*

Ψηφοφορία

Συμφωνείς με το νέο σύστημα διορισμών ?

Ναι , είναι πιο δίκαιο από το προηγούμενο
48 (12.5%)
Ναι , αν και θα το ήθελα ακόμα πιο αξιοκρατικό
71 (18.5%)
Όχι , γιατί η μεταβατική περίοδος είναι μικρή
56 (14.6%)
Όχι . Είμαι υπέρ της επετηρίδας .
40 (10.4%)
Όχι , το προηγούμενο σύστημα διορισμών ήταν πιο δίκαιο
115 (30%)
Όχι. Να διοριστούν ΟΛΟΙ όσοι έχουν έστω και 1 ώρα υπηρεσίας.
53 (13.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 380

Αποστολέας Θέμα: νέο σύστημα διορισμών - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ  (Αναγνώστηκε 62670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: νέο σύστημα διορισμών - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ
« Απάντηση #238 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 11:10:54 μμ »
Πού τα είδες αυτά στο νόμο Γαβρόγλου;

Δεν τα είδε πουθενά γιατί δεν έχει καμία σχέση η μοριοδότηση του τέρατος γαβρόγλου με των άλλων διαγωνισμών, όπου ταβάνι προϋπηρεσίας είναι τα 588 μόρια όταν θες  1600 περίπου για διορισμό και λίγα λέω (το οποίο αναλογικά σημαίνει ότι ο γαβρογλου έπρεπε να δινει 80 στα 240 - το πολύ - για την προϋπηρεσία..). Όπου για το δευτερο πτυχίο έχεις πολύ παραπάνω από τα 8 μόρια που σου δίνει ο γαβρόγλου.. Όπου μοριοδοτούνται μέχρι και 8!!!!! ξένες γλώσσες αντί των μόνο ΔΥΟ... Όπου υπάρχει το συνταγματικό ποσοστό διορισμού των πολυτέκνων, των τρίτεκνων και των ειδικών κατηγοριών.

Να μη μιλήσουμε για τις θέσεις στο παρόν σύστημα, που δεν έχουν - όπως στους υπόλοιπους διαγωνισμούς – συγκεκριμένα προκυρηχθεί αλλα γενικά και αόριστα εξαγγελθεί…
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2020, 11:17:16 μμ από lucib »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νέο σύστημα διορισμών - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:11:00 »

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νέο σύστημα διορισμών - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ
« Απάντηση #239 στις: Ιούλιος 12, 2020, 11:14:24 μμ »
βάλε και την επιλογή:
"δεν με ενδιαφέρει, αρκεί να διοριστώ πρώτος εγώ"
με αυτους με το αναλογο σκεπτικο, φτασαμε οι εκπαιδευτικοι στον πατο του βαρελιου. κι ο πατος ολο παει και παρακατω με τα μακιαβελικα μυαλα του υπουργειου παιδειας. αν μοριοδοτησουν το χρωμα των μαλλιων, κοκκινο=10 μορια, καστανο=9, μαυρο=8, ξανθο=7, ολοι θα τρεξουν να τα βαψουν κοκκινα κ οσοι δεν μπορουν να τα βαψουν θα τα βαλλουν με τους υπολοιπους. εκει εχει καταντησει το σκεπτικο μας κ η συνειδηση μας. που πηγαν οι περυσινες κινητοποιησεις εναντιον του συστηματος. επι τσιπρα ο νεος ασεπ ηταν κακος, ενω επι κουλη καλος;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2020, 09:53:05 μμ από alex1977 »

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νέο σύστημα διορισμών - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ
« Απάντηση #240 στις: Ιούλιος 12, 2020, 11:31:38 μμ »
Εγώ θα έλεγα οτι όλα τα συστήματα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους! το νέο δεν είναι κακό απλά σκοντάφτει στο προηγούμενο κατεστημένο. Το βασικό όμως για όλα τα συστήματα είναι να γίνονται διορισμοί! Από οτι φαίνεται όμως ο στόχος είναι η περικοπή θέσεων, άρα ....
Kακο ειναι. δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να παρουν πχ εγκαιρως στα δυο χρονια μετα το πτυχιο μεταπτυχιακο, κτλ ή ξενες γλωσσες ή να κανουν παιδια/οικογενεια..τα ακαδημαικα κριτηρια προϋποθετουν χρονο/κοπο/χρημα. εγω εχω ξοδεψει χρημα απο το εαρινο εξαμ του 18 για μεταπτυχιακο κ χρονο κ τελειωσα φετος το α ετος. γιατι το κανω παρτ ταιμ. κ δουλεψα το καλοκαιρι ως το δεκεμβρη σε σκληρη δουλεια με συγκατοικο σε νησι γιατι στερεψε το πορτοφολι κ δεν μπορεσα να συνεχισω. τωρα θα ξεκινησω το τριτο εξαμηνο, πχ μια ενοτητα 450 ευρω. κ ειμαι πανω απο 40. ο νεος αποφοιτος τσακ μπαμ σε δυο χρονια θα παρει το μαστερ κ θα με ξεπερασει στα μορια, εφοσον ουτε προϋπηρεσια εχω, γιατι με τρωγαν οι προϋπηρεσιακηδες.

γι αυτο ψηφισα επετηριδα. ηταν το δικαιοτερο συστημα. αν πχ σε καποιες ειδικοτητες αργουσε ο διορισμος, εκαναν κατι αλλο ως τον διορισμο. ο γραπτος ασεπ δεν εξασφαλιζε διορισμο σωνει κ καλα. κ μονο με γραπτο διαγωνισμο δεν μπηκαν τελικα οι περισσοτεροι. με βυσματικες προσθετες παιρναν τα μορια οι θαμβνες των πολιτικων γραφειων κ αλλα παραθυρακια. αποτελσμα η εξαθλιωση των εκπ/κων κ η ανυπαρξια προγραμματισμου στην οικογ/οικον/επαγγ ωη τους.




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2020, 09:51:03 μμ από alex1977 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: νέο σύστημα διορισμών - ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ
« Απάντηση #241 στις: Ιούλιος 13, 2020, 12:09:20 πμ »
alex1977, δεν παρατηρείς ότι όλοι οι άλλοι γράφουν με πεζά; Γιατί γράφεις με κεφαλαία;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.