*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1066726 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6426 στις: Ιούλιος 17, 2021, 11:58:26 μμ »
Η προϋπηρεσία που έχεις αποκτήσει ως αναπληρώτρια με το πρώτο σου πτυχίο μετράει για ΜΚ, αν διοριστείς με το δεύτερο.
Αν το ΠΥΣΔΕ κρίνει το μεταπτυχιακό σου συναφές τότε θα πάρεις και τα 2 ΜΚ από εκεί. Συνήθως εγκρίνεται.

Η προϋπηρεσία στον άλλο κλάδο από αυτόν του διορισμού θα μετρήσει για την κατάταξή μας και όταν κάνουμε αίτηση για οργανική και αργότερα για μετάθεση και απόσπαση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:53 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6427 στις: Ιούλιος 18, 2021, 01:51:31 πμ »
Η προϋπηρεσία στον άλλο κλάδο από αυτόν του διορισμού θα μετρήσει για την κατάταξή μας και όταν κάνουμε αίτηση για οργανική και αργότερα για μετάθεση και απόσπαση;


Νομίζω πως ναι, αλλά αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα ας μας πει

Αποσυνδεδεμένος gm8306

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6428 στις: Ιούλιος 18, 2021, 10:13:24 πμ »
Ναι, αρκεί να παραμένεις στην κατηγορία ΠΕ (Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης). Παράδειγμα, εάν κάποιος είχε προϋπηρεσία ως ΔΕ (όπως πχ το Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό) και έχει πτυχίο σαν καθηγητής, δεν μπορεί να τη μεταφέρει.

Αποσυνδεδεμένος Flyhigh76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6429 στις: Ιούλιος 18, 2021, 10:43:00 πμ »
Γνωρίζεται αν δηλώσει κάποιος μόνο τις περιοχές επιλογής του και δεν έχει τα μόρια να πάει σε αυτές, τοποθετείται σε όποια περιοχη υπάρχει κενό ή μένει εκτός διορισμού?!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:53 »

Αποσυνδεδεμένος gm8306

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6430 στις: Ιούλιος 18, 2021, 10:52:40 πμ »
Μένει εκτός.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6431 στις: Ιούλιος 18, 2021, 03:23:57 μμ »
Ναι, αρκεί να παραμένεις στην κατηγορία ΠΕ (Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης). Παράδειγμα, εάν κάποιος είχε προϋπηρεσία ως ΔΕ (όπως πχ το Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό) και έχει πτυχίο σαν καθηγητής, δεν μπορεί να τη μεταφέρει.

Αυτό το γνωρίζεις σίγουρα ή το υποθέτεις βασιζόμενος στο ότι δεν μέτρησε η προϋπηρεσία ως ΤΕ/ΔΕ από δεύτερο πτυχίο για την κατάταξή μας στους πίνακες του ΑΣΕΠ;

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6432 στις: Ιούλιος 18, 2021, 05:33:18 μμ »
Η προϋπηρεσία στον άλλο κλάδο από αυτόν του διορισμού θα μετρήσει για την κατάταξή μας και όταν κάνουμε αίτηση για οργανική και αργότερα για μετάθεση και απόσπαση;
Ναι, θεωρώ ότι μετράει. Γνωρίζω μόνιμους συναδέλφους που έκαναν μετάταξη στο δεύτερο πτυχίο τους (ΠΕ και τα δύο πτυχία) και τα μόρια προϋπηρεσίας και τα μόρια δυσμενών συνθηκών αναγνωρίστηκαν κανονικά. Δική τους προϋπηρεσία είναι και για αυτό είναι λογικό να αναγνωριστεί. Ελπίζω ότι το ίδιο θα ισχύει και αν η προϋπηρεσία στο προηγούμενο πτυχίο είχε αποκτηθεί με αναπλήρωση πριν από τον διορισμό.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6433 στις: Ιούλιος 18, 2021, 05:37:54 μμ »
Η προυπηρεσία από Σδε μετράει μετά το διορισμο;Γιατι αν εισαι πλήρους ωραριου δε μετράει..
Μετράει ως προϋπηρεσία ωρομισθίου μέχρι και 8 ώρες την εβδομάδα. Αν είσαι πλήρους ωραίου αναπληρωτής έχεις ήδη ένα μήνα προϋπηρεσίας, οπότε η διδασκαλία σε ΣΔΕ δεν μπορεί να επιφέρει καμιά προσαύξηση.  Αλλιώς μέσα σε ένα μήνα θα είχες 1,3 προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6434 στις: Ιούλιος 18, 2021, 06:26:07 μμ »
Ναι, θεωρώ ότι μετράει. Γνωρίζω μόνιμους συναδέλφους που έκαναν μετάταξη στο δεύτερο πτυχίο τους (ΠΕ και τα δύο πτυχία) και τα μόρια προϋπηρεσίας και τα μόρια δυσμενών συνθηκών αναγνωρίστηκαν κανονικά. Δική τους προϋπηρεσία είναι και για αυτό είναι λογικό να αναγνωριστεί. Ελπίζω ότι το ίδιο θα ισχύει και αν η προϋπηρεσία στο προηγούμενο πτυχίο είχε αποκτηθεί με αναπλήρωση πριν από τον διορισμό.

