*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 948107 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1778 στις: Οκτώβριος 30, 2020, 08:54:59 μμ »
Καλό θα ήταν να τηρήσουμε τα απλά. Σαν τη ζώνη στο αυτοκίνητο ή το κράνος.

Την Κεραμέως ακούω ή τον συνεργάτη της;
   TimPap: Ημερομηνία εγγραφής:Αύγουστος 23, 2020
Από τον καναπέ ή το γραφείο δίπλα στην Κεραμέως όλα είναι καλά. Στην τάξη των 27 ατόμων, όμως τα πράγματα είναι δύσκολα "συνάδελφε".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:23:07 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1779 στις: Οκτώβριος 30, 2020, 09:05:42 μμ »
Εγώ εργάζομαι σε σχολεία και ως ειδικότητα μπαίνω σε πολλά τμήματα. Το λέω ώστε να μην θεωρηθεί ότι μιλώ από τον καναπέ μου ή από κάποια προνομιούχο θέση. Είπα και σε προηγούμενο ποστ τις απόψεις μου. Θα ήταν ενδιαφέρον πάντως να απαντήσουν όσοι θέλουν να κλείσουν χτες τα σχολεία αν σε αυτή την περίπτωση είναι υπέρ της τηλεκπαίδευσης (η οποία είναι φέτος υποχρεωτική, νομίζω; Διορθώστε με αν κάνω λάθος) και αν θα το κάνουν αδιαμαρτύρητα. Υπάρχουν βέβαια κι εκείνοι που προβάλουν ως επιχείρημα το ότι δεν έχουν όλοι οι μαθητές πρόσβαση στο διαδίκτυο και συσκευές ώστε να παρακολουθήσουν τα μαθήματα οπότε είναι αρνητικοί στην τηλεκπαίδευση για να μην αποκλείονται μαθητές από την εκπαιδευτική διαδικασία. Ξαναλέω πως για μένα είναι ευθύνη του υπουργείου να εξασφαλίσει πρόσβαση στα απαραίτητα μέσα σε κάθε μαθητή.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1780 στις: Οκτώβριος 30, 2020, 09:22:26 μμ »
Ο άντρας μου θέλει να κλείσουν όλα γενικώς. Όμως εκείνος δεν έχει θέμα με τις καραντίνες γιατί βγαίνει στη φύση ή κάνει μαστορέματα κ γενικα το σχολείο ως εστία ιώσεων πάντα το φοβόταν. Τηλεκπαίδευση δεν έχει θέμα να κάνει, και την άνοιξη έκανε κ σύγχρονη κ ασύγχρονη.

Εγω δεν ξέρω αν θέλω κλειστά σχολεία. Για τη δίκη μου ψυχολογία, σίγουρα δεν θέλω. Η καραντίνα με επηρεάζει, έχω μικρό παιδί κ καθολου προσωπικό χρόνο, το σχολείο είναι μια διέξοδος. Πολύ εγωιστική προσέγγιση όμως. Τηλεκπαίδευση δεν έχω θέμα να κάνω, κ την Άνοιξη είχα ασχοληθεί πολύ,  αλλά δεν θεωρώ ότι είναι ανώδυνη λύση ακόμα κ αν όλοι έχουν εξοπλισμό. Δεν θεωρώ φυσιολογικό να κάθονται τα παιδιά όλη μέρα στον υπολογιστή για να κάνουν σχολείο φροντιστήριο αγγλικά καράτε πιάνο κλπ.  Γενικα καταλαβαίνω την κοινωνική αναγκαιότητα των ανοιχτών σχολείων, εννοώ ότι κατακαβαινω γιατί επιμένουν διεθνείς οργανισμοί σ αυτό το θέμα, δεν συμμερίζομαι όμως τη λογική του πάρκινγκ. Δεν έχω λοιπόν σαφή θέση. Σίγουρα με ενοχλεί αν γίνει γενικό λοκνταουν να μείνουν τα σχολεία ανοιχτά γιατί το θεωρώ κοροϊδία. Με ενοχλεί η πολιτική μη διενέργειας τεστ, με ενοχλεί να λείπουν παιδιά δέκα μέρες έτσι προληπτικά, με ενοχλεί το κλείσιμο τμημάτων για 14 μέρες χωρίς κανέναν άλλον έλεγχο. Τέλος με ενοχλεί να πρέπει να απολογούμαι, όταν όλες οι δημόσιες υπηρεσίες κάνουν τα πάντα για να περιορίσουν την επαφή με το κοινό κ εμείς πρέπει κάθε φορά να εξηγούμε ότι δεν θελουμε να κλείσουν τα σχολεία. Α κ με ενοχλεί να κάνω μάθημα με ανοιχτά παράθυρα κ έξω να γίνεται χαμός κ να είναι σαν να προσπαθώ να κάνω μάθημα σε γήπεδο. Δεν λύνεται αυτό αλλά δεν μπορώ να μην το αναφέρω. Η μάσκα δεν μ ενοχλεί, αυτή η οχλαγωγία με ενοχλεί.

