*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953670 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5642 στις: Απρίλιος 12, 2021, 08:10:19 πμ »
Έχει κυκλοφορήσει και το κορυφαίο ότι θα παίρνουν τα θετικά παιδιά να τα πάνε σε ειδική δομή.

Τι άλλο θα ακούσουμε. Εδώ δεν έχουν χώρο για ασθενείς στα νοσοκομεία

Διευθυντές κ σύλλογοι γονέων έχουν ακούσει απίστευτα πράγματα τις τελευταίες μέρες.

Δεν πάμε καλά. Εντωμεταξύ το φβ μπορεί να σε μπαναρει αν δείξεις βίντεο με αστυνομική βία, αλλά τον δικηγόρο που διακινεί όλες τις αρλούμπες, τον αφήνουν έτσι να παρασύρει κόσμο κ κοσμάκη.

Πάντως βρήκαν ωραίο τρόπο για μαζικά τεστ σε μεγάλους πληθυσμούς.
Κάτι τέτοιο να γινόταν υποχρεωτικά κ με κρατική επίβλεψη σε εργασιακούς χώρους με μεγάλη διασπορά κ απόκρυψη κρουσμάτων, προφανώς δεν τολμάνε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:18:22 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5643 στις: Απρίλιος 12, 2021, 08:29:13 πμ »
https://m.tvxs.gr/mo/i/338486/f/news/ellada/ston-eisaggelea-gia-ta-self-test-i-enosi-biopathologon.html
Όχι ότι δεν ξεραμε ότι είναι δυσκολο να παρεις καλό δείγμα κ άρα ποιος τους δίνει σημασία.. Η κίνηση έχει ένα σύμβολισμο. Αυτή παντως κράζει κ κινητές μονάδες εοδυ με τα rapid που κάνουν. Αυτό είναι λίγο ανησυχητικό. (Δεν κατάλαβα αν έχει ένσταση στο είδος rapid, στον τρόπο λήψης η κ στα δυο)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5644 στις: Απρίλιος 12, 2021, 08:32:03 πμ »
Α τα συγκεκριμένα rapid κράζει, 7/10 ασυμπτωματικοι δεν ανιχνεύονται λεει. Συλλέγουμε φανταστικά δεδομένα δλδ!

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5645 στις: Απρίλιος 12, 2021, 09:23:14 πμ »
Καλημέρα, ξέρετε τι γίνεται αν κάποιος αναπληρωτής μπει σε καραντίνα; Για μισθό, μόρια μιλάω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:18:22 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5646 στις: Απρίλιος 12, 2021, 10:54:39 πμ »
https://porto-rafti.gr/%CE%B6%CE%B1%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82/
Fasvil με μια γρήγορη βρήκα αυτο, αλλά δεν λέει για μόρια. Τολμώ να υποθέσω πως θα μετρουν κανονικά, όπως στην αναρρωτικη.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5647 στις: Απρίλιος 12, 2021, 11:24:15 πμ »
Ευχαριστώ Jarvis. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο, μάς λέει.

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5648 στις: Απρίλιος 12, 2021, 11:58:58 πμ »
Ψευδώς θετικά δεν παιζουν. Αν βγει θετικό, είσαι θετικός, σχεδόν σίγουρα. Ψευδώς αρνητικά, ουουου, πααααρα πολλα, γιατί όπως πολυ σωστά είπες jimy100, η αξιοπιστία θα πιασει πατο, λόγω κακής λήψης δείγματος. Εδώ το βιντεακι που κυκλοφόρησαν, έχει λάθος λήψη. Αν δείτε τις οδηγίες του self test τις γραμμένες, καμιά σχέση. Πολυ πιο διεξοδική λήψη, σε χρόνο κ τρόπο.

Όντως πιο δύσκολο το ψευδώς θετικό, αν και γνωρίζω προσωπικά δύο περιπτώσεις ψευδούς θετικού rapid!

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5649 στις: Απρίλιος 12, 2021, 02:09:30 μμ »
Ναι συμβαίνουν με τα πιο παλια rapid, που δεν είχαν μεγάλη εξειδίκευση κ ανιχνευαν κ άλλους κορονοιους. Υποτίθεται αυτά που πλεον κυκλοφορουν έχουν 100% εξειδίκευση. Βεβαίως μας πασαραν παλια rapid, ως self, οποτε θα δουμε κ ψευδώς θετικά.

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5650 στις: Απρίλιος 12, 2021, 02:23:53 μμ »
Ναι συμβαίνουν με τα πιο παλια rapid, που δεν είχαν μεγάλη εξειδίκευση κ ανιχνευαν κ άλλους κορονοιους. Υποτίθεται αυτά που πλεον κυκλοφορουν έχουν 100% εξειδίκευση. Βεβαίως μας πασαραν παλια rapid, ως self, οποτε θα δουμε κ ψευδώς θετικά.

