*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 954682 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5558 στις: Απρίλιος 09, 2021, 10:12:24 πμ »
Τελικά τα τεστ είναι σαν τις μάσκες και τα παγουρίνα. Παρωδία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:38 »

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5559 στις: Απρίλιος 09, 2021, 12:33:56 μμ »
Σήμερα παρουσιάστηκε κι άλλο πρόβλημα. Μαθήτρια που πρόσφατα πέρασε τον κορωνοϊό μου ανέφερε ότι από τον ΕΟΔΥ της είπαν να μην κάνει τεστ τώρα που έγινε καλά, γιατί μπορεί να βγει ψευδώς θετικό και τότε θα είναι υποχρεωμένη να μείνει πάλι καραντίνα. Οι οδηγίες του ΕΟΔΥ ήταν να διακόψει την καραντίνα εφόσον δεν έχει συμπτώματα 10 μέρες μετά το 1ο τεστ ΧΩΡΙΣ να κάνει άλλο τεστ κορωνοϊού γιατί μπορεί να τη βάλει σε καραντίνα χωρίς λόγο. Επίσημες οδηγίες!
Τι θα γίνει με αυτά τα παιδιά και τους συναδέλφους που πρόσφατα πέρασαν τον κορωνοϊό και μπορεί να βγαίνουν θετικοί στα τεστ και πώς θα επιστρέψουν στο σχολείο;

(ξέρω τι σκέφτεστε, ποια τεστ, ποιοι θετικοί. Θα ήθελα πολύ να μάθω το ποσοστό θετικότητας των σελφ τεστ τη Δευτέρα. Θα το ανακοινώσει το υπουργείο άραγε;)

Αυτές ήταν παγίως οι οδηγίες του ΕΟΔΥ: μπείτε καραντίνα, δεν χρειάζεται να κάνετε τεστ, δεν χρειάζεται να επαναλάβετε το τεστ, μιλήστε με τον οικογενειακό σας γιατρό, αν δεν νιώθετε καθόλου καλά, απευθυνθείτε στο Νοσοκομείο. Μία δε από τις γνωστές μου που προσβλήθηκε από τον ιό, τους έψαχνε στα τηλέφωνα δύο ημέρες για να τους δώσει στοιχεία για την ιχνηλάτηση των επαφών της και δεν απαντούσε κανείς...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5560 στις: Απρίλιος 09, 2021, 12:50:57 μμ »
Παρέλαβα κι εγώ το rapid test. Ναι, υπάρχει η περίπτωση να σου δείξει άκυρο, μου είπε ο φαρμακοποιός.
Επίσης, μαθήτριά μου που δεν μπορεί να κάνει τεστ από την μύτη, λόγω επέμβασης, πρέπει να πληρώσει από την τσέπη της το τεστ από το στόμα, έτσι μου είπε.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5561 στις: Απρίλιος 09, 2021, 01:09:36 μμ »
Θέλεις να μας πεις εσύ, αναφέροντας ένα προς ένα τα μέτρα και τα αντίστοιχα βήματα, τι δεν είναι αρλούμπα; Είναι σωτήριο, ΑΝ κάνω σωστά το τεστ, ΑΝ δεν είναι ψευδώς αρνητικό το αποτέλεσμα και το δηλώσω, ότι θα πάω στο σχολείο μαζί με άλλους που ΙΣΩΣ έχουν κάνει τα αντίστοιχα και θα είμαστε όλοι μαζί πάλι στις ίδιες μικρές τάξεις, ανά δύο στα θρανία, με τις ψευτομασκούλες (γιατί φυσικά το να αγοράζει κανείς καθημερινά τις πολύ ασφαλείς FFP2 κοστίζει);
Είναι μια ένδειξη. Αν ήταν το απόλυτο θα πετούσαμε τις μάσκες και θα αγκαλιαζόμασταν! Δεν είναι έτσι. Είναι όμως ένα εργαλείο. Φόβος υπάρχει και κατά τη γνώμη μου καλώς γιατί μόνο αυτοί που φοβούνται προσεχουν τελικά. Όποιος δεν έχει ζήσει στο περιβάλλον του την αρρώστια δεν μπορεί να νιώσει. Λογικό. Αλλά οι εκπαιδευτικοί αν μη τι άλλο διακρινόμαστε για την ενσυναίσθησή μας. Αν όχι ούτε λεπτό δεν μπορεί κανείς να αντέξει στο σχολείο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:38 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5562 στις: Απρίλιος 09, 2021, 01:31:22 μμ »
Σήμερα παρουσιάστηκε κι άλλο πρόβλημα. Μαθήτρια που πρόσφατα πέρασε τον κορωνοϊό μου ανέφερε ότι από τον ΕΟΔΥ της είπαν να μην κάνει τεστ τώρα που έγινε καλά, γιατί μπορεί να βγει ψευδώς θετικό και τότε θα είναι υποχρεωμένη να μείνει πάλι καραντίνα. Οι οδηγίες του ΕΟΔΥ ήταν να διακόψει την καραντίνα εφόσον δεν έχει συμπτώματα 10 μέρες μετά το 1ο τεστ ΧΩΡΙΣ να κάνει άλλο τεστ κορωνοϊού γιατί μπορεί να τη βάλει σε καραντίνα χωρίς λόγο. Επίσημες οδηγίες!
Τι θα γίνει με αυτά τα παιδιά και τους συναδέλφους που πρόσφατα πέρασαν τον κορωνοϊό και μπορεί να βγαίνουν θετικοί στα τεστ και πώς θα επιστρέψουν στο σχολείο;

