*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 948252 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1680 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 04:49:40 μμ »
Επειδή αναφέρθηκε... ούτε με πονοδοντο δεν μπορούν να έρχονται τα παιδιά στο σχολείο, όχι επειδή είναι μεταδοτικό αλλά επειδή δεν είμαστε νοσηλευτές και δεν μπορούμε να κρίνουμε αν πρέπει να δώσουμε παυσίπονο. Τι να κάνεις ένα παιδί που κλαίει από τον πόνο και βάζει όλη μέρα το χέρι στο στόμα επειδή πονάει; Στις μικρές ηλικίες τουλάχιστον τα παιδιά που έρχονται στο σχολείο πρέπει να μην έχουν συμπτώματα καμίας ίωσης και αναμένουμε από τους γονείς να φροντίζουν για τα άρρωστα παιδιά αλλιώς πρόκειται για παραμεληση εκ μέρους τους.
Ο πονοδοντος στις περισσότερες περιπτώσεις απαιτεί άμεση ιατρική φροντίδα. Άρα λογικά πρώτα πας το παιδί στον οδοντίατρο και μετά το στέλνεις σχολείο..
Δεν κατάλαβα πότε επίσης πώς στέλνεις ένα παιδί σχολείο που ξυπνάει με γαστρεντερολογικα προβλήματα.
Νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ως γονείς και ως εκπαιδευτικοί ακόμα ότι και το μικρότερο κρυολόγημα προέρχεται από κάποιον ιό. Άρα είναι πάντα μεταδοτικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2020, 04:56:44 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:30 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1681 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 09:51:04 μμ »
Το θέμα είναι ότι συναχωμένα φοράνε τις μάσκες. Τι σόι προστασία είναι αυτή με μάσκα γεμάτη υγρά; Και δεν υπάρχει μόνο ο κορονοϊός, από μια τέτοια μάσκα δημιουργούνται κι άλλα προβλήματα (δερματικά, αναπνευστικά). Συν βεβαίως ότι με το να τα στέλνουν άρρωστα αρρωσταίνουν όλους τους υπόλοιπους και πριν την πανδημία. Είναι σωστό αυτό; Με πυρετό τα στέλνουν, με συνάχι τα στέλνουν, με γαστρεντερίτιδα τα στέλνουν. Και μετά εσύ δουλεύεις όλη τη χρονιά άρρωστος, πόσες αναρρωτικές να πάρεις;

Το παιδί μου πέρσι ήταν μπουκωμένο από αρχές Δεκεμβρίου μέχρι τέλος Ιανουαρίου, με μικρά διαλείμματα, δυο χρόνων βέβαια χωρίς να έχει πάει σχολείο. Δεν είχε κάνει πυρετό, κολλούσε από εμένα σε πολύ ελαφριά μορφή τα κρυολογήματα που έφερνα απ το σχολείο κ επειδή δεν ξέρει να φυσάει τη μύτη, έμενε για καιρό έτσι. Κι αυτά χωρίς να πηγαίνει σχολείο. Εκτός από κάποιες μέρες με πραγματική δυσφορία, δεν είχε άλλη ενόχληση. Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ, αν ήταν σε παιδικό σταθμό, ότι θα έπρεπε να μείνει δυο μήνες σπίτι μέχρι να καθαρίσει. Λογικά δεν θα ήταν κ μεταδοτικό από ένα σημείο και μετά. Φυσικά άλλο αυτο, άλλο η ασταμάτητη καταρροή. Δεν ξέρω τι κάνουν τα μπουκωμενα παιδιά με τη μάσκα, αλλά σίγουρα καταλαβαίνω ότι πρακτικά είναι ανέφικτο να μένουν σπίτι υγιή παιδιά με βουλωμένη μύτη. και μάλλον είναι κ άχρηστο. Σιγιυρα πάντως συμφωνώ ότι οι γονείς πρέπει να καταλάβουν ότι όσο λιγότερα άρρωστα παιδιά πάνε σχολείο, τόσο μικρότερες οι πιθανότητες να ανακυκλώνονται οι ιώσεις κ να αρρωσταίνουν ολα τα παιδιά διαδοχικά κ μετά να έχουν θέμα στη δουλειά τους οι γονείς κοκ.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1682 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 10:09:49 μμ »
Όχι μόνο παιδιά, αλλά και ενήλικες με αλλεργική ρινίτιδα είναι διαρκώς "μπουκωμένοι" τους χειμωνιάτικους μήνες. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχουν μαζί τους 2-3 μάσκες κάθε μέρα στο σχολείο για να τις αλλάζουν.

