*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1063273 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #840 στις: Απρίλιος 12, 2021, 10:43:24 πμ »
Ο Leon περιγράφει ακριβώς αυτό που ισχύει. Από εκεί και μετά ότι γράφεται πηγάζει από την αγωνία και το άγχος να μην αδικηθεί μια ειδικοτητα έναντι μιας άλλης πράγμα που προφανώς είναι σεβαστό από τη στιγμή που έχουν χρόνια να γίνουν μονιμοι διορισμοι και όλοι επιθυμούμε μια δίκαιη κατανομή..

Έτσι είναι. Ωστόσο, η κατανομή χρειάζεται να βασίζεται κάπου, και τα οργανικά κενά είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπαρξουν και άλλα κριτήρια. Μπορεί για παράδειγμα το υπουργείο να πει ότι θα πάρει 3000 ΠΕ60 δεδομένων των αναγνών της υποχρεωτικής δίχρονης προσχολικής εκπαίδευσης. Ή μπορεί να πει ότι θα πάρει 2000 ΠΕ02, λόγω του ότι αφενός διδάσκουν πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα και αφετέρου αναμένονται πολλές συναξιοδοτήσεις από τον κλάδο αυτό τα επόμενα χρόνια. Ή, ή, ή...

Γενικά, ό,τι θέλουν μπορούν να κάνουν, το έχω καταλάβει αυτό. Όμως, το πιο έξυπνο που μπορούν να κάνουν είναι να προσπαθήσουν να έχουν όσους πιο πολλους γίνεται ευχαριστημένους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2021, 10:46:50 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:15:43 »

Συνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #841 στις: Απρίλιος 12, 2021, 10:54:07 πμ »
mtsag συμφωνώ 100% σε ότι γράφεις
Έτσι είναι. Ωστόσο, η κατανομή χρειάζεται να βασίζεται κάπου, και τα οργανικά κενά είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπαρξουν και άλλα κριτήρια. Μπορεί για παράδειγμα το υπουργείο να πει ότι θα πάρει 3000 ΠΕ60 δεδομένων των αναγνών της υποχρεωτικής δίχρονης προσχολικής εκπαίδευσης. Ή μπορεί να πει ότι θα πάρει 2000 ΠΕ02, λόγω του ότι αφενός διδάσκουν πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα και αφετέρου αναμένονται πολλές συναξιοδοτήσεις από τον κλάδο αυτό τα επόμενα χρόνια. Ή, ή, ή...

Γενικά, ό,τι θέλουν μπορούν να κάνουν, το έχω καταλάβει αυτό. Όμως, το πιο έξυπνο που μπορούν να κάνουν είναι να προσπαθήσουν να έχουν όσους πιο πολλους γίνεται ευχαριστημένους.

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #842 στις: Απρίλιος 12, 2021, 04:32:43 μμ »
Το πιο δίκαιο κριτήριο κατά την άποψη μου θα ήταν οι προσλήψεις των αναπληρωτών κάθε χρόνο γιατί εκεί φαίνονται οι πραγματικές ανάγκες. Τα τελευταία χρόνια παίρνει πάνω από 40000 αναπληρωτές σταθερά. Αυτό δείχνει ότι καλύπτουν πάγιες και όχι έκτακτες ανάγκες. Άρα γιατί να μη βασιστεί σε αυτό για μια δίκαιη κατανομή; Δηλαδή το ότι οι ΠΕ86 έχουν συνολικά περίπου 100 κενά ενώ αναπληρωτές κάθε χρόνο παίρνει πάνω από 1000 δεν είναι άδικο; Άρα το να βασιστεί στις προσλήψεις αναπληρωτών νομίζω ότι δεν αδικεί καμία ειδικότητα. Άποψη μου. Μην πέσετε να με φάτε.
Πάντως το καταλαβαίνω κι εγω που το λέω ότι δεν προκειται να γινει αυτό. Αλλα σιγουρα ειναι το πιο δίκαιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2021, 04:37:48 μμ από leedorf79 »