Όμως άραγε θα μετρήσει ακόμα κι αν η προϋπηρεσία του δεύτερου πτυχίου είναι ως ΤΕ/ΔΕ;;

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6435 στις: Ιούλιος 18, 2021, 08:44:52 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι/σες, χαίρομαι που σας βρήκα, εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.
Θα ήθελα να υποβάλω 2-3 ερωτήματα/απορίες που έχω, πολύ σημαντικά για εμένα, θα ήθελα τη γνώμη σας, αλλά πολύ περισσότερο θα εκτιμούσα αν κάποιος έχει απάντηση με βάση όχι προσωπική εκτίμηση (επειδή το ζήτημα είναι πολύ λεπτό) αλλά αν μπορεί να μου παραθέσει εδάφια/άρθρα.
1) Έστω ότι κάποιος βρίσκεται σε καλή σειρά σε 2 κλάδους της 2Γ, πχ. ΠΕ02 και ΠΕ03 (λόγω 2ου πτυχίου). Όταν έρθει η περίοδος για δηλώσεις, μπορεί να δηλώσει ΚΑΙ στους 2 κλάδους ή να επιλέξει μόνο τον ένα;
2)Αν ναι, διάβασα ότι το σύστημα θα τρέξει στους κλάδους με αύξων αριθμό στην κωδικοποίηση τους, πχ πρώτα το ΠΕ02 και ύστερα το ΠΕ03, θα μπορούσε να δηλώσει ΜΟΝΟ 2-3 περιοχές από την ΠΕ02, και αν "πιάσει" κάποια έχει καλώς, διαφορετικά ακολουθεί η ΠΕ03 όπου θα τις δηλώσει όλες; ΜΠΟΡΕΙ να την ακολουθήσω την τακτική αυτή; Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ, εφόσον έτρεξε η ΠΕ02 για το άτομο αυτό (επειδή δήλωσε έστω μία περιοχή), το σύστημα να τον/την "τράβηξε" εκεί (στην ΠΕ02) και αυτομάτως να αποκλείστεί από την επόμενη, την ΠΕ03; Με αποτέλεσμα αν δε "πιάσει" αυτές τις ελάχιστες περιοχές της ΠΕ02 να χάσει τον διορισμό του/της από "βλακεία"/υπερβολική αυτοπεποίθηση;
Θα μπορούσε κάποιας να μου δώσει απάντηση με βάση τον νόμο; το ξέρω ότι δε βγήκε ακόμη η εγκύκλιος, ίσως να υπάρχει ανάλογο προηγούμενο με την ειδική αγωγή. Σας παρακαλώ, καλές είναι και η εκτιμήσεις αλλά να το ξεκαθαρίζετε αυτό, ότι είναι προσωπική σας άποψη, το ζήτημα είναι πολύ λεπτό. (Ίσως κάποιος/α άλλος/η βρίσκεται στην ίδια θέση με εμένα και το έχει ψάξει καλύτερα, π.χ. καλώντας το υπουργείο ή μιλώντας με διευθύνσεις)

