*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19  (Αναγνώστηκε 67161 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yperoxi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #238 στις: Οκτώβριος 17, 2020, 09:01:07 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Νομίζω πως θα το λύσω από Δευτέρα.
'I will always depend on the kindness of strangers'

A streetcar named Desire
T. Williams

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:57 »

Αποσυνδεδεμένος yperoxi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #239 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 09:01:17 μμ »
Παιδιά παρακαλώ θέλω βοήθεια. Επειδή είμαι έγκυος ο διευθυντής μου έφτιαξε το χαρτί της ευπαθους ομάδας (αφού μίλησα με τη διεύθυνση και του τηλεφώνησαν ...). Το πρωί σήμερα όμως έκανα αιμορραγία ....Μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε να μην ανησυχώ, ότι θα είναι μερική αποκόλληση και να κάτσω εντελώς ακίνητη και να ξεκουραστώ τουλάχιστον 2-3 μέρες παίρνοντας προγεστερόνη. Έφυγα από το σχολείο διάθεσης που ήμουν κατευθείαν (ο εκεί διευθυντής δεν ζήτησε καν να κάνω κάποιο χαρτί, προς τιμήν του). Αφού ηρέμησα τηλεφώνησα στο σχολείο τοποθέτησης και ρώτησα αν το χαρτί μου είναι έτοιμο. Μου είπε ναι και να περάσω να το πάρω. Εκεί του ζήτησα να περάσει να το πάρει ο σύζυγός μου, γιατί έχω μερική αποκόλληση και μου απάντησε να μην έρθει να το πάρει ο άντρας μου, να δω αν θα συνεχιστεί η κύηση και να του πω....Για Τετάρτη μου είπε ότι δε γράφει άδεια αλλά να τον ενημερώσω για πέμπτη για να κανονίσει το πρόγραμμα. Τέτοιες κουβέντες δε λέγονται ("να δεις αν θα συνεχιστεί η κύηση"). Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω για να παραλάβω το παραπεμπτικό;
'I will always depend on the kindness of strangers'

A streetcar named Desire
T. Williams

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #240 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 11:25:46 μμ »
Είπε τέτοιο πράγμα;σοβαρά;. Να πάει ο άντρας σου από κει να πάρει το παραπεμπτικό κ να πάει αυτός στο γιατρό για να συμπληρώσει το χαρτί της άδειας. Να τους τα ψάλλει κιολας.Ο γιατρός να βάλει ημερομηνία σημερινή.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #241 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 12:19:11 πμ »
Σας εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:57 »

Αποσυνδεδεμένος yperoxi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #242 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 12:49:20 πμ »
Ευχαριστώ! Οπωσδήποτε αύριο θα τον ενημερώσω ότι θα περάσει ο άντρας μου να το παρει. Ευτυχώς φαίνομαι καλά μέχρι στιγμής. Ελπίζω όλα να συνεχίσουν καλά. Και ναι, πάρα το ότι εκείνη τη στιγμή είχα τόση στεναχώρια  μου είπε τέτοιο πράγμα. Σε αυτό το σχολείο κάνω 10 ώρες. Θα είναι πολλά τα κενά αλλά τέτοιο πράγμα δεν λέγεται. Ευχαριστώ πολύ!
'I will always depend on the kindness of strangers'

A streetcar named Desire
T. Williams

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #243 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 03:06:13 πμ »

Αν σας δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα να επικοινωνήσεις και με τη διεύθυνση. Δεν είναι άδεια αναψυχής για να την αναβάλεις. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστεί.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος yperoxi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #244 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 12:13:27 μμ »
Μόνο άδεια αναψυχής δεν είναι. Σήμερα το τερμάτισε ο διευθυντής μου. Του είπα ότι ο γυναικολόγος μου ζητάει πλήρη ακινησία έως Παρασκευή. Μου απάντησε ότι εφόσον είναι έτσι από Τετάρτη έως Παρασκευή να κάνω χαρτί για αναρρωτική. Για Δευτέρα και Τρίτη οι διευθυντές μου είπαν μην κουνθω να πάω να γράψω αναρρωτική. Στο σχολείο τοποθέτησης όμως θέλει να γραφτεί.  Εκεί ο άντρας μου ξέφυγε. . Του τηλεφώνησε πλέον ο ίδιος και του είπε ότι ζητάμε το παραπεμπτικό από την προηγούμενη βδομάδα για ευπαθή ομάδα  covid και ότι αν μας το έδινε, όπως έπρεπε, δε θα χρεώναμε τώρα αναρρωτική. Του απάντησε ότι πρώτα πρέπει να εξαντλήσω τις αναρρωτικες μου και όταν τελειώσουν τότε να δούμε για covid....και η υποδιευθύντρια από μέσα φώναζε να χρεωθούν πρώτα οι αναρρωτικες. Εκεί ο άντρας μου απάντησε ότι έχω το δικαίωμα ως έγκυος να βγω για covid και ότι ή το χορηγεί τώρα ή πηγαίνει στη διεύθυνση. Να μην τα πολυλογω, ο άντρας μου έφυγε για το παραπεμπτικό και ταυτόχρονα γράφεται αναρρωτική από Τετάρτη έως Παρασκευή. Συμπέρασμα: οι διευθυντές δεν θέλουν να δώσουν αυτές τις άδειες σε αναπληρωτές...Δεν ξέρω για τι μας περνάνε. Θα ήθελα να ρωτήσω:  η άδεια ξεκινάει από την ημερομηνία που θα αναγράψει ο γιατρός; Και επίσης, το παραπεμπτικό, αφού το συμπληρώσει ο γιατρός, το δίνω στη διεύθυνση ή στον διευθυντή του σχολείου τοποθέτησης;
'I will always depend on the kindness of strangers'