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #843 στις: Απρίλιος 12, 2021, 04:44:11 μμ »
Το πιο δίκαιο κριτήριο κατά την άποψη μου θα ήταν οι προσλήψεις των αναπληρωτών κάθε χρόνο γιατί εκεί φαίνονται οι πραγματικές ανάγκες. Τα τελευταία χρόνια παίρνει πάνω από 40000 αναπληρωτές σταθερά. Αυτό δείχνει ότι καλύπτουν πάγιες και όχι έκτακτες ανάγκες. Άρα γιατί να μη βασιστεί σε αυτό για μια δίκαιη κατανομή; Δηλαδή το ότι οι ΠΕ86 έχουν συνολικά περίπου 100 κενά ενώ αναπληρωτές κάθε χρόνο παίρνει πάνω από 1000 δεν είναι άδικο; Άρα το να βασιστεί στις προσλήψεις αναπληρωτών νομίζω ότι δεν αδικεί καμία ειδικότητα. Άποψη μου. Μην πέσετε να με φάτε.
Πάντως το καταλαβαίνω κι εγω που το λέω ότι δεν προκειται να γινει αυτό. Αλλα σιγουρα ειναι το πιο δίκαιο.

 Ειναι πολύ απλοϊκή η προσεγγιση αυτή. Η αναπλήρωση βασίζεται σε μεγάλο βαθμό σε λειτουργικά κενά, από άδειες κλπ. Τα οργανικά κενά οδηγουν σε διορισμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:15:43 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #844 στις: Απρίλιος 12, 2021, 04:45:44 μμ »
Το πιο δίκαιο κριτήριο κατά την άποψη μου θα ήταν οι προσλήψεις των αναπληρωτών κάθε χρόνο γιατί εκεί φαίνονται οι πραγματικές ανάγκες. Τα τελευταία χρόνια παίρνει πάνω από 40000 αναπληρωτές σταθερά. Αυτό δείχνει ότι καλύπτουν πάγιες και όχι έκτακτες ανάγκες. Άρα γιατί να μη βασιστεί σε αυτό για μια δίκαιη κατανομή; Δηλαδή το ότι οι ΠΕ86 έχουν συνολικά περίπου 100 κενά ενώ αναπληρωτές κάθε χρόνο παίρνει πάνω από 1000 δεν είναι άδικο; Άρα το να βασιστεί στις προσλήψεις αναπληρωτών νομίζω ότι δεν αδικεί καμία ειδικότητα. Άποψη μου. Μην πέσετε να με φάτε.
Πάντως το καταλαβαίνω κι εγω που το λέω ότι δεν προκειται να γινει αυτό. Αλλα σιγουρα ειναι το πιο δίκαιο.
Κάποια στιγμή είχε ειπωθεί πως οι προσλήψεις αναπληρωτών θα έχουν σημασία σε μικρό ποσοστό.
Επίσης, κάποιοι αιρετοί ζητούν κατανομές βάσει των πραγματικών αναγκών.
Τώρα τι θα γίνει; Ίδωμεν.
Υ. Γ. Θα πέσουν να σε φάνε, να είσαι σίγουρος  ;D
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #845 στις: Απρίλιος 12, 2021, 05:05:51 μμ »
Κάποια στιγμή είχε ειπωθεί πως οι προσλήψεις αναπληρωτών θα έχουν σημασία σε μικρό ποσοστό.
Επίσης, κάποιοι αιρετοί ζητούν κατανομές βάσει των πραγματικών αναγκών.
Τώρα τι θα γίνει; Ίδωμεν.
Υ. Γ. Θα πέσουν να σε φάνε, να είσαι σίγουρος  ;D

Το είχα γράψει στο νήμα για την 2ΓΕ αλλά το ξαναβάζω εδώ.

Το 80% οργανικά + 20% αναπληρωτές θα ήταν ένα δίκαιο σύστημα. Ετσι και οι ειδικότητες με τεράστια οργανικά δεν θα αδικούνταν και οι ειδικότητες με λίγα οργανικά αλλά πάρα πολλούς αναπληρωτές θα έβλεπαν κάποιους διορισμούς και οχι το 0. Ένας αλγόριθμος θα ήταν να υπολογίσει για όλες τις ειδικότητες (ΠΕ01, ΠΕ02, κτλ) ενα x=0.8*οργανικά+0.2*αναπληρωτές. Στη συνέχεια να βρεί το άθροισμα y=x01+x02+........


Μετά λοιπόν να πεί διορίζω στους ΠΕ01 x01*10500/y, στους ΠΕ02 x02*10500/y και ούτω καθεξής.

