*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19  (Αναγνώστηκε 67514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« στις: Μάιος 09, 2020, 01:28:35 πμ »
 Συνάδελφοι αντιμετωπίζω τον εξής προβληματισμό .Δικαιούται εκπαιδευτικός άδεια ειδικού σκοπουύ επειδή έχει στην οικογένεια του άτομο, το οποίο ανήκει σε ευπαθή ομάδα ;
Εχει κάνει χρήση κάποιος αυτής της άδειας ή γνωρίζετε αν στη σχολική σας μονάδα έχει κάνει κάποιος χρήση ειδικής αδειας λόγω οτι στην οικογενεια του υπαρχει άτομο το οποιο ανήκει σε ευπαθή ομάδα ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2020, 10:06:29 μμ από dreaming »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:52 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 09, 2020, 02:05:16 πμ »
ιδια περίπτωση και εγώ και άλλοι από ότι λέει η ΟΛΜΕ. Προς το παρόν το δεδομένο είναι ότι ΔΕΝ δικαιούται. Αλλά ίσως υπάρχει ένα περιθώριο για εξ αποστάσεως εργασία, άρα τηλεκπαίδευση (φαντάζομαι ασύγχρονη) στη δικαιοδοσία του διευθυντη. Χρειάζεται ψάξιμο. Υποψιάζομαι ότι αφορά αρκετούς και γι αυτό δεν υπάρχει επίσημη πρόβλεψη, μπορεί να μην πήγαιναν σχολείο οι μισοί εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 09, 2020, 09:21:30 πμ »
Επιπλέον, σας γνωρίζουμε ότι βάσει των αποφάσεων της ως άνω αρμόδιας Επιτροπής, επί των οποίων έχουν εκδοθεί και οι σχετικές εγκύκλιες οδηγίες της Υπηρεσίας μας, σε περίπτωση που υπάλληλοι του Δημοσίου διαμένουν με άτομα που ανήκουν στις ομάδες αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη covid19, λαμβάνουν όλα εκείνα τα απαραίτητα μέτρα προκειμένου να διαφυλάξουν την υγεία των οικείων τους, όπως και ο γενικός πληθυσμός, χωρίς ωστόσο να δικαιούνται ειδικής άδειας απουσίας, ελλείψει προς το παρόν σχετικής προς τούτο ανάγκης και πρόβλεψης. Ωστόσο και στο πλαίσιο της αποτελεσματικής διαχείρισης του ανθρώπινου δυναμικού που υπηρετεί σε κάθε φορέα, θα ήταν δυνατό να εκτιμηθεί η ιδιαίτερη αυτή περίσταση από το αρμόδιο όργανο διοίκησης και να ανατεθεί στους υπαλλήλους αυτούς εξ αποστάσεως παροχή εργασίας με όρους τέτοιους ώστε αφενός να διασφαλίζεται η προστασία των οικείων τους, αλλά αφετέρου να μην 3 διακυβεύεται και η υγεία των λοιπών συναδέλφων, οι οποίοι λόγω του ως άνω χειρισμού ενδεχομένως να πρέπει να παρίστανται διαρκώς στην Υπηρεσία.

Σας το παραθέτω έτσι ακριβώς όπως το βρήκα. Συνάδελφοι, ρωτήστε στις ΔΔΕ συγκεκριμένα κι αφήστε τους Δ/ντές, γιατί αυτούς δεν τους συμφέρει να μην έχουν προσωπικό δια ζώσης στα σχολεία, αφού θέλουν να βγάλουν πρόγραμμα και να κρατήσουν τους μαθητές εκεί. Ζητήστε μάλιστα να σας δώσουν γραπτή απάντηση.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 09, 2020, 09:34:18 πμ »
Ευχαριστούμε gia96, να πω κι εγώ τον πόνο μου: έχω συμπτώματα ίωσης, να πάω την Δευτέρα στο σχολείο; Πήρα τον ΕΟΔΥ και φυσικά αδιαφόρησαν, πάρε τον γιατρό σου, μου είπαν. Έπρεπε να απαιτήσουμε να γίνονται τα τεστ σε μαθητές και εκπαιδευτικούς κατά προτεραιότητα, όπως και στο υγιεινομικό προσωπικό, εννοείται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:28:52 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 09, 2020, 10:06:11 πμ »
Ευχαριστούμε gia96, να πω κι εγώ τον πόνο μου: έχω συμπτώματα ίωσης, να πάω την Δευτέρα στο σχολείο; Πήρα τον ΕΟΔΥ και φυσικά αδιαφόρησαν, πάρε τον γιατρό σου, μου είπαν. Έπρεπε να απαιτήσουμε να γίνονται τα τεστ σε μαθητές και εκπαιδευτικούς κατά προτεραιότητα, όπως και στο υγιεινομικό προσωπικό, εννοείται.
Στο σχολείο μας, η Δ/ντρια είπε ότι θα αγοράσει ένα θερμόμετρο κι ένας συνάδελφος είπε ότι θα φέρει κι αυτός ένα δικό του που έχει, για τη θερμομέτρηση.
Επίσης, στο Δήμο που μένω ο Δήμαρχος είπε ότι θα κάνει τεστ σε όλες τις καθαρίστριες των σχολείων.
Πήγαινε στο σχολείο σου κι αν κολλήσουν και κάποιοι άλλοι, ας το λάβει τότε υπόψη του ο ΕΟΔΥ. Να ανοίξουν τα σχολεία, δεν ήθελαν;;;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος platon 78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2020, 10:25:12 πμ »
Καλημέρα. Τηλεφώνησα χθες στη δευτεροβάθμια και μου είπαν ότι δεν δικαιούμαστε άδεια επειδή μένουμε με άτομα που ανήκουν σε ευπαθή ομάδα. Δυστυχώς δεν υπάρχει πρόβλεψη.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2020, 10:43:29 πμ »
Συμπέρασμα

