*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19  (Αναγνώστηκε 67173 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elina16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 06:54:07 μμ »
Όπως μου είπε ο διευθυντής μου σήμερα ισχύει πλέον το παραπεμπτικό για όλους τους εκπαιδευτικούς.Άσχετα αν τελικά εγώ μπορεί να μην την πάρω όπως με ενημέρωσε διότι δουλεύω σε Ειδικό σχολείο και λόγω της φύσης της εργασίας δε μπορεί να εφαρμοστεί εξ αποστάσεως εκπαίδευση...Θα δούμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:04:57 »

Αποσυνδεδεμένος Elina16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 08:09:09 μμ »
Και συνεχίζω και ρωτώ το εξής απλό,που δεν αφορά φυσικά μόνο εμένα προσωπικά,αλλα και πολλούς άλλους συναδέλφους:οκ,κρίνομαι ακατάλληλη να παρέχω εξ αποστάσεως εκπαίδευση.Όταν όμως αποδεδειγμένα ανήκω σε ευπαθή ομάδα και οι συνθήκες μετάβασης στην εργασία μου είναι άκρως ακατάλληλες (από Αττική μεταβαίνω καθημερινά με ΚΤΕΛ σε άλλο νομο,συν το λεωφορείο και το μετρο για να φτάσω στο σπιτι μου και ξέρουμε όλοι τι συνωστισμός επικρατεί...),δεν θα έπρεπε να υπάρξει κάποια μέριμνα γι αυτό;Ρητορική ερώτηση φυσικά....

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 08:13:35 μμ »
Η προηγούμενη εγκύκλιος κάτι ανέφερε νομίζω για τις περιπτώσεις που ο εκπαιδευτικός πηγαινοέρχεται με τα ΜΜΜ. Επίσης αν κριθείς ακατάλληλη για άδεια αλλά σύμφωνα με το γιατρό σου έχεις ασθένεια που μπορεί να σου προκαλέσει πρόβλημα ο COVID κάνεις δουλειά γραφείου για να μην έρχεσαι σε επαφή με κοινό. Αυτό έχω σκοπό να κάνω εγώ αν δεν την πάρω.

Αποσυνδεδεμένος Elina16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 08:39:30 μμ »
Ναι,έχεις δίκιο,το είχα διαβάσει κι εγώ ότι κανονικά θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη ο τρόπος μετάβασης στην εργασία,ώστε να εξασφαλίζονται οι απαιτούμενοι όροι υγιεινής.Τώρα θα δούμε τι θα γίνει...Το τι λαμβάνουν υπόψη τους αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη με νέες εγκυκλίους...Καλή τύχη εύχομαι και σε σένα Nick,μακάρι να βρεθεί μια άκρη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:04:57 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 10:17:10 μμ »
Όντως αλλάζουν ολα συνέχεια. Βασικά ήμουν σίγουρος ότι θα προσπαθήσουν να μειώσουν τους δικαιουχους της άδειας. Πάντως προσπάθησε το οσο μπορείς. Έστω να παρέχεις κάτι σαν γραμματειακή υποστήριξη στο σχολειο. Κάτι είναι και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Elina16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 10:42:08 μμ »
Μακάρι...Καλή συνέχεια εύχομαι σε όλους.Θα στείλω νεότερα για την πορεία της υπόθεσης καθώς το θέμα αυτό σίγουρα αφορά πολύ κόσμο.Και είναι κρίμα γιατί δεν ζητά κάποιος κάποια ευνοϊκή μεταχείριση η κάτι παραπάνω,απλά και μόνο αυτό που δικαιούται.Αλλα οι εκπαιδευτικοί ανήκουν μάλλον σε άλλη κατηγορία όπως έχει αποδειχθεί και σε άλλες περιπτώσεις,π.χ.αλλαγή της εγκυκλίου τελευταία στιγμή για τις άδειες ανατροφής των νεοδιόριστων (ανήκω και σε αυτή την κατηγορία ως νεοδιόριστη της Ειδικής)...Οποτε συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια...Δεν με εκπλήσσει πλέον τίποτα...Καλή δύναμη σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 11:31:51 πμ »
Από ότι μου είπαν από την Δευτεροβάθμια.
α) θα σταλεί έγγραφό στα σχολεία , το οποίο θα συμπληρώσει ο διευθυντής.
β) Με αυτό το έγγραφο θα πάτε στον ιατρό σας και θα συμπληρώσει την γνωμάτευση (ακριβώς με τα κριτήρια που έχει ο υπάλληλος πχ 1.5 κριτήριο)
γ) με την ιατρική γνωμάτευση θα πάτε στον ελεγκτή ιατρό

Αποσυνδεδεμένος Elina16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 12:26:25 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Γιατι εγώ ακόμα δεν έχω δυστυχώς καμια ενημέρωση από τον διευθυντή μου...Προσπαθεί να επικοινωνήσει με τη Δευτεροβάθμια λέει για να βγάλει άκρη...