Γράφω το εξής φανταστικό παράδειγμα. Ξαναλέω τυχαία για να εξηγήσω τα μαθηματικά

Εστω ολη η δευτεροβάθμια έχει δύο ειδικότητες. Την ΠΕ02 και την ΠΕ86. Έστω τώρα πως στην πρώτη έχω 1000 οργανικά και 1000 αναπληρωτές. Εστω στη δεύτερη έχω 0 οργανικά και 1000 αναπληρωτές. Αν θέλω να διορίσω 1000 άτομα πως θα κατανείμεις τους διορισμούς στις δυο ειδικότητες; Θα δώσεις και τις 1000 θέσεις στην ΠΕ02 που έχει τα οργανικά; Δεν θα είναι αδικία για τη δεύτερη; Με τον αλγόριθμο που έγραψα θα βρω τα εξής;

x02=0.8*1000+0.2*1000=1000
x86=0.8*0+0.2*1000=200

μετα αθροίζω και βρίσκω y=x02+x86=1000+200=1200

οπότε θα διορίσω στους ΠΕ02 (1000/y)*x02=833   και στους ΠΕ86 (1000/y)*x86=167. Η ειδικότητα με τα πολλά οργανικά πάλι παίρνει τη μερίδα του λέοντος αλλά πήρε και κάποιους διορισμούς η δεύτερη λόγω πολλών αναπληρωτών. Το παραπάνω είναι ένας τρόπος να ληφθεί υπόψη και ο αριθμός των αναπληρωτών με μια βαρύτητα 20% μόνο και είναι γελοίο να υλοποιηθεί σε ένα excel αν έχεις τα νούμερα.


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2021, 05:18:21 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 450
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #846 στις: Απρίλιος 12, 2021, 05:32:14 μμ »
Το πιο δίκαιο κριτήριο κατά την άποψη μου θα ήταν οι προσλήψεις των αναπληρωτών κάθε χρόνο γιατί εκεί φαίνονται οι πραγματικές ανάγκες....

Καμία σχέση. Αναπληρωτές πέρα από τις πάγιες ανάγκες των οργανικών κενών παίρνουν και για άδειες,ενισχυτικές,μναε,ζεπ,τυ,παράλληλες κλπ. 
Άσε που δείχνουν και προτιμήσεις. Η Α΄φάση σχεδόν κάθε χρόνο αφορά συγκεκριμένες ειδικότητες στη δευτεροβάθμια.

Στην 3ΕΑ οι διορισμοί, τουλάχιστον στον κλάδο ΠΕ04, δεν είχαν σχέση με τις προσλήψεις αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #847 στις: Απρίλιος 12, 2021, 06:01:29 μμ »
Καμία σχέση. Αναπληρωτές πέρα από τις πάγιες ανάγκες των οργανικών κενών παίρνουν και για άδειες,ενισχυτικές,μναε,ζεπ,τυ,παράλληλες κλπ. 
Άσε που δείχνουν και προτιμήσεις. Η Α΄φάση σχεδόν κάθε χρόνο αφορά συγκεκριμένες ειδικότητες στη δευτεροβάθμια.

Στην 3ΕΑ οι διορισμοί, τουλάχιστον στον κλάδο ΠΕ04, δεν είχαν σχέση με τις προσλήψεις αναπληρωτών.
Βγάλε έξω λοιπόν άδειες, ενισχυτικές, μναε, ζεπ, τυ, παράλληλες και κάνε προσλήψεις με κριτήριο όλες τι φάσεις των αναπληρωτών. Πιστεύεις  ότι δεν θα μπορύσαν να το κάνουν αν ήθελαν να είναι δίκαιοι; Όλα τα υπόλοιπα δεν είναι πάγιες ανάγκες; Και μη μου πεις ότι τότε θα συμπίπτουν με τα οργανικά κενά γιατί το ξέρουμε ότι δεν ισχύει. Με άλλα λόγια κρύβονται πολλά οργανικά κενά που αποκαλύπτονται μέσα από τις προσλήψεις αναπληρωτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2021, 06:07:24 μμ από leedorf79 »

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #848 στις: Απρίλιος 12, 2021, 06:02:15 μμ »
Βγάλε έξω λοιπόν άδειες, ενισχυτικές, μναε, ζεπ, τυ, παράλληλες και κάνε προσλήψεις με κριτήριο όλες τι φάσεις των αναπληρωτών. Πιστεύεις  ότι δεν θα μπορύσαν να το κάνουν αν ήθελαν να είναι δίκαιοι; Όλα τα υπόλοιπα δεν είναι πάγιες ανάγκες;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #849 στις: Απρίλιος 12, 2021, 06:05:39 μμ »
Το είχα γράψει στο νήμα για την 2ΓΕ αλλά το ξαναβάζω εδώ.

