*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1063067 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #406 στις: Αύγουστος 12, 2020, 12:36:05 πμ »
Αν στους κάποιους εννοείς εμένα, εγώ κάθισα και κατέβασα όλες τις φάσεις αναπληρωτών και έχω αφαιρέσει τις παράλληλες και τις ειδικές. Τους ΑΜΩ είπα πώς τους υπολόγισα. Γεγονός είναι ότι το 2021 που περιμένουν πολλές συνταξιοδοτήσεις, πολύ πιθανόν να είναι πολλοί δάσκαλοι. Εδώ φέτος βγήκαν 900...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2020, 01:34:13 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:20:17 »

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #407 στις: Αύγουστος 12, 2020, 01:33:28 μμ »
Παραθέτω το πόσο μέσα στα πράγματα είναι... Φαίνεται από το ιστορικό των posts της:

Στην δευτεροβάθμια τις περισσότερες προσλήψεις θα τις έχουν οι πε03 και μετά οι πε0404. Στην πρωτοβάθμια οι δάσκαλοι.

3700 και κάτι θα είναι σε πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

Oι πληροφορίες μου λένε για κατανομή μέσα στον Σεπτέμβριο. Έμαθα για περίπου 240 πε02.

Την τελευταία βδομάδα του Ιουλίου θα βγούνε. Ναι είναι νόμιμοι.

Σε καμία περίπτωση δεν θα  δοθούν  κενά και περιοχές για διορισμούς που δεν δόθηκαν στις περασμένες μεταθέσεις.

Καλημέρα σας. Σε κανένα υπουργείο δεν πήγαμε για την κατανομή. Σε λίγο το φεκ των πινάκων της ειδικής αγωγής.

Τηλεφωνικώς μιλήσαμε. Μπορείτε να το κάνετε και εσείς. Θα σας πουν το ίδιο. Πάρτε αύριο το πρωί. Καλή σας νύχτα.

Ακριβώς για αυτό θα ξεκινήσουν οι επισκέψεις πριν την ΚΥΑ. Οι πε02 και πε 03 είναι περίπου 700. 300 κάτι είναι οι βιολόγοι, κάτω από 100 οι χημικοί και κάτω από 100 οι φυσικοί.Αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στους 60 . Ξενόγλωσσοι παίρνουν αρκετές θέσεις επίσης και από λίγες θέσεις όλες οι υπόλοιπες ειδικότητες.

Πάνω από 400 στους πε03 αν θυμάμαι καλά. Θα έχει σε όλες τις ειδικότητες της δευτεροβάθμιες έστω και από λίγες σε κάποιες από ότι είδα. Εσείς έχετε τη μερίδα του λέοντος.

Μία φορά αναφέρθηκα στους προσωρινούς και είπα οτι θα βγουν τελευταία βδομάδα του μήνα. Δεν άλλαξε κάτι .

Μέχρι το γράμμα Ε και όχι όλα έχω ενημερωθεί. Την άλλη βδομάδα θα βγουν.

Mετά τα ονόματα. Αν τα βγάλουν αύριο ίσως. Αλλά το πιό πιθανό είναι την άλλη βδομάδα.

Κοντά στις 4000 οι δάσκαλοι στο σύνολο.

ΒΒάθμια είμαι. Πάνω από 4οοο στους απορριφθέντες από τα παράβολα.

Στην ειδική δεν ζητήθηκε τίποτε από τη δοε. Μην ανησυχείτε . Η αβάθμια θα πάρει λίγο πάνω από 7400 και περίπου 3100 για την ββαθμια. Η κατανομή είναι έτοιμη και δεν ανακοινώνεται για προφανείς λόγους. Δεν υπάρχει ανακοινώσιμη κατανομή.

Ο Μπράτης έγγραψε οτι πρώτα θα γίνει κατανομή ανά βαθμίδα και μετά στους κλάδους,ανάλογα με τα οργανικά κενά.

Μόλις μάθαμε ότι πιθανός λόγος που αργούν είναι για το παράβολο. Έπειδή ήταν κοντά στις 4000 όσοι έχουν ένα πληρωμένο και ένα ακυρωμένο με το τελευταίο στην αίτηση του ασεπ δεν απορρίπτονται.

Πριν από λίγο ο Μπράτης έγγραψε ότι...  Στη Γενική οι διορισμοί θα γίνουν σε 2 φάσεις .5250 το 21 και 5250 το 22.Κατανομή δεν έχει γίνει ακόμα.