Πάντως σημειώνω ότι δεν ξέρω κανέναν καθηγητή που να θέλει κλειστά σχολεία, ειδικά καθηγητη με παιδιά σχολικής ηλικίας. όλοι το θεώρησαν επιβαρυντικό για τα παιδιά τους.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1781 στις: Οκτώβριος 30, 2020, 09:35:26 μμ »
Οι συνθήκες για όσους διδάσκουμε κάθε άλλο παρά ευνοϊκές είναι με ανοιχτές πόρτες και παράθυρα αλλά είναι ειδικές συνθήκες. Συμφωνώ κι εγώ πως τόσες ώρες μπροστά στον υπολογιστή δεν είναι ο,τι καλύτερο για παιδιά σχολικής ηλικίας. Κι εμείς άλλωστε έχουμε πονοκεφάλους και κόπωση και πολλές φορές είναι πιο χρονοβόρο να οργανώσεις ένα διαδικτυακο μάθημα αλλά και τι να γίνει... Απλά το λέω γιατί γνωρίζω εκπαιδευτικούς, μόνιμους αλλά δεν έχει σημασία, απλά τυγχάνει να είναι μονιμοι, που πέρσι δεν έκαναν ούτε μια ώρα σύγχρονη τηλεκπαίδευση ούτε και ασύγχρονη φυσικά, ο μισθός έτρεχε κάθε μήνα και είχαν και παράπονα κιόλας. Σε τέτοιες περιπτώσεις, ας δήλωναν ότι δεν θέλουν να ασχοληθούν και να έχουν την αντίστοιχη μείωση μισθού ή στέρηση. Άλλοι εργαζόμενοι ήταν μήνες σε αναστολή με υποχρεώσεις να τρέχουν και παρακαλούσαν να καλυτερέψουν οι συνθήκες να πάνε για το μεροκάματο. Και φυσικά οι εργαζόμενοι των σούπερ μάρκετ με τις πενιχρές αποδοχές να πεθαίνουν στη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:23:07 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1782 στις: Οκτώβριος 30, 2020, 09:47:42 μμ »
Την Κεραμέως ακούω ή τον συνεργάτη της;
   TimPap: Ημερομηνία εγγραφής:Αύγουστος 23, 2020
Από τον καναπέ ή το γραφείο δίπλα στην Κεραμέως όλα είναι καλά. Στην τάξη των 27 ατόμων, όμως τα πράγματα είναι δύσκολα "συνάδελφε".
Όπως αποδείχθηκε και το γραφείο δίπλα στην Κεραμέως ασφαλές δεν είναι.  ;)