Το 80% οργανικά + 20% αναπληρωτές θα ήταν ένα δίκαιο σύστημα. Ετσι και οι ειδικότητες με τεράστια οργανικά δεν θα αδικούνταν και οι ειδικότητες με λίγα οργανικά αλλά πάρα πολλούς αναπληρωτές θα έβλεπαν κάποιους διορισμούς και οχι το 0. Ένας αλγόριθμος θα ήταν να υπολογίσει για όλες τις ειδικότητες (ΠΕ01, ΠΕ02, κτλ) ενα x=0.8*οργανικά+0.2*αναπληρωτές. Στη συνέχεια να βρεί το άθροισμα y=x01+x02+........


Μετά λοιπόν να πεί διορίζω στους ΠΕ01 x01*10500/y, στους ΠΕ02 x02*10500/y και ούτω καθεξής.

Γράφω το εξής φανταστικό παράδειγμα. Ξαναλέω τυχαία για να εξηγήσω τα μαθηματικά

Εστω ολη η δευτεροβάθμια έχει δύο ειδικότητες. Την ΠΕ02 και την ΠΕ86. Έστω τώρα πως στην πρώτη έχω 1000 οργανικά και 1000 αναπληρωτές. Εστω στη δεύτερη έχω 0 οργανικά και 1000 αναπληρωτές. Αν θέλω να διορίσω 1000 άτομα πως θα κατανείμεις τους διορισμούς στις δυο ειδικότητες; Θα δώσεις και τις 1000 θέσεις στην ΠΕ02 που έχει τα οργανικά; Δεν θα είναι αδικία για τη δεύτερη; Με τον αλγόριθμο που έγραψα θα βρω τα εξής;

x02=0.8*1000+0.2*1000=1000
x86=0.8*0+0.2*1000=200

μετα αθροίζω και βρίσκω y=x02+x86=1000+200=1200

οπότε θα διορίσω στους ΠΕ02 (1000/y)*x02=833   και στους ΠΕ86 (1000/y)*x86=167. Η ειδικότητα με τα πολλά οργανικά πάλι παίρνει τη μερίδα του λέοντος αλλά πήρε και κάποιους διορισμούς η δεύτερη λόγω πολλών αναπληρωτών. Το παραπάνω είναι ένας τρόπος να ληφθεί υπόψη και ο αριθμός των αναπληρωτών με μια βαρύτητα 20% μόνο και είναι γελοίο να υλοποιηθεί σε ένα excel αν έχεις τα νούμερα.

Οχι, να υπολογιστούν τα οργανικά κενά σωστά, με βάση τις ώρες Α αναθεσης και να πάρει κάθε ειδικότητα ίσο ποσοστό. Οχι παρανομίες

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #850 στις: Απρίλιος 12, 2021, 06:09:15 μμ »
Βγάλε έξω λοιπόν άδειες, ενισχυτικές, μναε, ζεπ, τυ, παράλληλες και κάνε προσλήψεις με κριτήριο όλες τι φάσεις των αναπληρωτών. Πιστεύεις  ότι δεν θα μπορύσαν να το κάνουν αν ήθελαν να είναι δίκαιοι; Όλα τα υπόλοιπα δεν είναι πάγιες ανάγκες; Και μη μου πεις ότι τότε θα συμπίπτουν με τα οργανικά κενά γιατί το ξέρουμε ότι δεν ισχύει. Με άλλα λόγια κρύβονται πολλά οργανικά κενά που αποκαλύπτονται μέσα από τις προσλήψεις αναπληρωτών.
Εμείς οι Βιολόγοι έχουμε το θέμα των κατειλημμένων κενών από άλλες ειδικότητες που τα θέλουμε πίσω. Να το υπολογίσουν και αυτό?
Δεν έχεις δουλέεψει τα νούμερα. Προτείνεις τα ίδια οργανικά κενά που απορρίπτεις!

