*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 952584 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2590 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 09:37:29 μμ »
Σωτήριο για τα παιδιά κυρίως. Στο mute έχουν γυρίσει πλευρό στο κρεβατι

Μπορείς διαρκώς να τους ρωτάς διάφορα για να δεις ποιος παρακολουθεί και ζητάς να απαντήσουν (ναι/όχι) σηκώνοντας χέρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2020, 09:52:59 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:06:48 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2591 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 09:51:33 μμ »
Σωτήριο για τα παιδιά κυρίως. Στο mute έχουν γυρίσει πλευρό στο κρεβατι

Καλύτερα συνάδελφε, από το να κοιμούνται όρθια ή μάλλον καθιστά. ;)
Άλλωστε και στο μάθημα δια ζώσης έχουν παρατηρηθεί τέτοια φαινόμενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2020, 09:53:53 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος YperMathimatikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Επτά φορές κι αν πέσεις, οκτώ να σηκωθείς..
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2592 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 09:59:41 μμ »
Αν ασπουμε έχουν απορίες κλαιν Ε?
Υπερμαθηματικος ποιον λέγανε? Εναν καθηγητη  από το μαθηματικο Θεσσαλονίκης?

Οχι Καθηγητης σε σχολείο ηταν ο αγαπητος Κυβεντίδης, τωρα συνταξιούχος νομίζω!
Εχω και τα βιβλια του! Οταν ημουν φοιτητης φυσικα τα έδινε δωρεαν τωρα τα πουλαέι!

https://www.kyventidis.gr/
"Τα μαθηματικά αξιώματα είναι γενικώς αποδεκτά ως αληθή επειδή κανένας δεν έχει συμφέρον να αποδείξει ότι είναι εσφαλμένα.."
-Μοντεσκιέ

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2593 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 10:02:21 μμ »
Οχι Καθηγητης σε σχολείο ηταν ο αγαπητος Κυβεντίδης, τωρα συνταξιούχος νομίζω!
Εχω και τα βιβλια του! Οταν ημουν φοιτητης φυσικα τα έδινε δωρεαν τωρα τα πουλαέι!

https://www.kyventidis.gr/
Σωστα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:06:48 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2594 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 10:31:41 μμ »
Εμείς στο mute τους έχουμε αλλά με allow unmute, σπάνια όμως μιλάνε όλοι μαζί. Εσείς δλδ τα έχετε συνέχεια ανοιχτά; εγω κάμερες παρακαλάω ν ανοίξουν αλλά δεν θέλουν.... Ξεκινάω με αυτούς που σηκώνουν χέρι εθελοντικά κ στην πορεία ρωτάω κ άλλους. Έχει τύχει να μην προσέχουν ή να μην απαντάνε αλλά όχι συχνά... Όμως για να πετυχαίνω πλήρη εμπλοκή στο μάθημα πρέπει να κάνω πράγματα τελείως διαφορετικά από την τάξη. Δεν υπάρχει πάντα χρόνος για τόση προετοιμασια, κάποιες φορές κάνω το κλασικό βαρετό μάθημα του διαλόγου με 4-5 παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2595 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 10:37:05 μμ »
Κάμερες κλειστές.
Αν έχουν να μου δείξουν κάποια άσκηση, τους αφήνω να τις ανοίξουν τα τελευταία 4-5 λεπτά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2596 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 10:43:26 μμ »
Εγω θα τις ήθελα ανοιχτές. Αλλά έχει επικρατήσει να τις κλείνουν. Αν το ζητήσω ανοίγουν 5-6 παιδιά το πολύ.

Σε κάποια μαθήματα αν έχω χρόνο ετοιμάζω κουίζ πολλαπλής κ τα λύνουμε μαζί. Προφανώς δεν είναι τοπ επιπέδου αλλά δίνει κίνητρο. Σε ένα τμήμα έτσι είχα μονιμα σηκωμένα 15 από τα 20 χέρια ·όχι συνέχεια τα ίδια- κ το μίνιμουμ που πέτυχα σ άλλο τμήμα ήταν τα μισά περίπου. Έτσι πάμε πιο αργά αλλά τουλάχιστον συμμετέχουν κ επειδή είναι πιο εύκολα σηκώνουν χέρι κ οι αδύναμοι. Κάποια παιδιά πάντως είναι πιο
συγκεντρωμένα στο διαδικτυακό. στην τάξη μπορεί να ζουζουνίζαν ενώ τώρα συμμετέχουν. Πόση σημασία έχει η ηρεμία... αν είχαμε γύρω στα 18 παιδιά σε μόνα θρανία θα κάναμε πολύ καλύτερο μάθημα.

