*

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 165392 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 13, 2020, 12:13:29 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/315196_ioannina-synelifthi-idioktitis-frontistirioy-poy-den-tirise-ta-metra-gia-ton

Συνελήφθη χθες, Πέμπτη απόγευμα, στα Ιωάννινα, ιδιοκτήτης φροντιστηρίου μέσης εκπαίδευσης διότι σύμφωνα με την ανακοίνωση της αστυνομίας, δεν τήρησε τα προληπτικά μέτρα για τον κορονοϊό και έκανε μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:29:20 »

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 13, 2020, 12:16:34 μμ »
Είμαστε έτοιμοι: ξεκινά η εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Στηρίζουμε την εκπαιδευτική κοινότητα με καινοτόμα εργαλεία
                 

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, ανταποκρινόμενο άμεσα στις εξελίξεις, ενεργοποιεί από σήμερα ψηφιακά εργαλεία που θα επιτρέψουν την εξ αποστάσεως διδασκαλία.



Παράθεση
Η εξ αποστάσεως διδασκαλία συνιστά το πλέον πρόσφορο εργαλείο για να διατηρήσουν οι μαθητές, οι σπουδαστές και οι φοιτητές μας την επαφή τους με την εκπαιδευτική διαδικασία στις παρούσες, έκτακτες συνθήκες που βιώνει η χώρα μας - χωρίς να αποσκοπεί στο να υποκαταστήσει τη δια ζώσης εκπαίδευση ούτε να καλύψει τη διδακτέα ύλη. Ξεκινάμε ένα μεγάλο εγχείρημα, για την επιτυχία του οποίου είναι καίρια η συμβολή όλων των παραγόντων της εκπαίδευσης.


Η διαδικασία θα υλοποιηθεί συνδυαστικά τόσο με σύγχρονες, όσο και με ασύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας:


·         Ως σύγχρονη διδασκαλία νοείται η απευθείας διδασκαλία και μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο από εκπαιδευτικό, μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας, σε μαθητές, σπουδαστές και φοιτητές που παρακολουθούν ζωντανά μέσω υπολογιστή.


·         Ασύγχρονη είναι η διδασκαλία κατά την οποία ο εκπαιδευόμενος μαθαίνει σε διαφορετικό χρόνο από τη διαδικασία παράδοσης του μαθήματος ή δημιουργίας υλικού από τον εκπαιδευτικό, έχοντας πρόσβαση σε μαθησιακό υλικό μέσω διαδικτύου (σε συγκεκριμένες ιστοσελίδες που παρέχει το Υπουργείο).


(1)        Σχολεία:

-          Αναφορικά με τη σύγχρονη εκπαίδευση, το Υπουργείο θα διαθέσει σε όλες τις σχολικές μονάδες της χώρας, ξεκινώντας από την Γ’ Λυκείου (λόγω των επερχόμενων Πανελλαδικών εξετάσεων), ειδικά διαμορφωμένη ψηφιακή πλατφόρμα για την πραγματοποίηση μαθημάτων μέσω τηλεδιάσκεψης από τους εκπαιδευτικούς. Η πρώτη πιλοτική εφαρμογή θα πραγματοποιηθεί σήμερα. Μετά την εφαρμογή της στη Γ’ Λυκείου, η σχετική πλατφόρμα θα διατεθεί σταδιακά και στις λοιπές τάξεις των δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων της χώρας. Επιδίωξη της πολιτικής ηγεσίας είναι να δοθεί μεγαλύτερη αυτονομία σε κάθε σχολική μονάδα να προσαρμόσει την παρεχόμενη δυνατότητα εξ αποστάσεως διδασκαλίας στις υφιστάμενες ανάγκες της, και για το λόγο αυτό οι Διευθυντές των σχολείων θα διαμορφώνουν οι ίδιοι, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, το πρόγραμμα για κάθε σχολική τάξη.

-          Αναφορικά με την ασύγχρονη εκπαίδευση, οι υφιστάμενες ψηφιακές δομές του Υπουργείου, δηλαδή τα Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία (Ε-Books),  το Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Υλικό (Φωτόδεντρο) και τα Ψηφιακά Διδακτικά Σενάρια (Πλατφόρμα «Αίσωπος») είναι ήδη οργανωμένες ανά βαθμίδα, μάθημα και ενότητες και μπορούν επομένως να χρησιμοποιηθούν από όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς και στην έκτακτη αυτή συγκυρία. Το Υπουργείο δρομολογεί, επιπλέον, την ανάρτηση πρότυπων βιντεοσκοπημένων μαθημάτων, με στόχο τη διευκόλυνση αφενός των μαθητών που θα μπορούν να τα παρακολουθούν οποιαδήποτε ώρα της ημέρας, αφετέρου των εκπαιδευτικών που θα μπορούν να τα αξιοποιούν παράλληλα, ενισχύοντας τη διδασκαλία τους.