Το ένα από τα δύο περιστατικά προ διμήνου το πολύ, δεν ξέρω αν τότε κυκλοφορούσαν παλιά rapid. Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία, μακάρι οι άνθρωποι να κάνουν τα self, να τα κάνουν σωστά, να τα δηλώνουν όπως πρέπει και να κάνουμε και τον σταυρό μας... Γιατί οι Βιοπαθολόγοι, ας πούμε, υποστηρίζουν επισήμως αυτό:
https://www.alfavita.gr/koinonia/347473_self-test-sti-dikaiosyni-prosfeygei-i-enosi-biopathologon
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2021, 02:26:07 μμ από LT »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5651 στις: Απρίλιος 12, 2021, 02:29:11 μμ »
Χαχα LT το ίδιο άρθρο έβαλα κ εγώ το πρωι, κ εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον!

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5652 στις: Απρίλιος 12, 2021, 02:39:35 μμ »
Πώς ήταν σήμερα; Νέα από όσους πήγατε; Ένα θετικό κρούσμα σε μαθητή βρέθηκε στο σχολείο της γυναίκας μου και πέντε αρνητές του ιού της μάσκας κλπ έφεραν χαρτί για τη μη διενέργεια ιατρικής πράξης και κάτι τέτοια δεν ξέρω ακριβώς. Ζούμε σε μια μικρή κοινωνία φέτος με αρκετούς αρνητές. Τα παιδιά ήταν χαρούμενα και τα αδέλφια τους που είχα εγώ στο γυμνάσιο ήταν αρκετά δυσαρεστημένα που δεν πήγαμε κι εμείς σχολείο. Τον Μάιο πια!

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5653 στις: Απρίλιος 12, 2021, 02:56:33 μμ »
Εμείς δεν είχαμε κανένα δηλωμένο θετικό τεστ, αλλά πολλοί μαθητές στη συζήτηση που κάναμε ανέφεραν ότι αυτό το μέτρο τους φαίνεται χαζό, ότι σιγά μην το κάναν όλοι, κ.λπ, κ.λπ. Κάποιοι άφηναν να εννοηθεί ότι δεν το έκαναν. Κάποιοι άλλοι έβγαζαν τη μάσκα και υποστήριζαν ότι αφού έκαναν το τεστ και βγήκε αρνητικό, δεν είχαμε λόγο να τους βγάλουμε έξω...

Εν τω μεταξύ, όντως δύο επίσημα βίντεο του Υπουργείου δείχνουν ότι παίρνουμε δείγμα με το πρόσωπο σε όρθια στάση, αντίθετα το τεστ που πήρα είχε οδηγίες ότι πρέπει να γείρουμε το κεφάλι πίσω και να πάρουμε έτσι το δείγμα βάζοντας τον στυλεό πιο βαθιά από τα ρουθούνια. Σε άλλο βίντεο που είδα έλεγε να μην γείρουμε σε καμιά περίπτωση το κεφάλι γιατί μπορεί να δημιουργήσουμε πρόβλημα τραυματισμού. Ωραία, κατά τα άλλα καλά! Μπορείτε νομίζω όλοι να καταλάβετε την αξιοπιστία των όποιων αποτελεσμάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2021, 03:01:10 μμ από μυωπία »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5654 στις: Απρίλιος 12, 2021, 02:57:21 μμ »
Πώς ήταν σήμερα; Νέα από όσους πήγατε; Ένα θετικό κρούσμα σε μαθητή βρέθηκε στο σχολείο της γυναίκας μου και πέντε αρνητές του ιού της μάσκας κλπ έφεραν χαρτί για τη μη διενέργεια ιατρικής πράξης και κάτι τέτοια δεν ξέρω ακριβώς. Ζούμε σε μια μικρή κοινωνία φέτος με αρκετούς αρνητές. Τα παιδιά ήταν χαρούμενα και τα αδέλφια τους που είχα εγώ στο γυμνάσιο ήταν αρκετά δυσαρεστημένα που δεν πήγαμε κι εμείς σχολείο. Τον Μάιο πια!
Και τι έγινε με τους αρνητές της μάσκας με το χαρτί; Μπήκαν στις αίθουσες ή πήραν απουσίες;

Οι δικοί μου πάλι, μαθητές λυπούνταν τ' αδέλφια τους που πήγαν στο σχολείο σε τέτοιο timing κι ούτε λόγος για στενοχώρια...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5655 στις: Απρίλιος 12, 2021, 03:21:07 μμ »
Και τι έγινε με τους αρνητές της μάσκας με το χαρτί; Μπήκαν στις αίθουσες ή πήραν απουσίες;

Οι δικοί μου πάλι, μαθητές λυπούνταν τ' αδέλφια τους που πήγαν στο σχολείο σε τέτοιο timing κι ούτε λόγος για στενοχώρια...
Πήραν απουσία. Οι γονείς τους πήγαν και αφησαν το χαρτί. Δεν εμφανίστηκαν. Πιστεύω όμως ότι θα αλλάξουν γνώμη τα ίδια τα παιδιά και θα παρακούσουν τους γονείς τους σε αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159627
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.