*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953135 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2282 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 12:50:16 μμ »
Το μείζον τώρα είναι αν θα βγουν στην πορεία για την 17 Νοέμβρη τη στιγμή που καιγόμαστε! Και καιγόμαστε πιο πολύ από τότε που άλλοι ανεγκέφαλοι δηθεν πατριώτες τίμησαν την 28η!
Ποιο κράτος σοβαρό να συγκριθεί μαζί μας; Ελληνική νοοτροπία. Ελληνική αστειότητα. Δεν είναι ο αριθμός που λείπει. Η ποιότητα λείπει σε αυτόν τον τόπο. Έχουμε γεμίσει από δήθεν αγωνιστές, δήθεν πατριώτες, δήθεν μορφωμένους και άλλα δεινά!

Οι Έλληνες θρησκόληπτοι φωνάζουν επειδή έκλεισαν οι εκκλησίες το Πάσχα. Οι Έλληνες εθνικόφρονες φωνάζουν γιατί δεν έγινε παρέλαση. Οι Έλληνες επαναστάτες φωνάζουν γιατί δεν θα γίνει πορεία του Πολυτεχνείου. Παρόλο που φώναζαν δικαίως για τις μέχρι πρότινος ανοιχτές εκκλησίες απαιτούν οι τελετές της δικής τους θρησκείας να πραγματοποιηθούν κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:04:23 »

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2283 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 12:53:26 μμ »
Άδεια ειδικού σκοπού δεν δικαιούμαστε όταν πρέπει να πάμε για δουλειά εκτός σπιτιού αλλά τα παιδιά πρέπει να είναι σπίτι επειδή έκλεισαν τα σχολεία;
Δεν είμαι βέβαιος πως αν εργαζεσαι με τηλεεργασία από το σπίτι δικαιούσαι άδεια ειδικού σκοπού.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2284 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 12:55:31 μμ »
Ωραια κ πως θα γινει μθμ με το 15μηνων μωρο στο σπιτι?

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2285 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 01:18:58 μμ »
Τα δημοτικά και τα νηπιαγωγεία κλείνουν από τη Δευτέρα.
Αυτό δε ζητούσε η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης;
Τώρα δεν ξέρουν τί να κάνουν με τα παιδιά τους και την τηλεκπαίδευση.
Τελικά, τί ακριβώς θέλουν;
Ανοιχτά σχολεία όχι, γιατί δεν υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές οι οποίες έπρεπε να ολοκληρωθούν σε χρόνο ρεκόρ. (εξωπραγματικό αλλά το θέλουν.)
Κλειστά σχολεία όχι, γιατί υπάρχει πρόβλημα με την τηλεκπαίδευση και τα παιδιά.

Υ.Γ Βρισκόμαστε στην Ελλάδα. Όχι στη Φινλανδία!
Τι να θέλουν; Τι να θέλουν; Μόνο οι εκπαιδευτικοί είναι εργαζόμενοι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:04:23 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2286 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 01:27:30 μμ »
Ξέρουμε τι θα γίνει με τους καθηγητές της παράλληλης; Θα παρέχουν κάπως βοήθεια στα παιδάκια που έχουν αναλάβει;

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2287 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 01:44:54 μμ »
Οι Έλληνες θρησκόληπτοι φωνάζουν επειδή έκλεισαν οι εκκλησίες το Πάσχα. Οι Έλληνες εθνικόφρονες φωνάζουν γιατί δεν έγινε παρέλαση. Οι Έλληνες επαναστάτες φωνάζουν γιατί δεν θα γίνει πορεία του Πολυτεχνείου. Παρόλο που φώναζαν δικαίως για τις μέχρι πρότινος ανοιχτές εκκλησίες απαιτούν οι τελετές της δικής τους θρησκείας να πραγματοποιηθούν κανονικά.
Δεν είμαστε κράτος, συνάδελφε! Το κλουβί με τις τρελές, σαν να μαστε! Υπομονή. Για να γίνεις Φινλανδία, πρέπει να σκέφτεσαι και να δρας ως Φινλανδός. Ούτε δευτερόλεπτο δεν θα αντέχατε στη Φινλανδία με την ελληνική νοοτροπία.
Για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2288 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 02:06:20 μμ »
Προτείνω να ανοίξει ένα άλλο θέμα για τα σχόλια εκτός θέματος (πορεία 17 Νοέμβρη, ανοιχτές εκκλησίες και διάφορα τέτοιου τύπου). Αισθάνομαι συνεχώς ότι κάποιοι προσπαθούν να προβάλλουν την πολιτική τους ατζέντα σε θέμα που αφορά τη λειτουργία των ελληνικών σχολείων επί Covid-19.