Όμως σε εμάς δεν δίνεται η δυνατότητα να προστατευτούμε καν. Από τον ιό δεν είναι κανένας ασφαλής αλλά και η καθημερινότητα με τόσο άγχος δεν αντέχεται. Τα πρωτόκολλα δεν προσφέρουν απόλυτη ασφάλεια αλλά η αίσθηση ασφαλείας που δίνουν μας επιτρέπει να λειτουργούμε. Πρακτικά πρέπει να κλείσουν όλα. Δεν λέω ότι είναι εφικτό αλλά αναρωτιέμαι αν από την αρχή οι λύσεις δεν ήταν μεσοβεζικες αλλά απόλυτες για δύο, τρεις μήνες δεν θα είχαμε ξεμπερδέψει; Αναφέρομαι σε παγκόσμιο επίπεδο. Ακόμα και μετά την πρώτο κύμα όλοι υποτιμησαν την πιθανότητα του δεύτερου. Και συνεχίζουν να αρνούνται να δουν τα στοιχεία. Δεν αναφέρομαι στους αρνητές... Αλλά πήρε 8 μήνες για να παραδεχτούν ότι ο ιός είναι αερομεταφερομενος ενώ στην Κίνα ήταν ξεκάθαρο από την αρχή. Και ακόμα κανείς δεν μιλάει για το τι γίνεται με όσους αρρωστησαν και "αναρρωσαν".
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2020, 09:51:16 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1783 στις: Οκτώβριος 30, 2020, 10:05:36 μμ »
Όπως αποδείχθηκε και το γραφείο δίπλα στην Κεραμέως ασφαλές δεν είναι.  ;)
Όμως σε εμάς δεν δίνεται η δυνατότητα να προστατευτούμε καν. Από τον ιό δεν είναι κανένας ασφαλής αλλά και η καθημερινότητα με τόσο άγχος δεν αντέχεται. Τα πρωτόκολλα δεν προσφέρουν απόλυτη ασφάλεια αλλά η αίσθηση ασφαλείας που δίνουν μας επιτρέπει να λειτουργούμε. Πρακτικά πρέπει να κλείσουν όλα. Δεν λέω ότι είναι εφικτό αλλά αναρωτιέμαι αν από την αρχή οι λύσεις δεν ήταν μεσοβεζικες αλλά απόλυτες για δύο, τρεις μήνες δεν θα είχαμε ξεμπερδέψει; Αναφέρομαι σε παγκόσμιο επίπεδο. Ακόμα και μετά την πρώτο κύμα όλοι υποτιμησαν την πιθανότητα του δεύτερου. Και συνεχίζουν να αρνούνται να δουν τα στοιχεία. Δεν αναφέρομαι στους αρνητές... Αλλά πήρε 8 μήνες για να παραδεχτούν ότι ο ιός είναι αερομεταφερομενος ενώ στην Κίνα ήταν ξεκάθαρο από την αρχή. Και ακόμα κανείς δεν μιλάει για το τι γίνεται με όσους αρρωστησαν και "αναρρωσαν".

