*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2020-2021  (Αναγνώστηκε 92893 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elpida4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πράγματι δεν μοριοδοτείται η παιδαγωγική επάρκεια σε όλες τις ειδικότητες πλην πτυχιούχων μουσικών και θεατρικών σπουδών.
Επομένως στην παιδαγωγική βάζουμε ΟΧΙ;;; Νομίζω αν βάλουμε ΝΑΙ ανοίγει το πεδίο για επιλογή σεμιναρίου. Ξέρει κανείς σίγουρα για να υποβάλλω οριστικά;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
την διδακτικη προυπηρεσια πως τη μετραμε??
μεσα γραφει σε ωρες ενω το χαρτι απο τις διδε λεει σε μηνες και μερες.
πως το γραφουμε?

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
την διδακτικη προυπηρεσια πως τη μετραμε??
μεσα γραφει σε ωρες ενω το χαρτι απο τις διδε λεει σε μηνες και μερες.
πως το γραφουμε?

Κάνε μετατροπή...

Αποσυνδεδεμένος xandim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ17.03
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους. Ύστερα από ενα καλό διάβασμα της προκήρυξης, των παραρτημάτων και του νέου ΦΕΚ, κατάλαβα τα εξής για την παιδαγωγική επάρκεια. Οι κλάδοι που εμπεριέχουν παιδαγωγική επάρκεια όπως, ΠΕ01, ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ11, ΠΕ33, ΠΕ34, ΠΕ40, ΠΕ60, ΠΕ70, στο πεδίο "Έχετε πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας/Επιμόρφωσης?" θα βάλουν "ΟΧΙ", διότι υπάρχει σημείωση η οποία λέει το εξής: "Επιλέξτε πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας διαφορετικό από το ενσωματωμένο στο πτυχίο σας (αν ανήκετε σε κλάδο με ενσωματωμένη την παιδαγωγική επάρκεια)."
Τα παραπάνω ισχύουν εαν κάνετε αίτηση για ωρομίσθιοι/αναπληρωτές με τα πτυχία των παραπάνω κλάδων.

Ωστόσο, Οι πτυχιούχοι της Ανώτατης Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε, οι πτυχιούχοι ΠΕ86 Πληροφορικής του τμήματος διδακτικής και τεχνολογίας των ψηφιακών συστημάτων, οι πτυχιούχοι ΠΕ80 με πτυχίο οικιακής οικονομίας, οι πτυχιούχοι ΠΕ79.01 με πτυχίο μουσικής επιστήμης και οι πτυχιούχοι ΠΕ91.01 με πτυχίο Θεατρικών σπουδών,  οι οποίοι υποβάλουν αίτηση ως υποψήφιοι αναπληρωτές-ωρομίσθιοι, με το συγκεκριμένο πτυχίο, στο πεδίο "Έχετε πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας/Επιμόρφωσης?" θα βάλουν "ΝΑΙ".
Για παράδειγμα εμείς οι Ασπαιτιανοί ανήκουμε στους κλάδους ΠΕ81, ΠΕ82, ΠΕ83, ΠΕ84 οι οποίοι ΔΕΝ έχουν ενσωματωμένη την ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ. Το ίδιο ισχύει και για τον κλάδο ΠΕ86, ο οποίος ΔΕΝ έχει ενσωματωμένη την ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ.

Με συγχωρείτε για το σεντόνι, ελπίζω να βοήθησα. Αν κάποιος διαφωνεί είμαι εδω να το συζητήσουμε. Εγω προσωπικά σαν ΠΕ83 Ηλεκτρολόγων ΑΣΠΑΙΤΕ, θα βάλω ΝΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Επομένως ένας ΠΕ06 με ΕΠΠΑΙΚ μπορεί να βάλει Nαι και το ΕΠΠΑΙΚ αφού είναι άλλο πιστοποιητικό πέρα του πτυχίου του με την ενσωματωμένη. Σωστά;
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος xandim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ17.03
    • Προφίλ
Επομένως ένας ΠΕ06 με ΕΠΠΑΙΚ μπορεί να βάλει Nαι και το ΕΠΠΑΙΚ αφού είναι άλλο πιστοποιητικό πέρα του πτυχίου του με την ενσωματωμένη. Σωστά;

Ναι σωστά, γιατί το ΕΠΠΑΙΚ είναι πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας διαφορετικό από το ενσωματωμένο στο πτυχίο σας

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κάνε μετατροπή...

σε ολα τα χρονια??
δεν θα ειναι ακριβης η μετατροπη
δικια τους δουλεια δεν ειναι αυτη κανονικα??

