*

Αποστολέας Θέμα: Σχολείο σε καιρό.... "πολέμου"  (Αναγνώστηκε 14271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Σχολείο σε καιρό.... "πολέμου"
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 07, 2020, 11:12:34 μμ »
Απο εξυπνάκιδες σαν εσένα χορτάσαμε εδω μέσα. Όπως και να έχει, δεν ζήτησα τη γνώμη σου την οποία δεν έχω κανένα απολύτως  λόγο να σεβαστώ. Με ρώτησε κάτι κάποιος συναδελφος και απάντησα. Υποδείξεις δεν δέχομαι. Γνώμες ευχαρίστως.

Δεν ήταν υπόδειξη, αλλά γνώμη, και δεν έχει σημασία αν ζήτησε κάποιος ή όχι, δημόσιο φόρουμ είναι, κάθε άποψη κρίνεται και συζητάμε απλά.

ΥΓ Τι να πω κι εγώ.. που έχω έναν.. τράγο να μου στέλνει προσβλητικά μηνύματα, χωρίς να του απευθύνω καν τον λόγο. Έχε χάρη που δεν μπορώ να κάνω και αναφορά σε μηνύματα που έρχονται πμ  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2020, 11:14:22 μμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολείο σε καιρό.... "πολέμου"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:34:40 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Σχολείο σε καιρό.... "πολέμου"
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 07, 2020, 11:16:21 μμ »
Για κάποιους που αργούν να καταλάβουν τι έεεεερχεται:
Ποιο είναι το απίστευτο; Περίπου τόσο είναι και το ποσοστό για τη γρίπη.. και αν συνυπολογιστούν στη συνέχεια το σύνολο των πραγματικών φορέων του νέου ιού, τότε ίσως θα πέσει κάτω από αυτό το 2%..
Ο πανικός δεν βοηθάει.
Υπάρχει και το παρακάτω άρθρο με ορισμένες γενικές πληροφορίες:
https://www.tanea.gr/2020/02/13/greece/pio-apeilitiki-i-epoxiki-gripi-apo-ton-koronoio-synagermos-stis-arxes/


Και μετά "τα αλλάζουν"..... ;)

Αυτά όχι σε εμένα, στον κ. Τσιόδρα που έλεγε άλλα τον Ιανουάριο (χωρίς να τον κατηγορώ βέβαια τον άνθρωπο, έκρινε με βάση τα τότε δεδομένα). Έτσι;  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολείο σε καιρό.... "πολέμου"
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 07, 2020, 11:31:53 μμ »
Δεν ήταν υπόδειξη, αλλά γνώμη, και δεν έχει σημασία αν ζήτησε κάποιος ή όχι, δημόσιο φόρουμ είναι, κάθε άποψη κρίνεται και συζητάμε απλά.

ΥΓ Τι να πω κι εγώ.. που έχω έναν.. τράγο να μου στέλνει προσβλητικά μηνύματα, χωρίς να του απευθύνω καν τον λόγο. Έχε χάρη που δεν μπορώ να κάνω και αναφορά σε μηνύματα που έρχονται πμ  ::)


Ωραία, ας κρίνεται λοιπόν η κάθε άποψη με σεβασμό προς αυτόν που την εξέφρασε χωρίς ειρωνίες και πνευματώδες ύφος. Σ'αυτό νομίζω συμφωνούμε.

Αποσυνδεδεμένος S__p

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολείο σε καιρό.... "πολέμου"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:34:40 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σχολείο σε καιρό.... "πολέμου"
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 08, 2020, 12:56:23 μμ »
Έχε χάρη που δεν μπορώ να κάνω και αναφορά σε μηνύματα που έρχονται πμ  ::)
Φυσικά και μπορείς. Προώθηση με πμ σε κάποιον admin ή mod.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σχολείο σε καιρό.... "πολέμου"
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 08, 2020, 01:00:07 μμ »
Παιδιά σόρρυ, τώρα κατάλαβα ότι πολλοί από εσάς είχατε δώσει στην υπηρεσία προσωπικά mail εκτός sch. Εγώ είχα από παλιά λογαριασμό στο sch οπότε χρησιμοποιώ μόνο αυτόν για θέματα δουλειάς. Προφανώς όταν αναφερόμουν σε "mail εργασίας" αναφερόμουν μόνο σε αυτά που παρέχει το sch.  Ναι, είναι όντως ένα θεματάκι η προώθηση non-sch mail σε ιδιωτική εταιρία, όπως θα ήταν και η προώθηση των τηλεφωνικών μας αριθμών. Όποιος όμως έχει λογαριασμό sch , δηλαδή mail της εργασίας του εγώ το θεωρώ αυτονόητο ότι ο εργοδότης που το παρέχει έχει πλήρη κυριότητα απάνω του.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολείο σε καιρό.... "πολέμου"
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 08, 2020, 01:07:55 μμ »
Παιδιά σόρρυ, τώρα κατάλαβα ότι πολλοί από εσάς είχατε δώσει στην υπηρεσία προσωπικά mail εκτός sch. Εγώ είχα από παλιά λογαριασμό στο sch οπότε χρησιμοποιώ μόνο αυτόν για θέματα δουλειάς. Προφανώς όταν αναφερόμουν σε "mail εργασίας" αναφερόμουν μόνο σε αυτά που παρέχει το sch.  Ναι, είναι όντως ένα θεματάκι η προώθηση non-sch mail σε ιδιωτική εταιρία, όπως θα ήταν και η προώθηση των τηλεφωνικών μας αριθμών. Όποιος όμως έχει λογαριασμό sch , δηλαδή mail της εργασίας του εγώ το θεωρώ αυτονόητο ότι ο εργοδότης που το παρέχει έχει πλήρη κυριότητα απάνω του.

