*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 439701 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2534 στις: Ιούνιος 02, 2020, 08:46:38 μμ »
Παράθεση
Υπάρχει και το στίγμα βέβαια πια. Κάποιοι το βλέπουν κι έτσι.
Αυτό θεωρώ κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:35:41 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2535 στις: Ιούνιος 02, 2020, 09:52:23 μμ »
Άσχετη απορία.. ο θαμώνας του συγκεκριμένου (και όχι μόνο) νήματος, ο erisec που χάθηκε;;; Άνοιξαν τα σχολεία και έτρεξε τελικά να κάνει μάθημα και δεν μπαίνει πια να μοιραστεί τον πόνο του;  ::)

Λογική η απορία σου...είναι αρκετοί αυτοί που έγραφαν για το άνοιγμα το σχολείων και ξαφνικά εξαφανίστηκαν χωρίς να μας πουν εστω τι αντιμετώπισαν όταν παρουσιαστηκαν στις σχολικές μονάδες που υπηρετούν. Πάντως στα 4 δημοτικά που υπηρετώ σε επαρχιακή πόλη το 99% των μαθητών παρουσιάστηκε και σχεδόν όλοι οι συνάδελφοι. Όσο για τους μαθητές άλλοι κρατούν τις αποστάσεις και άλλοι όχι, αφού το απόγευμα σε πλατείες και πεζόδρομους γίνεται τις κακομοίρας!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2020, 07:10:35 πμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2850
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2536 στις: Ιούνιος 02, 2020, 11:12:38 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς αν έχει έρθει οδηγία στα σχολεία οτι απαγορεύονται οι φωτοτυπίες;

Αποσυνδεδεμένος rrena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2537 στις: Ιούνιος 02, 2020, 11:38:24 μμ »
Γεια σας,
γνωρίζετε εάν ο γονιός έχει δικαίωμα ν ακυρώσει την υπεύθυνη Δήλωση για την απουσία του παιδιού του λόγω covid;Κ αν ναι, υπάρχει γραμμένο καπου;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:35:41 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2538 στις: Ιούνιος 03, 2020, 07:14:41 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς αν έχει έρθει οδηγία στα σχολεία οτι απαγορεύονται οι φωτοτυπίες;

Απ ό,τι έχω καταλάβει ήταν μια υπερβολική ερμηνεία του "αποφεύγουμε κοινή χρήση και ανταλλαγή αντικειμένων". Τραβηγμένη από τα μαλλιά και τελείως άβολη. Μπορούμε απλώς να πλύνουμε χέρια πριν πιάσουμε τα χαρτιά από το φωτοτυπικό και πριν τα μοιράσουμε στα παιδιά, το δεύτερο μάλιστα επιδεικτικα μπροστά τους.

Ασχετο αλλά έχετε ώρες ώρες την αίσθηση ότι εμείς λόγω των πρωτοκόλων των σχολείων είμαστε από τους λίγους που ακόμα θεωρούν ότι ισχύουν τα μέτρα και υπάρχει ιός; γιατί όλοι συμπεριφέρονται σαν να μη συμβαίνει τίποτα, κ εμείς απολυμαίνουμε την έδρα πριν ακουμπήσουμε τα βιβλία μας!

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2539 στις: Ιούνιος 03, 2020, 08:45:27 πμ »
Άσχετη απορία.. ο θαμώνας του συγκεκριμένου (και όχι μόνο) νήματος, ο erisec που χάθηκε;;; Άνοιξαν τα σχολεία και έτρεξε τελικά να κάνει μάθημα και δεν μπαίνει πια να μοιραστεί τον πόνο του;  ::)

Έχω αποφασίσει να απέχω από ένα  σαιτ σαν και αυτό, όπου δικαίωμα ΔΙΑΛΟΓΟΥ έχουν κάποιοι οπαδοί του κοινοβουλευτισμού/κομματισμού σαν και σένα, ενώ εμείς οι υπόλοιποι δεν μπορούμε να κάνουμε διάλογο και τα μηνύματά μας περιμένουν μονίμως έγκριση διαχειριστή για να δημοσιευτούν.