(2) ΙΕΚ:

-          Εδώ και χρόνια, τα Δημόσια ΙΕΚ χρησιμοποιούν ψηφιακές πλατφόρμες ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης, οι οποίες έχουν εξελιχθεί σημαντικά το τελευταίο έτος και μπορούν να αξιοποιηθούν για την ανάρτηση του εκπαιδευτικού υλικού ανά θεματική ενότητα.

-          Θα προτεραιοποιηθεί, επίσης, η δοκιμαστική εφαρμογή της σύγχρονης και ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης για τα θεωρητικά μαθήματα.


(3) Πανεπιστήμια:

Τα Πανεπιστήμια διαθέτουν ήδη, σε μεγάλο βαθμό, συστήματα ηλεκτρονικής διαχείρισης μαθημάτων. Επιπροσθέτως, το Υπουργείο θα διαθέσει στα Πανεπιστήμια ήδη από την ερχόμενη εβδομάδα δύο ψηφιακές πλατφόρμες εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και διαδραστικής-ψηφιακής μάθησης (προκειμένου να τις αξιοποιήσουν κατά την επιλογή και σύμφωνα με τις ανάγκες τους).


Συνοπτικά, το καλάθι των διαθέσιμων ψηφιακών εργαλείων για την υλοποίηση της  εξ αποστάσεως εκπαίδευσης θα περιλαμβάνει (α) όλες τις προαναφερόμενες, υφιστάμενες ψηφιακές δομές του Υπουργείου, καθώς και τις δικτυακές συνδέσεις και υπηρεσίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, αλλά και (β) τρεις ψηφιακές πλατφόρμες που παρέχονται δωρεάν προς το Υπουργείο και τους εποπτευόμενους φορείς του από τις εταιρείες CISCO, Google και Microsoft, τις οποίες το Υπουργείο ευχαριστεί θερμά για την ευγενική αυτή παροχή τους.

Περαιτέρω, ενημερωτικό υλικό για την αξιοποίηση των εργαλείων εξ αποστάσεως εκπαίδευσης θα παρέχεται και μέσω της τηλεόρασης της ΕΡΤ.


Η Υπουργός κα Νίκη Κεραμέως προέβη στην ακόλουθη δήλωση:


«Εγκαινιάζουμε σήμερα νέα ψηφιακά εργαλεία εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, τα οποία οργανώθηκαν άμεσα για να εξυπηρετήσουν τις έκτακτες ανάγκες που προκάλεσε η αναστολή λειτουργίας των εκπαιδευτικών δομών, εξ αιτίας του κορωνοϊού. Η παρούσα κρίση μάς έφερε ενώπιον μίας πρόκλησης: να δράσουμε γρήγορα, ώστε να καταφέρουμε να διατηρήσουμε την επαφή των μαθητών, σπουδαστών και φοιτητών μας με την εκπαιδευτική διαδικασία, αλλά και να αξιοποιήσουμε παράλληλα τη δυνατότητα για περαιτέρω καλλιέργεια και εμβάθυνση των ψηφιακών δεξιοτήτων όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας. Απευθυνόμαστε σε κάθε εκπαιδευτικό, σε κάθε μαθητή-σπουδαστή-φοιτητή, σε κάθε γονέα, καλώντας τους όλους να αγκαλιάσουν αυτή την προσπάθεια, να συμμετάσχουν στην εξ αποστάσεως διδασκαλία και να αποκομίσουν όλα τα οφέλη που μπορεί να τους προσφέρει. Έχουν να γίνουν πολλά, αλλά μπορούμε με τη συμβολή όλων μας.

Ευχαριστώ θερμά τους παρόχους των νέων, δωρεάν, ψηφιακών εργαλείων, αλλά και όσους εργάστηκαν άοκνα, ώστε σε λίγες μέρες να ετοιμαστεί η υποδομή μίας καινοτόμου εκπαιδευτικής εμπειρίας. Όλοι μαζί θα ξεπεράσουμε και αυτή τη δυσκολία, βγαίνοντας νικητές.»

