*

Αποστολέας Θέμα: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα  (Αναγνώστηκε 17457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 31, 2020, 08:20:57 μμ »
Για να δικαιούται κάποιος το επίδομα των 800 € απαιτείται να έχουν βγει σε αναστολή και τα 2 φροντιστήρια.

Εδω μετα απο επικοινωνια που ειχε ο συναδελφος του ειπαν οτι δεν ειναι ξεκαθαρισμενο αυτο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 31, 2020, 09:01:25 μμ »
Αυτό που έγραψα το έμαθα από διευκρινίσεις που δόθηκαν σχετικά με το ποιοι δικαιούνται τα 800 €.
Δε θυμάμαι αν το άκουσα σε εκπομπή στην τηλεόραση ή το διάβασα στο ίντερνετ.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 31, 2020, 11:31:49 μμ »
Ερωτηση αν γνωριζει καποιος.

Εκπαιδευτικος ειναι σε 2 φροντιστηρια το ενα βγαινει σε αναστολη το αλλο οχι. Θα παρει το επιδομα 800€ ;

Ρητά και ξεκάθαρα, όχι. Πρέπει να του αναστείλουν την σύμβαση και οι δυο.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 01, 2020, 04:29:39 πμ »
Καλό ξημέρωμα. Επειδή είδα οτι συζητάτε το θέμα για το επίδομα....θα ηθελα να αναφερω την περιπτωση μου.Εχω συνάψει 3 συμβάσεις εξαρτημένης εργασίας με 3 εργοδότες ιδιωτικού τομέα (είμαι υπάλληλος με ασφάλιση ικα) και οι 3 εντάσσονται στα εκτακτα μετρα της κυβέρνησης (έκλεισαν με κρατική εντολή ειτε ενταχθηκαν οι ΚΑΔ τους στα εκτακτα μετρα οικονομικής στήριξης) ενώ διαθετω και σύμβαση εξαρτημένης εργασίας όντας εκπαιδευτικός στη σχολή ΑμεΑ ΟΑΕΔ. Και στις 4 συμβάσεις είμαι ωρομισθια με ασφάλιση ικα.
 Σήμερα ανακοινώθηκε οτι οι ωρομισθιοι θα πληρωθούν κανονικά απο τον ΟΑΕΔ (βέβαια έχουμε καθυστερηση ενα μήνα στις πληρωμές). Στη Σχολή ΑμεΑ ΟΑΕΔ εργάζομαι μονο 1 πρωινό την εβδομαδα (24 διδακτικές ώρες το μήνα και ο μισθός μου είναι 237 ευρώ).
Αυτό που θέλω να ρωτησω είναι αν δικαιούμαι ή όχι το επίδομα των 800 ευρώ. Διάβασα οτι οι πολλαπλά εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα έχουν δικαίωμα να βάλουν αποκλειστικά εναν εργοδότη στην αίτηση τους, αλλά δε διευκρινίζεται τι γίνεται στις περιπτωσεις όπως η δική μου. Γνωρίζω οτι οι αναπληρωτές πχ σε σχολείο με πληρη απασχόληση δε δικαιούνται τα χρήματα,καθώς εκεί ο μισθός τους είναι πλήρους απασχόλησης. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση μου;  αν γνωρίζετε φυσικά. Υ.Γ και οι 3 εργοδότες ιδιωτικού τομέα έχουν κανει ηδη την αίτηση στο σύστημα στο "Εργάνη" με ολους τους υπαλλήλους τους (και με μένα μέσα). Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2020, 04:33:20 πμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 01, 2020, 07:52:28 πμ »
Ρητά και ξεκάθαρα, όχι. Πρέπει να του αναστείλουν την σύμβαση και οι δυο.