Σαφώς αν είχαν κλείσει σύνορα η Ελλάδα δεν θα είχε τέτοιο χαλί πριν καν μπει ο χειμώνας. Κ είναι αμφίβολο το τι άφησε ο τουρισμός. κ ντροπή που υποκύψαμε στις πιέσεις των Ευρωπαίων για τα ταξίδια. Το ότι εκείνοι μπήκαν ξανά σε δεύτερο λοκνταουν δείχνει ποσο επιπόλαια χειρίστηκαν όλα τα δυτικά κράτη την κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1784 στις: Οκτώβριος 30, 2020, 11:16:42 μμ »
Τότε μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι δεν ανήκω στους συντρόφους σου.
Είμαι αυτόνομη και εκφράζω ελεύθερα την άποψη μου.
Μα για αυτό είσαι ενοχλητική σε μερικούς μερικούς. Μην απαντάς καλύτερα, Ρέα. Πάντοτε έχει σημασία όχι απλώς τι λέγεται, αλλά κυρίως από ποιον λέγεται. Την άποψή μας θα την καταθέτουμε.
Θέλω να μου πείτε σε ποιες χώρες αναφέρεστε στις οποίες δεν φορούν μάσκες, είναι λίγα παιδιά σε ευ..άερες αίθουσες, γίνονται τεστ σε όλα τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς...κλπ. Με φίλους αποσπασμένους έξω και άλλους μετανάστες σε ευρωπαίκές χώρες δεν μαθαίνω να συμβαίνει τίποτα από αυτά. Εκτός αν αναφέρεστε στη Βόρεια Κορέα. Εκεί πάω πάσο! Η δημοκρατία απαιτεί δημοκρατικούς πολίτες.
Και εγώ μαχόμενος. Σε λύκειο δουλεύω. Τρομακτικό ε!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1785 στις: Οκτώβριος 30, 2020, 11:33:23 μμ »
. Αλλά πήρε 8 μήνες για να παραδεχτούν ότι ο ιός είναι αερομεταφερομενος ενώ στην Κίνα ήταν ξεκάθαρο από την αρχή. Και ακόμα κανείς δεν μιλάει για το τι γίνεται με όσους αρρωστησαν και "αναρρωσαν".
Σε Ιαπωνία και Κίνα η νοοτροπία του κόσμου είναι άλλη. Χωρίς να μιλήσουμε για το καθεστώς...η κοινωνική ευθύνη είναι στα ύψη. Και είναι συνηθισμένοι να φορούν τη μάσκα. Γνώμη μου είναι πως είναι κάτι εντελώς νέο, για το οποίο καθημερινά μέσω μελετών βρίσκουν νέα δεδομένα. Κανένα μέτρο που πάρθηκε δεν τηρήθηκε, έτσι παίρνονται κι άλλα κι άλλα. Κακώς πολύ κακώς δεν είπαν εδώ και ένα μήνα ειδικά στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη και άλλες μεγάλες πόλεις: μάσκα παντού!!!! Θα ήταν όλα αλλιώς με ένα αρκετά απλό μέτρο. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ήταν τόσο δύσκολο να το πουν. Κατάντησε αστείο! Ωστόσο, άλλοι είναι οι ειδικοί. Άλλοι καίνε το μυαλό τους να βρουν λύσεις. Θα σεβαστώ αυτό, αλλά σε κάθε περίπτωση αυτοπροστατεύομαι.
Φίλος που ασθένησε τον Μάρτιο, ακόμη να συνέλθει. Δεν έχουμε να κάνουμε με κάτι απλό, δεν μπορούμε όμως να αποκλειστούμε. Μπαρ, καφέ, γυμναστήρια, σπορ ομαδικά, χορωδίες κ.α. τέτοια δεν χρειάζονται...για λίγο ακόμη. Και αν κι εκεί τηρούνταν πιστά τα μέτρα, δεν θα χρειαζόταν να κλείσουν ίσως. Ίσως πάλι όχι. Ο χειμώνας είναι αλλιώς. Τα μπαρ τι είδους αερισμό έχουν; Ενώ πελαγώνουμε στις δυο μόνες σκέψεις δια ζώσης ή εξ αποστάσεως, άλλοι έχουν να αντιμετωπίσουν κάθε λεπτομέρεια της κοινωνικοπολιτικής ζωής. Και δεν αναφέρομαι στους πολιτικούς...

