*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 948105 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5964 στις: Μάιος 13, 2021, 10:05:35 μμ »
Τα self test δείχνουν καλύτερα τις πρώτες μέρες. Αν κάποιος κάνει το τεστ για παράδειγμα 5 μέρες μετά την έναρξη της λοίμωξης δεν θα δείξει. Το γράφουν οι οδηγίες του, μου το είπε και η γιατρός μου. Άρα με ένα τεστ την εβδομάδα θα ξεφύγουν αρκετά και από αυτά που εντοπίζονται. Που είναι απλώς ένα μικρό μέρος των πραγματικών κρουσμάτων. Άρα λιγότερα τμηματα θα χρειαστεί να κλείσουν. Όλα καλά.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:07:58 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5965 στις: Μάιος 13, 2021, 10:19:40 μμ »
Schoolikui, τόση πονηριά εκ μέρους τους δεν μπορούσα να την φανταστώ. Εγώ νόμιζα απλώς ότι τώρα έχουν να δώσουν τεστ σε πάρα πολλά άτομα, γι' αυτό κάνουν οικονομία σε εμάς.

Παράθεση
Ένας μαθητής, μέλος επιτροπής  ή επιτηρητής να βρεθεί θετικός, πάνε οι πανελλήνιες...
harac, μήπως ξέρετε πού υπάρχει το πρωτόκολλο για την διεξαγωγή των Πανελληνίων φέτος;
Θα αφήσουν να κλείσουν τόσο εύκολα τα τμήματα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2021, 10:22:13 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5966 στις: Μάιος 13, 2021, 10:26:21 μμ »
Μια ικασία είναι απλώς. Πρακτικά όμως το αποτέλεσμα θα είναι αυτό. Είτε να μειωθούν τα τμήματα που κλείνουν είτε να μετατεθεί το κλείσιμο τους λίγο αργότερα. Εξάλλου με τόσο πολλά ψευδώς θετικά αυξάνει πολύ το κόστος για τον επανελεγχο. Θα μειωθεί και αυτό
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2021, 10:30:47 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5967 στις: Μάιος 13, 2021, 10:42:07 μμ »
Μια ικασία είναι απλώς. Πρακτικά όμως το αποτέλεσμα θα είναι αυτό. Είτε να μειωθούν τα τμήματα που κλείνουν είτε να μετατεθεί το κλείσιμο τους λίγο αργότερα. Εξάλλου με τόσο πολλά ψευδώς θετικά αυξάνει πολύ το κόστος για τον επανελεγχο. Θα μειωθεί και αυτό

Επίσης οι διασωληνωμενοι μειώνονται κ δν υπάρχει λόγος να εμφανίζονται κρούσματα. Δεν έχουμε κρατήσεις απ έξω φέτος, στη μαύρη λίστα μας έχουν. Τον Θεοχαρη τον ξεφτίλισαν χτες στο BBC, κάπως πρέπει να πουλήσουμε ασφάλεια.

Το κόστος της διάλυσης των εξετάσεων δεν ξέρω αν το χουν υπολογίσει. Φυσικά κ θα γίνει χαμός αν αρχίσουν να μπαίνουν εξεταστικά κέντρα σε καραντίνα αλλά υποψιαχομαι ότι αφού δν είναι κάθε μέρα, δν θα προβλέπεται. Μόνο μεμονωμένοι μαθητες, που λογικά κανεις στην οικογένεια τους δν θα τεσταρεται εκείνες τις μέρες για να το ρισκάρει. Έτσι χωρίς τεστ δεν θα έχουμε κ κρούσματα.

Χωρίς κρούσματα κ με ανοιχτά τα πάντα δεν θα έχουμε κ εμβολιασμούς, οπότε μην
απ εγκαταστήσετε το webex, θα μας χρειαστεί του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:07:58 »

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5968 στις: Μάιος 14, 2021, 11:40:15 πμ »
Επίσης οι διασωληνωμενοι μειώνονται κ δν υπάρχει λόγος να εμφανίζονται κρούσματα. Δεν έχουμε κρατήσεις απ έξω φέτος, στη μαύρη λίστα μας έχουν. Τον Θεοχαρη τον ξεφτίλισαν χτες στο BBC, κάπως πρέπει να πουλήσουμε ασφάλεια.