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #851 στις: Απρίλιος 12, 2021, 06:12:06 μμ »
Στους φυσικούς από τότε που σταμάτησαν οι διορισμοί έφυγε σε σύνταξη πάνω από το 40% του συνόλου των ΠΕ 04.01.
Μου έλεγε συνάδελφος φυσικός ότι έχουν πάρει σύνταξη πάνω από 2500 από τους 6000 που υπηρετούσαν.
Και λες τώρα ότι υπάρχουν 83 κενά;
Εντάξει; Τι ειδικότητα είσαι;
Εσύ δεν έλεγες ότι η βάση θα είναι πάνω από 200 στους πίνακες διορισμού;
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προσπαθείς να πεις;
Ας βγει κάποιος φυσικός και να μιλήσει.
Είναι δυνατόν;  και με την αναλογία ένας προς είκοσι φυσικούς που βγήκαν απ’ την εκπαίδευση θα έπρεπε να διορίσει 125 άτομα.
Αυτά τα λέτε με κάποιο δόλο ή τα πιστεύετε;
Ήρεμα ρωτάω…

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 450
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #852 στις: Απρίλιος 12, 2021, 06:16:43 μμ »
Βγάλε έξω λοιπόν άδειες, ενισχυτικές, μναε, ζεπ, τυ, παράλληλες και κάνε προσλήψεις με κριτήριο όλες τι φάσεις των αναπληρωτών.

Δεν είναι τόσο απλό. Σου ανέφερα ήδη πως διαχρονικά οι προσλήψεις αναπληρωτών δεν γινόταν με αυτό που ζητάει έντονα τώρα ο κόσμος, την ισοκατανομή. Κάλυψη δηλαδή των κενών με διορισμούς στο ίδιο ποσοστό για όλους.
Αλλού κάλυπταν με αναπληρωτές σε μεγάλο ποσοστό τα κενά κι αλλού...τριζόνια. Έτσι τα λειτουργικά κενά (άρα και οι αριθμοί αναπληρωτών) σε κάποιες ειδικότητες γιγαντώνονταν κατά τη διάρκεια της χρονιάς ενώ σε άλλες χωρίς να έχουν προσλήψεις, τα κενά μειώνονταν. Επομένως ο μ.ο. των αναπληρωτών τα τελευταία 5-10 χρόνια, αν αποτελέσει κριτήριο για τους διορισμούς, ακόμα και χωρίς τα ζεπ,τυ,μναε,ενισχυτικές, το μόνο που θα κάνει είναι να συνεχίσει (και να επιβραβεύσει) αυτή την αδικία.

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #853 στις: Απρίλιος 12, 2021, 06:23:27 μμ »
Το ίδιο ισχύει με όλες  τις βασικές ειδικότητες.
Αλλά αρχίζει ένα παιχνίδι εννοιών, αν είναι έτσι ή γιουβέτσι;
Όταν απ' την εκπαίδευση φεύγει αναλογικά το 30% με 45% των εκπαιδευτικών των βασικών μαθημάτων, μιλάμε για αν θα πρέπει να κάνει διορισμούς και ό,τι του κατέβει στο κεφάλι του καθενός;
Με τις συνταξιοδοτήσεις της επόμενης χρονιάς θα έχουν μείνει οι μισοί μαθηματικοί, φιλόλογοι, φυσικοί.
Είναι δυνατόν να υπάρχει εκπαίδευση έτσι;
Δηλαδή μειώθηκε ο αριθμός των μαθητών στο μισό; Αυτό έγινε;
Και το κυριότερο που στο καλό πήγε το φρόνημα που είχε το εκπαιδευτικό κίνημα; Δεν πέρασε απ' τους νεότερους;
Δηλαδή οι αναπληρωτές, που δεν είναι δα και τίποτα νεανίες, δεν ξέρουν τι πάει να πει διεκδίκηση με  συλλογικότητα, ουσιαστική και όχι επίπλαστη κομματική, των κοινών δεδομένων;
Πως είναι δυνατόν να λέει κάποιος ότι θα πάρουν 83 φυσικούς, 128 φιλόλογους, μηδέν θεολόγους;
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει στο μυαλό μερικών; 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 469
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.