Σκέφτομαι να τους βαλω να κάνουν κ γραπτή άσκηση την ώρα του μαθήματος. φιλολογικά. δεν ξέρω όμως πώς θα παρακινηθούν όλοι να γράψουν. κ δεν ξέρω αν θα καταφέρουν να μ τη στείλουν μόνα τους αμέσως για μα μη μεσολαβήσει χρόνος κ μπει ξένος δάκτυλος...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2597 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 10:59:24 μμ »
Τα κουίζ τα ανεβάζεις ή τα γράφεις επί τόπου στο poll;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2598 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 11:33:18 μμ »
Τα κουίζ τα ανεβάζεις ή τα γράφεις επί τόπου στο poll;
poll δοκιμασα μια φορά πρόχειρα κ δεν έκανα κάτι σωστά, δεν το έβλεπαν τα παιδιά, μετά δοκιμασα με τον άντρα μου που το έβλεπε αλλά δεν παραχωρούνταν οι απαντήσεις, μετά βαρέθηκε να ασχοληθεί μαζί μου :-D
Στο eclass τα βάζω. Ή βρίσκω από σελίδες συναδέλφων έτοιμα κουίζ, αν δεν με νοιάζει να τα λύσουν μετά μόνοι τους. τα δικά μου τα αφήνω στο eclass για όποιον θέλει να τα ξαναδεί. Κάποια καλά παιδάκια θέλουν να τα απαντούν ξανά για να βλέπω ότι πήραν καλό βαθμό 8)

Αποσυνδεδεμένος niemand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2599 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 12:09:31 πμ »
Πάντως συνάδελφοι αυτό που συμβαίνει με τα δημοσιεύματα , τα πιθανα σενάρια, τις διαρροές, το τι λέει ο κάθε ειδικός και ο κάθε πολιτικός κτλ. εμένα μου κλονίζει το νευρικό σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2600 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 12:33:24 πμ »
Εγω θα τις ήθελα ανοιχτές. Αλλά έχει επικρατήσει να τις κλείνουν. Αν το ζητήσω ανοίγουν 5-6 παιδιά το πολύ.

Σε κάποια μαθήματα αν έχω χρόνο ετοιμάζω κουίζ πολλαπλής κ τα λύνουμε μαζί. Προφανώς δεν είναι τοπ επιπέδου αλλά δίνει κίνητρο. Σε ένα τμήμα έτσι είχα μονιμα σηκωμένα 15 από τα 20 χέρια ·όχι συνέχεια τα ίδια- κ το μίνιμουμ που πέτυχα σ άλλο τμήμα ήταν τα μισά περίπου. Έτσι πάμε πιο αργά αλλά τουλάχιστον συμμετέχουν κ επειδή είναι πιο εύκολα σηκώνουν χέρι κ οι αδύναμοι. Κάποια παιδιά πάντως είναι πιο
συγκεντρωμένα στο διαδικτυακό. στην τάξη μπορεί να ζουζουνίζαν ενώ τώρα συμμετέχουν. Πόση σημασία έχει η ηρεμία... αν είχαμε γύρω στα 18 παιδιά σε μόνα θρανία θα κάναμε πολύ καλύτερο μάθημα.

