*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 8586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 11:34:16 μμ »
Μα η Κεραμεως "υιοθέτησε" το νόμο Γαβρογλου κατά γράμμα. Για αυτό το λόγο και συνεχίζονται οι προσφυγές.
Μα λέω ότι έχει ήδη γίνει προσφυγή. Απλά κάποιοι δικηγόροι βγάζουν περισσότερα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:12:14 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 11:37:51 μμ »
Ο κάθε πολίτης που θεωρεί ότι αδικείται έχει δικαίωμα να προσφύγει στην δικαιοσύνη. Ας περιμενουμε λοιπόν τις αποφάσεις της και ας μη παριστάνουμε τους νομικούς και τους δικαστές.
Ο άνθρωπος είπε την γνώμη του όπως κάθε άλλος. Αυτή η επιλεκτική δημοκρατική ευαισθησία είναι αχρειαστη.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 11:54:20 μμ »
Ο άνθρωπος είπε την γνώμη του όπως κάθε άλλος. Αυτή η επιλεκτική δημοκρατική ευαισθησία είναι αχρειαστη.

Και εγώ επίσης την γνώμη μου εξέφρασα χωρίς φόβο και πάθος και χωρίς να κατηγορήσω κάποιον για επιλεκτική ευαισθησία. Το αυτονόητο είναι να περιμένουμε την απόφαση της δικαιοσύνης χωρίς αφορισμούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2020, 12:03:49 πμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 12:11:53 πμ »
Με ενοχλεί η στάση μερικών της μηδενικής, την οποία θεωρώ ανθρωποφαγική. Μη βιαστείτε να θεωρήσετε πως έχω αντιπαλότητα, γιατί δεν έχω. Είμαι μόνιμη και δε φοβάμαι μη μου φάνε θέσεις.

Για να καταλάβετε γιατί τη θεωρώ ανθρωποφαγική, θα πω την ιστορία μου από την εποχή που επίσης ανήκα στον πίνακα μηδενικής, όταν δηλαδή ήμουν νέα πτυχιούχος.

Όταν μπήκα στο Πανεπιστήμιο, ήξερα πως θα διοριζόμουν με επετηρίδα και ξαφνικά καταργήθηκε. Διαγωνισμό ασεπ μας είπαν. Και πολύ απλά, ενώ ταυτόχρονα δούλευα σε φροντιστήρια και έκανα και το δωρεάν μάστερ μου, ετοιμαζόμουν για το διαγωνισμό. Μάλιστα είχα στείλει εμαιλ σε αναπληρωτές ρωτώντας τους αφελώς πώς θα μπορούσαν να με πάρουν κι εμένα αναπληρώτρια. Καμιά απάντηση δεν πήρα. Γιατί κι οι "αναπληρωτές" είναι ανταγωνιστικοί, ειδικά αυτοί που δεν έχουν επιτυχία στο διαγωνισμό.

Μάλιστα οι τότε αναπληρωτές διεκδίκησαν και αύξησαν το ποσοστό 25% της προϋπηρεσίας σε 40%. Οι νέοι ίσως δε γνωρίζετε πως ναι μεν καθιερώθηκε ο διαγωνισμός αλλά κρατούσαν κάποιες θέσεις για όσους είχαν μόνο προϋπηρεσία, υποτίθεται για να μειώσουν το πλήγμα σε όσους περίμεναν να διοριστούν από την επετηρίδα. Κι έτσι οι θέσεις των επιτυχόντων του διαγωνισμού μειώθηκαν.

Εμείς που στηριχτήκαμε στο διαγωνισμό δε βγήκαμε ποτέ να πούμε να μη διοριστούν οι νέοι. Τίμια και υπομονετικά δίναμε εξετάσεις. Δε γίναμε ποτέ ανθρωποφάγοι.

Αντίθετα ανθρωποφάγοι ήταν όσοι είχαν μόνο προϋπηρεσία και αυτοί οι άνθρωποι πλέον δεν ήταν μόνο όσοι είχαν χάσει την επετηρίδα. Στους πίνακες μπήκαν διάφοροι και νεότατοι κιόλας. Μάλιστα πολλά λέγονται για τις προϋπηρεσίες κάποιων, ειδικά για όσους τις απέκτησαν μέσω ενισχυτικής διδασκαλίας που παλιά δεν αντλούσε καθηγητές από τους πίνακες αναπληρωτών.

Στο μεταξύ πρέπει να σας πω ότι κατάφερα και μπήκα στους πίνακες αναπληρωτών χάρη στα μόριά μου από το διαγωνισμό κι έτσι άρχισα να έχω ελπίδες να διοριστώ μέσω προϋπηρεσίας. Και δεν ήταν κάτι εύκολο, καθώς έβαζα από την τσέπη μου τρέχοντας ωρομίσθια (200-250 ο μισθός και υπολογίστε πόσα ήθελα για βενζίνες καλύπτοντας 800-1000 χιλιόμετρα την εβδομάδα σε τριγύρω νομούς).