Παράθεση
Co-authored with Zeph Landau, a research scientist in computer science at UC Berkeley
Health worker takes swab to test for coronavirus.How do we get from a country currently under necessary but crippling social distancing measures to one where schools, restaurants and non-essential businesses are open, people are going to work, and the economy is thriving?
https://blogs.berkeley.edu/2020/05/06/out-of-one-many-the-benefits-of-pooled-covid-19-testing/

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού. Ελλάς, ουραγός στην Ευρώπη σε αριθμό τεστ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2020, 08:52:08 πμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2540 στις: Ιούνιος 03, 2020, 12:58:52 μμ »
Έχετε καταλάβει αν την Παρακσευή 12 κάνουμε μάθημα; Γενικά οι περισσότεροι θεωρούν ότι ισχύει το κλασικό για την τελευταία μέρα του διδακτικού έτους, επομένως τα παιδιά δεν έρχονται και κάνουμε συνεδρίαση. Η αλήθεια είναι ότι λογικά έτσι θα πρέπει να ισχύσει, όμως επίσης λογικό είναι να σκεφτούμε ότι μιας και ανοίξαμε για τόσες λίγες μέρες και μιας και η βάρδια Δε-Τε-πα εκείνης της εβδομάδας χάνει και τη Δευτέρα, να γίνει μάθημα Παρασκευή. Αν γίνει όμως αυτό, δεν θα συμπέσουμε εύκολα για την παιδαγωγική αφού θα λείπουμε στις πανελλαδικές... Μπέρδεμα. Εκεί πάνω ακούει κανείς; Μάλλον δεν είναι ενήμεροι για τέτοια ποταπά ζητήματα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2541 στις: Ιούνιος 03, 2020, 02:06:07 μμ »
Εγώ θεωρώ ότι δεν θα έρθουν τα παιδιά, αν και δεν είπαμε κάτι επίσημο ακόμα.
Με την ευκαιρία να ρωτήσω με βάση ποια εγκύκλιο βαθμολογούμε τα παιδιά; Πού γράφει δηλαδή επίσημα ότι όσοι δεν ήρθαν θα βαθμολογηθούν με βάση την εικόνα τους ως 10 Μαρτίου;

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2542 στις: Ιούνιος 03, 2020, 03:03:34 μμ »
Έχετε καταλάβει αν την Παρακσευή 12 κάνουμε μάθημα; Γενικά οι περισσότεροι θεωρούν ότι ισχύει το κλασικό για την τελευταία μέρα του διδακτικού έτους, επομένως τα παιδιά δεν έρχονται και κάνουμε συνεδρίαση. Η αλήθεια είναι ότι λογικά έτσι θα πρέπει να ισχύσει, όμως επίσης λογικό είναι να σκεφτούμε ότι μιας και ανοίξαμε για τόσες λίγες μέρες και μιας και η βάρδια Δε-Τε-πα εκείνης της εβδομάδας χάνει και τη Δευτέρα, να γίνει μάθημα Παρασκευή. Αν γίνει όμως αυτό, δεν θα συμπέσουμε εύκολα για την παιδαγωγική αφού θα λείπουμε στις πανελλαδικές... Μπέρδεμα. Εκεί πάνω ακούει κανείς; Μάλλον δεν είναι ενήμεροι για τέτοια ποταπά ζητήματα.
Τρίτη 16.06 δεν θα μπορούσε να γίνει συνεδρίαση σε γυμνάσια; Ή και καθόλου; Εμείς στο Λύκειό μας είμαστε στο καθόλου πάντως. Δεν υπάρχει κανένα νόημα. Δεν μένει κανείς ούτε από απουσίες και χωρίς εξετάσεις προαγωγικές ούτε λόγω βαθμολογίας (με το 9.5 βέβαια πού να μείνει κανείς! ). Καταχωρίζονται σιγά σιγά και οι βαθμολογίες (της Γ είναι ήδη έτοιμοι) και όλα καλά. Όταν οι μαθητές είναι στο σχολείο καλύπτεις σημαντικό κομμάτι της ύλης. Ήταν ένα καλό διάστημα όσο ήταν. Το πρόβλημα είναι στα σχολεία που πάνε 1 και 2 μαθητές. Πώς να κάνεις μάθημα; Αν κι έχω καταλήξει πως αξίζει για αυτόν τον ένα και μόνο να τα δίνεις όλα, αφού αυτός επέλεξε να είναι εκεί και τιμά και το σχολείο και τους καθηγητές τους. Και οι υπόλοιποι από Σεπτέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2543 στις: Ιούνιος 03, 2020, 03:19:28 μμ »
Εγώ θεωρώ ότι δεν θα έρθουν τα παιδιά, αν και δεν είπαμε κάτι επίσημο ακόμα.
Με την ευκαιρία να ρωτήσω με βάση ποια εγκύκλιο βαθμολογούμε τα παιδιά; Πού γράφει δηλαδή επίσημα ότι όσοι δεν ήρθαν θα βαθμολογηθούν με βάση την εικόνα τους ως 10 Μαρτίου;