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1786 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 12:34:06 πμ »
Σαφώς αν είχαν κλείσει σύνορα η Ελλάδα δεν θα είχε τέτοιο χαλί πριν καν μπει ο χειμώνας. Κ είναι αμφίβολο το τι άφησε ο τουρισμός. κ ντροπή που υποκύψαμε στις πιέσεις των Ευρωπαίων για τα ταξίδια. Το ότι εκείνοι μπήκαν ξανά σε δεύτερο λοκνταουν δείχνει ποσο επιπόλαια χειρίστηκαν όλα τα δυτικά κράτη την κατάσταση.

Ο διπλασιασμός των κρουσμάτων από 400 σε 800 έγινε μέσα Οκτώβρη. Μήπως φταίει ο χειμερινός τουρισμός και γι' αυτό; Η μήπως το βασικό πρόβλημα είναι ότι μία κρίσιμη μάζα πολιτών δεν τηρεί σχεδόν τίποτα. Ο βασικός λόγος που απαιτούνται συνεχώς νέα μέτρα είναι το ότι δεν τηρούνται τα προηγούμενα. Άλλοι πήγαν σε πορείες χιλιάδων ατόμων εν μέσω πανδημίας χωρίς μάσκες. Όσο καλός και αν είναι ο σκοπός ο ιός δεν κάνει διακρίσεις. Δεν τον ενδιαφέρει αν είσαι αντιφασίστας ή όχι. Όλως τυχαίως 2 εβδομάδες μετά είχαμε διπλασιασμό των κρουσμάτων όπως ακριβώς είχαν προειδοποιήσει οι ειδικοί. Το να συμβάλεις στη διασπορά ενός ιού που χτυπάει κυρίως τους αδύναμους δε σε κάνει επαναστάτη. Αντικοινωνικό κωλόπαιδο σε κάνει όσο και αν προσπαθείς να ντύσεις την αντικοινωνική σου συμπεριφορά με επαναστατικό περίβλημα. Κάποιοι απ' αυτούς θα γκαρίζουν τώρα επειδή το κράτος δεν έχει ένα εκατομμύριο ΜΕΘ. Τη δική τους ευθύνη βέβαια την αποκρύπτουν. Άλλωστε δεν υπάρχει ατομική ευθύνη. Μόνο κρατική.

Άλλοι πάλι τρέχανε ο ένας πάνω στον άλλο στις εκκλησίες γιατί εκεί δεν κολλάει. Τεράστια και η ευθύνη της εκκλησίας γι' αυτό που έρχεται.

Η πολιτεία δεν τόλμησε να τα βάλει ούτε με τους μεν ούτε με τους δε. Με τους "αντιφασίστες" γιατί θα καιγόταν η Αθήνα αν απαγόρευε την πορεία τους αφού θα το εκλάμβαναν ως δήθεν στήριξη στους ναζί. Με τους παπάδες γιατί είναι έτοιμοι από καιρό να κηρύξουν ιερό πόλεμο. Οι μισοί από αυτούς πιστεύουν άλλωστε ότι δεν υπάρχει κορονοιος και όλα είναι ένα σκοτεινό σχέδιο για να χτυπήσουν την ορθοδοξία μας. Ζούμε στη χώρα του παραλόγου και το γεγονός ότι ακόμα και τώρα έχουμε τους λιγότερους νεκρούς ανά εκατομμύριο στην Ευρώπη με εξαίρεση 2-3 χώρες οφείλεται στην ανέλπιστα καλή διαχείριση της Α φάσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2020, 12:36:57 πμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1787 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 03:25:26 πμ »
Μα για αυτό είσαι ενοχλητική σε μερικούς μερικούς. Μην απαντάς καλύτερα, Ρέα. Πάντοτε έχει σημασία όχι απλώς τι λέγεται, αλλά κυρίως από ποιον λέγεται. Την άποψή μας θα την καταθέτουμε.
Θέλω να μου πείτε σε ποιες χώρες αναφέρεστε στις οποίες δεν φορούν μάσκες, είναι λίγα παιδιά σε ευ..άερες αίθουσες, γίνονται τεστ σε όλα τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς...κλπ. Με φίλους αποσπασμένους έξω και άλλους μετανάστες σε ευρωπαίκές χώρες δεν μαθαίνω να συμβαίνει τίποτα από αυτά. Εκτός αν αναφέρεστε στη Βόρεια Κορέα. Εκεί πάω πάσο! Η δημοκρατία απαιτεί δημοκρατικούς πολίτες.
Και εγώ μαχόμενος. Σε λύκειο δουλεύω. Τρομακτικό ε!