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1683 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 07:56:47 πμ »
Όχι μόνο παιδιά, αλλά και ενήλικες με αλλεργική ρινίτιδα είναι διαρκώς "μπουκωμένοι" τους χειμωνιάτικους μήνες. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχουν μαζί τους 2-3 μάσκες κάθε μέρα στο σχολείο για να τις αλλάζουν.
Το να φοράω μάσκα περσυ την άνοιξη, με έσωσε από την αλλεργία και τις αλλεργικές ρινιτιδες. Ήταν η πρώτη άνοιξη, μετά από 30+ χρόνια που σταμάτησα τα καθημερινά αντισταμινικα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:30 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1684 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 08:55:12 πμ »
Το να φοράω μάσκα περσυ την άνοιξη, με έσωσε από την αλλεργία και τις αλλεργικές ρινιτιδες. Ήταν η πρώτη άνοιξη, μετά από 30+ χρόνια που σταμάτησα τα καθημερινά αντισταμινικα

Η μάσκα, φαίνεται ότι μας προστατεύει όχι μόνο από τους ιούς, αν είναι η κατάλληλη, φοριέται σωστά και αλλάζεται συχνά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1685 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 01:24:24 μμ »
Η μάσκα, φαίνεται ότι μας προστατεύει όχι μόνο από τους ιούς, αν είναι η κατάλληλη, φοριέται σωστά και αλλάζεται συχνά.
Σχετικό είναι αυτό. τα παιδάκια που πήγαν πρώτη φορά προνήπιο, ούτε τις μισές μέρες δεν έχουν καταφέρει να πάνε.

Με τα παράθυρα τώρα που αρχίζει κρύο τι θα κάνουμε;

εμείς έχουμε συναδέλφους που ήδη τα κλείνουν κ αφήνουν ένα, για τη φασαρία.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1686 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 03:36:27 μμ »
Αυτό με τα παράθυρα είναι ένα θέμα. Έχουμε αρχίσει να ξεχνάμε και αυτά που ξέραμε. Προχτές είχα μάθημα την δεύτερη ώρα σε τάξη που την πρώτη ώρα είχαν γυμναστική. Μπαίνουν μέσα στην τάξη ιδρωμενα με κοντομανικα και ανοίγουν τα παράθυρα. Τα ξαναεκλεισα μέχρι να ξε ιδρωσουν.
Ούτε είναι λογικό να ανοίγουν όλα τα παράθυρα από την πρώτη ώρα. Οι θερμοκρασίες το πρωί είναι αρκετά χαμηλά και το ντύσιμο ακόμα ελαφρύ αφού αργότερα ζεσταίνονται. Θα πάθουν όλοι πνευμονία ασχέτως κορονοϊού. Γενικά οι οδηγίες είναι ανεφαρμοστες.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1687 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 06:53:00 μμ »
Για τα παράθυρα. Αργότερα, θέλουμε, δεν θέλουμε, κάποια στιγμή όταν φυσάει έξω και η τάξη γίνεται Σιβηρία, θα αναγκαστούμε να τα κλείσουμε. Τουλάχιστον, να τα μισοανοίγουμε, έστω και για λίγο.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1688 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 09:25:02 μμ »
Η κατάσταση έχει αρχίσει να κουραζει τους παντες, έχουν αρχίσει και τα νήπια να διαμαρτυρονται, μουσκευουν τις μάσκες, τις φοράνε όπως να'ναι. Δεν καταλαινουν τι λέμε, πρεπει να φωνάζουμε. Όλα κυλάνε υπέροχα, με τα μεγάλα τμήματα και τις μικρές αίθουσες όσα μέτρα και να παρουμε δε γλυτώνουμε...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1689 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 09:43:03 μμ »
Εδώ και  στα γυμνάσια έχουμε βαρεθεί να λέμε τα ίδια και τα ίδια: Μύτες μέσα, βάλτε σωστά τη μάσκα, ο ιός δεν κολλάει ούτε από το σαγόνι, ούτε από τα αυτιά... :(