Το κόστος της διάλυσης των εξετάσεων δεν ξέρω αν το χουν υπολογίσει. Φυσικά κ θα γίνει χαμός αν αρχίσουν να μπαίνουν εξεταστικά κέντρα σε καραντίνα αλλά υποψιαχομαι ότι αφού δν είναι κάθε μέρα, δν θα προβλέπεται. Μόνο μεμονωμένοι μαθητες, που λογικά κανεις στην οικογένεια τους δν θα τεσταρεται εκείνες τις μέρες για να το ρισκάρει. Έτσι χωρίς τεστ δεν θα έχουμε κ κρούσματα.

Χωρίς κρούσματα κ με ανοιχτά τα πάντα δεν θα έχουμε κ εμβολιασμούς, οπότε μην
απ εγκαταστήσετε το webex, θα μας χρειαστεί του χρόνου.

Τρομοκρατία χωρίς λόγο. Όλα τα δεδομένα μέχρι τώρα δείχνουν ότι τα εμβόλια πιάνουν αρκετά καλά και τις μεταλλάξεις. Χώρες που προχώρησαν εμβολιασμούς όπως ΗΠΑ και Ισραήλ έχουν πετάξει ήδη τις μάσκες. Και εδώ γίνονται χιλιάδες εμβολιασμοί  την ημέρα. Είμαστε μικρή χώρα και από Σεπτέμβρη κανονικά σχολείο, με προσοχή όπως πρέπει,  αλλά κανονικά. Μια χαρά τουρίστες θα έρθουν, μπορει όχι ορδές όπως παλιά, αλλά ήδη για Ιούνιο ξεκινάει δυναμικά για τα παγκόσμια δεδομένα. 

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5969 στις: Μάιος 14, 2021, 12:06:59 μμ »
Αισιόδοξο αυτό. Εμβόλια υπάρχουν. Πρόθυμοι να εμβολιαστούν όμως;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5970 στις: Μάιος 14, 2021, 01:03:29 μμ »
Τρομοκρατία χωρίς λόγο. Όλα τα δεδομένα μέχρι τώρα δείχνουν ότι τα εμβόλια πιάνουν αρκετά καλά και τις μεταλλάξεις. Χώρες που προχώρησαν εμβολιασμούς όπως ΗΠΑ και Ισραήλ έχουν πετάξει ήδη τις μάσκες. Και εδώ γίνονται χιλιάδες εμβολιασμοί  την ημέρα. Είμαστε μικρή χώρα και από Σεπτέμβρη κανονικά σχολείο, με προσοχή όπως πρέπει,  αλλά κανονικά. Μια χαρά τουρίστες θα έρθουν, μπορει όχι ορδές όπως παλιά, αλλά ήδη για Ιούνιο ξεκινάει δυναμικά για τα παγκόσμια δεδομένα.

Πού είπα ότι τα εμβόλια δεν πιάνουν μεταλλάξεις; το θέμα μου είναι ότι ο κόσμος δεν θα πάει να εμβολιαστεί αν δεν έχει άμεσο κίνητρο. όταν άνοιξαν τα πάντα ασχέτως εμβολιασμού, όποιος είναι διστακτικος δεν έχει κίνητρο να πάει. όσοι πήγαν, πήγαν. θα έχουμε ένα μικρό μπαμ όταν ανοίξουν όλα τα εμβόλια για όλες τις ηλικίες κ μετά τέλος. Greek summer. Αμφιβάλλω αν θα πιάσουμε 50%. Με αυτό δεν χτίζεις συλλογική ανοσία κ όσο θα πιέζεται κ το σύστημα υγείας από ανεμβολιαστους υψηλού κινδύνου, θα χρειαζόμαστε και μέτρα.

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5971 στις: Μάιος 14, 2021, 05:43:52 μμ »
Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί η πλατφόρμα για απόκτηση του σελφ τεστ που πρέπει να πάμε τη Δευτέρα!!!! έκλεισε την Τετάρτη; Χαμπάρι δεν πήραμε εγώ και άλλοι δύο συνάδελφοι. Ακούω γκρίνιες και από αρκετούς γονείς.
Η απάντηση είναι ελάτε φαρμακείο Δευτέρα πρωί!!!

