*

Αποστολέας Θέμα: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων  (Αναγνώστηκε 4302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teacherskg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι
παραθέτω το εξής από εδώ https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/327275_2ge/2019-ston-aera-oi-proslipseis-anapliroton-prin-anoigma-ton-sholeion-sobari

Παράθεση
Με απλά λόγια ένας αναπληρωτής/τρια που έχει προσληφθεί στις αρχές Σεπτέμβρη μπορεί να απολυθεί μετά την έκδοση των οριστικών πινάκων και στη θέση του να προσληφθεί κάποιος άλλος! Αναλογιζόμαστε τι παρενέργειες μπορεί να προκύψουν μέσα στη σχολική χρονιά με τις αλλαγές αυτές;

Γνωρίζει κανεις τι σημαίνει πρακτικά αυτό; Δηλαδή προσλαμβάνεσαι σε κάποιο σχολείο και πχ το Δεκέμβρη που ανακοινώνονται οι οριστικοί κάποιος συνάδελφος σε περνάει στην σειρά, όποτε μπαίνει στη θέση σου; Υπολογίζονται όλα από την αρχή; Ή μήπως αναφέρεται σε κάποια άλλη περίπτωση; Πώς μπορεί δηλαδή να απολυθεί κάποιος με τους οριστικούς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 12, 2020, 04:41:07 μμ »
Πολυ απλα λεει οτι αν σε προσλάβουν τον Νοεμβριο και οι οριστικοι βγουν Ιανουαριο και οι τοποθετήσεις Φεβρουαριο μπορει καποιος αλλος να ερθει στην θεση σου και εσυ να φυγεις, φυσικα το θεωρω επιστημονική φαντασια

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 12, 2020, 05:39:50 μμ »
   Για την χρονιά που έρχεται ουσιαστικά αφαίρεσαν το δικαίωμα της ένστασης. Κατά τα άλλα πιστεύω ότι το άρθρο του νόμου που θα ενεργοποιηθεί έτσι ώστε να γίνουν προσλήψεις με τους προσωρινούς θα εφαρμοστεί μισό. Το άλλο μισό που μιλάει για απολύσεις και επαναπροσλήψεις δεν θα ενεργοποιηθεί. Αυτό θα επιτευχθεί βγάζοντας τους οριστικούς πίνακες το επόμενο καλοκαίρι και άρα τότε θα γίνουν, εφόσον γίνουν οι διορισμοί.
   Τώρα το τι θα γίνει με αυτούς που θα αδικηθούν φέτος κανείς δεν ξέρει. Το χειρότερο είναι ότι αν εξαιρέσουμε αυτούς που θα θιγούν, δεν φαίνεται να ενδιαφέρει ούτε το υπουργείο, ούτε την πλειοψηφία του κλάδου για το πως θα βρουν το δίκιο τους. Προς το παρόν κρατάμε την αφαίρεση του δικαιώματος της ένστασης για την σχολική χρονιά που έρχεται.