Το ΦΕΚ για τη ρύθμιση απουσιών κ την προαγωγή - απόλυση για φέτος, δεν ανέφερε κάτι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι σχετικό. Ε΅ξάλλου αυτά τα παιδιά δεν θα βαθμολογηθούν για τη συμμετοχή στο μάθημα που παρακολουθούν με την κάμερα; ;D 8) ;)

ΝΟμίζω γενικά δεν έχει ειπωθεί κάτι για την αξιολόγηση των παιδιών, και δεν μπορεί και να ειπωθεί. Δηλαδή τους δυο μήνες που κάποια δούλευαν πολύ σκληρά, τους διαγράφουμε έτσι; Εγώ θα βαθμολογήσω θετικά όποιον είναι από εκεί, το έχω δηλώσει. Ο ενδοιασμός μου είναι για κάποια παιδιά που είχαν 19 στο πρώτο, και αν συνέχιζαν έτσι θα είχαν 20 στο δεύτερο, αλλά στην τηλεκπαίδευση έκαναν λίγα ή τίποτα και τώρα είναι πάλι ψιλοχαμένα. Δεν μου πάει να τους βάλω 20. Όμως σε άλλους που είναι πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο, ασχέτως της επιμέλειας, θα ΄ηθελα να βάλω 20. Και δεν ξέρω εκεί πω΄ς θα φανεί, μην πει κανένας ότι το παιδί του έχασε το απουσιολόγιο ή τη σημαία επειδή δεν έκανε ασκήσεις στην εξ ασποστάσεως που ήταν προαιρετική.... Μπέρδεμα....

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2544 στις: Ιούνιος 03, 2020, 03:21:47 μμ »
Τρίτη 16.06 δεν θα μπορούσε να γίνει συνεδρίαση σε γυμνάσια; Ή και καθόλου; Εμείς στο Λύκειό μας είμαστε στο καθόλου πάντως. Δεν υπάρχει κανένα νόημα. Δεν μένει κανείς ούτε από απουσίες και χωρίς εξετάσεις προαγωγικές ούτε λόγω βαθμολογίας (με το 9.5 βέβαια πού να μείνει κανείς! ). Καταχωρίζονται σιγά σιγά και οι βαθμολογίες (της Γ είναι ήδη έτοιμοι) και όλα καλά. Όταν οι μαθητές είναι στο σχολείο καλύπτεις σημαντικό κομμάτι της ύλης. Ήταν ένα καλό διάστημα όσο ήταν. Το πρόβλημα είναι στα σχολεία που πάνε 1 και 2 μαθητές. Πώς να κάνεις μάθημα; Αν κι έχω καταλήξει πως αξίζει για αυτόν τον ένα και μόνο να τα δίνεις όλα, αφού αυτός επέλεξε να είναι εκεί και τιμά και το σχολείο και τους καθηγητές τους. Και οι υπόλοιποι από Σεπτέμβριο.
Επιτήρηση Ν. Γλώσσας στα ΕΠΑΛ, δεν τελειώνει πριν τις 12. Η αλήθεια είναι ότι μπορούμε και χωρίς συνεδρίαση θεωρητικά, ή έστω κ με μια σύντομη συνεννόηση. Στην πράξη όμως, αφού δεν έχουμε άλλη οδηγία, δεν οφείλουμε να τηρήσουμε τα καθιερωμένα;
Σ εμάς έρχονται σχεδόν όλοι. Απλώς κάποιοι κοιμούνται. ΔΛδ μπορεί να έχεις 4 τμήματα το ίδιο μάθημα, 8 υποτμήματα, και στα μισά να κάνεις μια σούπερ διδασκαλία και την ίδια ενότητα στα άλλα μισά να την πεις μόνος σου στον τοίχο γιατί τα παιδιά μετα βίας πασχίζουν να μην κοιμηθούν.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2545 στις: Ιούνιος 03, 2020, 04:04:03 μμ »
Όταν κάποια στιγμή ο σπουδαίος Έλλην (ξεύρω την καταγωγήν μου) εκπαιδευτικός αντιληφθεί (λίγο δύσκολο, βεβαίως βεβαίως...) ότι ο ρόλος του δασκάλου κι ο ρόλος του βαθμολογητή είναι δ ρ α μ α τ ι κ ά αντίθετοι κι αλληλοαποκλειόμενοι τότε θα 'χομε πάει ένα βήμα μπροστά. Αλλιώς προκοπή γιοκ και σχολειό ντζίφος. Συγνώμη για την παρένθεση. Συνεχίστε.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2546 στις: Ιούνιος 03, 2020, 04:19:22 μμ »
Όταν κάποια στιγμή ο σπουδαίος Έλλην (ξεύρω την καταγωγήν μου) εκπαιδευτικός αντιληφθεί (λίγο δύσκολο, βεβαίως βεβαίως...) ότι ο ρόλος του δασκάλου κι ο ρόλος του βαθμολογητή είναι δ ρ α μ α τ ι κ ά αντίθετοι κι αλληλοαποκλειόμενοι τότε θα 'χομε πάει ένα βήμα μπροστά. Αλλιώς προκοπή γιοκ και σχολειό ντζίφος. Συγνώμη για την παρένθεση. Συνεχίστε.