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2020, 09:54:33 πμ από giannisn1991 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 13, 2020, 12:32:04 μμ »
lela, skathari, άντε ας πούμε εγώ μπορώ να εφαρμόσω τηλεκπαίδευση από το σπίτι μου, οι άλλοι; Η καθηγήτρια 65 χρονών πώς θα το κάνει αυτό; Χωρίς καμία υποτιμητική διάθεση, καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Και αυτή την στιγμή θα έπρεπε όλοι να μπορούμε να χρησιμοποιούμε το e-class, αλλά δεν το κάνουμε. Πάντως, λαμβάνω πολύ σοβαρά υπόψη τα όσα είπε ο Λιοναράκης για το θέμα....
Ας λάβουμε και κάτι άλλο υπόψη: Δεν έχουν όλοι οι μαθητές υπολογιστή. Κινητό, μάλλον ναι, αλλά υπολογιστή όχι. Θα υποχρεώσω τον μαθητή να πάρει υπολογιστή ή θα τον αναγκάσω να διαβάζει από το κινητό;
Γιατί όχι; Βιβλία δεν έχουν και δεν ανοίγουν. Ίντερνετ έχουν και κινητά αν όχι τάμπλετ. Δεν υπάρχει δικαιολογία στην εποχή μας. Επίσης δεν είναι τόσο το "βάρος" και το σηκώνουν και οι χαμηλές ταχύτητες σε κάποια επαρχιακά μέρη.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 13, 2020, 12:35:22 μμ »
καλησπερα το θεωρω δυσκολο να δουλεψει το μετρο,και δεν ξερω κατα ποσο οι μαθητες θα εχουν την διαθεση να ασχοληθουν
Όσοι ασχολούνταν και στα δια ζώσης φαντάζομαι. Για τους άλλους, αν δεν παίρνουν "απουσία" χαμένη υπόθεση. Άκουσα τη Ζαχαράκη βέβαια να λέει ότι θα κάνουν επαναλήψεις  στα εξ αποστάσεως και δεν θα προχωρούν την ύλη. Έχετε κάτι ακούσει άλλο επ' αυτού;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:29:20 »

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 13, 2020, 01:11:51 μμ »
Γιατί όχι; Βιβλία δεν έχουν και δεν ανοίγουν. Ίντερνετ έχουν και κινητά αν όχι τάμπλετ. Δεν υπάρχει δικαιολογία στην εποχή μας. Επίσης δεν είναι τόσο το "βάρος" και το σηκώνουν και οι χαμηλές ταχύτητες σε κάποια επαρχιακά μέρη.

Εγώ έχω αρκετούς μαθητές που δεν έχουν ούτε υπολογιστή ούτε τάμπλετ ουτε κινητό. Τι εννοείς "δεν υπάρχει δικαιολογία"?

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 13, 2020, 01:36:40 μμ »
υπάρχει μαθητής χωρίς κινητό?????? που?????

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 13, 2020, 01:43:28 μμ »
Καλημέρα! Να κάνω μια χαζή ερώτηση,  για να μπορέσει να εφαρμοστεί αυτό το μέτρο οι διδάσκοντες θα πρέπει να πάνε στο σχολείο ή θα μπορούν να χρησιμοποιούν την πλατφόρμα από το σπίτι τους; Σας ευχαριστώ πολύ.
Κι εγώ αυτή την απορία. Θα προτιμούσα να το κάνω από το σπίτι όπου έχω υλικό στον υπολογιστή μου, καλή σύνδεση και απ'όλα. Κάτι άλλο που με απασχολεί και δε βλέπω να αναφέρεται είναι το θέμα της κάμερας. Θα είναι υποχρεωτική; Προσωπικά δε θα ήθελα να έχει τη δυνατότητα οποιοσδήποτε να μπορεί να καταγράψει το πρόσωπό μου και ξέρετε οι μαθητές πώς είναι. Πέρυσι φωτογράφισαν εν ώρα μαθήματος κιόλας συνάδελφο και το διακίνησαν μέσω viber. Φανταστείτε τι έχει να γίνει, αν μας βλέπουν στην οθόνη τους. Όχι ότι θα κάνουν τίποτα σπουδαίο αλλά προσωπικά δε θέλω κανείς να διαχειρίζεται την εικόνα μου.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 13, 2020, 01:45:19 μμ »
Επίσης κάτι άλλο πολύ βασικό. Είδα πως θα κάνουμε επαναλήψεις. Δε θα έπρεπε να έχουμε έτοιμο υλικό, όπως ασκήσεις; Ξαφνικά θα ετοιμάσουμε τόσο υλικό; Σκόπευα να ετοιμάσω μες στο Πάσχα αλλά και πάλι όχι τόσο όσο θα απαιτείται τώρα.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 13, 2020, 01:56:47 μμ »
υπάρχει μαθητής χωρίς κινητό?????? που?????