Ο στόχος μας είναι η ευνοική κατανομή των ειδικοτήτων της ομάδας μας και συμπλέουμε με την αύξηση υπερ της ββάθμιας. Οι δάσκαλοι ήδη έχουν διεκδικήσει και συνεχίζουν. Βασικά είναι η μόνη που διεκδικούν την πίτα. Σε λίγο και μεις. Το ανακοινώνουν σιγά σιγά και όσο επιτρέπεται. Εμείς όμως το γνωρίζουμε από πρώτο χέρι ότι το κάνουν. Ήδη οι σκέψεις είναι ελαφρά πάνω από 4000 δάσκαλοι και πάνω από 2400 νηπιαγωγοί. Τα μέλη που θέλουμε για τον αγώνα μας τα βρήκαμε ( και από δω) αλλά θέλουμε και άλλα. Αν  ενοχλεί η παρουσία μας εδώ θα σας κάνουμε το χατίρι σύντομα. Όλα μυστικά θα γίνουν εξάλλου και όσο για τους εφησυχαστές ότι δεν έχει γίνει τίποτα απλά περιμένετε και θα μυξοκλαίτε μετά.

Από το φατσοβιβλιο των " Αναπληρωτές δάσκαλοι "
Έρχονται 12.000 συνταξιοδοτήσεις δασκάλων τα επόμενα 6 χρόνια!

Μεγάλη η ανάγκη αύξησης των πιστώσεων διορισμών πάνω από το 10.500 στο σύνολο και πάνω από το 4.299 στους δασκάλους.

Τα τελευταία νέα μας έχουν κερδισμένους και χαμένους. Μεγάλοι χαμένοι θα είναι οι βιολόγοι τελικά. Δεν γνωρίζω το λόγο αλλά εκεί που θα πήγαιναν για πάνω από 700 διορισμούς τώρα πάνε λίγο πάνω από 300.

Για τους πε 02 τα νέα μας είναι ότι θα πάρουν έξτρα θέσεις λόγω των πολλών αναπληρωτών καθώς και της μεγάλης τάσης για συνταξιοδότηση. Έτσι ενώ αντιστοιχούν καθαρά 142 θέσεις στους 10,500 αν οι διορισμοί ήταν  με κριτήριο μόνο τις οργανικές θέσεις θα πάρουν έξτρα 350 θέσεις περίπου.

Αυτάαα :)

ΥΓ Νομίζω διαγράφτηκε ένα ποστ μου επειδή προφανώς χαρακτήρισα την/ον συνάδελφο. Ο συγκεκριμένος χαρακτηρισμός που χρησιμοποίησα δεν αποτελεί βρισιά, αλλά χαρακτηρισμό.
Στη γλώσσα του Διαδικτύου η λέξη αυτή περιγράφει κάποιον χρήστη του Ίντερνετ με πονηρά προκλητικές, σκόπιμα ανόητες ή επιτηδευμένα εκτός θέματος θέσεις και απόψεις σε μία online ανοιχτή κοινότητα, όπως ένα φόρουμ συζήτησης, mailing list, chat room ή μπλογκ, με πρωταρχική πρόθεση να προκαλέσει και να ερεθίσει άλλους χρήστες ή με κάθε τρόπο να επιφέρει διαταραχή σε μια διαδικτυακή συζήτηση για οποιοδήποτε θέμα και να πετύχει μια αλυσίδα αντιδράσεων από άλλους χρήστες. Η συμπεριφορά αυτή πολλές φορές συνοδεύεται από αμφιλεγόμενη διαμάχη των υπολοίπων περί του σκοπού του. (πηγή wikipedia)
Θα έπρεπε οι συντονιστές να το γνωρίζουν αυτό. Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2020, 01:39:09 μμ από p75 »

Αποσυνδεδεμένος 2020kasep

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #408 στις: Αύγουστος 12, 2020, 01:38:31 μμ »
Κατανομή τον Οκτώβρη! Κάποιος να καταγγείλει την ασεπουλα της κακιάς ώρας δεν υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #409 στις: Αύγουστος 12, 2020, 01:47:14 μμ »
ΠΑΣΑΔ 12/08/2020: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Στην Α' φάση που θα γίνει στις 24 με 25 Αυγούστου το πιθανότερο είναι ότι δεν θα προλάβουν να ενταχθούν τα κενά των ΖΕΠ, διότι ο χρόνος που απομένει είναι οριακός για τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθηθούν.

Μέχρι στιγμής δεν είμαστε επίσης σίγουροι ότι θα γίνουν προσλήψεις στην παράλληλη (Ειδική). Η τμηματική πρόσληψη λόγω covid 19 ίσως να είναι η αιτιολογία.

Ζητήσαμε στην Α' φάση (που φυσικά σύμφωνα με τα παραπάνω δεν θα θυμίζει τις προηγούμενες χρονιές) να καλυφθεί το 100% των κενών και όχι το 70% (όπως ανακοίνωσε στη ΔΟΕ το υπουργείο).