ΥΓ. Προφανώς και δεν έχω κανένα πρόβλημα να συζητηθούν τέτοια θέματα. Απλώς θεωρώ ότι η συζήτηση γίνεται σε λάθος σημείο του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2289 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 02:11:23 μμ »
Οι περισσότεροι δεν είναι ευχαριστημένοι με τίποτα. Λογικό όλοι να εκφράζουμε προβληματισμούς και τη γνώμη μας αλλά κάποιοι κάνουν μόνο αυτό γκρινιάζοντας μια ζωή. Και συμφωνώ κι εγώ πως το να λέμε τι ωραία είναι η οργάνωση και η ζωή σε άλλα κράτη δε σημαίνει τίποτα. Οι άνθρωποι εργάζονται ώστε η κοινωνία να λειτουργεί με συγκεκριμένους τρόπους. Έχοντας και την εμπειρία του εξωτερικού είμαι απόλυτα βέβαιη πως πολλοί που εξυμνούν άλλα εκπαιδευτικά συστήματα και χώρες γενικά δε θα άντεχαν εκεί ή θα τους απέβαλε το εκεί σύστημα με τη νοοτροπία που έχουν. Το έχω δει να συμβαίνει. Έχω παραδείγματα ατόμων με σπουδές κι εργασία στο εξωτερικό που τελικά τους έπεσε βαριά η καλογερική και ήρθαν ξανά Ελλάδα όχι για τον ήλιο και την ποιότητα ζωής ή την οικογένεια αλλά για να αράξουν στο δημόσιο ξεχνώντας ό,τι καινοτόμο διδάχτηκαν και βίωσαν και διαιωνίζοντας τον παραδοσιακό ελληνικό ξύλινο τρόπο διδασκαλίας.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2290 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 02:50:00 μμ »
Οι περισσότεροι δεν είναι ευχαριστημένοι με τίποτα. Λογικό όλοι να εκφράζουμε προβληματισμούς και τη γνώμη μας αλλά κάποιοι κάνουν μόνο αυτό γκρινιάζοντας μια ζωή. Και συμφωνώ κι εγώ πως το να λέμε τι ωραία είναι η οργάνωση και η ζωή σε άλλα κράτη δε σημαίνει τίποτα. Οι άνθρωποι εργάζονται ώστε η κοινωνία να λειτουργεί με συγκεκριμένους τρόπους. Έχοντας και την εμπειρία του εξωτερικού είμαι απόλυτα βέβαιη πως πολλοί που εξυμνούν άλλα εκπαιδευτικά συστήματα και χώρες γενικά δε θα άντεχαν εκεί ή θα τους απέβαλε το εκεί σύστημα με τη νοοτροπία που έχουν. Το έχω δει να συμβαίνει. Έχω παραδείγματα ατόμων με σπουδές κι εργασία στο εξωτερικό που τελικά τους έπεσε βαριά η καλογερική και ήρθαν ξανά Ελλάδα όχι για τον ήλιο και την ποιότητα ζωής ή την οικογένεια αλλά για να αράξουν στο δημόσιο ξεχνώντας ό,τι καινοτόμο διδάχτηκαν και βίωσαν και διαιωνίζοντας τον παραδοσιακό ελληνικό ξύλινο τρόπο διδασκαλίας.
Πολύ σωστά! Και όσοι προσπαθούμε, λοιδορούμαστε. Δεν πτοούμαστε  όμως. Ό,τι κάνουμε το κάνουμε προς όφελος των παιδιών και της κοινωνίας. Διαπρέπουν μαθητές μας και μας κάνουν περήφανους και το έργο μας ανεκτίμητο.
Η διακοπή της εκπαιδευτικής διαδικασίας λόγω της πανδημίας, θα φέρει δυσμενή αποτελέσματα στο άμεσο μέλλον. Ευτυχώς που υπάρχει και αυτή η κουτσή- εξ αποστάσεως. Κάνουμε ό, τι καλύτερο μπορούμε. Ήμασταν και θα είμαστε δίπλα στους μαθητές μας. Είναι κρίσιμο να κατανοήσουμε ότι το να αφήνουμε αγράμματους ανθρώπους να θεωρούν ότι επαρκούν τα όσα ξέρουν για να πάρουν το απολυτήριό τους, είναι εγκληματικό! Φέρουμε ευθύνη. Δεν πρέπει με το πρόσχημα της πανδημίας να απαλλαγούμε από το βάρος της κριτικής και της αξιολόγησης.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2291 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 03:04:55 μμ »
Συμφωνω σε ολα κ εκνευριζομαι οταν θεοποιουμε αλλα εκπαιδευτικα συστηματα...ωστοσο,το κλεισιμο των σχολείων εγειρει πολλα πρακτικα ζητηματα που προσωπικα πρεπει να τα λυσω... κ δεν θα μπω στη διαδικασια να πιεστω εγω κ οι γυρω μου επειδη καποιοι δεν μπορουν να αναλαβουν την ευθυνη τους κ με οριζοντια μετρα μας αλλαζουν αρδην τις ζωες μας. Δεν εχω μονο εγω ατομικη ευθυνη....