Πάνω που κόντευα να διοριστώ, έβαλαν μπροστά μου άτομα με προϋπηρεσία από άλλα Υπουργεία (οαεδ, οτεκ) αλλά και την ιδιωτική εκπαίδευση. Ξαφνικά βρήκα μπροστά μου πάνω από 50 άτομα. Συνάδελφος που θα διοριζόταν το 2009-2010, ενώ ήταν γύρω στο 15 από τον πίνακα της προϋπηρεσίας έχασε το διορισμό γιατί στη θέση της διορίστηκαν νεούδια.

Βλέπω λοιπόν τώρα τι γίνεται και απορώ με τους νέους πώς από το πουθενά διεκδικούν να μη διοριστούν άλλοι προκειμένου να διοριστούν οι ίδιοι και δεν τους φαίνεται πιο λογικό να διεκδικήσουν να γίνει διαγωνισμός. Γι'αυτό λέω ανθρωποφαγικοί.

Είμαστε στην εκπαίδευση, δε μας ενοχλούν οι ειδικές κατηγορίες, δε μας ενοχλεί το ότι δεν έχουν μεγάλη βαρύτητα τα ακαδημαϊκά προσόντα, δε μας ενοχλούν οι αλεξιπτωτιστές, δε μας ενοχλεί το ότι δεν προσμετράται η επιτυχία στο διαγωνισμό του ασεπ (ναι, ακόμη υπάρχουν αδιόριστοι από τον τελευταίο διαγωνισμό του 2009) και πολύ απλά διεκδικούμε νέτα σκέτα ποσοστό.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:12:14 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 12:20:44 πμ »
Η λύση κατά τη γνώμη μου θα ήταν γραπτός διαγωνισμός με προσμέτρηση όλων των κριτηρίων όπως βαθμός πτυχίου, προϋπηρεσία, μεταπτυχιακά, γλώσσες, υπολογιστές κ.λ.π. Το σε ποιά ποσοστά θα μετρούσαν τα υπόλοιπα κριτήρια αυτό θα γινόταν μετά από προτάσεις και διάλογο. Καταλαβαίνω τους αναπληρωτές που περιμένουν επί χρόνια διορισμό, από την άλλη καταλαβαίνω και έναν νέο που μόλις αποφοίτησε και δεν έχει καμία πιθανότητα διορισμού

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 12:38:17 πμ »
Η λύση κατά τη γνώμη μου θα ήταν γραπτός διαγωνισμός με προσμέτρηση όλων των κριτηρίων όπως βαθμός πτυχίου, προϋπηρεσία, μεταπτυχιακά, γλώσσες, υπολογιστές κ.λ.π. Το σε ποιά ποσοστά θα μετρούσαν τα υπόλοιπα κριτήρια αυτό θα γινόταν μετά από προτάσεις και διάλογο. Καταλαβαίνω τους αναπληρωτές που περιμένουν επί χρόνια διορισμό, από την άλλη καταλαβαίνω και έναν νέο που μόλις αποφοίτησε και δεν έχει καμία πιθανότητα διορισμού
Το μόλις αποφοίτησε είναι εκτός πραγματικότητας. Εφόσον έχει να γίνει διαγωνισμός 11 χρόνια, οι απόφοιτοι από το 2009 και μετά στους κλάδους της δευτεροβάθμιας είναι κατά κανόνα στον πίνακα μηδενικής. Δέκα χρόνια εκτός εκπαίδευσης είναι αρκετά. Είναι εύλογη η δικαστική προσφυγή για την μη ύπαρξη θέσεων χωρίς προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος velvet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 12:47:37 πμ »
Ο καθένας έχει το δικό του δικιο, αναλογα πως τον βολευει. Αυτη ειναι η μονη αληθεια.

Αποσυνδεδεμένος velvet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 12:48:56 πμ »
Ολοι έχετε δικιο. Το προσωπικο σας συμφερον.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 06:27:59 πμ »
Ολοι έχετε δικιο. Το προσωπικο σας συμφερον.
Όσοι ζούμε σε κοινωνίες γνωρίζουμε ότι υπάρχουν σε όλες τις περιπτώσεις αλληλοσυγκρουόμενα συμφέροντα των πολιτών. Η Πολιτεία οφείλει να μη δρα μεροληπτικά, αλλά να εξισορροπεί τις αντιπαλότητες των πολιτών με βάση το δίκαιο (ανθρώπινο κατασκεύασμα κι αυτό). Αυτός ήταν ο λόγος που σε μια προοδευτική στιγμή σε αυτόν τον τόπο προτάθηκε και ψηφίστηκε ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικούς. Οι υπόλοιπες στιγμές ήταν της οπισθοδρόμησης και τις ξέρετε...πελατάκια πολίτες και πολιτικοί τσαρλατανισμοί. Φτάσαμε στο σημείο που είμαστε. Εννοείται πως ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του. Ξαναδές το!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 08:22:57 πμ »
Μα λέω ότι έχει ήδη γίνει προσφυγή. Απλά κάποιοι δικηγόροι βγάζουν περισσότερα...