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6436 στις: Ιούλιος 18, 2021, 08:51:23 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι/σες, χαίρομαι που σας βρήκα, εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.
Θα ήθελα να υποβάλω 2-3 ερωτήματα/απορίες που έχω, πολύ σημαντικά για εμένα, θα ήθελα τη γνώμη σας, αλλά πολύ περισσότερο θα εκτιμούσα αν κάποιος έχει απάντηση με βάση όχι προσωπική εκτίμηση (επειδή το ζήτημα είναι πολύ λεπτό) αλλά αν μπορεί να μου παραθέσει εδάφια/άρθρα.
1) Έστω ότι κάποιος βρίσκεται σε καλή σειρά σε 2 κλάδους της 2Γ, πχ. ΠΕ02 και ΠΕ03 (λόγω 2ου πτυχίου). Όταν έρθει η περίοδος για δηλώσεις, μπορεί να δηλώσει ΚΑΙ στους 2 κλάδους ή να επιλέξει μόνο τον ένα;
2)Αν ναι, διάβασα ότι το σύστημα θα τρέξει στους κλάδους με αύξων αριθμό στην κωδικοποίηση τους, πχ πρώτα το ΠΕ02 και ύστερα το ΠΕ03, θα μπορούσε να δηλώσει ΜΟΝΟ 2-3 περιοχές από την ΠΕ02, και αν "πιάσει" κάποια έχει καλώς, διαφορετικά ακολουθεί η ΠΕ03 όπου θα τις δηλώσει όλες; ΜΠΟΡΕΙ να την ακολουθήσω την τακτική αυτή; Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ, εφόσον έτρεξε η ΠΕ02 για το άτομο αυτό (επειδή δήλωσε έστω μία περιοχή), το σύστημα να τον/την "τράβηξε" εκεί (στην ΠΕ02) και αυτομάτως να αποκλείστεί από την επόμενη, την ΠΕ03; Με αποτέλεσμα αν δε "πιάσει" αυτές τις ελάχιστες περιοχές της ΠΕ02 να χάσει τον διορισμό του/της από "βλακεία"/υπερβολική αυτοπεποίθηση;
Θα μπορούσε κάποιας να μου δώσει απάντηση με βάση τον νόμο; το ξέρω ότι δε βγήκε ακόμη η εγκύκλιος, ίσως να υπάρχει ανάλογο προηγούμενο με την ειδική αγωγή. Σας παρακαλώ, καλές είναι και η εκτιμήσεις αλλά να το ξεκαθαρίζετε αυτό, ότι είναι προσωπική σας άποψη, το ζήτημα είναι πολύ λεπτό. (Ίσως κάποιος/α άλλος/η βρίσκεται στην ίδια θέση με εμένα και το έχει ψάξει καλύτερα, π.χ. καλώντας το υπουργείο ή μιλώντας με διευθύνσεις)

Πες οτι εισαι σε δυο π.χ. ΠΕ02,03
Μπορεις να δηλωσεις τις περιοχες που θελεις σαν ΠΕ02 και να δηλωσεις και τις περιοχες που θελεις σαν ΠΕ03.
Θα τρεξει πρωτα η ΠΕ02 αν βρει περιοχη που δηλωσες θα σε στειλει εκει και θα σε σβησει απο τους ΠΕ03(δεν θα σε δει το συστημα).
Αν δεν σε βρει το συστημα σε περιοχη που εχεις βαλει σαν ΠΕ02, θα δει αν μπορει να σε παρει σαν ΠΕ03 αν εχεις βαλει τα παντα τοτε θα σε παρει σαν ΠΕ03 αν εχεις βαλει συγκεκριμενες περιοχες και υπαρχουν αλλοι απο πανω σου που τις θελουν δεν θα μπεις ουτε σε αυτες και το παιχνιδι τελειωνει εκει!
Η λογική λεει οτι στην ειδικοτητα με μικροτερο αριθμο βαζεις τις περιοχες που θελεις και στην αλλη ειδικοτητα βαζεις τα παντα!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

hgy2367

  • Επισκέπτης
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6437 στις: Ιούλιος 18, 2021, 09:02:55 μμ »
Πες οτι εισαι σε δυο π.χ. ΠΕ02,03
Μπορεις να δηλωσεις τις περιοχες που θελεις σαν ΠΕ02 και να δηλωσεις και τις περιοχες που θελεις σαν ΠΕ03.
Θα τρεξει πρωτα η ΠΕ02 αν βρει περιοχη που δηλωσες θα σε στειλει εκει και θα σε σβησει απο τους ΠΕ03(δεν θα σε δει το συστημα).
Αν δεν σε βρει το συστημα σε περιοχη που εχεις βαλει σαν ΠΕ02, θα δει αν μπορει να σε παρει σαν ΠΕ03 αν εχεις βαλει τα παντα τοτε θα σε παρει σαν ΠΕ03 αν εχεις βαλει συγκεκριμενες περιοχες και υπαρχουν αλλοι απο πανω σου που τις θελουν δεν θα μπεις ουτε σε αυτες και το παιχνιδι τελειωνει εκει!
Η λογική λεει οτι στην ειδικοτητα με μικροτερο αριθμο βαζεις τις περιοχες που θελεις και στην αλλη ειδικοτητα βαζεις τα παντα!
Αν παρατήρησες, αυτά που γράφεις είναι και η μέθοδος που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου, που σκέφτηκα να ακολουθήσω. Το μεγάλο ερώτημα μου είναι, από που προκύπτει ότι το σύστημα θα προχωρήσει στην ΠΕ03 και ότι δε θα σταματήσει αυτόματα την ΠΕ02; Έκανες μία παραδοχή "Αν δε σε βρει το σύστημα σε περιοχή που έχεις βάλει σαν ΠΕ02, θα δει αν μπορεί να σε πάρει σαν ΠΕ03". Γιατί να προχωρήσει; από που προκύπτει αυτό; το γράφει πουθενά; θέλω να γνωρίζω εκ των προτέρων το νόμο/εδάφιο.

