*

Αποστολέας Θέμα: Απόσπαση σε ΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 7003 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απόσπαση σε ΣΔΕ
« στις: Ιούνιος 30, 2020, 01:04:56 μμ »
Συνάδελφοι, μιας και βγήκε νέα προκήρυξη για απόσπαση σε ΣΔΕ και θέλω να κάνω τα χαρτιά μου, με βοηθάτε σας παρακαλώ με το θέμα των μεταφρασμενων επικυρωμενων ξενόγλωσσων πτυχίων. Η διατύπωση στην προκήρυξη είναι κάπως θολή, μιας και λέει "ο, τι προβλέπει ο νόμος" αλλά δεν παραπέμπει σε κανέναν νόμο και δεν ξέρω τι να κάνω
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:34:05 »

Αποσυνδεδεμένος gkam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 30, 2020, 03:46:07 μμ »
Γεια σου Skandalo! Άν αναφέρεσαι σε αποδεικτικό γνώσης ξένης γλώσσας, μπορείς να έχεις επίσημη μετάφραση από δικηγόρο ή μεταφραστικό γραφείο (εγώ έχω από δικηγόρο). Κρατάς το πρωτότυπο και δίνεις, όσες φορές χρειαστεί, φωτοτυπία.
Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 30, 2020, 04:47:52 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σε αυτό ακριβώς αναφέρομαι. Τελικά θα πάω σε μεταφραστικό γραφείο που επικυρώνει σε δικηγόρο. Παίρνω τηλέφωνο και στα νούμερα που έχει η προκήρυξη αλλά δεν απαντάνε, επομένως θα κινηθώ με αυτόν τον τρόπο και όταν μου απαντήσουν θα ενημερώσω και εδώ.
Αυτό που ουσιαστικά με προβληματίζει είναι η σειρά των αποσπάσεων αυτή τη στιγμή. Έχω κάνει αίτηση και για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, αλλά για να σε είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα το ΣΔΕ. Υπάρχει περίπτωση /δυνατότητα να αρνηθώ αν την πάρω την απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ προκειμένου να διασφαλισω ότι θα παραμείνω εντός πινάκων για απόσπαση σε ΣΔΕ. Και αυτές οι αποσπάσεις σε ΣΔΕ πότε βγαίνουν;
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 01, 2020, 12:46:15 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σε αυτό ακριβώς αναφέρομαι. Τελικά θα πάω σε μεταφραστικό γραφείο που επικυρώνει σε δικηγόρο. Παίρνω τηλέφωνο και στα νούμερα που έχει η προκήρυξη αλλά δεν απαντάνε, επομένως θα κινηθώ με αυτόν τον τρόπο και όταν μου απαντήσουν θα ενημερώσω και εδώ.
Αυτό που ουσιαστικά με προβληματίζει είναι η σειρά των αποσπάσεων αυτή τη στιγμή. Έχω κάνει αίτηση και για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, αλλά για να σε είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα το ΣΔΕ. Υπάρχει περίπτωση /δυνατότητα να αρνηθώ αν την πάρω την απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ προκειμένου να διασφαλισω ότι θα παραμείνω εντός πινάκων για απόσπαση σε ΣΔΕ. Και αυτές οι αποσπάσεις σε ΣΔΕ πότε βγαίνουν;