(ξέρω τι σκέφτεστε, ποια τεστ, ποιοι θετικοί. Θα ήθελα πολύ να μάθω το ποσοστό θετικότητας των σελφ τεστ τη Δευτέρα. Θα το ανακοινώσει το υπουργείο άραγε;)

Επειδη δυστυχως το περασαμε οικογενειακως....ακριβως αυτες ειναι οι οδηγιες του ΕΟΔΔΥ.... μας ειπε μετα την 11η ημερα αν ειστε χωρις συμπτωματα δεν κανετε τεστ. μπορει να δειξει θετικο ψευδως...
σημερα επικοινωνησα παλι με εοδδυ...για τον ιδιο λογο...απο το θετικο τεστ εχουν περασει 25 μερες...παρολα αυτα μου ειπαν να μην κανω rapid....στην ερωτηση μου πως θα παρουσιαστω στο σχολειο χωρις τεστ (το τυπικο κομματι δηλαδη) μου ανεφεραν αυτο ειναι θεμα του Παιδειας...

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5563 στις: Απρίλιος 09, 2021, 01:42:29 μμ »
Είναι μια ένδειξη. Αν ήταν το απόλυτο θα πετούσαμε τις μάσκες και θα αγκαλιαζόμασταν! Δεν είναι έτσι. Είναι όμως ένα εργαλείο. Φόβος υπάρχει και κατά τη γνώμη μου καλώς γιατί μόνο αυτοί που φοβούνται προσεχουν τελικά. Όποιος δεν έχει ζήσει στο περιβάλλον του την αρρώστια δεν μπορεί να νιώσει. Λογικό. Αλλά οι εκπαιδευτικοί αν μη τι άλλο διακρινόμαστε για την ενσυναίσθησή μας. Αν όχι ούτε λεπτό δεν μπορεί κανείς να αντέξει στο σχολείο!

Ακριβώς! Έρχεσαι στα λόγια μου: Αρλούμπες!

ΥΓ Η ενσυναίσθηση μας αφορά στα παιδιά που φοβούνται να έρθουν σχολείο και μάλιστα δικαίως.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5564 στις: Απρίλιος 09, 2021, 01:50:08 μμ »
Στατιστικά να το πάρουμε κ θα το δούμε κιόλας, όσα μέτρα κ να πάρεις κάτι θα ξεφύγει. Βάζεις όσες περισσότερες δικλείδες , μασκες .τεστ κλπ, μπορείς-οκ αλλά κάτι θα ξεφύγει προφανώς.

Κ εξωτερικό άνοιξαν κ με αστεία μέτρα κ με περισσότερα θύματα.

  ΑΛΛΑ τα άνοιξαν κ δούλευαν τα σχολεία , εδώ με κλειστά δημοτικά !?!?!? νηπιαγωγεία κ γυμνάσια !?!? με τις αβέρτα άδειες ειδικού σκοπου  μέχρι κ σε γονείς με 15χρονα Γ γυμνασίου , δουλευομαστε, ίσα που θα κοπεί κ η τηλεκπαίδευση, ένα χάος θα είναι με 10 έρμους που θα μείνουμε πίσω κ θα κάνουμε τον ταρζαν .