Αποσυνδεδεμένος Αδιάφορος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 12, 2020, 07:00:57 μμ »
Πολυ απλα λεει οτι αν σε προσλάβουν τον Νοεμβριο και οι οριστικοι βγουν Ιανουαριο και οι τοποθετήσεις Φεβρουαριο μπορει καποιος αλλος να ερθει στην θεση σου και εσυ να φυγεις, φυσικα το θεωρω επιστημονική φαντασια
*Τίποτα δεν είναι απίθανο...Με ΗΜΙΤΕΛΗΣ+ΜΕ ΛΑΘΗ προσωρινούς όλα  τα
σενάρια ανεργίας+ για όλους είναι πιθανά....
*Νομίζετε ότι αυτοί που θίγονται...είμαστε Ολοι υποψήφιοι για λάθη... οι όποιες χιλιάδες...θα  συμφωνήσουν να χάσουν μισθούς, ένσημα, μόρια,δυσπρόσιτα,το σπίτι τους αν έχουν οικογένεια με παιδιά + να ξεσπιτωθουν οικογενειακως για ΛΑΘΟΣ τοποθέτηση ή + ακόμα χειρότερα να μείνουν ΑΝΕΡΓΟΙ μετά από χρόνια εργασίας στα σχολεία...?
*Αυτές οι χιλιάδες των αγανακτισμενων στις ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ μαζι με τις οικογένειες τους θα φέρουν τεράστιο κύμα αντιδράσεων+ κινητοποιησεων...όχι από Σεπτέμβρη...αλλά από 15 Αύγουστο....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2020, 07:52:54 μμ από Αδιάφορος »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 12, 2020, 07:23:15 μμ »
   Για την χρονιά που έρχεται ουσιαστικά αφαίρεσαν το δικαίωμα της ένστασης. Κατά τα άλλα πιστεύω ότι το άρθρο του νόμου που θα ενεργοποιηθεί έτσι ώστε να γίνουν προσλήψεις με τους προσωρινούς θα εφαρμοστεί μισό. Το άλλο μισό που μιλάει για απολύσεις και επαναπροσλήψεις δεν θα ενεργοποιηθεί. Αυτό θα επιτευχθεί βγάζοντας τους οριστικούς πίνακες το επόμενο καλοκαίρι και άρα τότε θα γίνουν, εφόσον γίνουν οι διορισμοί.
   Τώρα το τι θα γίνει με αυτούς που θα αδικηθούν φέτος κανείς δεν ξέρει. Το χειρότερο είναι ότι αν εξαιρέσουμε αυτούς που θα θιγούν, δεν φαίνεται να ενδιαφέρει ούτε το υπουργείο, ούτε την πλειοψηφία του κλάδου για το πως θα βρουν το δίκιο τους. Προς το παρόν κρατάμε την αφαίρεση του δικαιώματος της ένστασης για την σχολική χρονιά που έρχεται.
Συναδελφε ...η κατασταση ειναι αυτη.Απλως εγω θα αναφερω ορισμενα παραδειγματα: Παμε με προσωρινους για αναπληρωση δηλ με συμβασεις με σχεση εργασιας ιδιωτικου δικαιου.ΠΧ κλαδος που θα εχει 100 διορισμους..  συναδελφος  σε θεση 90 στους προσωρινους και στους οριστικους εχει διορισμο ανεξαρτητα αν ειχε προσληψη αναπληρωτη γιατι την περιοχη που δηλωσε δεν ειχει προσληψη.Δευτερον σε κλαδο που εχει 100 διορισμους και 600 αναπληρωσεις...συναδελφος με θεση 90 στους προσωρινους και 110 στους οριστικους..χανει τον διορισμο απο συναδελφο που απο την θεση 105 πχ στους προσωρινους βρεθηκε στη θεση 90 στους οριστικους...αλλα δεν χανει την θεση αναπληρωτη.Το μεγαλο προβλημα ερχετε οταν σε αρκετες περιπτωσεις οταν για 600 θεσεις αναπληρωτων σε μια περιοχη οπου ο πινακας μπορει να παει ακομη και στους πινακες μηδενικης προυπηρεσιας γιατι δεν ειχε δηλωθει απο τους ενδιαμεσα αναπληρωτες.ΠΧ ΒΔ δωδεκανησου συναδελφος με θεση σειρας στους προσωρινους 1200...παει ΒΔ δωδ...αλλα στους οριστικους εχει θεση 1300 και συναδελφος που στους προσωρινους 1300 και 1200 στους οριστικους και ειχε δηλωσει την ΒΔδωδ...εδω τι θα γινει;;;κανονικα πρεπει να εχουμε απολυση.

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 12, 2020, 07:44:14 μμ »
Συναδελφε ...η κατασταση ειναι αυτη.Απλως εγω θα αναφερω ορισμενα παραδειγματα: Παμε με προσωρινους για αναπληρωση δηλ με συμβασεις με σχεση εργασιας ιδιωτικου δικαιου.ΠΧ κλαδος που θα εχει 100 διορισμους..  συναδελφος  σε θεση 90 στους προσωρινους και στους οριστικους εχει διορισμο ανεξαρτητα αν ειχε προσληψη αναπληρωτη γιατι την περιοχη που δηλωσε δεν ειχει προσληψη.Δευτερον σε κλαδο που εχει 100 διορισμους και 600 αναπληρωσεις...συναδελφος με θεση 90 στους προσωρινους και 110 στους οριστικους..χανει τον διορισμο απο συναδελφο που απο την θεση 105 πχ στους προσωρινους βρεθηκε στη θεση 90 στους οριστικους...αλλα δεν χανει την θεση αναπληρωτη.Το μεγαλο προβλημα ερχετε οταν σε αρκετες περιπτωσεις οταν για 600 θεσεις αναπληρωτων σε μια περιοχη οπου ο πινακας μπορει να παει ακομη και στους πινακες μηδενικης προυπηρεσιας γιατι δεν ειχε δηλωθει απο τους ενδιαμεσα αναπληρωτες.ΠΧ ΒΔ δωδεκανησου συναδελφος με θεση σειρας στους προσωρινους 1200...παει ΒΔ δωδ...αλλα στους οριστικους εχει θεση 1300 και συναδελφος που στους προσωρινους 1300 και 1200 στους οριστικους και ειχε δηλωσει την ΒΔδωδ...εδω τι θα γινει;;;κανονικα πρεπει να εχουμε απολυση.