Συναδελφε ευχαριστω για την απαντηση σου. Αν εχεις καποιο λινκ που να αναφερει αντιστοιχη περιπτωση( εκτος και αν στο ανεφερε Λογιστης)
Ευλογες σκεψεις. Δεν πληττεται το εισοδημα καποιου ετσι; Ρωταω γιατι σε 2 λογιστες που εγινε αντιστοιχη ερωτηση ο ενας ειπε ναι ο αλλος οχι . Η επιχειρηματολογια του λογιστη που ειπε το ναι ειναι οτι πληττεται το εισοδημα απο την στιγμη που εισαι σε 2 φροντιστηρια και κλεινει το ενα . Η επιχειρηματολογια του λογιστη που ειπε το οχι ηταν οτι η αποφαση αναγραφει 2 επιχειρησεις σε αναστολη και απλα επιλεγεις τον εναν απο τους 2 που θα πληρωθεις και ετσι δεν προβλεπεται επιδομα για ατομα που ο ενας βγει σε αναστολη και ο αλλος οχι. Επισης ετσι χανονται και ενσημα του εργαζομενου πραγμα που εχει επιπτωση ακομα και στο ταμειο ανεργιας το καλοκαιρι αννδεν καλυφθουν αυτα τα ενσημα απο το δημοσιο.
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας . Ειναι παντως ενα θεμα που απασχολει παρα πολλους συναδελφους εργαζομενους σε πανω απο ενα φροντιστηριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2020, 11:39:25 πμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 01, 2020, 10:30:19 μμ »
Συναδελφε ευχαριστω για την απαντηση σου. Αν εχεις καποιο λινκ που να αναφερει αντιστοιχη περιπτωση( εκτος και αν στο ανεφερε Λογιστης)
Ευλογες σκεψεις. Δεν πληττεται το εισοδημα καποιου ετσι; Ρωταω γιατι σε 2 λογιστες που εγινε αντιστοιχη ερωτηση ο ενας ειπε ναι ο αλλος οχι . Η επιχειρηματολογια του λογιστη που ειπε το ναι ειναι οτι πληττεται το εισοδημα απο την στιγμη που εισαι σε 2 φροντιστηρια και κλεινει το ενα . Η επιχειρηματολογια του λογιστη που ειπε το οχι ηταν οτι η αποφαση αναγραφει 2 επιχειρησεις σε αναστολη και απλα επιλεγεις τον εναν απο τους 2 που θα πληρωθεις και ετσι δεν προβλεπεται επιδομα για ατομα που ο ενας βγει σε αναστολη και ο αλλος οχι. Επισης ετσι χανονται και ενσημα του εργαζομενου πραγμα που εχει επιπτωση ακομα και στο ταμειο ανεργιας το καλοκαιρι αννδεν καλυφθουν αυτα τα ενσημα απο το δημοσιο.
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας . Ειναι παντως ενα θεμα που απασχολει παρα πολλους συναδελφους εργαζομενους σε πανω απο ενα φροντιστηριο.

Αυτή είναι η ενημέρωση που έχουμε από την ΟΕΦΕ (ιδιοκτήτης φροντιστηρίου είμαι). Βέβαια, σε περιπτώσεις εργαζομένων που δεν τους ανέστειλαν όλοι οι εργοδότες, άκουσα και άποψη λογιστή ότι "εμείς θα κάνουμε την αίτηση και ας μας την απορρίψουν".

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 01, 2020, 10:36:52 μμ »
Καλό ξημέρωμα. Επειδή είδα οτι συζητάτε το θέμα για το επίδομα....θα ηθελα να αναφερω την περιπτωση μου.Εχω συνάψει 3 συμβάσεις εξαρτημένης εργασίας με 3 εργοδότες ιδιωτικού τομέα (είμαι υπάλληλος με ασφάλιση ικα) και οι 3 εντάσσονται στα εκτακτα μετρα της κυβέρνησης (έκλεισαν με κρατική εντολή ειτε ενταχθηκαν οι ΚΑΔ τους στα εκτακτα μετρα οικονομικής στήριξης) ενώ διαθετω και σύμβαση εξαρτημένης εργασίας όντας εκπαιδευτικός στη σχολή ΑμεΑ ΟΑΕΔ. Και στις 4 συμβάσεις είμαι ωρομισθια με ασφάλιση ικα.
 Σήμερα ανακοινώθηκε οτι οι ωρομισθιοι θα πληρωθούν κανονικά απο τον ΟΑΕΔ (βέβαια έχουμε καθυστερηση ενα μήνα στις πληρωμές). Στη Σχολή ΑμεΑ ΟΑΕΔ εργάζομαι μονο 1 πρωινό την εβδομαδα (24 διδακτικές ώρες το μήνα και ο μισθός μου είναι 237 ευρώ).
Αυτό που θέλω να ρωτησω είναι αν δικαιούμαι ή όχι το επίδομα των 800 ευρώ. Διάβασα οτι οι πολλαπλά εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα έχουν δικαίωμα να βάλουν αποκλειστικά εναν εργοδότη στην αίτηση τους, αλλά δε διευκρινίζεται τι γίνεται στις περιπτωσεις όπως η δική μου. Γνωρίζω οτι οι αναπληρωτές πχ σε σχολείο με πληρη απασχόληση δε δικαιούνται τα χρήματα,καθώς εκεί ο μισθός τους είναι πλήρους απασχόλησης. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση μου;  αν γνωρίζετε φυσικά. Υ.Γ και οι 3 εργοδότες ιδιωτικού τομέα έχουν κανει ηδη την αίτηση στο σύστημα στο "Εργάνη" με ολους τους υπαλλήλους τους (και με μένα μέσα). Ευχαριστώ.
Αυτό θα σου πρότεινα κι εγώ. Κάνε την αίτηση κι ας σε απορρίψουν εκείνοι.

Συνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 01, 2020, 11:06:38 μμ »
Αυτή είναι η ενημέρωση που έχουμε από την ΟΕΦΕ (ιδιοκτήτης φροντιστηρίου είμαι). Βέβαια, σε περιπτώσεις εργαζομένων που δεν τους ανέστειλαν όλοι οι εργοδότες, άκουσα και άποψη λογιστή ότι "εμείς θα κάνουμε την αίτηση και ας μας την απορρίψουν".

Ευχαριστω πολυ συναδελφε.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 01, 2020, 11:46:07 μμ »
Αυτό θα σου πρότεινα κι εγώ. Κάνε την αίτηση κι ας σε απορρίψουν εκείνοι.
Lasid σε ευχαριστώ πολύ. Μίλησα και με άλλο λογιστή και μου είπε οτι λογικά δεν πρέπει να απορριφθεί η αίτηση μου επειδή χάνω και μεγαλο ποσοστο του μισθού μου (70%) από την αναστολή λειτουργιας των ιδιωτικών επιχειρήσεων. Τώρα θα δουμε. Θα κάνω την αίτηση οποτε βλέπουμε.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 04, 2020, 03:36:29 πμ »
Συναδελφοι καλό βράδυ. Οντας ωρομισθια και συγκεκριμένα με ωράριο κάθε τετάρτη 08.30-13.30 στη σχολή Αμεα στο Γαλατσι, και με μισθό 170 ευρώ για Μάρτιο και άλλα τοσα για Απρίλιο (αφαιρώντας αργίες,25η Μαρτίου & Πάσχα), το συστημα δε με άφησε να υποβαλω την αίτηση μου 😐🤬😐🤬 . Απαράδεκτα πραγματα...και ξαναλεω όλοι οι εργοδότες μου στον ιδιωτικό τομέα (και οι 3 εμφανίζονται με αναστολή λειτουργιας) και δεν εργάζομαι σε εκείνους και χάνω το 70% του συνολικού μου μισθού.
Δε θα τους κάνω τη χάρη να παραιτηθω βέβαια, διότι αν δηλωσω παραίτηση δε θα έχω τη δυνατότητα να κάνω εκ νέου χαρτιά στη σχολή Αμεα στο Γαλάτσι (που θα κάνω διότι και με τη θέση στον οριστικό πινακα των θεραπευτών που έχω δεν εγγυάται κάποιος οτι θα εργάζομαι σίγουρα εντέλει σε ειδικό σχολείο απο Σεπτέμβριο).
Μπήκα να γράψω για να ενημερωσω οτι αν κάποιος εργάζεται και σε αλλη επιχείρηση (δημοσια ή ιδιωτική) που δεν προχώρησε σε αναστολή λειτουργιας,χάνει το επίδομα. Ενημερωτικά δηλαδή. Καληνύχτα :) σε ολους.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Συνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 04, 2020, 05:53:42 πμ »
Συναδελφε κριμας. Ευχαριστουμε για την ενημερωση. Ειναι αδικο ιδιαιτερως για το δικο μας επαγγελμα που οι περισσοτεροι αναγκαζονται να δουλευουν τουλαχιστον σε 2 φροντιστηρια για να βγαζουν εναν βασικο μισθο.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 04, 2020, 05:28:22 μμ »
Συναδελφε κριμας. Ευχαριστουμε για την ενημερωση. Ειναι αδικο ιδιαιτερως για το δικο μας επαγγελμα που οι περισσοτεροι αναγκαζονται να δουλευουν τουλαχιστον σε 2 φροντιστηρια για να βγαζουν εναν βασικο μισθο.
Είναι άδικο και μάλιστα όπως ενημερώθηκα όσοι έχουν και μπλοκακι (ΟΑΕΕ) και (ΙΚΑ) μια χαρά τους δέχεται το συστημα να κανουν την αίτηση πάντως. Οποτε μιλάμε για 2 μετρα και 2 σταθμά ;)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 12, 2020, 07:19:50 μμ »
Καλησπέρα συναδελφοι  :) ειπώθηκε οτι μπαίνουμε και εμείς οι ωρομισθιοι στο επίδομα των 800 ευρώ. Κυκλοφορεί σε πολλες διαδικτυακές ενημερωτικές σελίδες και στα κανάλια.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Συνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση λόγω Κορονοϊoύ + Απαίτηση για διαδικτυακό μάθημα
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 13, 2020, 06:51:02 μμ »
Καλησπέρα συναδελφοι  :) ειπώθηκε οτι μπαίνουμε και εμείς οι ωρομισθιοι στο επίδομα των 800 ευρώ. Κυκλοφορεί σε πολλες διαδικτυακές ενημερωτικές σελίδες και στα κανάλια.

Απο ποτε;;; Ποτε ειναι παλι η αιτηση;;; Μηπως εχετε καποιο λινκ;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2020, 06:52:50 μμ από nikolopol »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.