Οι περισσότεροι από εμάς είχαμε δώσει τα προσωπικά μας mail  στους διευθυντές των σχολείων μας από την αρχή της σχολικής χρονιάς, για την καθιερωμένη ενημέρωση σε θέματα της δουλειάς (που να ξέραμε...) Από εδώ και πέρα θα δίνω μόνο mail sch.gr

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολείο σε καιρό.... "πολέμου"
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 08, 2020, 09:17:35 μμ »
Θα ήταν ενδιαφέρον ο εν λόγω υπάλληλος ιδιωτικού δικαίου ο οποίος προστατεύει τα προσωπικά δεδομένα όλων των δημοσίων υπαλλήλων που συμμετέχουν στο σχολικό δίκτυο, να απαντούσε αν έδωσε ή όχι την έγκρισή του ώστε να αποσταλούν τα δεδομένα μας στην cisco.

Η υπουργός Παιδείας, απαντώντας στην επίκαιρη ερώτηση του ΣΥΡΙΖΑ, παραδέχτηκε ότι δεν έχει ζητήσει γνωμοδότηση από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων για το deal με τη Cisco.
(Alfavita)
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Σχολείο σε καιρό.... "πολέμου"
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 08, 2020, 09:29:52 μμ »
Άρα, είναι πολύ απλό, μπορούμε να απευθύνουμε ένα ερώτημα εμείς στην ΑΠΠΔ. αφού η Κεραμέως δεν το σκέφτηκε.

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολείο σε καιρό.... "πολέμου"
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 08, 2020, 09:38:42 μμ »
Άρα, είναι πολύ απλό, μπορούμε να απευθύνουμε ένα ερώτημα εμείς στην ΑΠΠΔ. αφού η Κεραμέως δεν το σκέφτηκε.

https://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,211532&_dad=portal&_schema=PORTAL

Παράθεση
Πότε μπορώ να υποβάλω καταγγελία στην Αρχή;

Πριν υποβάλετε την καταγγελία πρέπει να απευθυνθείτε στον υπεύθυνο επεξεργασίας, π.χ. ασκώντας τα προβλεπόμενα από τα άρθρα 15 έως 22 ΓΚΠΔ δικαιώματα, όπου αυτά εφαρμόζονται. Στις περιπτώσεις που ο υπεύθυνος επεξεργασίας έχει ορίσει Υπεύθυνο Προστασίας Δεδομένων (DPO) μπορείτε να απευθυνθείτε σε αυτόν για κάθε ζήτημα σχετικό με την επεξεργασία των δικών σας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και για την άσκηση των δικαιωμάτων σας. Τα στοιχεία των DPO είναι δημοσιευμένα, συνήθως, στην ιστοσελίδα του υπευθύνου επεξεργασίας.

Αν το ζήτημα δεν επιλυθεί, μπορείτε να προβείτε σε καταγγελία στην Αρχή.

Σε περίπτωση που δεν τηρηθεί η προαναφερόμενη διαδικασία, η Αρχή ενδέχεται να μην εξετάσει την καταγγελία.

Συμπερασματικά, όσοι κάνουν καταγγελία, θα σβηστούν τα προσωπικά στοιχεία τους.
Αλλά εισαγγελέας δεν βλέπω να επεμβαίνει (ως όφειλε) για την ΣΥΝΟΛΙΚΗ ζημιά που έγινε, αλλά και να επέμβει πάλι τίποτα δεν βλέπω να παθαίνουν όσοι ενορχήστρωσαν αυτό το αίσχος,  γιατί ......
Ακόμα και αν ξυπνήσει κάποιος εισαγγελέας, αμφιβάλω αν θα πάθουν κάτι οι κομματικά ελεγχόμενοι προϊστάμενοί μας επειδή μας προτρέπουν στην παρανομία και επειδή δεν είχαν ορίσει στο υπουργείο υπευθύνο προστασίας δεδομένων (DPO) (ή μήπως είχαν; και αν είχαν τον ρώτησαν;) . Θα αναλάβει την ευθύνη η Υπουργός, (όπως κάνει διαχρονικά κάθε υπουργός σε κάθε παρανομία) και ως γνωστόν ο υπουργός είναι ανεύθυνος σύμφωνα με τον νόμο περί ευθύνης υπουργών, και έτσι όλοι θα βγουν στο τέλος καθαροί.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2020, 09:51:08 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.