(ΥΓ, θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει "γιατί να δηλώσεις μόνο 2-3 από την ΠΕ02, δήλωσε τες όλες", αυτό είναι το ζήτημα, ότι επιλέγω σαν προτίμηση τον κλάδο με το μεγαλύτερο αύξων αριθμό για χ-ψ λόγους, εκτός και αν μου "κάτσει" καμιά καλή περιοχή του κλάδου με το μικρότερο Α/Α πχ ΠΕ02 που δεν την έχει ο κλάδος της προτίμησης μου)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2021, 09:12:22 μμ από hgy2367 »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6438 στις: Ιούλιος 18, 2021, 09:11:31 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι/σες, χαίρομαι που σας βρήκα, εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.
Θα ήθελα να υποβάλω 2-3 ερωτήματα/απορίες που έχω, πολύ σημαντικά για εμένα, θα ήθελα τη γνώμη σας, αλλά πολύ περισσότερο θα εκτιμούσα αν κάποιος έχει απάντηση με βάση όχι προσωπική εκτίμηση (επειδή το ζήτημα είναι πολύ λεπτό) αλλά αν μπορεί να μου παραθέσει εδάφια/άρθρα.
1) Έστω ότι κάποιος βρίσκεται σε καλή σειρά σε 2 κλάδους της 2Γ, πχ. ΠΕ02 και ΠΕ03 (λόγω 2ου πτυχίου). Όταν έρθει η περίοδος για δηλώσεις, μπορεί να δηλώσει ΚΑΙ στους 2 κλάδους ή να επιλέξει μόνο τον ένα;
2)Αν ναι, διάβασα ότι το σύστημα θα τρέξει στους κλάδους με αύξων αριθμό στην κωδικοποίηση τους, πχ πρώτα το ΠΕ02 και ύστερα το ΠΕ03, θα μπορούσε να δηλώσει ΜΟΝΟ 2-3 περιοχές από την ΠΕ02, και αν "πιάσει" κάποια έχει καλώς, διαφορετικά ακολουθεί η ΠΕ03 όπου θα τις δηλώσει όλες; ΜΠΟΡΕΙ να την ακολουθήσω την τακτική αυτή; Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ, εφόσον έτρεξε η ΠΕ02 για το άτομο αυτό (επειδή δήλωσε έστω μία περιοχή), το σύστημα να τον/την "τράβηξε" εκεί (στην ΠΕ02) και αυτομάτως να αποκλείστεί από την επόμενη, την ΠΕ03; Με αποτέλεσμα αν δε "πιάσει" αυτές τις ελάχιστες περιοχές της ΠΕ02 να χάσει τον διορισμό του/της από "βλακεία"/υπερβολική αυτοπεποίθηση;
Θα μπορούσε κάποιας να μου δώσει απάντηση με βάση τον νόμο; το ξέρω ότι δε βγήκε ακόμη η εγκύκλιος, ίσως να υπάρχει ανάλογο προηγούμενο με την ειδική αγωγή. Σας παρακαλώ, καλές είναι και η εκτιμήσεις αλλά να το ξεκαθαρίζετε αυτό, ότι είναι προσωπική σας άποψη, το ζήτημα είναι πολύ λεπτό. (Ίσως κάποιος/α άλλος/η βρίσκεται στην ίδια θέση με εμένα και το έχει ψάξει καλύτερα, π.χ. καλώντας το υπουργείο ή μιλώντας με διευθύνσεις)
Τα πράγματα είναι απλά: Το σύστημα θα τρέξει πρώτα για τους 02. Αν σε πάρει από εκεί (σύμφωνα με τις περιοχές που δήλωσες πάντα) σε πετάει έξω από τους 03 όταν στη συνέχεια τρέξει για αυτούς. Αν δε σε πάρει στους 02 (π.χ. αν δήλωσες μόνο ένα νόμο) είσαι διαθέσιμος στους 03.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6439 στις: Ιούλιος 18, 2021, 09:25:13 μμ »
Συγνώμη που ρωτάω. Μήπως ξέρει κανείς αν δοθούν όλα τα οργανικά κενά ή μόνο αυτά που αντιστοιχούν στις θέσεις πρόσληψης. Επίσης τα οργανικά κενά έχουν βγει; Είναι αυτά που έβγαλαν οι αιρετοί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.