*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953382 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5656 στις: Απρίλιος 12, 2021, 04:00:33 μμ »
Πολύ σοβαρή η καταγγελία των βιοπαθολόγων!!! Σοκαριστική, αν σκεφτεί κανείς τις ευθύνες της κυβέρνησης, που επιβάλλει το rapid τεστ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:32 »

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5657 στις: Απρίλιος 12, 2021, 04:40:09 μμ »
Πολύ σοβαρή η καταγγελία των βιοπαθολόγων!!! Σοκαριστική, αν σκεφτεί κανείς τις ευθύνες της κυβέρνησης, που επιβάλλει το rapid τεστ.

Μόνο που έχουμε συνηθίσει να μη μας σοκάρει τίποτα πλέον...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5658 στις: Απρίλιος 12, 2021, 05:05:52 μμ »
Όσοι πήγατε σήμερα στα Λύκεια, σε ποια κατάσταση βρήκατε τα παιδιά; Εγώ τα βρήκα σε διάθεση χαβαλέ, του στιλ ήρθαμε να δούμε ο ένας τον άλλον και φυσικά όχι για μάθημα. Διαγωνίσματα σκέφτεται να βάλει κανείς;

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5659 στις: Απρίλιος 12, 2021, 05:23:31 μμ »
Όσοι πήγατε σήμερα στα Λύκεια, σε ποια κατάσταση βρήκατε τα παιδιά; Εγώ τα βρήκα σε διάθεση χαβαλέ, του στιλ ήρθαμε να δούμε ο ένας τον άλλον και φυσικά όχι για μάθημα. Διαγωνίσματα σκέφτεται να βάλει κανείς;

Σήμερα μεσημέρι (7η ώρα) βρέθηκα έξω από το λύκειο-επαλ της περιοχής για να πάω στον μανάβη. βγαίνοντας από το αυτοκίνητο ακουσα μια φωνή από τα παράθυρα του σχολείου: «γεια σας κυρία». η ντροπή που ένιωσα δεν περιγράφεται γιατί γελούσε ο κόσμος στο δρόμο (εντωμεραξυ πώς με γνώρισαν με τη μάσκα;), αλλά κυρίως η συμπόνια για τον συναδελφο που έκανε μάθημα...νομίζω αυτό απαντάει στην ερώτηση σου για την κατάσταση των παιδιών....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:32 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5660 στις: Απρίλιος 12, 2021, 05:35:51 μμ »
Όσοι πήγατε σήμερα στα Λύκεια, σε ποια κατάσταση βρήκατε τα παιδιά; Εγώ τα βρήκα σε διάθεση χαβαλέ, του στιλ ήρθαμε να δούμε ο ένας τον άλλον και φυσικά όχι για μάθημα. Διαγωνίσματα σκέφτεται να βάλει κανείς;
Μια τέτοια διάθεση περιγράφεται από παντου, από ο, τι ακουω, λογικό μου φαίνεται εμενα. Σχετικά με διαγωνισματα, εμάς ο διευθυντής μας παρακάλεσε στο συλλογο, να δείξουμε συνεση κ να μην τα εξοντώσουμε. Τόνισε ότι δεν επαρκούν οι βδομάδες για να βάλουμε όλοι, αφου 3 διαγωνισματα/μαθητή τη βδομάδα είναι το μέγιστο. Τοποθετήθηκε κατά των πολλων διαγωνισματων ουτως η αλλως,γιατί τόνισε δεν είναι αυτή η ουσία κ να θυμόμαστε ότι πολλοι μαθητές είναι πολυ πιεσμενοι για πολλούς λόγους. Τον βρήκα πολυ σωστό.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5661 στις: Απρίλιος 12, 2021, 05:57:46 μμ »
Το ένα από τα δύο περιστατικά προ διμήνου το πολύ, δεν ξέρω αν τότε κυκλοφορούσαν παλιά rapid. Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία, μακάρι οι άνθρωποι να κάνουν τα self, να τα κάνουν σωστά, να τα δηλώνουν όπως πρέπει και να κάνουμε και τον σταυρό μας... Γιατί οι Βιοπαθολόγοι, ας πούμε, υποστηρίζουν επισήμως αυτό:
https://www.alfavita.gr/koinonia/347473_self-test-sti-dikaiosyni-prosfeygei-i-enosi-biopathologon
Ο αδελφός μου που του το στειλα μου απάντησε: αστειότητες. Η κόρη τους το εκανε κι αυτή κανονικά. Είναι μάλλον πολλά τα λεφτά που χάνουν, αφού ένα 40 άρι το έπαιρναν. Και να γράφονταν εκείνοι θα είχαν όφελος. Υπάρχουν χίλια δυο σημεία για δωρεάν ράπιντ. Πόσοι από εσάς πήγαν; Πόσες φορές;