Η διαφοροποίηση των κριτηρίων τοποθέτησης αναπληρωτών και μόνιμων δημιουργεί αίσθημα αδικίας και θα πρέπει το Υπουργείο να καταλήξει στην υιοθέτηση κοινής στάσης προς τους υπαλλήλους του.

Στο μεγάλο πρόβλημα του παράβολου, όπως έχουμε ξαναγράψει, θετική κατάληξη μπορεί να υπάρξει μόνο αν Υπουργός Εσωτερικών και Πρόεδρος ΑΣΕΠ θέλουν και αποφασίσουν, να δώσουν λύση.

Η ΚΥΑ για τους 5250 + 5250 με την κατανομή θα βγει τον Οκτώβρη.

Εμείς ζητήσαμε και ζητάμε 15.000 μόνιμους διορισμούς στην α/θμια και β/θμια, διότι όπως αιτιολογουμε και αποδεικνύουμε τα κενά για τα οποία έγινε η πρόβλεψη το '18 δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα του '21. Η α/θμια τον επόμενο Ιούνιο θα έχει πάνω από 9000 οργανικά κενά, πράγμα το οποίο γνωρίζει το Υπουργείο.

Η αναλογία διορισμών 80-20 που ζήτησε η ΔΟΕ είναι η απολύτως λογική και σύμφωνη με τις πραγματικές ανάγκες.Την υποστηρίζουμε και ζητάμε από το συνδικαλιστικό μας όργανο να επιμείνει. Οτιδήποτε λιγότερο από το ζητούμενο της Ομοσπονδίας δεν ικανοποιεί και δημιουργεί προβλήματα.

Σας καλούμε να κλείσετε τα αυτιά σας στα όσα ακούγονται και εμείς για ακόμη μια φορά θυμίζουμε σε όλους πως οι διορισμοί γίνονται με βάση τις ανάγκες και όχι με βάση τις επιθυμίες της κάθε ομάδας και τα προσωπικά θέλω του κάθε ατόμου.

Κλείνοντας σας ενημερώνουμε πως από φέτος εφόσον υπάρχουν διορισμοι δεν υπάρχουν πιστώσεις από κρατικό προϋπολογισμό και θα έχουμε μόνο πιστώσεις ΕΣΠΑ και ΠΔΕ.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:20:17 »

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #410 στις: Αύγουστος 12, 2020, 01:47:34 μμ »
Σύμφωνα με πασαδ κατανομή μέσα στον Οκτώβριο και ζητάνε 80% των θέσεων αθμια! 😂😂😂
Κόπηκε η παράλληλη φυσικά 5700 δάσκαλοι εκτός πρώτης φάσης και το μήνυμα ακόμα δεν το πήραν μου θέλουν και 80% των θεσεων
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #411 στις: Αύγουστος 12, 2020, 02:14:04 μμ »
Αρα τον Οκτώβριο με την ανακοίνωση της κατανομής, θα ξέρουμε αν θα διοριστουμε μονιμοι μερικοι από εμάς ή θα αλλάξω επάγγελμα. Αναπληρωτης για άλλη 1 δεκαετία δεν πρόκειται να κάτσω..1 δεκαετία φτάνει...Τον Οκτώβριο περιμένουμε τώρα... Εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι..

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #412 στις: Αύγουστος 12, 2020, 02:16:56 μμ »
Αρα τον Οκτώβριο με την ανακοίνωση της κατανομής, θα ξέρουμε αν θα διοριστουμε μονιμοι μερικοι από εμάς ή θα αλλάξω επάγγελμα. Αναπληρωτης για άλλη 1 δεκαετία δεν πρόκειται να κάτσω..1 δεκαετία φτάνει...Τον Οκτώβριο περιμένουμε τώρα... Εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι..
Ας ελπίσουμε να μην είναι χαμένο το παιχνίδι...

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #413 στις: Αύγουστος 12, 2020, 02:19:04 μμ »
Αρα τον Οκτώβριο με την ανακοίνωση της κατανομής, θα ξέρουμε αν θα διοριστουμε μονιμοι μερικοι από εμάς ή θα αλλάξω επάγγελμα. Αναπληρωτης για άλλη 1 δεκαετία δεν πρόκειται να κάτσω..1 δεκαετία φτάνει...Τον Οκτώβριο περιμένουμε τώρα... Εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι..