Πρώτα θα ανακοινωθούν οι αποσπάσεις σε ΠΥΣΔΕ και κατόπιν σε ΣΔΕ. Συνεπώς και βάσει της σχετικής εγκυκλίου, εφόσον έχεις ήδη αποσπαστεί σε ΠΥΣΔΕ ή φορέα, έχεις την υποχρέωση να ενημερώσεις την υπηρεσία προκειμένου να απαλειφθείς από τη διαδικασία επιλογής υποψηφίων για απόσπαση σε ΣΔΕ. Επιπλέον, μην κάνεις το λάθος να προβείς σε ανάκληση απόσπασης σε ΠΥΣΔΕ διότι δεν ξέρεις ποτέ ποιοι και πόσοι άλλοι ενδιαφερόμενοι θα υποβάλουν αίτηση απόσπασης σε ΣΔΕ και ως εκ τούτου, μπορεί να τεθείς εκτός πλαισίου απόσπασης συνολικά. Τέλος, αν και δεν είμαι ενδιαφερόμενος, διακινείται ότι πρόθεση του υπουργείου είναι να μειώσει τις θέσεις απόσπασης των μονίμων σε ΣΔΕ και να μοιραστούν οι ώρες σε περισσότερους ωρομισθίους. Αποτέλεσμα: μεγιστοποίηση της δημοσιονομικής εξοικονόμησης, της αλίευσης ψήφων και της ρουσφετολογικής δοσοληψίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2020, 12:54:51 μμ από Solaris »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:34:05 »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 01, 2020, 02:02:08 μμ »
Solaris ακριβώς όπως τα περιγράφεις έτσι τα έχω στο μυαλό μου. Για μένα πρωτιστο αυτή τη στιγμή είναι να βρεθώ κοντά στο σπίτι μου. Δε με νοιάζει με ποιον τρόπο. Αν πάρω απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ μια χαρά, αν δεν πάρω ας έχω και την επιλογή του ΣΔΕ. Επομένως πράττω αναλόγως των ανακοινώσεων. Σε ευχαριστώ που απάντησες
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 01, 2020, 03:05:50 μμ »
Πρώτα θα ανακοινωθούν οι αποσπάσεις σε ΠΥΣΔΕ και κατόπιν σε ΣΔΕ. Συνεπώς και βάσει της σχετικής εγκυκλίου, εφόσον έχεις ήδη αποσπαστεί σε ΠΥΣΔΕ ή φορέα, έχεις την υποχρέωση να ενημερώσεις την υπηρεσία προκειμένου να απαλειφθείς από τη διαδικασία επιλογής υποψηφίων για απόσπαση σε ΣΔΕ. Επιπλέον, μην κάνεις το λάθος να προβείς σε ανάκληση απόσπασης σε ΠΥΣΔΕ διότι δεν ξέρεις ποτέ ποιοι και πόσοι άλλοι ενδιαφερόμενοι θα υποβάλουν αίτηση απόσπασης σε ΣΔΕ και ως εκ τούτου, μπορεί να τεθείς εκτός πλαισίου απόσπασης συνολικά. Τέλος, αν και δεν είμαι ενδιαφερόμενος, διακινείται ότι πρόθεση του υπουργείου είναι να μειώσει τις θέσεις απόσπασης των μονίμων σε ΣΔΕ και να μοιραστούν οι ώρες σε περισσότερους ωρομισθίους. Αποτέλεσμα: μεγιστοποίηση της δημοσιονομικής εξοικονόμησης, της αλίευσης ψήφων και της ρουσφετολογικής δοσοληψίας.
Με σεβασμό προς τον συμφουρίτη, να πω πως το "τι διακινείται και αν" δεν είναι πάντα ενδεικτικό της αληθινής κατάστασης. Ρουσφέτια, εξοικονόμηση πόρων, αλίευσης ψήφων κτλ. παίζουν και στους μόνιμους.

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 01, 2020, 03:20:06 μμ »
Πρώτα θα ανακοινωθούν οι αποσπάσεις σε ΠΥΣΔΕ και κατόπιν σε ΣΔΕ. Συνεπώς και βάσει της σχετικής εγκυκλίου, εφόσον έχεις ήδη αποσπαστεί σε ΠΥΣΔΕ ή φορέα, έχεις την υποχρέωση να ενημερώσεις την υπηρεσία προκειμένου να απαλειφθείς από τη διαδικασία επιλογής υποψηφίων για απόσπαση σε ΣΔΕ. Επιπλέον, μην κάνεις το λάθος να προβείς σε ανάκληση απόσπασης σε ΠΥΣΔΕ διότι δεν ξέρεις ποτέ ποιοι και πόσοι άλλοι ενδιαφερόμενοι θα υποβάλουν αίτηση απόσπασης σε ΣΔΕ και ως εκ τούτου, μπορεί να τεθείς εκτός πλαισίου απόσπασης συνολικά. Τέλος, αν και δεν είμαι ενδιαφερόμενος, διακινείται ότι πρόθεση του υπουργείου είναι να μειώσει τις θέσεις απόσπασης των μονίμων σε ΣΔΕ και να μοιραστούν οι ώρες σε περισσότερους ωρομισθίους. Αποτέλεσμα: μεγιστοποίηση της δημοσιονομικής εξοικονόμησης, της αλίευσης ψήφων και της ρουσφετολογικής δοσοληψίας.

Δες λίγο τα μόρια των ωρομισθίων και μετα πες μου για τα υπόλοιπα. Στους ωρομίσθιους δεν υπάρχει τίποτα από  αλίευσης ψήφων και ρουσφετολογικής δοσοληψίας.
Μάλιστα το κακό είναι ότι είναι λιγότερα τα προ απαιτούμενα για τους μονίμους.... Πολύ κακός...

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 01, 2020, 03:51:45 μμ »
Με σεβασμό προς τον συμφουρίτη, να πω πως το "τι διακινείται και αν" δεν είναι πάντα ενδεικτικό της αληθινής κατάστασης. Ρουσφέτια, εξοικονόμηση πόρων, αλίευσης ψήφων κτλ. παίζουν και στους μόνιμους.