Ετσι οπως τα λες ειναι απλα δεν πιστεύω εγω αλλα ουτε ο συνάδελφος οτι οι οριστικοί πίνακες θα βγουν και θα υπογραφούν πριν την νεα χρονια! Ετσι κι αλλιως τωρα χρήματα δεν υπάρχουν στον προυπολογισμό!

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 12, 2020, 08:09:49 μμ »
Συναδελφε ...η κατασταση ειναι αυτη.Απλως εγω θα αναφερω ορισμενα παραδειγματα: Παμε με προσωρινους για αναπληρωση δηλ με συμβασεις με σχεση εργασιας ιδιωτικου δικαιου.ΠΧ κλαδος που θα εχει 100 διορισμους..  συναδελφος  σε θεση 90 στους προσωρινους και στους οριστικους εχει διορισμο ανεξαρτητα αν ειχε προσληψη αναπληρωτη γιατι την περιοχη που δηλωσε δεν ειχει προσληψη.Δευτερον σε κλαδο που εχει 100 διορισμους και 600 αναπληρωσεις...συναδελφος με θεση 90 στους προσωρινους και 110 στους οριστικους..χανει τον διορισμο απο συναδελφο που απο την θεση 105 πχ στους προσωρινους βρεθηκε στη θεση 90 στους οριστικους...αλλα δεν χανει την θεση αναπληρωτη.Το μεγαλο προβλημα ερχετε οταν σε αρκετες περιπτωσεις οταν για 600 θεσεις αναπληρωτων σε μια περιοχη οπου ο πινακας μπορει να παει ακομη και στους πινακες μηδενικης προυπηρεσιας γιατι δεν ειχε δηλωθει απο τους ενδιαμεσα αναπληρωτες.ΠΧ ΒΔ δωδεκανησου συναδελφος με θεση σειρας στους προσωρινους 1200...παει ΒΔ δωδ...αλλα στους οριστικους εχει θεση 1300 και συναδελφος που στους προσωρινους 1300 και 1200 στους οριστικους και ειχε δηλωσει την ΒΔδωδ...εδω τι θα γινει;;;κανονικα πρεπει να εχουμε απολυση.

   Συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Εγώ δεν έχω καταλάβει πάντως, αν θα διορθωθούν τα λάθη και οι αδικίες στους αναπληρωτές καταρχάς..., ανεξάρτητα με το πότε θα γίνουν οι διορισμοί. Το άρθρο 63 αν το καταλαβαίνω καλά, λέει ότι με το που βγουν οι οριστικοί γίνονται οι διορθώσεις. Δεν λέει ότι με το που γίνουν οι διορισμοί θα γίνουν οι διορθώσεις.
   Το υπουργείο πρέπει να δώσει απαντήσεις με νόμο για το πως θα γίνουν αυτές οι διαδικασίες, για να νιώθουμε μια σχετική δικαιοσύνη, έστω και ετεροχρονισμένη. Δλδ κάποιος που είναι απορριπτέος σήμερα, αλλά θα δικαιωθεί και άρα θα δούλευε από πρώτη φάση φέτος, θα πάρει 10000ευρώ, 10 μήνες προϋπηρεσία, 250 ένσημα και τα μόρια από ''κάποιο'' σχολείο που θα δούλευε; Πιστεύω πως οχι. Θα πάει δικαστικώς; Πιστεύω πως ναι.
   
   
   

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 12, 2020, 08:17:33 μμ »
Ετσι οπως τα λες ειναι απλα δεν πιστεύω εγω αλλα ουτε ο συνάδελφος οτι οι οριστικοί πίνακες θα βγουν και θα υπογραφούν πριν την νεα χρονια! Ετσι κι αλλιως τωρα χρήματα δεν υπάρχουν στον προυπολογισμό!
Ουτε εγω πιστευω ...αλλα ελλαδα ειμαστε...παντως εγω εγραψα μονο τι θα συμβει σε περιπτωση που εχουμε οριστικους..Θελω να πω και κατι ακομη το αρθ 63 παρ 6 εχει για μενα εχει ενα κενο.Αναφερει  οτι σε περιπτωση εκπαιδευτικος που στους οριστικους δεν εχει θεση διορισμου χανει την θεση του χωρις καμια αποζημιωση.Εγραψα επισης οτι αυτο ισχυει μονο για την τριτη περιπτωση.