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 01:13:03 μμ »
Ξέχασα να γράψω ότι μετά από τον ελεγκτή ιατρό θα κάνετε αίτηση για την άδεια
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2020, 02:09:05 μμ από jfk1976 »

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 24, 2020, 08:36:57 πμ »
Ανήκω σε ΣΔΕ και ο διευθυντής δεν συμπληρώνει το υπόδειγμα του παρααπεμπτικού γιατί λέει περιμένει οδηγίες από πάνω (δηλαδή από την γραμματεία δια βίου μάθησης)
τελικά αυτό που αναφέρει εγκύκλιος "Για την χορήγηση της ειδικής άδειας απουσίας απαιτείται
αιτιολογημένη γνωμάτευση από τον θεράποντα Ιατρό σχετικής ειδικότητας ή από Ιατρό
σχετικής ειδικότητας Υγειονομικής Δομής (δημόσιας ή ιδιωτικής), η οποία εκδίδεται κατόπιν
σχετικού παραπεμπτηρίου εγγράφου της οικείας Διεύθυνσης Διοικητικού/ Προσωπικού,
σύμφωνα με τα αναλυτικώς αναφερόμενα στην επόμενη παράγραφο της παρούσας εγκυκλίου.

τι σημαίνει "παραπεμπτηρίου εγγράφου της οικείας Διεύθυνσης Διοικητικού/ Προσωπικού";
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2020, 08:50:50 μμ από jfk1976 »

Αποσυνδεδεμένος Elina16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 24, 2020, 12:51:29 μμ »
Κι εγώ ακόμα δεν την έχω πάρει.Περιμένει ο διευθυντής μου ακόμα οδηγίες από τη Δευτεροβάθμια που λένε ότι δεν γνωρίζουν κάτι συγκεκριμένο ακόμα και προσπαθούν με επαφές από το υπουργείο να βγάλουν άκρη...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #235 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 08:06:15 μμ »
Τα πάντα για τις άδειες ειδικού σκοπού των εκπαιδευτικών:
Ανάλυση της σχετικής εγκυκλίου:
Ν. Κορδής
alfavita


https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/334571_koronoios-dyskoleyei-i-dynatotita-gia-adeies-eidikoy-skopoy-ton-ekpaideytikon

Αποσυνδεδεμένος yperoxi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #236 στις: Οκτώβριος 14, 2020, 09:40:42 μμ »
Παρακαλώ πολύ, όποιος μπορεί να μου απαντήσει όσο πιο κατατοπιστικά μπορεί. Είμαι εκπαιδευτικός και αναπληρώτρια ειδικότητας, πράγμα που σημαίνει ότι μοιράζω το ωράριο μου σε τρία σχολεία και μπαίνω σε 24 τμήματα των 25-27 μαθητών. Είμαι εγκυος και είδα ότι δικαιούμαι άδεια ευπαθούς ομάδας covid. Ρωταω λοιπόν: η αδεια αυτή είναι για τις αναπληρώτριες με προυπηρεσία, ενσημα και μισθό ή άνευ; Γιατι στη διεύθυνση έτσι μου είπαν (αλλά πολλές φορές τους έχω τσακώσει να μην ξέρουν πράγματα) αλλά δε βλέπω κάπου στην εγκύκλιο να διευκρινίζεται ρητά για τους αναπληρωτές ευπαθών ομάδων. Υπάρχει κάποιο σημείου της εγκυκλίου που το λέει ξεκάθαρα;
Ερώτηση νούμερο 2: η διαδικασία για να την πάρω εφόσον είναι με προυπηρεσία, ένσημα και μισθό ποια είναι; Γιατί σήμερα ήμουν στο σχολείο τοποθέτησης και το είπα στον διευθυντή μου (ότι ως εγκυος δικαιούμαι ευπαθούς ομάδας) και μου απαντησε ότι επειδή είμαι αναπληρώτρια δεν δικαιούμαι και ότι οι αναπληρώτριες βγαίνουν για άδεια εγκυμοσύνης στον 8ο...Του είπα ότι δεν είναι έτσι, ότι την δικαιούμαι και τον ρώτησα ποια είναι η διαδικασία και μου είπε ότι δεν ξέρει....Μπορεί καποιος να μου πει τη διαδικασία;
Ερώτηση 3η: εάν είναιι χωρίς προυπηρεσία, ένσημα και μισθό μπορώ να ζητήσω να μην μπαίνω σε τμήματα και να δουλεύω back office;
Παρακαλώ, όποιος μπορεί να μου απαντήσει όσο πιο κατατοπιστικά γίνεται, γιατί τουλάχιστον όσοι δουλεύουν σε δημοτικό θα έχουν δει ότι η καθαριότητα είναι υποτυπώδης, οι μισοί συνάδελφοι, δεν φοράνε μάσκα στο γραφείο, και για τα παιδιά τα μισά μεσα στο νερό την έχουν σαν αξεσουάρ στο σαγόνι...Έχω αρχίσει και αγχώνομαι για την εγκυμοσύνη μου πολύ γιατί πλέον ακούω και συχνά για παιδιά με συμπτώματα που μετα από μια μέρα γυρνανε φυσικά στο σχολείο... 
'I will always depend on the kindness of strangers'

A streetcar named Desire
T. Williams

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #237 στις: Οκτώβριος 14, 2020, 11:25:20 μμ »
Δικαιούσαι άδεια με προϋπηρεσία, ένσημα και μισθό, παραμένοντας διαθέσιμη για να κάνεις μάθημα μέσω τηλεδιάσκεψης.
Αύριο κιόλας πάρε τηλέφωνο στην πρωτοβάθμια που ανήκεις και πες τους ότι είσαι έγκυος και άρα ανήκεις στις ευπαθείς ομάδες.
Ζήτησε να σου πούνε τι έγγραφα θέλουν να προσκομίσεις στην υπηρεσία και σταμάτα το συντομότερο να πηγαίνεις στο σχολείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.