Στους μόνιμους αναφέρομαι κυρίως. Δε γνωρίζω ποια είναι η πραγματική κατάσταση ούτε έχω ειδικό συμφέρον ή ενδιαφέρον για τις εν λόγω αποσπάσεις. Ωστόσο, καθότι ανήκουμε σε μαζικό υπαλληλικό κλάδο με πολλαπλούς διαύλους ενημέρωσης, θεώρησα σκόπιμο να καταθέσω τη συγκεκριμένη πληροφορία. Ελπίζω να μην επαληθευτεί, αν και από την ίδια πηγή αντλήθηκε η πληροφορία, ήδη από τις αρχές Ιουνίου, ότι οι αποσπάσεις μονίμων δε θα ανανεώνονταν παρά τη δήλωση ενδιαφέροντος που κλήθηκαν να υποβάλουν το Μάιο. Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 01, 2020, 03:56:22 μμ »
Μπορούμε να κάνουμε αίτηση ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΡΙΑ ΣΔΕ!!!
Ξέρει κανείς το σκεπτικό;

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 01, 2020, 09:14:03 μμ »
Οι υποδιευθυντές είναι για άλλον ένα χρόνο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 01, 2020, 11:05:23 μμ »
ας γράψω κι εγώ - αν και δε με αφορά άμεσα αλλά έχει διοικητικό ενδιαφέρον- παρότι "chapeau" στον solaris για τις πληροφορίες του ...

-οι υποδιευθυντές και οι διευθυντές είναι τριετία (3ο έτος φέτος) , για μένα λάθος μεγάλο (μαζί με πολλά άλλα στις κρίσεις αυτές). όπως οι διευθυντές των λοιπών σχολείων είναι τριετούς θητείας , όσο δηλαδή και ένας κύκλος μαθητών, έτσι στα ΣΔΕ ο διετής κύκλος έπρεπε να παραμείνει. τα "δεν προλαβαίνουν να στήσουν σχολείο" είναι παραμύθια, δεν είναι ατομικές επιχειρήσεις, διαχείριση κάνουν, έλεος...
-σωστό ότι αναφέρεται στην πρόσκληση πως αποκλείεται από τη διαδικασία όποιος πάρει εντωμεταξύ απόσπαση και ΔΕΝ το ρισκάρεις, ΑΛΛΆ : έχει υπάρξει περίπτωση που πήρε κάποιος , έκανε μούγκα , έκανε ανάκληση εγκαίρως και όλα καλά, ΔΕΝ το πήραν είδηση και ΠΟΛΥ ΚΑΛΩΣ. άρα είναι ΧΑΖΟ και ΚΑΚΕΝΤΡΕΧΕΣ να βάζεις όρο που δεν έχει λόγο, δεν τσεκάρεις , αν δεν σφυριχτεί, εφόσον υπάρχει διαδικασία νομιμότατη, αυτή των ανακλήσεων σε εύλογο χρόνο (και πριν από τον σεπτέμβρη).
-η επιλογή μέχρι "τρία σδε" είναι ακόμα χειρότερο : τρία σύνολο , σδε και παράρτημα (γιατί να μην προβλέπεται 3 σδε και όσα παραρτήματα αυτών επιθυμείς;) . παλιότερα ήταν χωριστά (σύνολο έξι), σε ορισμένες περιφέρειες δε με πολλά σχολεία είναι και άδικο. οπωσδήποτε όταν παίζουν τα μόρια σε μικρό φάσμα (εφόσον η δήλωση σχολείων προηγείται των πινάκων μοριοδότησης για να δεις τι παίζει)  είναι δύσκολη εξίσωση , αν δεν έχεις πληροφόρηση ή τύχη. αδυνατώ να καταλάβω επίσης γιατί δεν αποστέλλονται σε pdf τα δικαιολογητικά αλλά με ταχυδρομείο και ξανά και ξανά.

είναι μια ωραία ατμόσφαιρα και φέτος. κάτι κάνανε που άλλαξαν τη σειρά των γραμματισμών αλλά και πάλι προβληματική. επίσης δεν αναφέρεται ποιο το κριτήριο αριθμού αποσπάσεων (πχ πόσοι ανά σδε; όπως παλιά , τμήματα -1 ; και στα παραρτήματα  1; ) θα έχει πλάκα και φέτος. ειδικά με όσους θα προλάβουν σε λίγες ημέρες να έχουν ΠΑΛΙ όλα τα μόρια από τα αυξημένα σεμινάρια επιμόρφωσης (είχαν προνοήσει πολλοί να υποθέσω; ;) ). δεν πρόκειται να μπει σε σειρά αυτή η διαδικασία, να δούμε και το νομοσχέδιο που έρχεται όμως...