Τώρα μιλάς σωστά! Συμφωνώ σε όλα μαζί σου! Τι ΠΕ είσαι;
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #414 στις: Αύγουστος 12, 2020, 02:33:15 μμ »
Σύμφωνα με πασαδ κατανομή μέσα στον Οκτώβριο και ζητάνε 80% των θέσεων αθμια! 😂😂😂
Κόπηκε η παράλληλη φυσικά 5700 δάσκαλοι εκτός πρώτης φάσης και το μήνυμα ακόμα δεν το πήραν μου θέλουν και 80% των θεσεων
Αυτό είναι πολύ λυπηρό και για τους συναδέλφους της ειδικής και για τα παιδιά που υποστηρίζονταν κυρίως με καθηγητές-δασκάλους της Braille και της νοηματικής...Αυτό που κάνει η ΔΟΕ και ο ΠΑΣΑΔ είναι τραγικό γιατί μας βάζει όλους να μαλώνουμε και χάνουμε την ουσία που θα ήταν να ζητάμε 15000+ διορισμούς....

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #415 στις: Αύγουστος 12, 2020, 02:37:32 μμ »
Αυτό είναι πολύ λυπηρό και για τους συναδέλφους της ειδικής και για τα παιδιά που υποστηρίζονταν κυρίως με καθηγητές-δασκάλους της Braille και της νοηματικής...Αυτό που κάνει η ΔΟΕ και ο ΠΑΣΑΔ είναι τραγικό γιατί μας βάζει όλους να μαλώνουμε και χάνουμε την ουσία που θα ήταν να ζητάμε 15000+ διορισμούς....

Μα και 10500 να γίνουν αυτοί θέλουν το 80%!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος gandread

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #416 στις: Αύγουστος 12, 2020, 03:09:07 μμ »
Σύμφωνα με πασαδ κατανομή μέσα στον Οκτώβριο και ζητάνε 80% των θέσεων αθμια! 😂😂😂
Κόπηκε η παράλληλη φυσικά 5700 δάσκαλοι εκτός πρώτης φάσης και το μήνυμα ακόμα δεν το πήραν μου θέλουν και 80% των θεσεων
Ζητάνε 80% για να πάρουνε τελικά 70% και να είναι αδιαπραγμάτευτο το 60% υπέρ τους. ΞΥΠΝΗΣΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #417 στις: Αύγουστος 12, 2020, 03:18:33 μμ »
Σοβαρά τώρα. Διαβάζετε μιαν ανώνυμη, η οποία διαφήμιζε την επιρροή της στο υπουργείο το '18 και τη συμμετοχή της στο ράψιμο του νέου συστήματος (από πού κι ως πού;) ώστε να εξασφαλίσει το δικό της διορισμό (οι υπόλοιποι χιλιάδες αναπληρωτές ήσαν ηλίθιοι και δεν τους συμβουλευόταν το υπουργείο στον τρίτο όροφο;) και το μη διορισμό των άλλων βεβαίως βεβαίως προξενώντας βλάβη σε χιλιάδες κόσμο (ποιος δε θυμάται τις αντίστοιχες καταστάσεις επί Γιαννάκου και Στυλιανίδη και σε τι οδήγησαν;) και τώρα επιχειρεί μια απ' τα ίδια στη γενική (που ενδιαφέρει πολύ περσότερο κόσμο σε σχέση με την ειδική) κι αντίς να πάτε σ' έναν εισαγγελέα με τα μηνύματα τις αναφορές για τη ΔΡΑΣΗ ΜΑΣ τις αναφερόμενες συναλλαγές τους πίνακες τις αναγγελίες για προαποφασισμένες κατανομές και λοιπά κάθεστε και σας παίζει όπως η γάτα το ποντίκι; Ξέρετε κάτι; Αυτά μας αξίζουν. Οι ασεπούλες τα ρουσφέτια τα παρεδώσε κι η φαυλότητα. Και μπράβο μας. Περαστικά σας.

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ.  Οι διεκδικήσεις της ομαδουλας της ασεπουλας δε γίνονται με ΝΟΜΙΜΑ μέσα.  Μπορούμε να το εξετάσουμε πιο σοβαρά το ζήτημα ασεπουλα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #418 στις: Αύγουστος 12, 2020, 04:03:53 μμ »
asepula = δασκαλα με 4000+ σειρα...... για οποιον καταλαβε καταλαβε.....
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος paradox_33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #419 στις: Αύγουστος 12, 2020, 04:18:20 μμ »
Υπάρχει απάντηση των συνδικαλιστών της ββάθμιας? Πώς γίνεται να λένε οτι οι διορισμοί γίνονται με βάση τις ανάγκες και όχι τα θέλω κάποιων ομάδων και ατόμων? Είναι πολύ προσβλητικό να λες οτι περισσότερες απο 20% προσλήψεις στη ββάθμια είναι για να "βολευτούν" κάποιοι και δεν είναι πραγματική ανάγκη..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 235
Σύνολο: 237

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.