Στο Δημοτικό!! Επίσης, Ρομά! Επίσης οικογένειες με οικονομικά προβλήματα. Επίσης, κάποιοι έχουν αλλά δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας. Αλλά και να έχουν είναι εύκολο να συμμετέχεις σε μάθημα από κινητό? Χρειάζεσαι τουλάχιστον τάμπλετ. Μην τρελαθούμε δηλαδή που είναι και αυτονόητο και "δεν υπάρχει δικαιολογία".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2020, 01:58:42 μμ από skathari »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 13, 2020, 01:59:23 μμ »
άλλη μια φουρνιά αμόρφωτων

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:00:03 μμ »
Εγώ έχω αρκετούς μαθητές που δεν έχουν ούτε υπολογιστή ούτε τάμπλετ ουτε κινητό. Τι εννοείς "δεν υπάρχει δικαιολογία"?
Πραγματικά εκπλήσσομαι! Αυτό είναι είδηση πραγματική. Ωστόσο θα μπορούσαν να κάνουν δουλειά από τα κινητά των γονιών τους. Δεν αποτελεί πρόβλημα το μέσο. Το υλικό και η ποιότητά του. Το πώς διασφαλίζεται ότι όλοι το λαμβάνουν και ασχολούνται. Το χρονικό περιθώριο που θα δοθεί από το ένα επαναληπτικό μάθημα στο άλλο. Αυτά και άλλα είναι καίριοι νομίζω προβληματισμοί.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:01:28 μμ »
Η αλήθεια είναι συνάδελφοι ότι κάποια στιγμή η εκπαίδευση πρέπει να περάσει στην ψηφιακή εποχή. Απλά αναρωτιέμαι πόσο εφικτή μπορεί να είναι η υλοποίηση μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Η εξοικείωση των μαθητών θεωρώ ότι είναι εύκολη υπόθεση. Το βασικό που απαιτείται είναι η επιμόρφωση των διδασκόντων και κυρίως η κατανόηση ότι πρέπει να αφιερώσουν χρόνο για να δημιουργήσουν δικό τους υλικό. Οι εκπαιδευτικές πλατφόρμες όπως το Moodle π.χ. έχουν απεριόριστες δυνατότητες, δεν είναι απλά ηλεκτρονικοί αποθηκευτικοί χώροι. Αυτό είναι το ζητούμενο.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:03:00 μμ »
Κι εγώ αυτή την απορία. Θα προτιμούσα να το κάνω από το σπίτι όπου έχω υλικό στον υπολογιστή μου, καλή σύνδεση και απ'όλα. Κάτι άλλο που με απασχολεί και δε βλέπω να αναφέρεται είναι το θέμα της κάμερας. Θα είναι υποχρεωτική; Προσωπικά δε θα ήθελα να έχει τη δυνατότητα οποιοσδήποτε να μπορεί να καταγράψει το πρόσωπό μου και ξέρετε οι μαθητές πώς είναι. Πέρυσι φωτογράφισαν εν ώρα μαθήματος κιόλας συνάδελφο και το διακίνησαν μέσω viber. Φανταστείτε τι έχει να γίνει, αν μας βλέπουν στην οθόνη τους. Όχι ότι θα κάνουν τίποτα σπουδαίο αλλά προσωπικά δε θέλω κανείς να διαχειρίζεται την εικόνα μου.

Σε τηλεδιάσκεψη, με ανοιχτό μικρόφωνο και κλειστή κάμερα, μια χαρά γίνεται η δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:04:22 μμ »
Στο Δημοτικό!! Επίσης, Ρομά! Επίσης οικογένειες με οικονομικά προβλήματα. Επίσης, κάποιοι έχουν αλλά δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας. Αλλά και να έχουν είναι εύκολο να συμμετέχεις σε μάθημα από κινητό? Χρειάζεσαι τουλάχιστον τάμπλετ. Μην τρελαθούμε δηλαδή που είναι και αυτονόητο και "δεν υπάρχει δικαιολογία".
Συνάδελφε, ειλικρινά σε όσα μέρη έχω βρεθεί φαγητό καθημερινά μπορεί να μην είχαν κάποιες οικογένειες, αλλά κινητό τελευταίας τεχνολογίας είχαν. Ωστόσο εννοείται ότι σε πιστεύω. Ευκαιρία για τεχνολογική ενίσχυση των οικονομικά ασθενών. Θα ήταν μια καλή πρωτοβουλία για τις μεγάλες επιχειρήσεις προς όφελος της κοινωνίας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159602
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 468

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.