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 03, 2020, 11:12:19 μμ »
Ερώτημα
Για του ΠΕ86 Πληροφορικής ισχύει ότι έχουν τις "γνώσεις χειρισμου Η/Υ" ;

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 05, 2020, 07:37:20 μμ »
ας γράψω κι εγώ - αν και δε με αφορά άμεσα αλλά έχει διοικητικό ενδιαφέρον- παρότι "chapeau" στον solaris για τις πληροφορίες του ...

-οι υποδιευθυντές και οι διευθυντές είναι τριετία (3ο έτος φέτος) , για μένα λάθος μεγάλο (μαζί με πολλά άλλα στις κρίσεις αυτές). όπως οι διευθυντές των λοιπών σχολείων είναι τριετούς θητείας , όσο δηλαδή και ένας κύκλος μαθητών, έτσι στα ΣΔΕ ο διετής κύκλος έπρεπε να παραμείνει. τα "δεν προλαβαίνουν να στήσουν σχολείο" είναι παραμύθια, δεν είναι ατομικές επιχειρήσεις, διαχείριση κάνουν, έλεος...
-σωστό ότι αναφέρεται στην πρόσκληση πως αποκλείεται από τη διαδικασία όποιος πάρει εντωμεταξύ απόσπαση και ΔΕΝ το ρισκάρεις, ΑΛΛΆ : έχει υπάρξει περίπτωση που πήρε κάποιος , έκανε μούγκα , έκανε ανάκληση εγκαίρως και όλα καλά, ΔΕΝ το πήραν είδηση και ΠΟΛΥ ΚΑΛΩΣ. άρα είναι ΧΑΖΟ και ΚΑΚΕΝΤΡΕΧΕΣ να βάζεις όρο που δεν έχει λόγο, δεν τσεκάρεις , αν δεν σφυριχτεί, εφόσον υπάρχει διαδικασία νομιμότατη, αυτή των ανακλήσεων σε εύλογο χρόνο (και πριν από τον σεπτέμβρη).
-η επιλογή μέχρι "τρία σδε" είναι ακόμα χειρότερο : τρία σύνολο , σδε και παράρτημα (γιατί να μην προβλέπεται 3 σδε και όσα παραρτήματα αυτών επιθυμείς;) . παλιότερα ήταν χωριστά (σύνολο έξι), σε ορισμένες περιφέρειες δε με πολλά σχολεία είναι και άδικο. οπωσδήποτε όταν παίζουν τα μόρια σε μικρό φάσμα (εφόσον η δήλωση σχολείων προηγείται των πινάκων μοριοδότησης για να δεις τι παίζει)  είναι δύσκολη εξίσωση , αν δεν έχεις πληροφόρηση ή τύχη. αδυνατώ να καταλάβω επίσης γιατί δεν αποστέλλονται σε pdf τα δικαιολογητικά αλλά με ταχυδρομείο και ξανά και ξανά.

είναι μια ωραία ατμόσφαιρα και φέτος. κάτι κάνανε που άλλαξαν τη σειρά των γραμματισμών αλλά και πάλι προβληματική. επίσης δεν αναφέρεται ποιο το κριτήριο αριθμού αποσπάσεων (πχ πόσοι ανά σδε; όπως παλιά , τμήματα -1 ; και στα παραρτήματα  1; ) θα έχει πλάκα και φέτος. ειδικά με όσους θα προλάβουν σε λίγες ημέρες να έχουν ΠΑΛΙ όλα τα μόρια από τα αυξημένα σεμινάρια επιμόρφωσης (είχαν προνοήσει πολλοί να υποθέσω; ;) ). δεν πρόκειται να μπει σε σειρά αυτή η διαδικασία, να δούμε και το νομοσχέδιο που έρχεται όμως...

σχετικά με το Νο2:
- Δεν υπάρχει ρίσκο, εάν πάρεις απόσπαση απλά αποκλείεσαι από τη διαδικασία. Θεωρώ όμως ότι ίσως να είναι και αντισυνταγματικός ο αποκλεισμός. Δηλαδή συμμετέχω με τα μόρια μου σε δύο διαφορετικές ανεξάρτητες διαδικασίες: αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕΣ ΣΕ ΠΥΣΔΕ και αποσπάσεις σε ΣΔΕ. Γιατί η απόσπαση στην πρώτη σε αποκλείει από τη δεύτερη; Η απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ μπορεί να μην είναι η πρώτη επιλογή μου και να προτιμώ την απόσπαση σε ΣΔΕ

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 05, 2020, 08:56:40 μμ »
Ερώτημα
Για του ΠΕ86 Πληροφορικής ισχύει ότι έχουν τις "γνώσεις χειρισμου Η/Υ" ;


ισχύει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2020, 08:59:01 μμ από asta napane »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.