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1690 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 11:05:00 μμ »
Και στα δημοτικά τα ίδια... Αρκετοί οι μαθητές που δεν φοράνε τη μάσκα σωστά αλλά και κάποιοι συνάδελφοι, λίγοι ευτυχώς. Πάντως υπάρχουν αντισηπτικά και βλέπω ότι και τα παιδιά έχουν στην τσάντα τους αντισηπτικό υγρό ή/και μαντηλάκια. Ωστόσο, η καθαριότητα νομίζω πως είναι αυτή που ήταν και πριν την επιδημία. Προφανώς και δεν μπαίνει καθαρίστρια σε κάθε διάλειμμα για απολύμανση, καθώς δεν υπάρχει τόσο προσωπικό. Φυσικά αδειάζονται τα καλαθάκια και σκουπίζεται το πάτωμα αλλά δεν αρκεί. Πόσα να προλάβει και η καθαρίστρια όμως; Προσωπικά έχω κάνει στοκ αντισηπτικών σε κάθε μορφή και φοράω σωστά εννοείται τη μάσκα αλλά 100% ασφαλής δεν μπορείς να είσαι. Πάλι καλά που ακόμη μπορούμε να έχουμε παράθυρα ανοιχτά στην περιοχή μου αλλά όσο περνάει ο καιρός, αυτό θα είναι πρακτικά αδύνατο.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1691 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 11:56:58 μμ »
Να μοιραστώ κάτι. Ο γιος μου απεχθάνεται την υφή των αντισηπτικων κυρίως γιατί κάνουν τα χέρια του να ιδρώνουν. Στο γυμνάσιο του λοιπόν του έγινε παρατήρηση γιατί χρησιμοποιουσε αλκοολούχο λοσιόν αντί για αντισηπτικό τζελ. Ο λόγος ότι η μυρωδιά ενόχλησε κάποια καθηγήτρια. Όχι απλή σύσταση αλλά αυστηρή παρατήρηση του τύπου αν το ξαναφερεις θα στο πάρουμε.
Από την άλλη μεριά τα αντισηπτικά στο δικό μας σχολείο μυρίζουν απαίσια και είναι σε υγρή μορφή. Η καθαρίστρια απολυμαίνει τα θρανία σε 2 τουλάχιστον διαλείμματα με μπλε οινόπνευμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2020, 11:59:39 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1692 στις: Οκτώβριος 26, 2020, 12:12:55 πμ »
Να μοιραστώ κάτι. Ο γιος μου απεχθάνεται την υφή των αντισηπτικων κυρίως γιατί κάνουν τα χέρια του να ιδρώνουν. Στο γυμνάσιο του λοιπόν του έγινε παρατήρηση γιατί χρησιμοποιουσε αλκοολούχο λοσιόν αντί για αντισηπτικό τζελ. Ο λόγος ότι η μυρωδιά ενόχλησε κάποια καθηγήτρια. Όχι απλή σύσταση αλλά αυστηρή παρατήρηση του τύπου αν το ξαναφερεις θα στο πάρουμε.
Από την άλλη μεριά τα αντισηπτικά στο δικό μας σχολείο μυρίζουν απαίσια και είναι σε υγρή μορφή. Η καθαρίστρια απολυμαίνει τα θρανία σε 2 τουλάχιστον διαλείμματα με μπλε οινόπνευμα.
Κι εγώ προτιμώ την αλκοολούχο λοσιόν λόγω πιο ανεκτής υφής αν κι έχω αντισηπτικά σε όλες τις μορφές. Είναι και πιο οικονομική η λοσιόν. Και φυσικά δε θα έκανα τέτοιου είδους παρατήρηση. Το θεωρώ ντροπή και δίχως νόημα. Προσωπικά δεν έχω δει την καθαρίστρια να απολυμαίνει στα διαλείμματα. Δεν παίρνω κι όρκο ότι δε γίνεται. Μακάρι αν και δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μου και το θεωρώ και δύσκολο πρακτικά για την ίδια. Όσο για τα αντισηπτικά, έχω δει διάφορα στο σχολείο, και τζελ και εντελώς υγρά. Κι επειδή όλοι ξέρουμε την κατάσταση στα δημόσια σχολεία, χαίρομαι πολύ που υπάρχουν. Έχω δει κάποια παιδιά να έχουν αντισηπτικά που πιθανόν να μην είναι αποτελεσματικά καθώς δεν αναγράφουν ότι έχουν τουλάχιστον 70% περιεκτικότητα σε αλκοόλη, τα πιο πολλά από γνωστό μαγαζί παιχνιδιών- πολυκατάστημα, όπως και μαντηλάκια που είναι απλά υγρομάντηλα κι όχι αντισηπτικά.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1693 στις: Οκτώβριος 26, 2020, 12:30:44 πμ »
Ακριβώς...
Can I skip tomorrow?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 603

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.