Μόνο με την υποχρεωτικότητα λειτουργούν κάποιοι, δυστυχώς. Δεν υπάρχει ωριμότητα στον Έλληνα πολίτη. Γκρινιάζει συνέχεια σαν νήπιο, περιμένοντας όλες τις λύσεις από τους άλλους.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5662 στις: Απρίλιος 12, 2021, 05:59:48 μμ »
Μια τέτοια διάθεση περιγράφεται από παντου, από ο, τι ακουω, λογικό μου φαίνεται εμενα. Σχετικά με διαγωνισματα, εμάς ο διευθυντής μας παρακάλεσε στο συλλογο, να δείξουμε συνεση κ να μην τα εξοντώσουμε. Τόνισε ότι δεν επαρκούν οι βδομάδες για να βάλουμε όλοι, αφου 3 διαγωνισματα/μαθητή τη βδομάδα είναι το μέγιστο. Τοποθετήθηκε κατά των πολλων διαγωνισματων ουτως η αλλως,γιατί τόνισε δεν είναι αυτή η ουσία κ να θυμόμαστε ότι πολλοι μαθητές είναι πολυ πιεσμενοι για πολλούς λόγους. Τον βρήκα πολυ σωστό.

Πολύ σωστά τα είπε. Λογικά τα σχολεία θα πρέπει να συνεννοηθούν ώστε να βάλει πρώτα όποιος δεν είχε βάλει ούτε στο Α τετράμηνο.
Το θέμα είναι ότι σε περίπτωση στραβού γονιού που δει βαθμό που δεν του αρέσει, ποιος καλύπτει τον εκπαδιευτικό που έπραξε το παιδαγωγικά ορθό κατά την κρίση του.........

Σ' εμάς δεν έχει ειπωθεί τίποτα για διαγωνίσματα. Κάποιοι βάλαμε διαδικτυακά και στο δεύτερο, όσοι δεν είχαν βάλει στο πρώτο, οι περισσότεροι πρόλαβαν κ έβαλαν πριν κλείσουμε. Κι εγώ είχα σπεύσει να τα βάλω για να μην χρειαστεί να τα ξανακάνω ηλεκτρονικά, τα μισά τα είχα προλάβει. Δεν ξέρω τι θα γίνει μετά το Πάσχα. Και με παράταση έτους ακόμα, δεν βγαίνει και θα είναι και καταστροφικό να φορτωθεί το πρόγραμμα με τη μελέτη για το διαγώνισμα, γιατί θα σταματήσουν να διαβάζουν τα άλλα....

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5663 στις: Απρίλιος 12, 2021, 06:57:57 μμ »
Το διαδικτυακό διαγώνισμα έχει την ίδια ισχύ με το διαγώνισμα διά ζώσης; Είναι ισότιμα δηλαδή; Εγώ θέλω να βάλω στο β΄ τετράμηνο, αλλά ακόμη στο σχολείο δεν υπάρχει καμιά συνεννόηση για το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5664 στις: Απρίλιος 12, 2021, 07:25:17 μμ »
Το διαδικτυακό διαγώνισμα έχει την ίδια ισχύ με το διαγώνισμα διά ζώσης; Είναι ισότιμα δηλαδή; Εγώ θέλω να βάλω στο β΄ τετράμηνο, αλλά ακόμη στο σχολείο δεν υπάρχει καμιά συνεννόηση για το θέμα.