Οκ. Αν το θέτεις έτσι, ισχύει. Δεν προσφεύγουν όμως λογικά οι ίδιοι, αλλά όσοι δεν προσέφυγαν, το οποίο πάλι δεν έχει νόημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2020, 08:29:09 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 10:26:31 πμ »
Οκ. Αν το θέτεις έτσι, ισχύει. Δεν προσφεύγουν όμως λογικά οι ίδιοι, αλλά όσοι δεν προσέφυγαν, το οποίο πάλι δεν έχει νόημα.
Από τη μια η βιομηχανία πτυχίων και από την άλλη η βιομηχανία δικηγόρων εργολάβων. Στη μέση οι απελπισμενοι αδιοριστοι.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 11:14:53 πμ »
Από τη μια η βιομηχανία πτυχίων και από την άλλη η βιομηχανία δικηγόρων εργολάβων. Στη μέση οι απελπισμενοι αδιοριστοι.

Συμφωνώ. Ακριβώς έτσι είναι. Η εξαθλίωση των εκπαιδευτικών σε όλο της το μεγαλείο! Ας την ... απολαύσουμε...

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 07:09:50 μμ »
Συμφωνώ. Ακριβώς έτσι είναι. Η εξαθλίωση των εκπαιδευτικών σε όλο της το μεγαλείο! Ας την ... απολαύσουμε...
Καλησπέρα.
Τι γνώμη έχετε για τις προσφυγές που γίνονται κατά της προκήρυξης;
Είναι δύσκολο να εφαρμοστεί ένα νέο σύστημα μόνο με  προσόντα, γιατί μετά θα ζητήσουν θέσεις για αμεα , για πολυτέκνους , και  με προϋπηρεσία.
Οι προσφυγές ήταν αναμενόμενες γιατί αφαίρεσαν την επιτυχία σε γραπτό διαγωνισμό ασεπ.
Είναι χιλιάδες οι εκπαιδευτικοί με 0 προϋπηρεσία και  με λίγα μόρια, στην περίπτωση που κερδίσουν  ένα ποσοστό μόνο με προσόντα θα διοριστούν οι ΄΄άριστοι΄΄ και οι υπόλοιποι  θα είναι αναγκασμένοι να αποκτήσουν περισσότερα πτυχία και με καλύτερο βαθμό !!!
Το μοναδικό κίνητρο για να πάει ένας εξαθλιωμένος εκπαιδευτικός αναπληρωτής είναι η προϋπηρεσία  ,  ο κάθε υπουργός θέλει να βρίσκει πρόθυμα κορόιδα  για αναπλήρωση.
Φτάσαμε 30/1 για να προσληφθούν  ακόμη 2266 αναπληρωτές, με 3 χρόνια αποκλεισμό πως θα κρατήσει κάποιος τη θέση του στους νέους πίνακες?
Εξαθλιωμένοι οικονομικά και ψυχικά εκπαιδευτικοί στο κυνήγι του διορισμού είτε έχουν προϋπηρεσία είτε προσόντα σε κανέναν δεν αξίζει τέτοια αντιμετώπιση.
Ακόμη κι αν κλείδωναν τους μελλοντικούς πίνακες για 40 χρόνια πάλι δεν θα κατάφερναν να διοριστούν όλοι  οι υποψήφιοι.
Κάποιοι επινόησαν τον γραπτό ασεπ για να δώσουν σε όλους την ελπίδα και κράτησε μόλις 10 χρόνια, πιστεύεται ότι το νέο σύστημα θα αντέξει για μια δεκαετία?



Αποσυνδεδεμένος anjee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή κατά της προκήρυξη εκπαιδευτικών
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 07:27:01 μμ »
Αυτό που έχω απορία είναι το εξής. Έστω ότι εκδικάζονται οι προσφυγές και πετυχαίνουν την προοσμετρηση των μορίων του ΑΣΕΠ αφου υποτίθεται ότι είναι αντισυνταγματικό το ότι ξαφνικά τα κατήργησαν. Αυτό θα είναι κάτι που θα αφορά μόνο όσους έκαναν προσφυγή;  δεν θα πρέπει να ισχύσει για όλους όσους είχαν μόρια από γραπτό ασεπ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.