια, δεν ήταν και η παύση των διορισμών από το 2009, ίσως να μην είχαμε φτάσει στο "έχω μεταπτυχιακό άρα έχω 20 μόρια".  Συγγνώμη για την υπεραπλούστευση, ήθελα όμως να το μοιραστώ.

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 09, 2020, 08:17:21 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα και πάλι..

Στην υπόθεση, ότι αύριο το πρωί διορίζονται 250
μαθηματικοί, πόσα μόρια πιστεύετε θα έχει ο τελευταίος;;;

Συνάδελφε οπως γνωρίζεις εύκολο δεν ειναι να κάνουμε πρόβλεψη, ομως πριν ενα χρόνο ενας συνάδελφος ειχε δημιουργήσει ενα πίνακα βασισμένο στους πινακες του 2018 οπου πρόσθετε μονο βαθμο πτυχίου και προϋπηρεσία και ετσι εκανε μια πρόβλεψη. Ο συνάδελφος στην θεση 250 σε εκεινο τον πίνακα ειχε 96,858 μορια αν προσθέσουμε σε αυτο 18μορια απο δυο χρονια προϋπηρεσίας μεχρι σημερα, αν προσθέσουμε 7μορια απο αγγλικά, αν προσθεσουμε 4μορια απο τους υπολογιστές, αν προσθέσουμε 2μορια απο ενα σεμινάριο και 20μόρια απο ενα μεταπτυχιακό τοτε λογικά η θεση 250 τωρα θα εχει 148μορια.

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 09, 2020, 08:22:29 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τους αναπληρωτές και τους πίνακες που πρόκειται να βγούν. Δουλεύω εδώ και 10 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα ( φροντιστήρια) και μέχρι στιγμής δεν σκεφτόμουν για κάποιο μεταπτυχιακό καθώς είχα πάρα πολλή δουλειά κάθε χρόνο κι έλεγα δεν προλαβαίνω....
Με τα νέα δεδομένα και τον υπολογισμό των μορίων μου ( έκλαψα λίγο) βλέπω ότι με 23 μόρια δεν πάω πουθενά  :P
Ετσι σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποιο μεταπτυχιακό (εξ αποστάσεως -λόγω επαρχίας ) μιας και οι πίνακες πιθανόν να μείνουν κλειδωμένοι για τα επόμενα 2 χρόνια .
Πιστεύετε ότι αξίζει να μπω στη διαδικασία αυτή παράλληλα με τη δουλειά μου; Αν ναι, πιστεύετε οτι η ειδική αγωγή είναι πλέον κορεσμένη;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις , αλλά φέτος άρχισα να σκέφτομαι το δημόσιο κτλ και πρέπει κάπως να ξεκινήσω :)
Οποιος μπορεί να βοηθήσει κάπως με μια απάντηση θα ήμουν ευγώμων.

Με κοιτάνε σαν ούφο όταν λέω ότι στα 30 μου (πριν από αρκετά χρόνια) για 1η φορά άκουσα κάποιον να λέει ότι έκανε μεταπτυχιακό για να πάρει μόρια (εξωτερικά κίνητρα). Ως τότε νόμιζα ότι εμβάθυνε κάποιος στην επιστήμη επειδή είχε πραγματικό ενδιαφέρον και θέληση για μόρφωση που θα επηρεάσει τον τρόπο σκέψης του, θα τον κάνει καλύτερο άνθρωπο. Ίσως για αυτό, παρότι έχουμε πολλούς τυπικά μορφωμένους, αυτό δεν φαίνεται τόσο έντονα στη συμπεριφορά μας, στην οργάνωση της κοινωνίας μας κλπ. Αν βέβαια, δεν ήταν και η παύση των διορισμών από το 2009, ίσως να μην είχαμε φτάσει στο "έχω μεταπτυχιακό άρα έχω 20 μόρια".  Συγγνώμη για την υπεραπλούστευση, ήθελα όμως να το μοιραστώ.

Εντάξει δεν κάνεις μεταπτυχιακό για να γίνεις απλα καλύτερος ανθρωπος! Αν θελεις να γινεις καλύτερος ανθρωπος πανε στο κατηχητικό! Το μεταπτυχιακό ειναι ενα εξτρα εφόδιο για να βρεις μια καλύτερη δουλειά ειτε ειναι για τον ΑΣΕΠ ειτε ειναι για τον ιδιωτικό τομέα! Εσυ αν ειχες μια επιχείρηση θα έπαιρνες κάποιον για να την διοίκηση χωρις MBA? Αν ηθελες να έχεις ενα καλύτερο χαμόγελο δεν θα διάλεγες ενα οδοντίατρο με μεταπτυχιακές σπουδές στην κοσμιτολογία;

Αποσυνδεδεμένος oflash

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 09, 2020, 08:30:06 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας ! Η αλήθεια είναι ότι όταν τελείωσα τη σχολή μου , ήθελα κατευθείαν να μπω στη διαδικασία να βρω δουλειά και δεν σκεφτόμουν μεταπτυχιακά. Μου βγήκε όντως σε καλό γιατί έχω πολλή δουλειά κάθε χρόνο, αλλά έχω μείνει πίσω όσον αφορά τα ακαδημαικά κριτήρια...Τώρα έρχεται η "γνώση" στο να έχω παραπάνω εφόδια και ότι έπρεπε να το κυνηγήσω από νωρίς.
Σας ευχαριστώ και πάλι για την ενημέρωση, καλή σας ημέρα

Αποσυνδεδεμένος nikostz1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 09, 2020, 02:31:38 μμ »
Δεν είναι πολύ ψηλά στο πίνακα οι συνάδελφοι της ειδικής όταν ο τελευταίος έχει 84 μόρια περίπου. Απλά έφυγαν 350 από τους πρώτους 1000 συνάδελφους!
συμφωνώ με τον τελευταίο που είπες αλλά είναι αρκετοί με προϋπηρεσία που είναι στις πρώτες θέσεις! Αν βρω χρόνο θα κάνω μια μικρή αντιπαραβολή για να σας πω κάποια στοιχεία! Μην ξεχνάμε ότι ειναι με μεταπτυχιακό όλοι και +12 από την προϋπηρεσία!

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μόρια μαθηματικών
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 09, 2020, 02:59:56 μμ »
συμφωνώ με τον τελευταίο που είπες αλλά είναι αρκετοί με προϋπηρεσία που είναι στις πρώτες θέσεις! Αν βρω χρόνο θα κάνω μια μικρή αντιπαραβολή για να σας πω κάποια στοιχεία! Μην ξεχνάμε ότι ειναι με μεταπτυχιακό όλοι και +12 από την προϋπηρεσία!
Συνάδελφε είναι +4μορια από υπολογιστές που το έχουν όλοι οι μαθηματικοί λόγο πτυχίου, +2μορια από σεμινάριο που το έχουν όλοι, +7μορια αγγλικά,ιταλικά κλπ +20 μόρια από μεταπτυχιακό! Άντε και η βάση για την θέση 250 να μην είναι 148 και να είναι 135 παραμένει υψηλή!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 588

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.