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Ναι σωστά, γιατί το ΕΠΠΑΙΚ είναι πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας διαφορετικό από το ενσωματωμένο στο πτυχίο σας

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση και τη βοήθεια!
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Elpida4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι σωστά, γιατί το ΕΠΠΑΙΚ είναι πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας διαφορετικό από το ενσωματωμένο στο πτυχίο σας
Στο παράρτημα 2 που μιλά για την παιδαγωγική επάρκεια γράφει επίσης για βεβαίωση ΑΕΙ όπου έχει διδαχθεί ο υποψήφιος παιδαγωγικά στο κανονικό ή σε συμπληρωματικό πρόγραμμα. Ο κάτοχος πτυχίου Αγγλικής που έχει κάνει 1 εξάμηνο Παιδαγωγικά στο υποχρεωτικό του πρόγραμμα τί βάζει; και επισυνάπτει την αναλυτική βαθμολογία;;; Δείτε το λίγο. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος xandim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ17.03
    • Προφίλ
Στο παράρτημα 2 που μιλά για την παιδαγωγική επάρκεια γράφει επίσης για βεβαίωση ΑΕΙ όπου έχει διδαχθεί ο υποψήφιος παιδαγωγικά στο κανονικό ή σε συμπληρωματικό πρόγραμμα. Ο κάτοχος πτυχίου Αγγλικής που έχει κάνει 1 εξάμηνο Παιδαγωγικά στο υποχρεωτικό του πρόγραμμα τί βάζει; και επισυνάπτει την αναλυτική βαθμολογία;;; Δείτε το λίγο. Ευχαριστώ
Ναι το διαβασα, άρθρο 54, παρ. 4  περ. α του ν.4589/2019.
Δεν γνωρίζω ποιο/α ΑΕΙ δίνουν τέτοιου είδους βεβαιώσεις. Μιλάει για βεβαίωση και όχι για αναλυτική βαθμολογία. Σε κάθε περιπτωση θα πρεπει να απευθυνθειτε στο εκπαιδευτικό ίδρυμα απο το οποίο αποφοιτησατε και να αιτηθειτε μια τέτοιου ειδους βεβαιωση

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στο παράρτημα 2 που μιλά για την παιδαγωγική επάρκεια γράφει επίσης για βεβαίωση ΑΕΙ όπου έχει διδαχθεί ο υποψήφιος παιδαγωγικά στο κανονικό ή σε συμπληρωματικό πρόγραμμα. Ο κάτοχος πτυχίου Αγγλικής που έχει κάνει 1 εξάμηνο Παιδαγωγικά στο υποχρεωτικό του πρόγραμμα τί βάζει; και επισυνάπτει την αναλυτική βαθμολογία;;; Δείτε το λίγο. Ευχαριστώ

έχω την εντύπωση οτι αυτές οι βεβαιώσεις αφορούν σχολές που δεν είχαν παλιά παιδαγωγική επάρκεια και προσέθεσαν αργότερα παιδαγωγικά μαθήματα στο πρόγραμμά τους.Οι καθηγητικές σχολές ανέκαθεν είχαν παιδαγωγική επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος spy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπερα σας!!Σας παρακαλω μια βοηθεια πως μετατρεπω διδακτικες ωρες των ιεκ σε μερες που το ζητα στην επαγγελματικη εμπειρια?και στις διδακτικες ωρες δευτεροβαθμιας στην αιτηση που εχω ξεκινησει μου το βγαζει σε ωρες,εχει καποιος συναδελφος ολοκληρωση την αιτηση του ωστε να μου πει αν ειναι σωστο αυτο?στην προκηρυξη μιλαγε για μηνες.

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπερα σας!!Σας παρακαλω μια βοηθεια πως μετατρεπω διδακτικες ωρες των ιεκ σε μερες που το ζητα στην επαγγελματικη εμπειρια?και στις διδακτικες ωρες δευτεροβαθμιας στην αιτηση που εχω ξεκινησει μου το βγαζει σε ωρες,εχει καποιος συναδελφος ολοκληρωση την αιτηση του ωστε να μου πει αν ειναι σωστο αυτο?στην προκηρυξη μιλαγε για μηνες.

οι ωρες των ιεκ δεν μετρανε μαλλον.
για τις ωρες της β/θμιας εχω κι εγω αυτη την απορια...

Αποσυνδεδεμένος spy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
νομιζω οτι προσμετρονται στην επαγγελματικη εμπειρια,για ποιο σιγουρα θα κανω αυριο το πρωι μια επιβαιωση στα τηλεφωνα που αναφερει η προκηρυξη,ομως αν μπορει καποιος να μου πει πως μετατρεπω τις ωρες σε μερες θα το εκτιμουσα πολυ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 167
Σύνολο: 170

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.