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2292 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 04:10:04 μμ »
Οι Έλληνες θρησκόληπτοι φωνάζουν επειδή έκλεισαν οι εκκλησίες το Πάσχα. Οι Έλληνες εθνικόφρονες φωνάζουν γιατί δεν έγινε παρέλαση. Οι Έλληνες επαναστάτες φωνάζουν γιατί δεν θα γίνει πορεία του Πολυτεχνείου. Παρόλο που φώναζαν δικαίως για τις μέχρι πρότινος ανοιχτές εκκλησίες απαιτούν οι τελετές της δικής τους θρησκείας να πραγματοποιηθούν κανονικά.

Ευτυχώς που υπάρχει και η φωνή της λογικής συνάδελφε!
Δεν υπάρχει ατομική ευθύνη στην Ελλάδα. Πάντα φταίνε οι άλλοι.
Τελικά φταίνε όλοι, τυφλωμένοι από ιδεοληψίες και παρωχημένη κομματική γραμμή.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2293 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 04:11:04 μμ »
Τα δημοτικά και τα νηπιαγωγεία κλείνουν από τη Δευτέρα.
Αυτό δε ζητούσε η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης;

Η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών ζητούσε συνθήκες σύμφωνα με τα μέτρα προστασίας. Δηλαδή σωστές αποστάσεις. Δηλαδή τμήματα μέχρι 15 άτομα.
Υπήρχαν δύο προτάσεις τα σχολεία να λειτουργήσουν όπως τον Ιούνιο ή να χρησιμοποιηθούν τα κτίρια απο τα γυμνάσια και τα Λύκεια για να σπάσουν τα παιδιά. ΑΥΤΟ ΖΗΤΟΥΣΕ. Δεν έκαναν τίποτα από όλα αυτά.
Τωρα ζητάμε εκπαίδευση εξ'αποστάσεως με δωρεάν open source λογισμικά διαχείρησης μαθημάτων, όπου οι μαθητές δεν ειναι παθητικές δέκτες, αλλά θα κάνουν και εργασίες όπως το Moodle. Δε θέλουμε να πετάνε τα λεφτά σε ιδιωτικές εταιρίες όπως η cisco με ανεπαρκή λογισμικά αλλά και server Που δε σηκώνει το πλήθος των μαθητών.
Είναι εκ του πονειρού ότι οι εκπαιδευτικοί ζητάνε άλλα πράγματα. Ντροπή.

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2294 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 04:14:55 μμ »
Το υπουργείο Παιδείας έδωσε κάποια εμπεριστατωμένη αιτιολογηση από λοιμωξιολογους για τα ειδικά σχολεία;
Η μητέρα με το προφίλ η ζωή  μου με τον Γ... απενεργοποιησε τον λογαριασμό της στο fb , προσωρινα

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2295 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 04:21:52 μμ »
Συμφωνω σε ολα κ εκνευριζομαι οταν θεοποιουμε αλλα εκπαιδευτικα συστηματα...ωστοσο,το κλεισιμο των σχολείων εγειρει πολλα πρακτικα ζητηματα που προσωπικα πρεπει να τα λυσω... κ δεν θα μπω στη διαδικασια να πιεστω εγω κ οι γυρω μου επειδη καποιοι δεν μπορουν να αναλαβουν την ευθυνη τους κ με οριζοντια μετρα μας αλλαζουν αρδην τις ζωες μας. Δεν εχω μονο εγω ατομικη ευθυνη....
Και με εσένα συμφωνώ. Προσωπικά το νέο μου εργασιακό ωράριο συμπίπτει με ηλεκτρονικά μαθήματα (σύγχρονη τηλεκπαίδευση) που κάνω για περαιτέρω εξειδίκευση. Όχι όλες τις μέρες αλλά 3 εβδομαδιαίως.  :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 251
Σύνολο: 253

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.