Επίσης, έχω σελφ τεστ που το έχω αγοράσει. Αν το κάνω την Κυριακή το βράδυ, θα μπορώ να μπω στο σάιτ του υπουργείου και να το δηλώσω παίρνοντας κωδικό;

 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2021, 05:46:19 μμ από lvc »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5972 στις: Μάιος 14, 2021, 05:46:55 μμ »
Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί η πλατφόρμα για απόκτηση το σελφ τεστ που πρέπει να πάμε τη Δευτέρα!!!! έκλεισε την Τετάρτη; Χαμπάρι δεν πήραμε εγώ και άλλοι δύο συνάδελφοι. Ακούω γκρίνιες και από αρκετούς γονείς.
Η απάντηση είναι ελάτε φαρμακείο Δευτέρα πρωί!!!

Επίσης, έχω σελφ τεστ που το έχω αγοράσει. Αν το κάνω την Κυριακή το βράδυ, θα μπορώ να μπω στο σάιτ του υπουργείου και να το δηλώσω παίρνοντας κωδικό;

έχει ανακοινωθεί ότι τεστ για τα σχολεία έδιναν μόνο έως Τετάρτη γιατί μετά τα έδιναν στους άλλους εργαζομένους κ γι αυτό μας έδωσαν δυο για να καλυφτούμε τη Δευτέρα.

Με αγορασμένο δεν δηλώνεσαι στο σύστημα. αναγνωρίζει από το αμκα ότι δεν εχεις πάρει τεστ... Υποθέτω όμως ότι μπορείς να φέρεις το χειρόγραφο. ειναο το θέμα του κωδικού βέβαια... τώρα το είδα. Σ εμάς δεν τα κοιτάει κανεις γι αυτό δεν το σκέφτηκα. Αλλιώς πας σε δομή.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5973 στις: Μάιος 14, 2021, 05:48:28 μμ »
Μα και το χειρόγραφο δεν ζητάει κωδικό;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5974 στις: Μάιος 14, 2021, 05:52:55 μμ »
Μα και το χειρόγραφο δεν ζητάει κωδικό;

ναι το σκέφτηκα μετά. αν σου πω ότι δεν το έχω δει ακριβώς το χαρτι; το τυπώνω κ κοιτάω μόνο αν κατά λάθος με δήλωσα θετική από αφηρημάδα!!!! άσε στο σχολείο τι έπαθα που ήρθε ένας με το χαρτι του αδερφού του κατά λάθος κ εγω είδα απλώς ημερομηνία κ αποτέλεσμα κ δν ασχολήθηκα... ρεζίλι..

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5975 στις: Μάιος 14, 2021, 05:59:42 μμ »
Σε δομή δε μπορώ να πάω. Τα ράπιντ γίνονται μέχρι Παρασκευή εδώ που μένω. Θέλει έως 24 ώρες πριν.
Η γυναίκα μου πήρε το δικό μου και της κόρης μου την Τρίτη για να το πάμε Πέμπτη και από το φαρμακείο είπαν πως δικαιούται 1 ο καθένας. Παίζει να μην είχαν άλλα.

Βλέπω να κατεβάζω το χειρόγραφο και να το πηγαίνω χωρίς κωδικό και ό,τι γίνει...
Παρεμπίπτοντος σήμερα έκλεισα 3 βδομάδες από τη δεύτερη δόση του pfizer. Κάπου είχα διαβάσει πως όσοι είναι πλήρως εμβολιασμένοι δε θα χρειάζεται να κάνουν σελφ τεστ, αλλά ακόμη δεν έχει αλλάξει κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5976 στις: Μάιος 14, 2021, 06:06:11 μμ »
Κι εγώ έτσι είμαι με το εμβόλιο. Έπαθα μια πλάκα με το σελφ τεστ προχτές και χρησιμοποίησα και τα δύο για επιβεβαίωση. Στην αρχή το δήλωσα αρνητικό αλλά επικοινώνησα με τον ΕΟΔΔΥ και ξαναέκανα δήλωση θετικού τεστ. Χτες έκανα και ραπιντ το οποίο πλήρωσα και μοριακό σε ΚΥ. Και αγόρασα τεστ για την Δευτέρα. Αλλά τώρα σκέφτομαι ότι δεν ξέρω αν θα δεχτεί την καινούργια δήλωση το σύστημα. Και αν πάρω μόνο ένα την Δευτέρα πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχω
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2021, 06:07:44 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5977 στις: Μάιος 14, 2021, 06:08:13 μμ »
Για ποιον κωδικό μιλάτε; Δεν απαιτείται κανένας κωδικός για τη χειρόγραφη δήλωση. Το 90% των παιδιών του σχολείου έρχονται με χειρόγραφη και δεν ελέγχουμε κανέναν κωδικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.