Εγώ είμαι κατα της βαθμολογίας μέχρι τη η γυμνασίου τουλάχιστον κ κατα των προαγωγικών σε ολο το γυμνάσιο μη σου πω κ κατα των ωριαίας διαγωνισματων, θα ηθρλα μια ευελιξία στην αξιολόγηση κ την επανάληψη. Και τα εχω πει κ στην τάξη αυτά. Τώρα όμως είμαι υποχρεωμένη να κινηθώ σε ενα δεδομενο πλαισιο. Ή μαλλον, γενικα υπάρχει ένα πλαίσιο που μας αρέσει δεν μας αρέσει, το ακολουθούμε μέχρι να αλλάξει, πράγμα που δεν έγινε ούτε με τους άτολμους προηγούμενους αρα δεν θα γινει ποτε. Φετος δεν υπαρχει καν το πλαισιο γιατι ολα ηταν πρωτόγνωρα κ προχειρα οργανωμένα. υπερχει ομως το δεδομενο οτι πρεπει να βαλουμε βαθμους, κ το δεδομενο οτι καποια παιδια εκαναν δουλεια μεχρι τον Μάρτιο κ καποια ελλα μεχρι τωρα. χωρις να ασχοληθούν με το αν ήταν υποχρεωμένα ή ίσως επειδή τους πίεσαν οι γονεις, οπως κ να χει ομως, εκαναν κ εμαθαν ενω αλλοι δεν εκαναν κ δεν εμαθαν. Αρα υπαρχει πρακτικο θεμα, ασχετο με τη φιλοσοφια μας.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2547 στις: Ιούνιος 03, 2020, 05:44:43 μμ »
Το ΦΕΚ για τη ρύθμιση απουσιών κ την προαγωγή - απόλυση για φέτος, δεν ανέφερε κάτι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι σχετικό. Ε΅ξάλλου αυτά τα παιδιά δεν θα βαθμολογηθούν για τη συμμετοχή στο μάθημα που παρακολουθούν με την κάμερα; ;D 8) ;)

ΝΟμίζω γενικά δεν έχει ειπωθεί κάτι για την αξιολόγηση των παιδιών, και δεν μπορεί και να ειπωθεί. Δηλαδή τους δυο μήνες που κάποια δούλευαν πολύ σκληρά, τους διαγράφουμε έτσι; Εγώ θα βαθμολογήσω θετικά όποιον είναι από εκεί, το έχω δηλώσει. Ο ενδοιασμός μου είναι για κάποια παιδιά που είχαν 19 στο πρώτο, και αν συνέχιζαν έτσι θα είχαν 20 στο δεύτερο, αλλά στην τηλεκπαίδευση έκαναν λίγα ή τίποτα και τώρα είναι πάλι ψιλοχαμένα. Δεν μου πάει να τους βάλω 20. Όμως σε άλλους που είναι πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο, ασχέτως της επιμέλειας, θα ΄ηθελα να βάλω 20. Και δεν ξέρω εκεί πω΄ς θα φανεί, μην πει κανένας ότι το παιδί του έχασε το απουσιολόγιο ή τη σημαία επειδή δεν έκανε ασκήσεις στην εξ ασποστάσεως που ήταν προαιρετική.... Μπέρδεμα....

Η εξ αποστάσεως είναι προαιρετική, χρησίμευε για επαναλήψεις  και δεν βαθμολογείται διότι δεν υπάρχουν ίσες ευκαιρίες για όλους.
Βαθμούς πάλι δεν βάζουμε  ούτε για το απουσιολόγιο ούτε για τη σημαία, αυτά είναι αποτελέσματα και όχι στόχοι. Οπότε βάζουμε βαθμούς σύμφωνα με την εικόνα του παιδιού μέχρι αρχές Μαρτίου και μετά από τις 18 Μαΐου (αν ήρθε σχολείο) και είμαστε οκ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.