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 12, 2020, 08:41:41 μμ »
Απλα ν πω πως απορριπτεος ειναι καποιος για συο λογους : ειτε ειχε θεμα με το παραβολο ειτε δεν ειχε αποδεκτο τιτλο σπουδων!
Αυτοι που ειχαν θεμα με το παραβολο σε αλλη προκηρυξη δεν θα εμπαιναν καν στους οριστικους.
Τωρα για τα λαθη που καποιοι λενε οτι εγιναν στα προσοντα ειναι αλλο θεμα!

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 13, 2020, 11:18:10 πμ »
Απλα ν πω πως απορριπτεος ειναι καποιος για συο λογους : ειτε ειχε θεμα με το παραβολο ειτε δεν ειχε αποδεκτο τιτλο σπουδων!
Αυτοι που ειχαν θεμα με το παραβολο σε αλλη προκηρυξη δεν θα εμπαιναν καν στους οριστικους.
Τωρα για τα λαθη που καποιοι λενε οτι εγιναν στα προσοντα ειναι αλλο θεμα!

   Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Η εμπειρία της 1,2,3,4,5εα έδειξε ότι όσοι για παράδειγμα είχαν πληρωμένο παράβολα εντός της προθεσμίας, αλλά το πέρασαν λάθος στο ΑΣΕΠ δικαιώθηκαν τελικά. Εξάλλου δε νομίζω ότι οι ενστάσεις μπορούν να μπούνε σε ζυγαριά. Η ένσταση είναι δικαίωμα του κάθε υποψήφιου, ωστόσο για φέτος αυτό το δικαίωμα καταπατάτε.

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 13, 2020, 11:22:30 πμ »
   Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Η εμπειρία της 1,2,3,4,5εα έδειξε ότι όσοι για παράδειγμα είχαν πληρωμένο παράβολα εντός της προθεσμίας, αλλά το πέρασαν λάθος στο ΑΣΕΠ δικαιώθηκαν τελικά. Εξάλλου δε νομίζω ότι οι ενστάσεις μπορούν να μπούνε σε ζυγαριά. Η ένσταση είναι δικαίωμα του κάθε υποψήφιου, ωστόσο για φέτος αυτό το δικαίωμα καταπατάτε.
Σε αλλη προκηρυξη θα ειχαν κοπει...δεν θα το συζητουσαμε καν
Αυτο μ τα παραβολα μονο στη δικη μας προκηρυξη εγινε.....

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 13, 2020, 11:31:46 πμ »
Σε αλλη προκηρυξη θα ειχαν κοπει...δεν θα το συζητουσαμε καν
Αυτο μ τα παραβολα μονο στη δικη μας προκηρυξη εγινε.....

  Δεν γνωρίζω το τι έχει συμβεί σε όλες τις προκηρύξεις στην ιστορία του ΑΣΕΠ. Ωστόσο όπως προείπα οι ενστάσεις δεν μπορούν να μπουν στο ζύγι και εφόσον κάποιος δικαιώνεται προφανώς κρίθηκε από τους νομικούς, οι οποίοι εφαρμόζουν νόμους. Είτε δικαιωθέι κάποιος για παράβολο, είτε για κάποιο προσόν, είτε για κάποιο κοινωνικό κριτήριο κτλ, είναι δικαίωση. Δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο για τον οποίο διαχωρίζεις τις ενστάσεις σε δίκαιες, λιγότερο δίκαιες και άδικες. Είναι δικαίωμα του καθενός που για φέτος ουσιαστικά αφαιρείται.

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 13, 2020, 11:47:04 πμ »
Δεν ειπα ν μην κανουν ενσταση αλλα εγω πχ εχω κοπει γιατι δεν συμπληρωσα ενα τετραγωνιδιο στην αιτηση σε προκηρυξη για τους δημους.Ηταν δικο μου το λαθος κ μου απαντησαν οτι την ευθυνη της αιτησης την εχω εγω.Και σωστο γιατι αυτο ελεγε η προκηρυξη!!!!!!
Αυτοι με τα παραβολα επρεπε να το τσεκαρουν στο ταξις.Μη βρισκουμε συνεχεια φταιξιμο στοτς αλλους!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολύσεις αναπληρωτών με την έκδοση των οριστικών πινάκων
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 13, 2020, 11:48:09 πμ »
Επισης στο εβπ απορριφθηκαν για τα παραβολα γ λαθος αριθμο...αρα ολα στους εκπαιδευτικους εγιναν μετα απο πιεση των συνδικαλιστων.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.