Οι παπούδες και οι γιαγιάδες των μαθητών κινδυνεύουν, οι οικείοι των εκπαιδευτικών που ανήκουν και σε ευπαθείς ομάδες δεν κινδυνεύουν. Απογοήτευση

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 09, 2020, 10:59:28 πμ »
Παράθεση
Στο σχολείο μας, η Δ/ντρια είπε ότι θα αγοράσει ένα θερμόμετρο κι ένας συνάδελφος είπε ότι θα φέρει κι αυτός ένα δικό του που έχει, για τη θερμομέτρηση.

Κι εμείς, για 200 άτομα, έχουμε ένα θερμόμετρο υδραργύρου!!!!
Για να καταλάβετε πόσο χ.... ους μας έχουν, πήρα στον ΕΟΔΥ και τους λέω: έχω πονοκέφαλο, καταρροή, βάρος στο στήθος και είμαι εκπαιδευτικός: πού μπορώ να κάνω το τεστ; Μου έδωσαν ένα τηλέφωνο του Δήμου Αθηναίων ως απάντηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2020, 11:03:59 πμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 09, 2020, 11:00:34 πμ »
Καλημέρα. Τηλεφώνησα χθες στη δευτεροβάθμια και μου είπαν ότι δεν δικαιούμαστε άδεια επειδή μένουμε με άτομα που ανήκουν σε ευπαθή ομάδα. Δυστυχώς δεν υπάρχει πρόβλεψη.
Υπάρχει και η κανονική άδεια και η άδεια άνευ αποδοχών.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 09, 2020, 11:01:58 πμ »
Συμπέρασμα

Οι παπούδες και οι γιαγιάδες των μαθητών κινδυνεύουν, οι οικείοι των εκπαιδευτικών που ανήκουν και σε ευπαθείς ομάδες δεν κινδυνεύουν. Απογοήτευση
Είπαμε, οι εκπαιδευτικοί δεν υπάρχουν πουθενά στους σχεδιασμούς, Ρομπότ!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 09, 2020, 11:05:13 πμ »
Παράθεση
Υπάρχει και η κανονική άδεια και η άδεια άνευ αποδοχών.

Η άδεια άνευ αποδοχών με τι αιτιολογικό; Γιατί ενδιαφέρομαι.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 09, 2020, 11:22:15 πμ »
erietta, περαστικά.

για να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών πρέπει να έχεις εξαντλήσει όλες τις ημέρες της κανονικής σου. Την παίρνεις με αίτηση που κάνεις μέσω του σχολείου σου από τη διεύθυνση Β/θμιας ή Α/θμιας.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 09, 2020, 03:40:38 μμ »
Καλημέρα. Τηλεφώνησα χθες στη δευτεροβάθμια και μου είπαν ότι δεν δικαιούμαστε άδεια επειδή μένουμε με άτομα που ανήκουν σε ευπαθή ομάδα. Δυστυχώς δεν υπάρχει πρόβλεψη.
Μάλλον δεν καταλάβατε τι σας έγραψα πιο πριν: άδεια δεν προβλέπεται, προβλέπεται όμως η εργασία εξ αποστάσεως, όπως δηλ. κάνουμε τώρα, για όσους έχουν στο άμεσο περιβάλλον τους ευπαθή άτομα. Αυτό, αν ξαναδιαβάσετε ό,τι "ανέβασα" εδώ το πρωί, συμφέρει και τους υπόλοιπους συναδέλφους, που θα παρουσιαστούν στην εργασία τους, αφού η υπηρεσία έτσι διαχειρίζεται πιο σωστά το ανθρώπινο δυναμικό της, ειδικά σε τέτοιες δύσκολες συνθήκες.
Ρωτήστε σωστά στις ΔΔΕ και επαναλαμβάνω, δεν πρόκειται για άδεια, αλλά για συνέχιση της εξ αποστάσεως διδασκαλίας.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 09, 2020, 05:03:15 μμ »
1) Τι κινήσεις πρέπει να κάνουμε, για να αποδείξουμε ότι συγκατοικούμε με άτομα, που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, εννοώ τι χαρτιά χρειάζεται να προσκομίσουμε και που;

2) Πώς αποδεικνύουμε ότι όντως εργαζόμαστε εξ αποστάσεως;

Ρωτώ κυρίως διότι κάποια από τα παιδιά το πρωί θα είναι στο σχολείο και το απόγευμα θα είναι στο φροντιστήριο (με φυσική παρουσία ή τηλεδιάσκεψη) άρα δεν το βλέπω εφικτό για σύγχρονη, παρά μόνο για ασύγχρονη, εκτός και αν κάνουμε σύγχρονη με τα παιδιά, που δεν θα πηγαίνουν σχολείο, αλλά τα υπόλοιπα παιδιά;

 Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159452
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.158 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.