Σαν ισότιμες εναλλακτικές τις έχει παρουσιάσει το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5665 στις: Απρίλιος 12, 2021, 09:49:12 μμ »
Καλυπτόμαστε και βοηθάμε και τα παιδιά, αφού δεν θα τα πλακώσουμε όλοι στα διαγωνίσματα με το άνοιγμα. Άφησα 3 για τον Μάιο, γιατί κάποια παιδάκια δεν προχωράνε το ίδιο καλά και τους άφησα περιθώριο εξάσκησης με την ελπίδα να αξιοποιήσουν τις διακοπές του Πάσχα. Όσοι θέλουν θα μπορούν να αλλάξουν τα 8άρια και τα 9άρια που ως τώρα πέτυχαν.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5666 στις: Απρίλιος 12, 2021, 09:57:17 μμ »
Είναι υποχρεωτικό να μπούμε στη πλατφόρμα και να δηλώσουμε το αποτέλεσμα του τεστ;Αρκει να έχουμε μια υπεύθυνη δήλωση σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5667 στις: Απρίλιος 12, 2021, 10:10:44 μμ »
 :o

Τα παρελκόμενα αυτά των self test είναι αυταποδείκτως εστίες μόλυνσης και διασποράς του ιού με αποτέλεσμα να τίθεται σε κίνδυνο και η δημόσια υγεία.

-Αν υποθέσουμε ότι τα τεστ αυτά είναι αναγκαία και παρακάμψουμε όλα τα άλλα ερωτήματα που τίθενται, δεδομένου ότι εσείς δια της ανοχής σας έχετε αποδεχτεί ως νόμιμη και μη εκθέτουσα σε κίνδυνο την δημόσια υγεία τη μη τήρηση των ίδιων μέτρων ασφαλείας στις τηλεποτικές εκπομπές επειδή οι συμμετέχοντες σε αυτές έχουν υποβληθεί προηγουμένως σε rapid test το οποίο ήταν αρνητικό, γιατί τότε οι μαθητές υποχρεώνονται να τηρούν τα ίδια μέτρα ενώ θα έχουν και αυτοί υποβληθεί σε rapid test (self test) το οποίο θα είναι αρνητικό ;;;

https://www.makeleio.gr/%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B7-4/%CE%A4%CE%99-%CE%98%CE%91-%CE%9A%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%A4%CE%95-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91-%CE%9A%CE%A5%CE%A1%CE%99%CE%95-%CE%A0%CE%9B%CE%99%CE%A9%CE%A4%CE%91-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CE%BC/

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5668 στις: Απρίλιος 13, 2021, 09:22:21 πμ »
Ποιες είναι οι προβλεπόμενες κυρώσεις για όποιον δεν κάνει το τεστ;

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5669 στις: Απρίλιος 13, 2021, 01:36:51 μμ »
:o

Τα παρελκόμενα αυτά των self test είναι αυταποδείκτως εστίες μόλυνσης και διασποράς του ιού με αποτέλεσμα να τίθεται σε κίνδυνο και η δημόσια υγεία.

-Αν υποθέσουμε ότι τα τεστ αυτά είναι αναγκαία και παρακάμψουμε όλα τα άλλα ερωτήματα που τίθενται, δεδομένου ότι εσείς δια της ανοχής σας έχετε αποδεχτεί ως νόμιμη και μη εκθέτουσα σε κίνδυνο την δημόσια υγεία τη μη τήρηση των ίδιων μέτρων ασφαλείας στις τηλεποτικές εκπομπές επειδή οι συμμετέχοντες σε αυτές έχουν υποβληθεί προηγουμένως σε rapid test το οποίο ήταν αρνητικό, γιατί τότε οι μαθητές υποχρεώνονται να τηρούν τα ίδια μέτρα ενώ θα έχουν και αυτοί υποβληθεί σε rapid test (self test) το οποίο θα είναι αρνητικό ;;;

https://www.makeleio.gr/%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B7-4/%CE%A4%CE%99-%CE%98%CE%91-%CE%9A%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%A4%CE%95-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91-%CE%9A%CE%A5%CE%A1%CE%99%CE%95-%CE%A0%CE%9B%CE%99%CE%A9%CE%A4%CE%91-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CE%BC/
Γιατί δεν είμαστε τηλεοπτική εκπομπή! Λίγη σοβαρότητα ποτέ δεν έβλαψε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.