*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06 Συμπλήρωση βιβλίου ύλης στα ΕΠΑΛ  (Αναγνώστηκε 1640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ajordan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΕ06 Συμπλήρωση βιβλίου ύλης στα ΕΠΑΛ
« στις: Δεκέμβριος 25, 2019, 11:55:31 πμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει καθώς δε γνωρίζω καθόλου το θέμα. Καλούμαι να συμπληρώσω το βιβλίο ύλης των αγγλικών των διαφόρων ειδικοτήτων αλλά και των γενικών αγγλικών στο ΕΠΑΛ, όμως δεν έχω βρει αναλυτικά την ύλη όπως γίνεται στα μαθήματα άλλων ειδικοτήτων. Στις οδηγίες για την αγγλική λέει: «Οι εκπαιδευτικοί καλούνται να οργανώσουν το μάθημά τους με βάση τα όσα προβλέπονται στα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών (τα οποία μιλάνε γενικευμένα για τις δεξιότητες που πρέπει να αποκτήσουν οι μαθητές και όχι για συγκεκριμένη ύλη[/b]), λαμβάνοντας υπόψη το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς (ΚΕΠΑ). Συμπεραίνω ότι σχεδιάζω εγώ την ύλη σύμφωνα και με το επίπεδο των μαθητών σε συνδυασμό με το ΚΕΠΑ, οπότε αντίστοιχα συμπληρώνω και το βιβλίο ύλης σύμφωνα με τον δικό μου σχεδιασμό, ή δεν έχω καταλάβει καλά; Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06 Συμπλήρωση βιβλίου ύλης στα ΕΠΑΛ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:18 »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Συμπλήρωση βιβλίου ύλης στα ΕΠΑΛ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 25, 2019, 06:41:27 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Καλά κατάλαβες, συνάδελφε, εσύ επιλέγεις, οργανώνεις, σχεδιάζεις και διαμορφώνεις την ύλη σου ανά ειδικότητα βάσει των αναγκών των μαθητών σου πρωτίστως.
Αν και έχει περάσει καιρός από τότε που έκανα τελευταία φορά σε ΕΠΑΛ, θα σου πρότεινα να δεις τα σχετικά εγχειρίδια, να κάνεις μια επιλογή κειμένων και λεξιλογίου ανά ορολογία και αναλόγως να πορευτείς. Στα Γενικά Αγγλικά, πάλι πορεύεσαι ανάλογα με το επίπεδο και τις ανάγκες των μαθητών σου.
Λίγη οργάνωση χρειάζεται και όλα καλά θα πάνε. Ούτε γω είχα κάποια καθοδήγηση, μόνη μου τα ανακάλυψα όλα, ψάχνοντας, ρωτώντας και μελετώντας.
Συζήτησε και με τους μαθητές για τον προσανατολισμό τους και τι επιθυμούν περισσότερο να αποκομίσουν από το μάθημά μας, ώστε να μη χαθεί το ενδιαφέρον τους και θα δεις πόσο εύκολα θα τσουλήσει το μάθημα.
Αν οι μαθητές είναι συνεργάσιμοι και δουν ότι αποκομίζουν πράγματα από το μάθημα, θα μπει το νερό στο αυλάκι πιο γρήγορα και εύκολα από ό,τι φαντάζεσαι.
Καλή αρχή, καλή δύναμη και πες μας τελικά τι έγινε!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος ajordan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Συμπλήρωση βιβλίου ύλης στα ΕΠΑΛ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 25, 2019, 09:34:07 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Καλά κατάλαβες, συνάδελφε, εσύ επιλέγεις, οργανώνεις, σχεδιάζεις και διαμορφώνεις την ύλη σου ανά ειδικότητα βάσει των αναγκών των μαθητών σου πρωτίστως.
Αν και έχει περάσει καιρός από τότε που έκανα τελευταία φορά σε ΕΠΑΛ, θα σου πρότεινα να δεις τα σχετικά εγχειρίδια, να κάνεις μια επιλογή κειμένων και λεξιλογίου ανά ορολογία και αναλόγως να πορευτείς. Στα Γενικά Αγγλικά, πάλι πορεύεσαι ανάλογα με το επίπεδο και τις ανάγκες των μαθητών σου.
Λίγη οργάνωση χρειάζεται και όλα καλά θα πάνε. Ούτε γω είχα κάποια καθοδήγηση, μόνη μου τα ανακάλυψα όλα, ψάχνοντας, ρωτώντας και μελετώντας.
Συζήτησε και με τους μαθητές για τον προσανατολισμό τους και τι επιθυμούν περισσότερο να αποκομίσουν από το μάθημά μας, ώστε να μη χαθεί το ενδιαφέρον τους και θα δεις πόσο εύκολα θα τσουλήσει το μάθημα.
Αν οι μαθητές είναι συνεργάσιμοι και δουν ότι αποκομίζουν πράγματα από το μάθημα, θα μπει το νερό στο αυλάκι πιο γρήγορα και εύκολα από ό,τι φαντάζεσαι.
Καλή αρχή, καλή δύναμη και πες μας τελικά τι έγινε!

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για τα φώτα σου! Καλά Χριστούγεννα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.