Το τρομακτικό είναι ότι κάποιοι αντιλαμβάνονται τη δημοκρατία ως το "σέβομαι την άποψή σου φτάνει να συμφωνεί με τη δικιά μου" αλλιώς αρχίζουν οι προσωπικές επιθέσεις, οι προσβολές και οι χαρακτηρισμοί, οπότε κάποιος διερωτάται αν έχει νόημα να απαντά σε τόσα που γράφονται.
Το μέλος Ρέα.Τ έκανε μια τοποθέτηση και έγινε χαμός! Γιατί άραγε; Ούτε κομματικό στέλεχος είναι, ούτε κομματικές ανακοινώσεις μεταφέρει εδώ, ούτε γράφει 10-15 μηνύματα κομματικού περιεχομένου κάθε μέρα και αν ανήκει κάπου ιδεολογικά ο χώρος αυτός είναι πολύ μακρυά από την κυβέρνηση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1788 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 04:10:37 πμ »
Μια ερώτηση και όποιος μπορεί ή βρει χρόνο ας απαντήσει.
Σε όσους δουλεύετε, σας έχει σταλεί κάποια ενημέρωση στα σχολεία ότι σε περίπτωση γενικού lockdown το κάθε σχολείο είναι σε θέση να αποφασίσει αν θα επιλέξει σύγχρονη ή ασύγχρονη διδασκαλία; Σε δημοτικό που δουλεύει γνωστή μου, αποφάσισαν μόνο e class, έγινε δεκτό από το σύλλογο (θέλοντας και μη), έστειλαν την απόφασή τους στη διεύθυνση και θεωρούν πως είναι καλυμμένοι. Γενικώς σε αυτό το σχολείο, τα πάντα γίνονται δεκτά λόγω απόφασης συλλόγου, ασχέτως εγκυκλίου, οπότε φαντάζομαι κάτι τέτοιο ισχύει και σε αυτήν την περίπτωση. Εκτός αν έχω χάσει εγώ επεισόδια.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1789 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 07:06:06 πμ »
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους συναδέλφους Jure και jak _13 για τις παρεμβάσεις τους.
Με κάλυψαν πλήρως και για αυτό σταματώ οποιαδήποτε αντιπαράθεση με εμφανώς "στρατευμένους" συναδέλφους. Ομολογώ ότι κακώς παρασυρθηκα.
Το pde είναι εκπαιδευτικό site. Οι απόψεις μας είναι σεβαστές και οι εμφανέστατα πολιτικές πεποιθήσεις των μελών δεν έχουν καμία θέση στις παραθέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2020, 07:09:51 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1790 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 07:56:13 πμ »
Δηλαδή είναι κομματική τοποθέτηση όταν κάποιος ζητά καλύτερη διαχείριση της πανδημίας, αλλά δεν είναι κομματική τοποθέτηση όταν κάποιος υπερασπίζεται παράλογες και επικίνδυνες για τη δημόσια υγεία πολιτικές, οι οποίες μάλιστα πλήττουν και τον ίδιο του τον εαυτό;