ΔΕΝ έχω καταλάβει το όφελος, του μικρού ποσοστού Γ λυκείου που δεν κάνει φροντιστήριο (άλλη αποτυχία κ πατεντα του Ελληνικού συστήματος τώρα 40+ χρόνια) όταν οι καθηγητές που έχουν κατεύθυνση θα είναι με άδεια ειδικού σκοπού.
 Ας με βοηθήσει ΚΑΠΟΙΟΣ για να καταλάβω ΤΙ θα κάνουνε αυτά τα παιδιά. Σε 2 μήνες ΔΙΝΟΥΝ πανελλαδικές ?!?!!? κ δεν θα κάνουν ΟΥΤΕ τηλεκπαιδευσηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη ??!?!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5565 στις: Απρίλιος 09, 2021, 02:04:51 μμ »
Μεταξύ μας, το θεωρώ γελοίο να έχεις παιδιά Γυμνασίου και να παίρνεις άδεια ειδικού σκοπού.... Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5566 στις: Απρίλιος 09, 2021, 02:19:06 μμ »
Μεταξύ μας, το θεωρώ γελοίο να έχεις παιδιά Γυμνασίου και να παίρνεις άδεια ειδικού σκοπού.... Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας...

Στην επαρχία σίγουρα. Για αστικά κέντρα, παθδι α γυμνασίου, ίσως είναι λογιπο να φοβάται ο γονιός, δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5567 στις: Απρίλιος 09, 2021, 03:01:14 μμ »
Εγώ θεωρώ τραγικό να έχω παιδι 2 ετών, πουδεν ειναι ακομα εγγεγραμμένο στον βρεφικο κ να μην δικαιουμαι ειδικου σκοπου, εν αντιθέσει με συναδέλφους που έχουν παιδια 15 ετων...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5568 στις: Απρίλιος 09, 2021, 04:03:50 μμ »
Εγώ θεωρώ τραγικό να έχω παιδι 2 ετών, πουδεν ειναι ακομα εγγεγραμμένο στον βρεφικο κ να μην δικαιουμαι ειδικου σκοπου, εν αντιθέσει με συναδέλφους που έχουν παιδια 15 ετων...

Αυτό είναι θέμα. Το καταλαβαίνω γιατί το πάθαμε κι εμείς. Δεν σκοπεύαμε βέβαια να πάρουμε άδεια γιατί στο νησί υπάρχει μια σχετική ηρεμία και δεν φοβόμασταν ιδιαίτερα να έρχεται η νταντά, αλλά θα μπορούσε κι ή ίδια κάλλιστα να μας πει ότι δεν θέλει να βγαίνει με απαγόρευση κυκλοφορίας με ψεύτικες δικαιολογίες, και τότε θα είχαμε θέμα. Αν μέναμε όμως σε μέρος με βαριά επιδημιολογική κατάσταση, δεν ξέρω πώς θα φέρναμε ξένο άνθρωπο στο σπίτι, που μπορεί να έμπαινε κ σε συγκοινωνίες ή να δούλευε κ αλλού κλπ....

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5569 στις: Απρίλιος 09, 2021, 04:09:14 μμ »
Αστα. Αθήνα εμείς, καταλαβαίνεις.. Η νταντά 65, ανεμβολιαστη ακομα, φοβόταν πολυ κ η ίδια μ εμένα να πηγαινω σχολείο..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5570 στις: Απρίλιος 09, 2021, 04:16:37 μμ »
Αστα. Αθήνα εμείς, καταλαβαίνεις.. Η νταντά 65, ανεμβολιαστη ακομα, φοβόταν πολυ κ η ίδια μ εμένα να πηγαινω σχολείο..

Είναι θέμα αυτό. Κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν κ σου λένε ποιος το πρόσεχε τόσο καιρό. Λες και είναι ίδια η κατάσταση τώρα με τον Σεπτέμβρη όταν κανονίσαμε το θέμα της φροντίδας, λες και πρέπει να τιμωρηθούμε που δεν γράφουμε τα παιδιά στον σταθμό, ή μάλλον να τιμωρηθούμε για την προνοητικότητά μας, αφού ήταν δεδομένο ότι και φέτος θα  υπήρχαν προβλήματα σε όλες τις βαθμίδες.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5571 στις: Απρίλιος 09, 2021, 04:17:17 μμ »
Καλά αυτά τα ωραία εδώ μόνο, 1) ανοίγω λύκεια χωρίς Αθμια 2) δίνω άδεια ειδικού σκοπού μέχρι κ για γυμνάσιο ΑΛΛΑ η μάνα με το 10 μηνών μωρό ΔΕΝ μπορεί να πάρει άδεια κ πρέπει ή να φέρνει νταντα ή να φέρνει γιαγιαδες παπούδες.
Αυτά είναι τα συστήματα της Νίκης κ του Κυριακου.

Για να μην πιάσουμε την κουβέντα ΤΙ γίνεται ιδιωτικό τομέα ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙΙΙΙΙΙ για τα 12ωρα με τις μαμάδες με τα μικρά που ούτε ΚΑΝ τολμάνε να ψελλίσουν τη λέξη άδεια κ βάζουν γιαγιάδες, θείες, ξαδέρφες . ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣ δλδ η χώρα του τρελού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 411
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.