A streetcar named Desire
T. Williams

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #245 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 02:10:31 μμ »
Το παραπεμπτικό το συμπληρώνει ο διευθυντης. Αφορά το σχολείο. Πόσους μαθητές έχει, τι χώρους, τάξεις κτλ. Ο γιατρός στην άδεια αναφέρεται στο υπ αριθμόν.... Παραπεμπτικό. Ισχύει από την ημέρα που θα το γράψει ο γιατρός. Όλα τα χαρτια τα πας στον διευθυντή του σχολείου. Και αμέσως συμπληρώνεις χαρτί άδειας για 1 μήνα. Θέλει να πας η ίδια να υπογράψεις την άδεια και επειδή κ διευθυντής σου είναι..Μ..ας δεν θα δεχτεί να το κάνει ο σύζυγος.οποτε πάρε αναρρωτική μέχρι να μπορεσεις να πας. Κάθε μήνα θέλει άλλο χαρτί άδειας. Τα παρουσιολογιο κάθε μήνα τα υπογράφει ο διευθυντής και τα στέλνει. Ελεεινή και τρισαθλια η Διεύθυνση του σχολείου σου...

Αποσυνδεδεμένος yperoxi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #246 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 02:58:06 μμ »
Αν δηλαδή ο γιατρός βάλει σημερινή ημερομηνία τότε άκυρη η αναρρωτική; Γιατί είπε στον άντρα μου ότι πρέπει και οι άλλοι διευθυντές ( της Δευτέρας και της Τρίτης, οι οποίοι είπαν δε γραφουν) να γράψουν αναρρωτική, άρα στο σύνολο 5 μέρες. Και του τόνισε ότι με 5 μέρες αναρρωτική περνάω και επιτροπή...
'I will always depend on the kindness of strangers'

A streetcar named Desire
T. Williams

Αποσυνδεδεμένος lion22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • θα με λατρέψει η Εκπαίδευση??
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #247 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 04:43:41 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/70112/fek-i-nea-apofasi-gia-ti-leitoyrgia-ton-sholeion-iek-kdvm-frontistirion-kxg
ΧΤΕΣ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟ ESSOS TO ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΕΚ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 31/10/2020. ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 9 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 2 :
Άρθρο 9
Ειδική άδεια απουσίας εκπαιδευτικών

2. Εκπαιδευτικός που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου σύμφωνα με την υπό στοιχεία ΔΙΔΑΔ/Φ.64/ 346/9011/14-5-2020 κοινή απόφαση των Υπουργών Υγείας και Εσωτερικών (Β’ 1856), όπως εκάστοτε ισχύει, παρέχει εξ αποστάσεως εργασία, προσκομίζοντας ιατρική βεβαίωση από τον θεράποντα ιατρό του ή από ιατρό της σχετικής ειδικότητας.


ΑΥΤΟ ΤΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΡΑΓΕ; ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΠΑΘΕΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΟΥ ΜΑΙΟΥ;
ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΕΛΗ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΥΣΤΗΡΗ ΣΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΔΕΙΩΝ;;



Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #248 στις: Νοέμβριος 02, 2020, 11:24:19 μμ »
Απαράδεκτη η στάση της διεύθυνσης του ενός σχολείου και τα λόγια που ειπώθηκαν σε μια εγκυμονούσα... Διάβασα κι εγώ το νέο ΦΕΚ αλλά ομολογώ ότι δεν το πολυέψαξα. Τελικά τι ακριβώς ισχύει αυτή τη στιγμή για τις άδειες αναπληρωτών πού ανήκουν σε ευπαθή ομάδα; Έχω δικό μου άτομο που αναμένει αποτελέσματα εξετάσεων που πιθανόν να δείξουν ότι ανήκει σε ευπαθή ομάδα.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #249 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 08:44:21 μμ »
Δεν ξερω που να θεσω την ερωτηση... τωρα που ειμαστε σε τηλεκπαιδευση, αν κλεισουν οι παιδικοι σταθμοι, δικαιουμαστε αδεια?

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #250 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 10:15:01 μμ »
Δεν ξερω που να θεσω την ερωτηση... τωρα που ειμαστε σε τηλεκπαιδευση, αν κλεισουν οι παιδικοι σταθμοι, δικαιουμαστε αδεια?

Οχι απλα θα κανεις webex και θα εχεις το παιδι σου δεμενο και φιμωμενο στο σαλονι. Υπάρχει λύση θα σου πουν.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #251 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 11:35:15 μμ »
18 μηνων κ τηλεκπαιδευση.... δυσκολα... μαλιστα.... δλδ η αδεια που δινεται οταν κλεινει η δομη  αφορα σε ανοιχτο το σχολειο που δουλευουμε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.