Επειδή ανέφερα τον τουρισμό: η αύξηση των κρουσμάτων είχε ήδη αρχίσει από Ιούλιο κ Αύγουστο. Μεγάλο ροκο σ αυτήν έπαιξαν οι Έλληνες του εξωτερικού που ήρθαν να δουν τις οικογένειες τους κ συμμετείχαν σε οικογενειακές εκδηλώσεις κ θρησκευτικά μυστήρια. Επίσης η παρουσία εργατών γης ευθύνεται για τη Β. Ελλάδα. Από κει κ πέρα προφανώς η κατάσταση θα έβγαινε εκτός ελέγχου. Όμως για το ότι από σχεδον μηδέν κρούσματα Μάιο κ Ιούνιο φτάσαμε εδώ, δεν φταίνε οι συγκεντρώσεις. Φταίει το ότι δεν διατηρήθηκαν κάποια απλα μέτρα όπως τηλεργασια (ενώ οι σοβαρές ιδιωτικές επιχειρήσεις την διατήρησαν όλο το καλοκαίρι). Και φυσικά όταν τον Θουνιο έγινε η μεγάλη έξαρση στη Ξάνθη ενώ η υπόλοιπη χώρα ήταν ήρεμη, δεν μάθαμε ποτέ ποιος ο ρολος της διασποράς στα σχολεία εκείνη την περίοδο. Ουυε μάθαμε κάτι για τους παιδικούς σταθμούς που λειτουργούσαν κ το καλοκαίρι. Τέλος σχετικά με τις συγκεντρώσεις, ναι διαφωνώ κ μ αυτές κ με έχει απογοητεύσει η στάση όλων των κομμάτων της αντιπολίτευσης που δεν έκαναν πολιτική εναντίον αυτής της yolo κατάσταση που επιβλήθηκε μετά τη λήξη του λοκνταουν. Απ αυτούς περίμενα κριτική για το ανεξέλεγκτο άνοιγμα των πάντων κ για τη μη χρήση μάσκας από τον Μάιο. Κ φυσικά να δίνουν κ οι ίδιοι το καλό παράδειγμα φορώντας μάσκα, κάνοντας μόνο τηλεδιασκέψεις κ εκδηλώσεις με παρα πολύ αυστηρά μέτρα απόστασης. Δεν το έκαναν γιατί επέλεξαν να χαϊδεψουν τ αυτιά του κόσμου που βαρέθηκε τα μέτρα κ τους θεωρώ συνυπεύθυνους.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1791 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 08:29:15 πμ »
Μια ερώτηση και όποιος μπορεί ή βρει χρόνο ας απαντήσει.
Σε όσους δουλεύετε, σας έχει σταλεί κάποια ενημέρωση στα σχολεία ότι σε περίπτωση γενικού lockdown το κάθε σχολείο είναι σε θέση να αποφασίσει αν θα επιλέξει σύγχρονη ή ασύγχρονη διδασκαλία; Σε δημοτικό που δουλεύει γνωστή μου, αποφάσισαν μόνο e class, έγινε δεκτό από το σύλλογο (θέλοντας και μη), έστειλαν την απόφασή τους στη διεύθυνση και θεωρούν πως είναι καλυμμένοι. Γενικώς σε αυτό το σχολείο, τα πάντα γίνονται δεκτά λόγω απόφασης συλλόγου, ασχέτως εγκυκλίου, οπότε φαντάζομαι κάτι τέτοιο ισχύει και σε αυτήν την περίπτωση. Εκτός αν έχω χάσει εγώ επεισόδια.

Εγω έχω καταλάβει ότι επισημοποιείται πλέον μόνο η σύγχρονη με webex. Δεν έχω δει πουθενά για δυνατότητα επιλογής. Σαφώς δεν είναι ισοδύναμα τα δυο. Η ασύγχρονη βέβαια απαιτεί πολύ περισσότερη δουλειά, στο webex μπορείς να κανεις «ξεπέτα»... Λογικά όμως θα χρειάζεται και το class για ανάρτηση υλικού κ για να στέλνουν ασκήσεις τα παιδιά.

Απόφαση συλλόγου που να αντιτίθεται σε νόμο, δεν νοκθζω ότι στέκει. Η απόφαση συλλόγου έχει ισχύ νόμου με την έννοια ότι ειναι δεσμευτική για τα μέλη της, αλλά το πεδίο των αρμοδιοτήτων εντός των οποίων μπορούμε να αποφασίσουμε είναι σαφές.

Βέβαια κ εμείς πήραμε απόφαση για μη μετάδοση μαθήματος από τάξη (σε περίπτωση δλδ που λειτουργεί το τμήμα κ κάποιος είναι σπίτι), κ τον Μάιο κ τώρα. Αλλά το διατυπώσαμε λεπτά, βασικά τονίσαμε το μη εφικτό τεχνικά που δεν είναι ψέμα συν κάποιες παιδαγωγικές ανησυχίες, δεν επικαλέστηκαμε την αποχη της αδεδυ γιατί ο σύλλογος έχει αλλεργία στον συνδικαλισμό κ γενικα στην ιδέα ότι μπορούμε να αμφισβητούμε την κυβέρνηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.