Σκέφτομαι να τους βαλω να κάνουν κ γραπτή άσκηση την ώρα του μαθήματος. φιλολογικά. δεν ξέρω όμως πώς θα παρακινηθούν όλοι να γράψουν. κ δεν ξέρω αν θα καταφέρουν να μ τη στείλουν μόνα τους αμέσως για μα μη μεσολαβήσει χρόνος κ μπει ξένος δάκτυλος...
Όντως η ηρεμία βοηθάει πολύ. Το παρατηρώ και στην πρωτοβάθμια.
Συμφωνώ για τα μονά θρανία και τον αριθμό παιδιών, 15-18 μαθητές είναι για μένα ο ιδανικός αριθμός. Από 18 κ πάνω κι ο ένας δύο παραπάνω κάνουν τη διαφορά, πόσο μάλλον οι 25. Εγώ θα ετοιμάσω και κουίζ σε Google forms. Πειραματίζομαι γενικά τώρα με online εργαλεία αλλά προς το παρόν μόνο για την ώρα του μαθήματος. Ασκήσεις βάζω στα βιβλία και τα τετράδια για να μην είναι όλη την ώρα στην οθόνη και να μην επιφορτίζω και τους γονείς με επιπλέον υποχρεώσεις, βλέπε ανέβασμα εργασιών κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2601 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 07:43:26 πμ »
Πάντως συνάδελφοι αυτό που συμβαίνει με τα δημοσιεύματα , τα πιθανα σενάρια, τις διαρροές, το τι λέει ο κάθε ειδικός και ο κάθε πολιτικός κτλ. εμένα μου κλονίζει το νευρικό σύστημα.

Είναι ψυχοφθόρο. Δείχνει απουσία σχεδίου. Από πέρσι με εκνεύριζε που το πήγαιναν κάθε 15 κ δεν έλεγαν κάτι σε βάθος χρόνου. Και τώρα το ξέραμε ότι 3 βδομαδες δεν αρκούν. Σε ιστοσελίδα πολύ φιλικού τους μέσο , που προφανώς στέλνονται 2-3 ρεπορτάζ κάθε μέρα κατευθείαν από κυβέρνηση, μπορεί να διαβάσεις την ίδια μες 3 διαφορετικά σενάρια που συχνά συ υπάρχουν την ίδια ώρα δημοσίευσης. Πολύ κουραστικό.


Αποσυνδεδεμένος walt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2602 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 09:57:41 πμ »
Τα δημοτικά και τα νηπιαγωγεία μάλλον θα ανοίξουν πριν τις γιορτές, τα Γυμνάσια και τα Λύκεια πάμε για του χρόνου και βλέπουμε..

Η δευτεροβάθμια έκλεισε νωρίτερα από την πρωτοβάθμια και μεγάλο τμήμα των αναπληρωτών επέστρεψε στο σπίτι τους. Δεν υπάρχει περίπτωση να τους βάλουν όλους αυτούς να κάνουν δύο ταξίδια μέσα στον Δεκέμβρη για 10 μέρες σχολείο. Θα είναι υγειονομική βόμβα.

Το ενδιαφέρον τώρα μεταφέρεται στις 7 Γενάρη. Αν τηρηθεί αυστηρά η καραντίνα στις γιορτές και πέσουν τα κρούσματα κάτω από 500 τη μέρα, πάμε για άνοιγμα. Αν ξεσαλώσουμε στις γιορτές και τα κρούσματα είναι ακόμα 1000+ θα πάμε webex, ίσως και μέχρι το Πάσχα. Σε εμβόλια μην ελπίζετε, και να έρθει μετά την άνοιξη θα φανεί η επίδραση του.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2603 στις: Νοέμβριος 28, 2020, 01:08:29 μμ »
Νομίζω όλους μας ενοχλεί η απουσία σχεδιασμού. Επίσης πάνω που τα παιδιά και πολλοί συνάδελφοι βρήκαν ένα ρυθμό με το εξ αποστάσεως αντε πάλι από την αρχή αν ανοίξουμε, κι αν δεν πάει καλά, αντε πάλι από την αρχή να μπούμε σε ρυθμό με την εξ αποστάσεως και πάει λέγοντας. Ας πουν ότι θα ανοίξουμε πχ δύο εβδομάδες μετά τις διακοπές Χριστουγέννων, να είναι καλυμμένοι για την εποχή των γιορτών να τελειώνουμε. Ολα τα άλλα κουράζουν ψυχολογικά και δημιουργούν ανασφάλεια. Επίσης ανασφάλεια δημιουργούν τα μέτρα δύο ταχυτήτων στην εκπαίδευση διότι δείχνουν ότι λαμβάνονται για άλλους λόγους, οικονομικούς (άδειες, κτλ). Ας δώσουν ένα χρονοδιάγραμμα επιτέλους, τα δεδομένα είναι μπροστά στα μάτια μας, μην κοροιδευόμαστε με ημίμετρα τη μία έτσι την άλλη- αυτό είναι το χειρότερο και το κουραστικό. Ας πάρουν μια απόφαση να τελειώνουμε.
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159437
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.