*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά: ετυμολογία  (Αναγνώστηκε 1414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Αρχαία Ελληνικά: ετυμολογία
« στις: Μάιος 22, 2020, 08:11:44 μμ »
Καλησπέρα! 'Εχετε κάποια ιδέα αν μπορούμε να δεχτούμε το λοίσθιος ως ετυμολογικά συγγενές με το ρήμα λείπω; Στα δικά μου λεξικά δεν έχω βρει κάτι τέτοιο. Στο διαδίκτυο όμως το βρήκα, γι' αυτό θα ήθελα την γνώμη σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: ετυμολογία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:27:53 »

Αποσυνδεδεμένος Dwrina

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1925
  • Τὴ γλῶσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική.
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: ετυμολογία
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2020, 11:56:18 μμ »
Καλησπέρα! 'Εχετε κάποια ιδέα αν μπορούμε να δεχτούμε το λοίσθιος ως ετυμολογικά συγγενές με το ρήμα λείπω; Στα δικά μου λεξικά δεν έχω βρει κάτι τέτοιο. Στο διαδίκτυο όμως το βρήκα, γι' αυτό θα ήθελα την γνώμη σας.

Η σύνδεσή του με το λείπω φαίνεται πιθανή, αλλά όχι βέβαιη. Ο Μπαμπινιώτης θεωρεί λιγότερο πιθανή την προέλευση του λοίσθιος από το λιθ. leisti «αφήνω», από τη ρίζα του οποίου προέρχεται και το λείπω, όπως βλέπω στο λήμμα λείπω στο Λεξικό του Αναγνωστόπουλου.

Ο Μπαμπινιώτης γράφει: “λοίσθιος, αρχ., παράλλ. τύπος τού επιθ. λοῖσθος «τελευταίος, έσχατος», ίσως < *λοιhισ-θFος < *λοιhις (που εικάζεται ότι συνδ. με αρχ. γερμ. *lais-iz > παλ. αγγλ. laessa > αγγλ. less «λιγότερο») + *-θFος που προέρχεται από θ. τού ρ. θέω «τρέχω». Σε αυτή την περίπτωση το επίθ. λοῖσθος θα δήλωνε αυτόν που «τρέχει λιγότερο» σε αγώνα και, επομένως, «μένει τελευταίος». Λιγότερο πιθ. η ανάλυση λοῖσθος < *λοhισ-τος και οι προτεινόμενες συνδέσεις με λιθ. leisti «αφήνω» ή με γοτθ. las-iws «ασθενής, αδύναμος» ”.

O Hofmann δεν αναφέρει καθόλου την εκδοχή να συνδέεται με το με λιθ. leisti «αφήνω», παρά μόνο την πρώτη εκδοχή, με το γερμ. *lais-iz  και το. αγγλ. laessa.

Με βάση τα παραπάνω, δεν νομίζω ότι μπορούμε να δώσουμε το λοίσθιος ως ετυμολογικά συγγενές επίθετο του λείπω.



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2020, 11:58:26 μμ από Dwrina »
Graecia capta ferum victorem cepit et artis intulit agresti Latio  (Hor. Ep.  2. 1.).

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: ετυμολογία
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2020, 12:15:06 πμ »
Συμφωνώ, με βεβαιότητα δεν μπορούμε.
Πάντως, το Liddell & Scott λέει για το συγγενές λοίσθος,ον ότι "πρέπει να είναι εκ της αυτής ρίζης εξ ης και το λοιπός".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159457
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.